Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1651 replies to this topic

#109
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Da concret a desfacut careva o astfel de centrala pentru inspectie/curatare ?

#110
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu da. (altfel de unde crezi ca stiam sa-ti spun ce se intimpla?) Si banuiesc ca au mai facut asa ceva si alti.

#111
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Si daca ai vazut cu ochi tai situatia , dupa parerea ta , la citi ani trebuie curatat ? ;
acuma mai este o neclaritate : arzatorul sau schimbatorul de caldura ? sau poate amindoua ?

#112
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu am de unde sa stiu. Poate ca dupa 1 an, sau poate ca niciodata. Ti-am mai spus: depinde de cit de mult praf este la tine pe strada si cite masini circula ca sa-l ridice in atmosfera si ventilatorul sa-l aspire in camera de ardere. Chiar tu ai spus ca ai vazut cu ochi tai o centrala desfacuta care dupa 8 ani arata impecabil si nu avea deloc praf in ea. Ei bine daca in locul respectiv ar fi fost montata una cu condensatie, ar fi aratat la fel de bine.

#113
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Salut florin71_skoda!
  Am citit mesajul #20 in care ai scris de analizorul de gaze si
  de buletinul de analiza in privința  randamentului gazelor arse.
  Te rog ,sa- mi explici si mie de acest buletin de analiza,se citesc rezultatele,
   pe un displey,sau se extrage ca un bon de plata ,ca la o casa de marcat!
    Multumesc anticipat !



#114
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa existe un "bon de casa" scos la o imprimanta. Daca ai datele doar trecute pe hirtie si nu si tiparite, nu le prea putem lua de bune.

#115
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am citit , in mod comparativ  standart/condensare , la 3 marci , ambele de 24 kw , instructiuniile de intretinere . Am castatat ca in ambele parti , instructiunile se cam aseamana . La cele in condensare , parca este mai accentuat , necesitatea efectuarii periodice a intretinerii , adica e curatarii.
Concluzia mea personala , pe moment : varianta cu condensatie au nevoie de mai multa manopera de intretinere .

Inchid aici acest capitol si revin la discutia de la inceput , despre condens .
Am citit ca acest condens are Ph=3-5 . Valoarea cea mai rea , adica 3 este egala cu valoarea otetului . Adica de ce ar fi interzis sa varsam direct la scurgere chiuveta ?  Eu nu inteleg ce riscuri sint . Este otravitor ? Este un pericol pentru vecini ? Contine substante care ataca omul ?

Edited by hspinache, 09 February 2014 - 16:11.


#116
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc  florin 71_skoda !
   Sunt convins ca rezultatele care  s- au scris in fisa mea referitoare la analiza gazelor au fost scoase din "burta "cum se spune.
    La început ,cel care a introdus analizorul a spus ca nu înregistrează iar celălalt ia spus ceva si mai târziu a spus ca mers,
    dar n- a scos niciun buletin de analiza.
    Sunt convins ca o centrala in condensatie este buna ,dar sa am parte de un profesionist ca florin_ skoda.
    Acum doresc sa fac tot felul de teste sa mă conving ,daca atunci cand aceasta centrala nu va mai funcționa ,
    se merita sa cumpăr tot condensatie ,sau clasica!
    Te rog  sa- mi spui si mie cum se interpreteaza următoarea expresie din cartea tehnica a centralei ,referitor la condens :
-   Cantitatea de condensat la regim de încălzire  50 grade C tur /30 grade C retur.
    Aceasta temperatura de 50 grade ,este practic 55 grade,iar cele 30 grade, la 55 grade  sunt 43 grade.
   Multumesc anticipat !


#117
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Posthspinache, on 09 februarie 2014 - 16:10, said:

.
Am citit ca acest condens are Ph=3-5 . Valoarea cea mai rea , adica 3 este egala cu valoarea otetului . Adica de ce ar fi interzis sa varsam direct la scurgere chiuveta ?  Eu nu inteleg ce riscuri sint . Este otravitor ? Este un pericol pentru vecini ? Contine substante care ataca omul ?
Am gasit undeva ca :

"Condensul acid trebuie neutralizat cu carbonat de calciu, readucând pH-ul la valori mai mari de 7, făcând astfel posibilă descărcarea acestuia alături de apele domestice, conform legilor în vigoare "

#118
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am citit citeva manuale de instalare . Chestiunea difera de la producator la producator . Unii afirma ca are ph=2 , alti ca are ph=3.5-4 . Nici unul nu o pune in fata cu neutralizatorul de condens .
Acuma sa o luam in alt sens : scurgerile , sint facute din tevi de plastic sau fonta . Eu nu prea am vazut tevi de otel la scurgeri . Deci din punct de vedere al coroziuni scurgerii , la plastic nu ar fi probleme ; nu stiu prea bine cu fonta , daca este atacata .
Uni producatori , afirma ca se respecta legislatia specifica ; care ? exista ceva reglementari in domeniu ? adica vreo reglementare care sa nu ne lase sa aruncam orice la chiuveteta .
Am mai gasit : "Conducta de scurgere a condensului de la
sifon nu trebuie să fie conectată etanș cu
o conductă de ape uzate, deoarece, în caz
contrar, sifonul intern de condens poate fi
golit prin aspirare și poate să apară gaz de
ardere "
Aici nu am inteles nimic .  Despre ce ar putea fi vorba ?

#119
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Posthspinache, on 10 februarie 2014 - 10:34, said:

"Conducta de scurgere a condensului de la
sifon nu trebuie să fie conectată etanş cu
o conductă de ape uzate, deoarece, în caz
contrar, sifonul intern de condens poate fi
golit prin aspirare şi poate să apară gaz de
ardere "
Aici nu am inteles nimic .  Despre ce ar putea fi vorba ?
Daca e conectata etans cu teava de scurgere, cand arunci mai multa apa la chiuveta, apa in cadere o sa formeze un vacum pe teava de scurgere in timp ce coboara. Acel vacum ar putea sa traga gaze arse din centrala pe teava de condens. Similar cum se intampla cand scoti vinul din butoi cu furtunul :) sau benzina din rezervor.

#120
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posthspinache, on 09 februarie 2014 - 16:10, said:

Am citit , in mod comparativ  standart/condensare , la 3 marci , ambele de 24 kw , instructiuniile de intretinere . Am castatat ca in ambele parti , instructiunile se cam aseamana . La cele in condensare , parca este mai accentuat , necesitatea efectuarii periodice a intretinerii , adica e curatarii.
Concluzia mea personala , pe moment : varianta cu condensatie au nevoie de mai multa manopera de intretinere .

Inchid aici acest capitol si revin la discutia de la inceput , despre condens .
Am citit ca acest condens are Ph=3-5 . Valoarea cea mai rea , adica 3 este egala cu valoarea otetului . Adica de ce ar fi interzis sa varsam direct la scurgere chiuveta ?  Eu nu inteleg ce riscuri sint . Este otravitor ? Este un pericol pentru vecini ? Contine substante care ataca omul ?
nu mai citi: la centrale mici nu e cazul de neutralizator de condens. La 60-80 kW se poate pune problema...
Condensul asta iti poate gauri canalizarea (ca nu e toata din plastic, nu ?), insa doar daca e vorba de un debit mare de condens, de o concentratie mare..

Ref. intretinere: fals. Centralele cu condensare nu necesita mai multa intretinere decat cele clasice. Si oricum generalizarea cu toate centralele cu condensare e gresita -ca sunt f. multe tipuri de centrale de acest fel, si constructiv sunt diferite.

Intrebare pt. tine: de ce Kit-ul de evacuare de la centralele cu condensare e din plastic, iar la cele clasice din aluminiu ..?

View Posthspinache, on 10 februarie 2014 - 10:34, said:

Am mai gasit : "Conducta de scurgere a condensului de la sifon nu trebuie să fie conectată etanş cu o conductă de ape uzate, deoarece, în caz contrar, sifonul intern de condens poate fi golit prin aspirare şi poate să apară gaz de ardere " Aici nu am inteles nimic .  Despre ce ar putea fi vorba ?
cand iti vei monta centrala cu condensare, vei vedea cum arata acel sifon, si nu va trebui decat sa respecti aceasta cerinta.

#121
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007

View Postadi_stezar, on 10 februarie 2014 - 10:59, said:

Daca e conectata etans cu teava de scurgere, cand arunci mai multa apa la chiuveta, apa in cadere o sa formeze un vacum pe teava de scurgere in timp ce coboara. Acel vacum ar putea sa traga gaze arse din centrala pe teava de condens. Similar cum se intampla cand scoti vinul din butoi cu furtunul Posted Image sau benzina din rezervor.

Traseul meu de condens prevede ca de la nivel centrala ,  respectiv cota 1.4 m , cobor la cota 0  , merg pe la cota 0  pe o lungime de 5 metri , urc 0.3 m pina la teava de scurgere .  Poate fi un traseu viabil pentru condens ? Dupa parerea mea , el ar putea functiona pe principiu vaselor comunicante .

#122
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Posthspinache, on 10 februarie 2014 - 20:50, said:

Traseul meu de condens prevede ca de la nivel centrala ,  respectiv cota 1.4 m , cobor la cota 0  , merg pe la cota 0  pe o lungime de 5 metri , urc 0.3 m pina la teava de scurgere .  Poate fi un traseu viabil pentru condens ? Dupa parerea mea , el ar putea functiona pe principiu vaselor comunicante .
corect.

#123
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posthspinache, on 10 februarie 2014 - 20:50, said:

Poate fi un traseu viabil pentru condens ?
Depinde cu ce-l faci.
Daca-l faci cu furtun de condens, dintr-o bucata, este ok. (sa nu ma intrebi cit costa furtunul asta)
Daca-l faci din teava de canalizare ce se lipeste cu soluti gen Codez, iar este ok (dar nu stiu unde mai gasesti)
Daca-l faci cu teava normala de canalizare, ce se imbina pe garnituri, dupa un timp o sa ai condens in toata casa. (garniturile alea nu-s ghidite sa etanseze o teava care in permanenta este plina ochi cu apa.)

#124
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Salut florin_skoda !
  Am si eu mesajul# 53.
   Multumesc anticipat!

#125
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Banuesc ca este vorba de asa ceva http://www.superklim...rtun-de-condens , adica furtun gofrat cu spire intaritoare tot de plastic .  . In locul de intrare in conducta de scurgere , desigur trebuie etansat . Atunci unde va fi locul liber , pentru a nu se produce un vacum ?

Edited by hspinache, 10 February 2014 - 22:47.


#126
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
L-ai gasit ieftin :P Acum citiva ani avea un pret de picai pe spate.

Daca vrei sa-l etansezi nu-i nici o problema, ca-i poti da o gaura sifonului din centrala ca sa aiba pe unde trage aer fals. (Sunt modele de centrale care au din fabrica sifon cu gaura pentru aer fals.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate