Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Centrala Buderus

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#253
rnihai

rnihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.03.2006

 maricmanu, on 13 octombrie 2017 - 21:48, said:

Vasul de expansiune nu e defect. A pierdut doar aer. E ca si cum te-ai duce cu masina la distribuitor ca sa-ti schimbe roata pentru ca ti s-a desumflat cauciucul. Vasul se schimba doar daca are membrana fisurata sau curge apa din el pentru ca abia atunci e defect.

din ce am citit, vasul este defect daca prin acel ventil al vasului curge apa in loc de aer, la apasarea sa. am facut acest mic test, avand in vedere ca nu a trebuit sa umblu mai adanc decat se permite din constructie, si a curs apa ...

#254
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca are membrana fisurata, ai sanse foarte mari sa fie schimbat in garantie.

---------
Centrala ta (buderus u052) este o centrala cu boiler incorporat. Asa ca tu ai doua vase de expansiune. Unul mai mare si rosu care este pentru partea de incalzire si altul mai mic si gri sau albastru care este pentru boiler. Deasemenea ai si 2 supape de siguranta. Una rosie de 3 bar pentru partea de incalzire si alta care este posibil sa fie albastra (sau neagra), care cred ca este de 10 bar, pentru boiler.
La ce supapa curge apa si care vas zici ca-i defect ?

Edited by florin71_skoda, 16 October 2017 - 08:21.


#255
rnihai

rnihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.03.2006
Vasul de expansiune care are probleme este cel mic, nu cel rosu cat boilerul de inalt.
Supapa prin care curge apa din cand in cand este cea aferenta circuitului de apa calda menajera.

#256
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asa am banuit si eu, insa am vrut sa fiu sigur :D

#257
rnihai

rnihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.03.2006
Cel de la care am cumparat centrala mi a spus ca o data la doi ani trebuie facuta si o revizie generala, pe langa iscir, probabil contracost, in cadrul careia se reface perna de aer in vas. Cum pot afla sigur ca membrana e sparta pentru a nu plati de pomana si acest serviciu de revizie?

Multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum!

#258
mihaibal

mihaibal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2017
Buna seara!! Aveti idee de ce face asa?? In fiecare seara se blocheaza si dupa ce o scot din priza face asa intr una

nu se pot pune video uri?

Edited by mihaibal, 19 October 2017 - 18:50.


#259
ronin

ronin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.07.2002
Buna ziua
Am o centrala Buderus Logamax U022-24K si vreau sa leg un termostat ambiental Computherm Q7 RF wireless.
Problema este ca in documentatia tehnica la Buderus se vorbeste de 3 fire Ns, Ls si Lr, plus scoaterea puntii dintre Ls si Lr iar la Computherm despre 2 fire 1(NO) si 2(COM)

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat, cum se fac legaturile?
Multumesc!

Attached Files



#260
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Scoti puntea dintre LS si LR si conectezi

LS -> COM
LR-> NO

sau invers

LS-> NO
LR-> COM

Edited by dicdobre, 23 October 2017 - 17:12.


#261
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
... si vezi ca centrala sa fie scoasa din priza cand faci asta ...

#262
ronin

ronin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.07.2002

 dicdobre, on 23 octombrie 2017 - 17:11, said:

Scoti puntea dintre LS si LR si conectezi

LS -> COM
LR-> NO

sau invers

LS-> NO
LR-> COM

 maricmanu, on 23 octombrie 2017 - 19:29, said:

... si vezi ca centrala sa fie scoasa din priza cand faci asta ...

Multumesc! Functioneaza perfect!

#263
danyell79

danyell79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2007
Buna ziua, am o centrala Buderus Logomax Plus GB012-25K V2 si ma deranjeaza faptul ca daca deschid robinetul de apa calda, la vreo 5-6 secunde ma opareste, dupa 9-10 secunde vine apa rece, abia dupa 15-16 secunde vine apa normala care este setata la 43 de grade in centrala. Distanta de la centrala la robinet este de 4 m. Chiar asa trebuie sa functioneze o centrala sau exista ceva ce nu stiu eu?

#264
ronin

ronin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.07.2002

 danyell79, on 26 octombrie 2017 - 10:45, said:

Buna ziua, am o centrala Buderus Logomax Plus GB012-25K V2 si ma deranjeaza faptul ca daca deschid robinetul de apa calda, la vreo 5-6 secunde ma opareste, dupa 9-10 secunde vine apa rece, abia dupa 15-16 secunde vine apa normala care este setata la 43 de grade in centrala. Distanta de la centrala la robinet este de 4 m. Chiar asa trebuie sa functioneze o centrala sau exista ceva ce nu stiu eu?

Din cauza distantei mici se intampla asta, eu am rezolvat-o cu o baterie termostata.

#265
danyell79

danyell79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2007
Nu are treaba distanta, si la robinetul de la dus care este la  vreo 12 m patesc la fel. Mama mea are un Ariston din 2003 si nu s-a oparit niciodata la ea, se pare ca tehnologia in loc sa evolueze se duce in jos...

Edited by danyell79, 26 October 2017 - 12:39.


#266
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 danyell79, on 26 octombrie 2017 - 12:34, said:

Nu are treaba distanta, si la robinetul de la dus care este la  vreo 12 m patesc la fel. Mama mea are un Ariston din 2003 si nu s-a oparit niciodata la ea, se pare ca tehnologia in loc sa evolueze se duce in jos...

 danyell79, on 26 octombrie 2017 - 10:45, said:

Buna ziua, am o centrala Buderus Logomax Plus GB012-25K V2 si ma deranjeaza faptul ca daca deschid robinetul de apa calda, la vreo 5-6 secunde ma opareste, dupa 9-10 secunde vine apa rece, abia dupa 15-16 secunde vine apa normala care este setata la 43 de grade in centrala. Distanta de la centrala la robinet este de 4 m. Chiar asa trebuie sa functioneze o centrala sau exista ceva ce nu stiu eu?
buderus gb012 este o centrala bietrmica adica nu are schimbator secundar pentru acm,la debite mici cam toate centralele de genul asta au probleme cu asa zisele dusuri scotiene,apa este incalzita de flacara direct in schimbatorul bitermic si daca nu are debit suficent sau puterea minima a centralei este prea mare senzorul taie gazul ca sa nu se supraincalzeasca,cand temp scade se ria incalzirea acm,poate ar trebui sa chemi pe cineva sa-ti verifice si presiune pe minim la gaz si sa verifici ce debit ai la apa rece de alimentare

#267
danyell79

danyell79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2007
La asta ma gandeam si eu, cand pe ecranul principal imi apare peste 50 de grade este clar ca o sa ma oparesc, daca temperatura este sub 40 de grade este ok, dar totusi sunt doua chestii separate incalzirea si apa calda....

#268
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 danyell79, on 26 octombrie 2017 - 14:47, said:

La asta ma gandeam si eu, cand pe ecranul principal imi apare peste 50 de grade este clar ca o sa ma oparesc, daca temperatura este sub 40 de grade este ok, dar totusi sunt doua chestii separate incalzirea si apa calda....

La bitermice apa caldă și căldură se fac prin același schimbator

#269
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015
Buna seara, va rog sa-mi spuneti care centrala termica Buderus se preteaza cel mai bine intr-un apartament de 120 mp. Am gasit varianta Buderus Logamax Plus GB072-24K V2. Pareri pro-contra? Mersi

#270
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Orice centrala. Indiferent daca e Buderus sau nu.

Edited by maricmanu, 12 February 2018 - 15:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate