Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Valve s-a alaturat organizatiei Linux Foundation

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postrich1974, on 05 decembrie 2013 - 18:24, said:

nu mai stiu unde am citit ca utilizatorii linux au cheltut mai mult, per utilizator, comparativ cu utilizatorii de windows sau mac.

Ideea asta că userul de Linux/ BSD ar fi sau un calic desculț și rupt în cur sau vreun zgârcit pomanagiu e absurdă...  Dar amuzantă! Posted Image
1- Marea majoritate a wingozarilor folosesc versiuni crăcuite, piratate! Cu aplicațiile e aceeași poveste.
2- Marea majoritate a linuxiștilor e fie pasionată de fenomen (Linuxul e un hobby, cu hobby-urile nu te zgârcești, dimpotrivă, bagi bani buni), fie calificată în domeniu, are nevoie de scule, are așteptări.

@stafilococule, vezi tată c-aveți loc de scuipat pe aria Generalități, dă și tu un search... E creat anume pentru voi, aveți decența să nu umpleți toată aria Linux de gunoi!!!

Edited by shogun1, 05 December 2013 - 18:40.


#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@stafilococ
este un topic deschis de mine frate unde lumea isi exprima nemultumirile fata de linux, la topicul ala se refea shogun.
http://www.techspot....sers-arent.html

#21
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@shogun1 nu mai fi pomanagiu, tu dai share la tutoriale gratis, altii la aplicatii si documentatii. Posted Image
Ce sa mai, sunteti niste pomanagii, trebuia sa cereti cel putin 100 Euro.

Amuzant cat de penibila e persoana din spatele utilizatorului @stafilococ.
Mai mult, are un nickname pe masura.
Eu i-as da ban(i) doar pt. numele de microb. Posted Image)
Microbii provoaca infectii, avem unul pe aria open-source.

Moderator un antibiotic please. Posted Image

View Postrich1974, on 05 decembrie 2013 - 18:48, said:

@stafilococ
este un topic deschis de mine frate unde lumea isi exprima nemultumirile fata de linux, la topicul ala se refea shogun.
http://www.techspot....sers-arent.html

Tu esti frate cu toti sau faci parte din grupa de microbi stafilococi ? :)

Edited by ovilix, 05 December 2013 - 18:50.


#22
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Indemn.

Ia pune tu mana si citeste licenta GPL.
Hai, ca habar nu ai ce scrie acolo.
Cuvantul pomana nu isi gaseste locul in lumea open-source.

Daca eu eram ironic, tu se pare ca nu esti in stare sa gandesti, logica ta e la pamant.

#23
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007

View Poststafilococ, on 05 decembrie 2013 - 18:34, said:

Mai ai putina rabdare si vom putea discuta pe teme concrete, reale nu presupuneri si promisiuni.

Deocamdata in acest topic este vorba despre Valve, care s-a alaturat organizatiei Linux Foundation. Pentru mine e un semnal, pentru tine nu e? Te oftici ca exista pericolul ca Linux sa ajunga viabil si pe segmentul desktop? :)

View Poststafilococ, on 05 decembrie 2013 - 18:34, said:

Si de cand "sfanta wikipedie" a ajuns in mentalitatea unora o sursa serioasa de documentare?

Ok, daca nu avem argumente legate de Linux hai sa devinem discutia catre cat de serioasa e sursa wikipedia :)

#24
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Deocamdata in acest topic este vorba despre Valve, care s-a alaturat organizatiei Linux Foundation. Pentru mine e un semnal, pentru tine nu e? Te oftici ca exista pericolul ca Linux sa ajunga viabil si pe segmentul desktop?
subscriu

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststafilococ, on 05 decembrie 2013 - 17:19, said:

intr-un ecosistem al pomanagiilor
Nu e corect ce spui si cred ca stii bine care-i adevarul. Pomanagii sunt si aici dar mult mai multi in alte tabere comerciale (unde sunt si parsivi).

Edited by neagu_laurentiu, 05 December 2013 - 19:25.


#26
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Normal ca stie, doar ca e troll. Mi-e greu sa inteleg motivatiile unui troll, oare face chestia asta voluntar (si atunci are ceva la mansarda) ori e platit? Daca e platit, ok, ce nu face omul pentru doi lei :)

#27
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
E platit pe naiba. O face din orgoliu si prostie.
Si unde e orgoliu clar e si prostie.

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postovilix, on 05 decembrie 2013 - 17:40, said:

Legatura e ca toate folosesc acelasi kernel, unul LINUX.
Android nu e LINUX, dar foloseste kernelul Linux.
Mie Android mi se pare chiar foarte Linux. Ceea ce Android nu este, este GNU/Linux.

Eu pe Android îl numesc Android/Linux sau Java/Linux.

Android are aceeaşi relaţie cu Linux pe care şi GNU o are cu Linux. Bineînţeles că sunt diferite, însă în imaginea de ansamblu, Android/Linux este încă un tip de Linux, şi fiecare producător de smartphones îşi face propria distribuţie de Android/Linux, aşa cum şi fiecare producător de "distribuţii linux" face de fapt distribuţii GNU/Linux (în cea mai mare parte).

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postovilix, on 05 decembrie 2013 - 18:51, said:

@shogun1 nu mai fi pomanagiu, tu dai share la tutoriale gratis, altii la aplicatii si documentatii. Posted Image
Ce sa mai, sunteti niste pomanagii, trebuia sa cereti cel putin 100 Euro.

Amuzant cat de penibila e persoana din spatele utilizatorului @stafilococ.
Mai mult, are un nickname pe masura.
Eu i-as da ban(i) doar pt. numele de microb. Posted Image)
Microbii provoaca infectii, avem unul pe aria open-source.

Moderator un antibiotic please. Posted Image



Tu esti frate cu toti sau faci parte din grupa de microbi stafilococi ? Posted Image
Warn.

View Poststafilococ, on 05 decembrie 2013 - 19:03, said:

Tu chiar ai probleme de natura psihica, sau doar esti incult...ca noaptea? Posted Image Asta inseamna pomanagiu in viziunea ta, cel ce distribuie sau faciliteaza accesul la anumite informatii? Ziceai cumva ceva despre penibili?

@rich: stiu topicul acela dar aici am expus punctul meu de vedere privitor strict la aceasta tema (Valve/ecosistem Linux)
Warn.

View PostOlteanRahitic, on 05 decembrie 2013 - 19:54, said:

Bai caisa, ti-am mai atras atentia de cateva ori sa-ti controlezi limbajul. Candi zici de prostie te uiti in oglinda? Vezi ca si azi ai fost cam la doi metri de mine la un moment. ce zici daca intr-o zi iti rup capatana aia de prost de pe umeri si ti-o indes exact acolo unde ii e locul?
Ban.


Vreau ca aria Linux de pe acest forum să fie una dintre ariile care demonstrează lumii că utilizatorii Linux nu sunt nişte animale incapabile să discute tehnic, argumentat, şi că nu discută religios.

De întâmplat se va întâmpla.

Problema care se pune este dacă veţi fi sau nu veţi fi parte din asta. Voi alegeţi.

#30
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
@OriginalCopy: eu de ce am luat warn?

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
parca il si vad pe ovilix mergand prin oras cu o gluga mare pe cap si cu barba falsa.
Posted Image Posted Image

Edited by rich1974, 05 December 2013 - 20:14.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsame75, on 05 decembrie 2013 - 20:13, said:

@OriginalCopy: eu de ce am luat warn?
însuşi acest mesaj al tău este off-topic, şi conform regulamentului forumului, mai ai un warn.

View Postrich1974, on 05 decembrie 2013 - 20:13, said:

parca il si vad pe ovilix mergand prin oras cu o gluga mare pe cap si cu barba falsa.
Posted Image Posted Image
Idem.

Acest subiect este despre

Valve s-a alaturat organizatiei Linux Foundation

Vorbiţi despre asta dacă aveţi ceva de dezbătut. Mici divagaţii şi schimburi de păreri sunt ok, dar nu în halul la care ajungeţi la complet off-topic şi chiar jigniri nominale la adresa coforumiştilor voştri.

Vă urez forumeală constructivă şi regulamentară.

#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tocmai am citit pe forumul Ubuntu ca si adobe este membru LF.
dupa calitatea suportului adobe pentru linux, se pare ca a fi membru nu inseamna mai nimic.
eu oricum nu ma joc pe calculator, doar as fi bucuros pentru suport hardware mai bun.

#34
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@rich1974 ai rabdare sa vedem "ce contine SteamOS", ma refer la componente software.

#35
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postovilix, on 05 decembrie 2013 - 17:58, said:

Si pe Mac sau Windows driverele sunt moka.
Nu am vazut sa se ceara bani pe drivere.
Atat timp cat le cumpar produsul e corect sa imi dea si driverele pt. a ma putea folosi de produsul lor.
Pai nu cer bani pe drivere. Doar ca nu prea se obosesc sa le faca si pentru linux, fiindca are cota de piata prea mica, softul tipic care utilizeaza hardwareul respectiv e prea putin, iar scrierea driverelor costa bani si timp. Daca le cumperi produsul e bine sa te uiti mai intai ce platforme sunt suportate, ca nu exista hardware cu suport universal.

View Postrich1974, on 05 decembrie 2013 - 18:24, said:

nu mai stiu unde am citit ca utilizatorii linux au cheltut mai mult, per utilizator, comparativ cu utilizatorii de windows sau mac.
Am oaresce dubii ca se refera la utilizatorul tipic de linux ce da bani pe soft. Poate mai degraba se refera la faptul ca firmele ajung sa cheltuie cu linux mai mult decat cu windows, din diverse motive.

View Postshogun1, on 05 decembrie 2013 - 18:36, said:

1- Marea majoritate a wingozarilor folosesc versiuni crăcuite, piratate! Cu aplicațiile e aceeași poveste.
2- Marea majoritate a linuxiștilor e fie pasionată de fenomen (Linuxul e un hobby, cu hobby-urile nu te zgârcești, dimpotrivă, bagi bani buni), fie calificată în domeniu, are nevoie de scule, are așteptări.
Daca iei aleatoriu 1000 de calculatore cu windows si 1000 de calculatoare cu linux, pariez pe ce vrei tu ca gasesti aproape tot softul cumparat (atat cat exista, in total, pe langa piraterii) pe cele cu windows!
Asta e tot ce conteaza dpdv a producatorilor de hardware si software comercial!

View PostOriginalCopy, on 05 decembrie 2013 - 19:54, said:

Mie Android mi se pare chiar foarte Linux. Ceea ce Android nu este, este GNU/Linux.
Dar ce e linux asta?

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMrReason, on 06 decembrie 2013 - 00:20, said:

scrierea driverelor costa bani si timp
Dar ar putea publica specificatii si s-ar gasi destui care sa implementeze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate