Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Domeniile .ro vor fi cu taxa anuala

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#91
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din cite stiu domeniile .ro nu au fost niciodata "moka" deci nu e cazul sa aberezi pe tema asta.

Domeniile nu sint proprietate si comparatia cu apartamentele e timpita asa pusa cu intretinerea. Daca vrei sa te apropii de realitate trebuie sa te gindesti ca iti vinde cineva un apartament cu un pret imens de 60 000 euro in loc de 30 000 (de exemplu) dar smecheria e ca nu te mai doare capul sa platesti impozite sau intretinere. Si merge treaba bine un an, doi, zece si dupa aia vin aia ca de fapt nu le merg prea bine treburile si trebuie de fapt sa platesti toate taxele, ca deh asa se plateste peste tot. Nu te-ai simti tepuit?

De fapt asta e o tactica des intilnita cu update-uri de aplicatii sau harti life-time pina cind producatorul se decide ca noul produs se numeste altfel si alea vechi nu mai primesc nici un update (Garmin e cunoscut pentru asta). Sau device-uri cumparate cu servicii "life-time" care merg pina luna viitoare, exemplu:

On January 24, 2012, GSMA nominates Peek for the best cloud technology.
On January 30, 2012, Peek users reported their devices abruptly stopped working, despite having paid $299 for "lifelong service".
On February 1, 2012, Peek announced that it had terminated service for all its dedicated hardware

#92
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Totusi, exista niste contracte la mijloc, de inchiriere a domeniilor pe viata. Schimbi contractul, platesti. Masura minima reparatorie, daca clientii nu sunt de acord cu schimbarea contractului, ar fi sa dea banii inapoi + dobanda legala. Adica aducem lucrurile in starea initiala.
De ce sa compari domeniul cu o locuinta, de ce nu cu un telefon, sau orice alta proprietate mobila, care nu genereaza impozit. Iar faza cu intretinerea, datoriile la utilitati nu au legatura directa cu proprietatea. Proprietatea e doar mijlocul prin care furnizorii de utilitati incearca sa recupereze datoria.
Cum zici tu, ar trebui sa ne puna taxe de intretinere daca avem telefon, mp3 playere, daca avem haine pe noi etc. N-ai bani sa platesti taxa de intretinere a mp3 playerului, ti se confisca definitiv. Am exagerat intentionat sa subliniez ca gandesti gresit, domeniile .ro nu sunt impozitabile si nu au utilitati sa genereze datorii la furnizori. De fapt au, dar hosting-ul e serviciu separat si independent, ce poate functiona cu sau fara domeniu.

#93
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Exemplul tau cu confiscarea mp3 playerelor mi se pare nepotrivit. Cu domeniile lucrurile stau altfel. Este necesara o intretinere a lor pentru a fi functionale. Eu asa stiu. Exista o mentenanta. E ca si cum mergi periodic la medic. E normal sa platesti.

#94
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postf300, on 15 decembrie 2013 - 15:45, said:

Domeniile nu sint proprietate[...]
Nu te-ai simti tepuit?

Sa mori tu ca nu sunt proprietate personala domeniile! De cand? Numele din certificatul de nastere nici ala nu e al tau? Tot registrar e si ala, numai ca la primarie, nu la ICI.
Proprietate nu e a ta cand tu intregistrezi numele unei marci intregistrate in favoarea ta. Aici poti sa zici ca ai incalcat spatiul de proprietate si ai cam pus-o!

Nu. Eu am niste domenii din 2005 si mi-am scos toti banii pe ele.
Cand intregistrezi un domeniu, te gandesti sa faci si profit cu el nu numai sa-l tii de florile marului.
Stai linistit ca inca nu a aparut nici un articol, dar mai mult ca sigur cei care ati inregistrat acum un domeniu o sa va de-a o perioada de gratie de 4...5 ani

#95
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postno_comment, on 15 decembrie 2013 - 23:23, said:

Este necesara o intretinere a lor pentru a fi functionale.
Un rand intr-o baza de date...
Confunzi domeniul cu hostingul.

#96
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postloveparade, on 16 decembrie 2013 - 03:35, said:

Sa mori tu ca nu sunt proprietate personala domeniile! De cand? Numele din certificatul de nastere nici ala nu e al tau? Tot registrar e si ala, numai ca la primarie, nu la ICI.
Proprietate nu e a ta cand tu intregistrezi numele unei marci intregistrate in favoarea ta. Aici poti sa zici ca ai incalcat spatiul de proprietate si ai cam pus-o!

Uh deci domeniile sint cam ca numele de la primarie? Daca nu platesti iti pierzi numele? Poti sa blochezi pe careva sa iti foloseasca numele tau? Poti vinde cuiva numele tau?
Faci o mare confuzie intre EVIDENTA si PROPRIETATE.
Pfui, marci inregistrate comparate cu faptul ca iti intra careva pe tarla. Eu zic sa te lasi de chestiile legate de proprietate intelectuala ca e clar ca esti pe dinafara si sint niste chestii la care logica normala (daca ai avea-o) nu ajuta.

View Postloveparade, on 16 decembrie 2013 - 03:35, said:

Nu. Eu am niste domenii din 2005 si mi-am scos toti banii pe ele.
Cand intregistrezi un domeniu, te gandesti sa faci si profit cu el nu numai sa-l tii de florile marului.

TOTAL GRESIT, dupa cum am mai spus. Desigur, UNII se gindesc sa faca bani din domenii asa cum UNII se gindesc sa faca bani din calculator, masina, apartament, sex, matura, aur sau orice altceva. Dar asta nu e valabil pentru toata lumea. Da, ok, unii scot bani de o cafea (in timp ce actiunea Google trece de $1000) si chiar e o nebunie la adolescentii si post-adolescentii romani cu SEO si alte chestii. Bravo lor, dar sa nu creada ca pentru asta au fost facute domeniile, care exista nu inainte de a exista Google ci inainte de exista web-ul. Poate pare greu de inteles pentru cei cu mintea innodata in ranking, PPC si alte alea ca sint unii care dau bani din buzunar pe un domeniu, eventual si hosting si nu asteapta nimic in schimb, nu pun nici o reclama, etc. Ca isi pun acolo ceva despre un hobby anume de-al lor, ca poate nici nu folosesc web-ul deloc si vor doar sa aibe o adresa mai buna decit una la yahoo, google, aol, clicknet, etc, e nerelevant. Si asta nu este o excentricitate a unora, nu este o folosire gresita/improprie a sculelor pe care le avem, dimpotriva este motivul pentru care exista internetul si toate serviciile aferente. Nu cred ca vrea nici un om normal sa aibe un internet in care tot ce avem exista doar in masura in care cineva poate sa faca profit.

#97
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Presupunand ca se vand zero domenii in momentul de fata (sa fim seriosi, cine a avut nevoie si-a cumparat de mult) este imposibil de intretinut cladirea ICi cu toti angajatii dinauntru din zero venituri actuale. Trecerea la abonamente era necesara. Nu stiu ce cheltuieli presupune un "registru" dar sigur nu sunt zero. Parca au fost acum ceva timp atacate niste servere rotld care au dat peste cap tot .ro-ul.

#98
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Au fost probleme multiple de securitate in ultimii ani la rotld sau cum s-o chema acum, toate bagate sub pres din cite stiu. Asta oricum nu are mare relevanta si legatura cu banii, numai in 2013 au fost sparti Facebook, Apple, NYT, NBC si sa nu uitam de NSA.

#99
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View Postdon_dannielo, on 16 decembrie 2013 - 09:47, said:

Presupunand ca se vand zero domenii in momentul de fata (sa fim seriosi, cine a avut nevoie si-a cumparat de mult) este imposibil de intretinut cladirea ICi cu toti angajatii dinauntru din zero venituri actuale. Trecerea la abonamente era necesara. Nu stiu ce cheltuieli presupune un "registru" dar sigur nu sunt zero. Parca au fost acum ceva timp atacate niste servere rotld care au dat peste cap tot .ro-ul.
Eu am zis ca exista un cost de intretinere, dar un user mai bagacios a zis ca nu e asa.

#100
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cheltuielile MINIME NECESARE sint infime si 60$ pot sa le acopere fara probleme pina moare internetul asa cum il stim noi (repet, vorbim de citeva rinduri intr-o baza de date) DAR orice cheltuiala mica se poate face usor oricit de mare.

Problema insa nu e asta ci faptul ca n-au stiut sa se gospodareasca, normal au luat bani cit 10 ani pe un com de exemplu si si-au dat banii ca salarii dupa care se mira ca atunci cind nu mai vin alte domenii noi li s-au terminat resursele pentru alea vechi, gata platite. Asta e ca in schemele piramidale sau ca un exemplu mai de actualitate la pensii. Ca nu mai sint altii sa plateasca pensia noastra. Pai stai frate ca noi am platit, dar banii aia au fost deja mincati demult.

#101
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Abia acum observ si cit de analfabet in ale internetului e ala care a scris stirea de la Mediafax "ICI Bucureşti, care gestionează cele 700.000 de pagini web din România". Pfui.

In alta ordine de idei dupa cum am mai spus-o faptul ca POTI sa faci profit din domenii nu inseamna ca obligatoriu TREBUIE sa faci si asta este valabil si pentru posesorii de domenii dar si pentru ICI. ICI exista de dinainte de web si de dinainte de a exista .ro si este actualmente sub un minister. Taxele de genul asta NU sint (sau nu trebuie) neaparat gindite ca sa scoata un profit, dar deh e Romania. Nu trebuie neaparat sa le iasa un profit daca tiparesc buletine sau daca iti vizeaza un carnet de student, nu trebuie sa le iasa profit daca te duci sa-ti ceri cazierul! Se pare ca e multa lume si "pe acolo si pe aici super-innebunita dupa bani.

#102
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Nu mai comentati subiectul? :(

#103
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Eu unul imbratisez idea de plata anuala, asa poate poti pune mana pe un domeniu .ro mai premium Posted Image . Oricum pentru ce as avea eu nevoie nu e nevoie de premium, cred ca e liber si acuma Posted Image .




LE: Da bine ca am fani :lol:, evon.ro cica e luat deja.

Edited by SfantulLike, 28 December 2013 - 23:46.


#104
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Ce vrei sa iei? Zi, ca nu ti-l fur. Promit!Posted Image

#105
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Fostul meu website www.pickme.in
http://domainnamesal...52ffa7.49052908


Ce zic astia e adevarat?? sau bullshit. Daca e true cred ca maa arunc de la etaj.

#106
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View PostSfantulLike, on 28 decembrie 2013 - 23:56, said:

Fostul meu website www.pickme.in
http://domainnamesal...52ffa7.49052908


Ce zic astia e adevarat?? sau bullshit. Daca e true cred ca maa arunc de la etaj.

Abureala, frate!

#107
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Aud că se va plăti anual taxă pentru domeniile .ro. Aș fi fost tentat să mă revolt împotriva acestei hotărîri, dar mă bucur.

Foarte mulți oameni cu bani au cumpărat domenii  "la calup" și nu le foloseau la nimic, încercau doar să le vîndă sau pur și simplu să le țină ocupate.
Acum să plătiți neneacă dacă vă ține :)

Taxa nu afectează prea mult companiile sau oamenii care au un site acolo, nu moare nimeni pentru cîțiva euro/an. Lovește în schimb "șmecherii" care au cumpărat sute de domenii "pe viață" și vroiau să facă speculă cu ele.

#108
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Bine ca nu ai deschis topicul prin 2015 la 2 ani dupa difuzarea stirii .

Da-i cu search sa vezi .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate