Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Analogic sau digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
SeaWave

SeaWave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.10.2011
Salut
E diferenta mare intre un abonament analogic si unul digital de la RDS? Momentan am unul analogic cu un TV full HD iar unele dintre posturile cu transmisie SD se vad foarte rau.... cele HD se vad bine.
TV-ul suporta card CI dar nu prea inteleg daca imi trebuie sau nu din moment ce prind HD si fara..
Multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Iti dai seama ca trebuie sa investesti numai in digital... asa cum e el acuma cu imperfectiunile sale dar asta e viitorul si se va imbunatati cu timpul.
Prinzi ce nu e codat doar... ce e codat nu merge fara CI+

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSeaWave, on 04 decembrie 2013 - 22:18, said:

E diferenta mare intre un abonament analogic si unul digital de la RDS?
Este. Dar tu amesteci notiunile pentru ca tot același digital receptionezi, doar vei vizualiza si canalele codate in abonamentul digital.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Vei avea acelasi semnal.
In  schimb la achizitionarea Digi Smart Cam vei plati cu 5 lei mai mult(ab. analogic=24lei , ab. digital=29lei) si pentru asta vei beneficia de DigiFilm,
+ posibilitatea de a opta pentru extraoptiuni la abonament: HBO, Cinemax, HBO Comedy, SuperOne.

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postcosteld69, on 04 decembrie 2013 - 22:38, said:

Vei avea acelasi semnal.

dpdv al calitatii imaginii este la fel?

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostBucifon, on 04 decembrie 2013 - 22:42, said:

dpdv al calitatii imaginii este la fel?
Cu ajutorul Digi Smart Cam scapi de decodoarele clasice.
Daca tu ai abonament digital si vecinul tau are abonament analogic ,calitatea imaginii va fi la fel la amandoi.

#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
deci HD-ul de pe analogic se vede identic cu HD-ul de pe digital obtinut cu card CI+?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ai la RDS canale HD pe analogic.

HD sunt transmise doar digital, insa le vezi si fara abonament de digital, daca nu sunt criptate, si daca ai TV cu tuner digital integrat, si treci din telecomanda de pe analogic pe digital.

La UPC se vede mai bine si pe analogic si pe digital, iar primul pachet digital costa cam la fel ( 0,2 lei diferenta, 24,8 vs 25 )
Cu abonament mai vezi cateva canale, daca pui decodor sau CI+
CI+ are doar suport pt decriptare, potrivit pachetului inclus in abonamentul ales, si ai nevoie atat de TV care sa suporte CI+, cat si cu tuner digital integrat.

Atat pt. analogic cat si pt. digital, calitatea imaginii depinde atat de furnizor ( la UPC este mai buna calitatea), dar depinde si de filtrele televizorului.

Unele aparate vechi aveau filtre analogice mult mai bune decat au TV-urile de acum, motiv pt. care la aparatele noi, la unele canale esti obligat sa le vezi in format digital, chiar daca pe unele scule vechi (modele mai pricopsite) se vedeau "brici" si pe analogic.

Edited by loock, 04 December 2013 - 23:27.


#9
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Ai digital indiferent daca ai CI+ sau nu, televizorul are decodor digital inclus!

#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006

View Postcosteld69, on 04 decembrie 2013 - 22:38, said:

Vei avea acelasi semnal.
In  schimb la achizitionarea Digi Smart Cam vei plati cu 5 lei mai mult(ab. analogic=24lei , ab. digital=29lei) si pentru asta vei beneficia de DigiFilm,
+ posibilitatea de a opta pentru extraoptiuni la abonament: HBO, Cinemax, HBO Comedy, SuperOne.
O mica precizare, abonamentul analogic costa 25 de lei, deci modificarea la digital o sa-l coste doar 4 lei in plus.

#11
dangal

dangal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.02.2007

View Postloock, on 04 decembrie 2013 - 23:26, said:

Nu ai la RDS canale HD pe analogic.

HD sunt transmise doar digital, insa le vezi si fara abonament de digital, daca nu sunt criptate, si daca ai TV cu tuner digital integrat, si treci din telecomanda de pe analogic pe digital.

La UPC se vede mai bine si pe analogic si pe digital, iar primul pachet digital costa cam la fel ( 0,2 lei diferenta, 24,8 vs 25 )
Cu abonament mai vezi cateva canale, daca pui decodor sau CI+
CI+ are doar suport pt decriptare, potrivit pachetului inclus in abonamentul ales, si ai nevoie atat de TV care sa suporte CI+, cat si cu tuner digital integrat.

Atat pt. analogic cat si pt. digital, calitatea imaginii depinde atat de furnizor ( la UPC este mai buna calitatea), dar depinde si de filtrele televizorului.

Unele aparate vechi aveau filtre analogice mult mai bune decat au TV-urile de acum, motiv pt. care la aparatele noi, la unele canale esti obligat sa le vezi in format digital, chiar daca pe unele scule vechi (modele mai pricopsite) se vedeau "brici" si pe analogic.
inca o completare
tv-rile samsung sony sau lg au si profil upc astfel daca ai CI+ va vei avea canalele aranjate si ordonate ca si pe receiverul upc. In cazul rcs ordonarea e alfabetica

Edited by dangal, 05 December 2013 - 15:28.


#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postcatalinman, on 05 decembrie 2013 - 13:21, said:

O mica precizare, abonamentul analogic costa 25 de lei, deci modificarea la digital o sa-l coste doar 4 lei in plus.
Corect .
Am ramas  eu cu un fix pentru 5 lei ,pentru ca asa mi-a comunicat duduia care distribuia smart cam-urile. Cand am ajuns acasa si m-am uitat inca  o dat pe contractul aditional ,vad ca draguta  de ea imi pusese o bifa mica si in casuta SuperOne fara sa ii solicit acel program.Motiv care m-a determinat sa ma intorc inapoi si sa solicit rezilierea acelui act .
Probabil in viitor voi reveni asupra deciziei de a trece la abonament digital. In general sunt multumit de serviciile oferite de RCS-RDS.

#13
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Hai ma cum poti sa refuzi SuperOne mai ales cand ti l-a oferit duduia aia super draguta... Nu intelegi ca era o aluzie din partea ei?

#14
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Muhahahahahaha!!!

#15
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
Sa reanimez eu topicul asta si sa va intreb daca semnalul este digital esti si hd sau doar digital si calitatea imagini nu difera prea mult de analogic?
Intreb acest lucru deoarece o companie tv i-mi ofera semnal digital dar cand am deschis brosura am observat ca au o extraoptiune unde ofera cateva canale Hd,multumesc!!

#16
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011

View Postmereuprobleme, on 25 martie 2015 - 17:30, said:

Sa reanimez eu topicul asta si sa va intreb daca semnalul este digital esti si hd sau doar digital si calitatea imagini nu difera prea mult de analogic?
Intreb acest lucru deoarece o companie tv i-mi ofera semnal digital dar cand am deschis brosura am observat ca au o extraoptiune unde ofera cateva canale Hd,multumesc!!

Sunetul si calitatea imaginii este mult mai buna fata de analogic. De cele HD te las sa te convingi singur, o sa ramai uimit daca ai un televizor ce stie HD.

Digital-ul ar trebui sa fie obligatoriu in 2015...

Ce televizor ai? Si ce firma ti-a facut oferta?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmereuprobleme, on 25 martie 2015 - 17:30, said:

daca semnalul este digital esti si hd sau doar digital si calitatea imagini nu difera prea mult de analogic?
Avem SDTV si HDTV, ambele digitale. SDTV e analogicul transmis digital si aici in mod normal n-ar trebui sa existe diferente de calitate insa in realitate sunt datorita mediului si principiilor de transmisie pe distante lungi, SDTV avand de regula o imagine fara pierderi.

Problema la SDTV poate fi alta, imaginea sufera scalare (originalul e in multe cazuri HD) si compresie, rezultand in unele cazuri o imagine mai slaba decat o captura si transmisie analogica ca altadata (nu stiu daca azi mai exista asa ceva).

Edited by neagu_laurentiu, 25 March 2015 - 19:00.


#18
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
Folosesc 2 aparate samsumg,unu este in pic mai vechi (2009 sau '10) led full HD si are DVB-T si DVB-C incorporat al 2-lea este un smart 3D  productie 2014 cu filtru DVB-CI sau C+,firma este akta.
Deci sa inteleg ca treaba cu tv digitala cum o recomanda acesti oameni in oferta dar fara sa fie HD este tot semnal SD transmis digital cu calitate putin superioara,corect?

Edited by mereuprobleme, 26 March 2015 - 03:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate