Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Deschidere PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,800
  • Înscris: 01.09.2006

View PostTLGsoft, on 05 decembrie 2013 - 10:32, said:


Nu plateam niciun impozit, este vorba de deschiderea unui PFA, nu de mutarea lui.

Pe mine m-au trimis direct in localitatea de domiciuliu, fara sa mentioneze ca exista posibilitatea mutarii "domiciliului fiscal" care banuiesc ca tocmai atunci se stabilea ...
In schimb cand am vrut sa depun declaratia pentru TVA in localitatea de domiciuliu, mi-au zis ca nu se poate depune decat in localitatea unde am sediul fiscal, iar acolo mi-au primit-o.

#20
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cate Marii, atatea palarii.... fascinanta Romanie...

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu credeam ca o sa scriu vreodata pe subiectul asta, dar se pare ca astrele ma poarta in directia asta Posted Image :trebuie sa imi deschid PFA cat mai urgent.
Vad ca pe site e un termen de 3 zile, se respecta sau nu?
Adica ies actele in 3 zile de la depunere?
Le poate ridica si altcineva, in afara de mine? Daca da, trebuie imputernicire sau nu? Plec din tara fix acum in perioada asta...

Mutumesc pt raspunsuri.

#22
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Cand rezolvi treaba asta daca nu te ajuta nimeni aici sa vad, te rog fa un FORWARD ! :)

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Maine la 9.00 ma duc la Registrul Comertului sa imi fac rezervare de denumire (3 variante de denumire).
Intre timp, trebuie sa iau semnaturi de la vecinii de sus/jos/fata/perete (ce noroc ca-s pe un colt, ca am mai scapat de o milogeala) si acordul Administratiei blocului.
Imi trebuie acord de comodat pe propria-mi casa (ce prostie, mai ales ca-s unicul proprietar) si am norocul ca toate actele mi le face un prieten care e avocat pe partea asta de Dreptul muncii, Infiintare firme etc. Posted Image

O sa iti mai zic ce am rezolvat.

#24
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Okay, astept ! As vrea sa faci si o lista cu tot ce ai avut nevoie. Multumesc !

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ok, azi am rezolvat cu denumirea de PFA, chiar foarte simplu> la Informatii am cerut un formular, l-am completat cu informatii personale plus 3 variante de denumire PFA, am platit 72 lei la casierie, am predat chitanta + formular la Ghiseul Rezervare denumire PFA, impreuna cu copie CI si in 10 min mi-a dat un document prin care mi se atesta denumirea PFA-ului, in fapt numele meu de familie + prenumele insotite de terminatia PFA.

Maine ma voi duce cu dosar cu sina si care va cuprinde toate documentele astea. ( trebuie downloadat atasamentul ala)
Sau sper ca ma voi duce, trebuie sa rezolv cu administratia si vecinii.
Pt specimenul de semnatura se poate merge la notar (70 lei taxa) sau se poate rezolva free in fata directorului de la ONRC. (Oficiul National al Reg. Comertului).

Va urma. Posted Image

#26
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Nu era mai corect intai sa obtii aprobarile si dupa sa alegi numele si sa platesti taxe? :lol:

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Se pare ca astia-s pasii. :)

#28
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
In fine, nu ma mira nimic in tara asta!

Tine-ma la curent (220V) te rog ! :lol:

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Dupa ce am rezolvat actele de mai sus, din linkul de pe site-ul Oficiului National al Registrului Comertului, am depus dosarul la ghiseul dedicat infiintarii PFA, asta s-a intamplat vineri 20 decembrie, urmand a fi gata pe 24 decembrie, deci destul de repede.

Ce dificultati am intampinat eu:

* contractul de comodat: l-am facut pe adresa mea, astfel incat si comodatorul si comodantul eram eu, la el se ataseaza copie contract vanzare-cumparare si copie intabulare.
Daca nu aveti certificat de intabulare, mergeti la Circa Financiara pt un cazier fiscal care se elibereaza pe loc si care tine loc de certificatul de intabulare.
Atentie la cum completati contractul de comodat, sa fie dupa noul Cod Civil. (Încheiat astăzi .... conform art. 2146 C. civ. în 3 exemplare originale pentru fiecare parte )
Pe mine m-a rejectat prima zi pt ca adresa mea este Aleea...X si eu pe contract am scris conform buletinului Strada Aleea X, si tanti de la ghiseu mi-a zis ca sa modific contractul si sa las doar Aleea, fara Strada....( mi s-a parut o tampenie, dar na...)

Per total, mi s-a parut simplu ca in 2 zile sa iti faci PFA (2 zile depusul actelor, dar daca eram atenta le puteam depune si intr-o singura zi).

A...si pe langa 72 de lei pe care i-am platit in prima zi pt rezervarea denumire PFA, am mai platit in ziua depunerii dosarului, inca 174 de lei, deci un total de 246 de lei cheltuieli finale.

PS> daca aveti nevoie de detalii completare formulare sau contract de comodat corect intocmit, va stau la dispozitie cu placere. Posted Image

PS 2> puneti-va toate codurile CAEN care va trebuie sau care credeti ca va trebuie, inca de la depunerea dosarului, ca sa nu umblati dupa aceea pe la ghisee.

#30
barnik

barnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2012
Bună ziua,

Am o întrebare pentru PFA cu caen 6202, asa mai specualtiva și anume: din anul acesta(2021) norma de venit pentru județul Mureș a devenit extrem de mare ( 60000 ron). Eu fiind și angajat 8h/zi , am avut pana acuma o deducere de 50% la norma de venit, cu alte cuvinte eram sub pragul de 12 salarii minime pe economie, astfel plăteam doar impozit, NU și CAS,  CASS. Din 2021 chiar și norma jumătățita ar fi 30000, adică peste  12x2300 ron. Urmând ca să plătesc asigurare și CAS.

Întrebarea de nota zece: se poate ca sa "mut" PFA într-un alt județ ? -astfel voi beneficia de norma mai mică in județul respectiv. Trebuie schimbat domiciliul PFA sau doar adresa fiscala?
Dacă doar adresa fiscală trebuie mutat, atunci in acest caz norma de venit presupun ca va fi cel din județul unde voi avea adresa fiscală, da?

Această adresă fiscală poate să fie un apartamente închiriat? Sau un spațiu de birou închiriat dintr-un complex de birouri?

Da, totul doresc sa fac pentru a obține un avantaj fiscal.


Mulțumesc


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate