Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

[Iasi] - Ajutor pt un batran

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
In centru, la cinema Victoria pe bancuta din colt de langa magazinul de parfumuri sta un batran de vreo cateva luni si se pare ca acolo doarme noaptea. Am vazut ca a mai primit niste pachete cu haine, mancare dar cu siguranta are nevoie de un acoperis sa-i fie mai cald. Daca stiti un loc unde sa stea ar fi minunat. Nu stiu daca are acte sau poate sa depuna cerere pt adapost dar cu siguranta se incadreaza in categoria celor care au nevoie. Am trimis mesaj la directia de asistenta comunitara, sper sa-l ajute.
Si ar mai fi un batran la gara in aceeasi situatie dar nu am detalii.

#2
Alexandrr

Alexandrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 04.09.2011
L-am observat si eu de fiecare data cand trec pe acolo. Nu ai cum sa nu ti se faca mila, mai ales pe frigul asta. Nu stiu care-i procedura cu adapostul pentru oamenii strazii dar ar fi bine sa-l ridice cineva de acolo si sa-l duca intr-un loc cat de cat calduros.

#3
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
up..

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Am primit raspuns de la directia de asistenta, ei spun ca l-au vazut dar cred ca birocratia o sa lungeasca povestea, trebuie intocmite niste acte, desi e clar ca omu' e in necaz. Daca mai treceti pe acolo si inca e pe banca intrebati-l de ce are nevoie, cred ca de o patura mai groasa pt noapte.

#5
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postandreim77, on 06 decembrie 2013 - 15:13, said:

Am primit raspuns de la directia de asistenta, ei spun ca l-au vazut dar cred ca birocratia o sa lungeasca povestea, trebuie intocmite niste acte, desi e clar ca omu' e in necaz. Daca mai treceti pe acolo si inca e pe banca intrebati-l de ce are nevoie, cred ca de o patura mai groasa pt noapte.
Felicitari pentru initiativa si pentru ajutor, din pacate eu ma rezum doar la cuvinte, fiindca atat pot. Daca poti si vrei, parerea mea e ca merita incercarea de a lua legatura si cu alti oameni care ar putea ajuta, inclusiv preoti(care la randul lor se pot adresa altor oameni sau pot ajuta personal), dar si membrii unor fundatii specializate(in acordarea de ajutor pentru nevoiasi, exista si in zona aia asa ceva) samd.

#6
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
revin cu un update, atat eu cat si niste cunostinte am trimis email sau am sunat la asistenta comunitara. ne-au zis ca au fost, au constatat si i-au spus sa mearga sa-si faca la politie buletin. dupa care sa la ei sa-l ajute pt a-l caza undeva sau sa primeasca bani. Aseara era tot pe banca lui si azi a sunat cineva din nou, angajatele de acolo cica au fost irascibile, ca ele i-au spus ce sa faca, etc. din cate imi dau seama practic nimic nu se misca daca nu dai cu pumnu in masa. vom incerca zilele urmatoare sa-l ducem la politie pt buletin. dar nu imi dau seama cum isi poate face fara domiciliu, nu stiu daca are certificat de nastere, ca financiar rezolvam.
Birocratie...dar oricum o sa mai scriu undeva, la televiziuni poate, sau sa-mi spuneti daca stiti unde pot reclama situatiile astea in caz ca nimic nu se misca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate