Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Raport Z lunar Datecs DP50D

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
loumars

loumars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2013
Buna ziua!

Vreau sa tiparesc raportul Z lunar la o casa de marcat Datecs DP50D. Am incercat insa nu pot sa scot decat de la un nr. de Z la alt nr. de Z.  
Stiti care este combinatia de taste pentru a-l tipari de la data la data?

Va multumesc!

#2
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Incearca pe google listare mf la modelul tau ... am gasit ceva pe la pagina 35 in linkul de mai jos.
http://www.aparatura... 50D,MP 55B.pdf

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cu siguranţă trebuie să se poată scoate raport periodic şi după dată.
Vezi în documentaţie sau sună la firma de Service.

Spui că ştii să scoţi raport după număr.
Legea obligă păstrarea rapoartelor zilnice.
Ai putea vedea ce număr avea primul raport Z făcut pe data de întâi şi ce număr avea raportul ultim făcut pe data 30 sau 31 în luna care te interesează.

Raportul respectiv trebuie să fie identic cu cel obţinut după data calendaristică.

Din documentaţie rezultă că poţi proceda după cum reiese din a 2-a poză ataşată.
Prima poză ataşată este cea care permite raportarea periodică după număr.

Attached Files

  • Attached File  Dp1.png   142.11K   85 downloads
  • Attached File  DP.png   136.76K   77 downloads

Edited by Mos_Ilie, 04 December 2013 - 10:05.


#4
loumars

loumars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2013

View PostMos_Ilie, on 04 decembrie 2013 - 09:50, said:

Salut,

Cu siguranţă trebuie să se poată scoate raport periodic şi după dată.
Vezi în documentaţie sau sună la firma de Service.

Spui că ştii să scoţi raport după număr.
Legea obligă păstrarea rapoartelor zilnice.
Ai putea vedea ce număr avea primul raport Z făcut pe data de întâi şi ce număr avea raportul ultim făcut pe data 30 sau 31 în luna care te interesează.

Raportul respectiv trebuie să fie identic cu cel obţinut după data calendaristică.

Din documentaţie rezultă că poţi proceda după cum reiese din a 2-a poză ataşată.
Prima poză ataşată este cea care permite raportarea periodică după număr.

Am citit manualul de utilizare, insa eu nu pot selecta optiunea de tiparire de la data la data si contabila imi cere doar asa.
Imi arata doar ca pot sa scot raportul Z lunar de la nr. la nr.

Edited by loumars, 04 December 2013 - 10:50.


#5
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Cum nu iti permite?

Apesi Total ... apoi 011113 DP3 301113 DP4 ...
sau   G3   G4  ... pentru celelelalte modele
incearca si cu alt format de data AAAALLZZ

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Principial nu pare a fi vreo diferenţă în obţinerea celor două feluri de rapoarte.
Introduci din tastele cu cifre data de început ( 011113 fără puncte ), apeşi DP3 sau G3, data de sfârşit ( 301113 pentru Noiembrie 2013 ), apeşi DP4 sau G4 şi apoi STL pentru versiunea sumara a raportului.

În ce priveşte contabila, ai putea să îi ( re )aminteşti că poate obţine total lunar prin însumarea tuturor rapoartelor Z din luna respectivă.
Contabilă fiind, nu ar trebui să se teamă de o operaţie aritmetică simplă.

Dacă aveai Service la casa de marcat, operaţia respectivă era făcută de tehnician cu ocazia reviziei tehnice.

Edited by Mos_Ilie, 04 December 2013 - 11:33.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
ma lipesc si io la topicul asta.
z-ul de ieri l-am scos azi dimineata.
z-ul lunar, cum il scot? 01.09.14-31.09.14? sau scot 01.09.14-01.10.14, incat sa includ si z-ul zilnic scos dimineata asta, dar cu vanzarile de ieri?

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" z-ul de ieri l-am scos azi dimineata. "
Aici este greşeala, dar nu este gravă.

Probabil, banii de ieri i-ai predat şi nu înţeleg cum de i-a primit la caserie pe încredere, fără raport.
Dacă vânzătorul se confundă cu şeful de magazin şi cu casierul la care se depun banii, situaţia e de înţeles.

Eu aş  scoate raportul lunar de la 1 la 30, chiar dacă vânzările de ieri nu sunt incluse.
Asta pentru că dacă diseară mai faci un raport Z ( casa permite ) luna viitoare când vei scoate raportul vei uita de banii din 30 septembrie şi vei deruta contabilul.

Poţi proceda cum consideri, numai să ai în vedere ce faci, pentru că la închiderea lunii octombrie s-ar putea să pierzi câteva ore bune pentru desluşirea problemei, create tot de tine.

#9
mirceabun

mirceabun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.03.2008

View PostMos_Ilie, on 04 decembrie 2013 - 09:50, said:

Salut,

Cu siguranţă trebuie să se poată scoate raport periodic şi după dată.
Vezi în documentaţie sau sună la firma de Service.

Spui că ştii să scoţi raport după număr.
Legea obligă păstrarea rapoartelor zilnice.
Ai putea vedea ce număr avea primul raport Z făcut pe data de întâi şi ce număr avea raportul ultim făcut pe data 30 sau 31 în luna care te interesează.

Raportul respectiv trebuie să fie identic cu cel obţinut după data calendaristică.

Din documentaţie rezultă că poţi proceda după cum reiese din a 2-a poză ataşată.
Prima poză ataşată este cea care permite raportarea periodică după număr.

View Postloumars, on 04 decembrie 2013 - 10:51, said:

Am citit manualul de utilizare, insa eu nu pot selecta optiunea de tiparire de la data la data si contabila imi cere doar asa.
Imi arata doar ca pot sa scot raportul Z lunar de la nr. la nr.



Și eu mă lovesc de aceeași problemă. Contabila mă pune să îi duc un raport lunar și nu știu cum să îl scot. Am văzut imaginile puse de Mos_Ilie dar nu explică ce trebuie să apăs înainte de a introduce data de la care vreau raportul.

Am reușit să întru în modul Z și am selectat varianta 1, dar singura opțiune pe care mi-o dă este să selectez de la bonul fiscal nr 1 la ultimul bon fiscal emis. Nu pot introduce data ca să pot să îi dau print între anumite date.

Nu am contract de service cu cei de la Sedona, de unde am cumpărat casa și îmi cer 20 de lei ca să îmi scoată ei raportul. Nu vor să îmi dea codul pe care să îl folosesc ca să emit eu raportul.

Știe cineva cum aș putea scoate raportul Z pe lună?

#10
scieriro

scieriro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2013
Din Off apesi 5 introduci parola (la mine este 30) apoi afiseaza 1-2-3, apesi pe 1, apoi iti afiseaza DELA000X LA000Y(daca apesi TOTAL aici iti listeaza toate Z-urile din interval), aici nu ai ce sa mai selectezi doar scrii urmatoarele: 011116(la mine nu imi ia 0 de la inceput deci poti sa incepi cu 1 direct) apesi G3 scrii 301116 apesi G4, acum iti schimba intervalul de Z-uri cu cele din intervalul de timp dorit, dai apoi TOTAL pentru printare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate