Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Arte Martiale - cele mai interesante videoclipuri

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu nu prea înțeleg de ce se fac comparatii intre kung fu si mma? E ca și cum ai compara un vas de lut antic cu o oala kukta. Care e mai bun la gătit si care e mai valoros?

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai tocmai, niste baieti cu kung fu se compara singuri si ghici ce - in comparatie ies pe locul 1,  dupa aia vine Xiaodong si le-o da.

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda, adevarul doare. Slab Maestru Wing Chun, slab de tot.  Eu zic ca sunt de folos duelurile astea. Astfel vad si ei ce neajunsuri au. Eram invatati ca o lovitura directa cu piciorul in genunchiul adversarului  il neutralizeaza pe loc fara mult efort. In video am vazut cum Maestrul l-a lovit de mai multe ori astfel dar fara efect. De fapt s-a vazut destul de clar ca Maestrul nu avea pic de forta in loviturile sale, nici incasator bun nu era. Sunt curios cum se prezinta el acum in fata ucenicilor. Dar macar, spre deosebire de multi altii, a avut curaj sa accepte participarea la duel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n1iG8vLtmNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asta-i culmea si bataie de joc

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
L-am cautat pe youtube si nu am gasit nimic despre acel master Wing Chun.

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu cred ca se gasesc baieti buni in China care sa-l doboare pe Xiaodong, dar tocmai, omul primeaza, nu stilul. Interesant ca unii chinezi au comentat ca domle, asta nu e WC adevarat DAR nu au iesit la bataie. Foarte utile confruntarile. Nu ma impresioneaza ca Ding a acceptat lupta, cred ca se amageste singur.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F8_6JpBKOO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xloq6dRtnxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O-Zb5SsV7xY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
No Touch

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OzrEKC0Ba80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Colin "Freakshow" Fletcher

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sh8C1eO4xPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In opinia mea , clipurile postate ( cam toate ) sunt putin relevante . Luptatorii de competitie , care provin din acele stiluri pur competitionale , au o experienta foarte mare a simtului distantei . Sa nu credeti ca un boxer este inferior unui luptator de Krav Maga. Eu mi-as paria toti banii pe boxer fara sa clipesc intr-o lupta de strada . Sau pe un luptator , sau pe un Kickboxer . Sa nu credeti ca daca cel cu Krav Maga stie cum sa bage un deget in ochi va si reusi sa o faca trecand prin garda unui boxer de competitie . Probabil ca va fi curentat intr-o fractiune de secunda cu un jab in barbie si se va trezi in lumea viselor instantaneu. Cu luptatorul este si mai grav.. Ala nu sta la povesti , intra la picioare sau ia spatele intr-o clipita si ii da un suplex in cap de acolo il planteaza pe cel cu bataia in scheme. Krav Maga nu lanseaza atacuri din distanta normala de lupta. Krav Maga aplica niste scheme din distanta mica , acolo unde un luptator de competitie are o viteza de 3 ori mai mare ca orice "luptator" de Krav Maga. Krav MAga nu se adreaseaza luptei cu sportivi din sporturi de contact. Se adreseaza cetateanului care este agresat de un alt cetatean sau soldatului care intalneste in lupta un alt soldat. Soldatii ( spre dezamagirea unora care cred ca toti sunt campioni de Karate ) sunt niste oameni banali , cu o conditie fizica ceva mai buna decat a unui cetatean si cu niste cunostinte tehnice si tactice care ii permit sa utilizeze corect armamentul din dotare. Deasemenea , sa nu credeti ca toti lupatorii care practica de ani buni anumite AM sau sporturi de contact vor respecta regulile respectivului sport si intr-o lupta de strada. Orice luptator de competitie ca dicta distanta unui conflict spontan . Stiti ce inseamna un boxer pe strada , fara manusile alea mari in mana ? Inseamna o fractiune de secunda pana cand vezi stele verzi. In primul rand ii intra absolut toate loviturile , are o viteza ametitoare cu mainile goale , si neinspiratul practicant de Krav Maga va ramane cu un gust amar in gura ( dupa ce se va trezi din somn ) . Asa stau lucrurile in realitate. Ala care s-a batut mai mult si mai dur va avea castig de cauza. Aveti impresia ca intr-un sport de contact luptatorul vede lovitura , gandeste o eschiva si lanseaza un contraatac? Pai daca ganditi asa inseamna ca nu ati urcat niciodata intr-un ring. Boxerul simte o deplasare a centrului de greutate , care precede o pozitionare a umarului cu care se va lansa atacul , si deja l-a curentat cu un croseu in barba pe neinspiratul care a sarit la bataie. Orice atac din distanta trebuie sa miste centrul de greutate si sa (pre)incarce lovitura .  Daca pentru un profan, asta sunt SF-uri , pentru un profesionist este ABC-ul luptei . Ati vazut vreodata oameni batandu-se in Krav Maga? Adica ...nu unul sa dea o lovitura pe care "maestrul " o cere si dupa aia sa ia un sut in oua ...nu ...lupta in Krav Maga . Nu ati vazut ..pentru ca nu exista .
Clipurile de pe youtube vor sa scoata de obicei in evidenta parerea celui care le posteaza. sa va zic un secret . Sportivii sunt intotdeauna dezamagiti de ce fac in ring daca pierd. Analizeaza lupta filmata si corecteaza zecile de greseli facute in lupta. Credeti ca merg la curve dupa meci ? Nu ...isi musca mainile ca nu au putut sa-si duca planul tehnico-tactic la indeplinire . Pe categorie similara , sportivul care are o pregatire fizica si tehnica mai cuprinzatoare va castiga. Intotdeauna. nepracticantii nu inteleg asta , Ei cand vad o lupta la TV cred ca oricare poate sa castige cu o lovitura norocoasa. Nu este deloc asa. Imediat se vede pentru cine are ochi sa vada tactica abordata , distanta aleasa pentru lupta , pregatiura pentru combinatii . Un kickboxer va lansa un atac lung doar daca l-a dus pe adversar in pozitia pe care o dorea ...nu arunca pur si simplu mainile si picioarele la intamplare ...doar , doar i-o intra vreuna . Cele mai mutle sanse le are omul cu cea mai larga pregatire . Cel care are combinatii si de brate si de picioare ..si de proiectare si de tehnici articulare sau lovituri la sol , ala va castiga lupta . Nu unul care stie o scheme de pe youtube si sta la panda sa il "arda " pe adversar. Ala va lua la lovituri pana nu va mai sti de el . Asa este in realitate. De aceea va spun ca toate clipuletele cu urs contra sarpe si rechin contra elefant nu sunt relevante . Nu exista stil absolut , nu exista reteta secreta pentru victorie , exista doar pregatire cat mai cuprinzatoare care folosita cum trebuie inclina balanta rezultatului luptei .

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
MI se pare cu atat mai grav ca exista curs de Krav Maga pentru copii/ adolescenti ?! Ce pana mea practica aia acolo ...

#49
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca fac miscare si acesta este un lucru bun. Sportul , oricare ar fi el este sanatos pentru copii si adolescenti. Cu siguranta ca foarte multe tehnici periculoase nu se predau copiilor . Altfel am vedea doar copii cu ochii scosi pe la gradinite si scoli primare . Stii ...sunt doua feluri de karatisti. aia care vor sa se bata si merg pe full-contact ...si aia care vor doar miscare ...si fac Shotokan . Ambele sunt sanatoase , dar full-contactul este mult mai practic .Toate stilurile sunt bune pentru ceva . Si aikido , care este non-competitional este grozav . Si eu am facut vreo 8 ani . Extraordinar pentru coordonare , are cel mai complex program de invatat caderi ..din toate pozitiile , ajuta la concentrare , dar niciodata , in viata vietii mele nu as aborda o lupta cu tehnici de Aikido . Stiti ca majoritatea practicantilor de AM non-combat se tem de boxeri , luptatori , BJJ-isti sau Judocani ? Si eu am facut Shotokan in adolescenta . Pe vremea aia nu puteai sa faci altceva. Dupa ce am fost sa vad un antrenament de lupte m-am lamurit instantaneu cum stau lucrurile cu bataia. E fain Shotokanul , te intareste , faci mobilitate , inveti tehnica multa ...dar cand e vorba de bataie , luptatorul tebuie ocolit ca-i mai sanatos . Mai tarziu ( mult prea tarziu ) cand am inceput serios sa practic luptele , am inteles cat de eficient este un stil de lupta full-contact , competitional , care presupune 90 % din antrenament pe saltea , la bataie . La fel cu boxul . cu tehnica de maini de Karate la un boxer , esti mort inainte sa ridici un picior in aer . Primul contact cu viteza unui boxer de competitie este naucitor .

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu tot consider ca - pentru miscare - mai bine duci un copil la inot, ciclism, atletism, baschet decat KM.
Sa reamintesc ca Morosanu a venit din rugby :)

#51
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Existe si o cale de mijloc. Poți să practici full contact si tehnica in cadrul aceluiași stil doar ca nu îți ajung doar 3 antrenamente pe săptămână.
In Kyokushin sunt luptători care lupta in cusca, in K1 dar si sportivi care se axeaza mai mult pe tehnica, kata. Eu zic ca le poți avea pe amândouă dacă ești motivat.
Pentru un copil, încrederea pe care i-o da practicarea unei arte martiale e greu de găsit in alte sporturi. Chiar si aici contează abordarea si stilul pedagogic in care ii este predata.

Edited by Mariusvlad2, 18 April 2018 - 13:21.


#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Mariusvlad2, on 18 aprilie 2018 - 13:16, said:


Pentru un copil, încrederea pe care i-o da practicarea unei arte martiale e greu de găsit in alte sporturi.

O chestie cu 2 taisuri. Dpmdv artele martiale sunt o chestie pe care o alege copilul cand are ceva capacitate de discernamant.
Statistic sunt convins ca unul care face handbal/ rugby e peste un aikidoka, karateka, ma refer la copii si adolescenti :)

#53
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 JurasikMan, on 17 aprilie 2018 - 15:07, said:

Probabil ca fac miscare si acesta este un lucru bun. Sportul , oricare ar fi el este sanatos pentru copii si adolescenti. Cu siguranta ca foarte multe tehnici periculoase nu se predau copiilor . Altfel am vedea doar copii cu ochii scosi pe la gradinite si scoli primare . Stii ...sunt doua feluri de karatisti. aia care vor sa se bata si merg pe full-contact ...si aia care vor doar miscare ...si fac Shotokan . Ambele sunt sanatoase , dar full-contactul este mult mai practic .Toate stilurile sunt bune pentru ceva . Si aikido , care este non-competitional este grozav . Si eu am facut vreo 8 ani . Extraordinar pentru coordonare , are cel mai complex program de invatat caderi ..din toate pozitiile , ajuta la concentrare , dar niciodata , in viata vietii mele nu as aborda o lupta cu tehnici de Aikido . Stiti ca majoritatea practicantilor de AM non-combat se tem de boxeri , luptatori , BJJ-isti sau Judocani ? Si eu am facut Shotokan in adolescenta . Pe vremea aia nu puteai sa faci altceva. Dupa ce am fost sa vad un antrenament de lupte m-am lamurit instantaneu cum stau lucrurile cu bataia. E fain Shotokanul , te intareste , faci mobilitate , inveti tehnica multa ...dar cand e vorba de bataie , luptatorul tebuie ocolit ca-i mai sanatos . Mai tarziu ( mult prea tarziu ) cand am inceput serios sa practic luptele , am inteles cat de eficient este un stil de lupta full-contact , competitional , care presupune 90 % din antrenament pe saltea , la bataie . La fel cu boxul . cu tehnica de maini de Karate la un boxer , esti mort inainte sa ridici un picior in aer . Primul contact cu viteza unui boxer de competitie este naucitor .
RESPECT.
Ca prea le zici bine.

 overseas, on 18 aprilie 2018 - 09:46, said:

Eu tot consider ca - pentru miscare - mai bine duci un copil la inot, ciclism, atletism, baschet decat KM.
Sa reamintesc ca Morosanu a venit din rugby :)
KM nu e pt copii, e ca si cum ai antrena un copil sa dea cu cutitul.
KM este o disciplina care il invata pe omu' normal sa dea dauna totala, ca altfel e mort, e despre cum sa iei un tip de pe strada si in 6 luni sa il faci competitiv intr-o bataie fara reguli.
Si asta nu e o joaca pt copii, e o joaca pt ucigasi.

#54
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

JurasikMan, on 17 aprilie 2018 - 15:07, said:

  La fel cu boxul . cu tehnica de maini de Karate la un boxer , esti mort inainte sa ridici un picior in aer . Primul contact cu viteza unui boxer de competitie este naucitor .

Inteleg ca te pricepi dar exagerezi deja. Vorbesti despre boxeri de parca ar fi extraterestri. Mai spuneai intr-un post ca unui boxer, in strada, ii intra absolut toate lovitirile si are o viteza de neegalat.

M-am batut o data cu un practicant de box, nu pro desigur, dar avea cativa ani de box si mergea si la competitii deja. Nu stiu cum s-a facut ca nu am luat nici una. El a luat cateva si s-a sfarsit cu un somn pentru el prin strangulare.
Nu spun ca sunt mai slabi boxerii decat altii, doar ca sunt si ei oameni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate