Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

captura iuvcr cu 25 fps

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Ma scoate din minti acea sacadare descrisa la inceputul topicului pe e-boda 555.Practic nu stiu pe ce sa mai dau vina.Culmea este ca dupa ce am facut ultimul update de pe site am observat ca a disparut la cateva filme .La altele insa a ramas.Ma mira ca aceasta problema apare doar la mine si doar la UNELE filme capturate cu iuvcr.

#20
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Faci vreo setare greșită în codecul divX. Mai scade și bitrate-ul. Dă-i maximum 1200 kbps, la 640x480 cu cât capturezi tu. Eu folosesc pentru 720x576, uzual, 1200kbps.

#21
shelby

shelby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2005

View Postandrei640, on Dec 10 2005, 12:05, said:

As vrea sa stiu daca se poate face captura cu iuvcr cu 25 frames pe secunda fix.
S-ar putea să fie din cauza opțiunii Internal FSP detector din iuvcr. mie îmi ieșea cu virgulă la un moment dat cînd era selectată (cred că aveam divx5). acum am divx61 și tocmai am încercat și cu ea bifată și nebifată și iese 25,000

#22
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postshelby, on Dec 24 2005, 12:03, said:

S-ar putea să fie din cauza opțiunii Internal FSP detector din iuvcr. mie îmi ieșea cu virgulă la un moment dat cînd era selectată (cred că aveam divx5). acum am divx61 și tocmai am încercat și cu ea bifată și nebifată și iese 25,000

Și eu am divX6.1 și tot cu virgulă dă. Tot cu iuVCR. E prea puțin important, deoarece mie nu-mi sacadează nici o captură pe DVD player. Vorbim de capturile scurte, fiindcă la cele de durată, dacă n-ai dropped frames, FPS-ul se stabilizează la 25. Problema e de la altceva la amicul nostru. Deasemenea, pe topicul despre e-boda cineva l-a testat la bitrate de 2000 kbps și a mers fără probleme. Confirm aceasta, deoarece am fost curios. E uimitor când te gândești că procesorul meu de 2 GHz e încărcat la 40-60 % la o captură de rezoluție maximă PAL (720x576).

#23
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Eu m-am gandit ca aceasta ar fi cauza dupa ce am cam epuizat celelalte posibilitati.Ursamajor ce ii faci tu procesorului ca sa mearga asa?Eu am sempron 2200 si vreau sa spun ca la 640\480 deja piede 5-10 frames la  2 ore de captura.

Edited by andrei640, 24 December 2005 - 14:20.


#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce să-i fac procesorului? Nu-i fac nimic. E forţos el. :D E un Duron [email protected] GHz (overclock fără schimbare de tensiune default şi fără creştere de temperatură!), FSB 333MHz (am mai spus asta), pe o placă Epox, cu KT400, memorii KingmaxPC3200, sincron cu procesorul, setate pe TURBO (n-aş putea să-ţi spun timpii). HDD-ul e un Seagate ATA 100 5400rpm etc. etc. şi uite că se poate. Cu un Sempron 2500+ pe nForce2, m-am chinuit să obţin, la aceleaşi setări, capturi la rezoluţia aceea şi n-am reuşit (pe un tuner Leadtek Expert).

Edited by ursamajor, 24 December 2005 - 15:49.


#25
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Problema a fost rezolvata si nu iuvcr era de vina.Vinovat era virtualdub, mai bine zis optiunea "drop frames when behind" pe care o foloseam pt a sincroniza sunetul cu video.Acum nu o mai folosesc iar imaginea este cat se poate de fluenta. :D

#26
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi, tu. cu Vdib la ce rezoluție faci capturile? E foarte important.

#27
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Ursamajor, nu am facut niciodata capturi cu vdub.Folosesc programul asta pt a edita filmele si pt a scapa de reclama intr-un mod cat mai rapid(direct stream copy ;)) .Capturile le fac exclusiv cu iuvcr.

Edited by andrei640, 08 January 2006 - 15:27.


#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Aaa, am priceput: făceai referire la ceva discutat anterior. Scuze.

#29
danyelsanv

danyelsanv

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.08.2005
unde gasesc si eu filtrul acesta ca m-am uitat in lista si nu era Leadtek YUY2 Deinterlace Filter
sau nu stiu eu......????/

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă ai descărcat, apoi dezarhivat atach-ul pus de mine mai sus, trebuia să-l găsești. Altfel, va trebui să înveți să-l cauți. :D

#31
danyelsanv

danyelsanv

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.08.2005
ursamajor,andrei640 va rog din tot sufletul faceti niste poze la setarile voastre...de la iuvcr si dati-ne linkurile care ne trebuiesc..sau tot de tot ce avem nevoie...plssss
am luat atasamentul de la ursamajor la copiat in programs file>iulab>iuvcr>apoi am dat dublu clic pe reg all(in fisierul unde era descarcat)si a aparut o fereastra apoi a disparut,si am zis ca nu a mers,si am copiat reg all in iuvcr din programs files si apoi apoi a facut acelasi lucru....
am deschis iuvcr programul si am dat la filtre dar tot nimic nu este nici un filtru din cele 3
urasmajor a zis:"dacă nu merge cu RegAll. Se caută în Dshow Cyberlink/Leadtek/Dscaler filter şi se dă "Register"."
dar nu am inteles ce treuie sa fac...

va rog help me!
este posibil sa fie si din cauza calculatorului meu(acu este virusat ..dar acum ii dau format)
sa va spun:
am un proc sempron de 2400 pe placa cu cip set de la nvidia2(imi scapa numele firmei),256dram,hdd 80,folosesc xp sp2,tv turner nu ii stiu numele ca este de la cineva dar la device manager imi pare WDM capture card!
va rog din suflet ajutati ma!
am o camera panasonic nvgs17 si este a fratelui meu si are 10 casete cu fetita sa inregistrate si trebuie sa le capturez neaparat sapta asta neaparat!!sau cel tarziu cealalta!
captura vreau sa o pun pe dvd si sa o vad la o divx player mkc616
camera o conectez la intrare audio video a tv turnerului
la in audio in turner am mufa jack ca la iesire ptr boxe la calculator,iar la iesirea audio din camera am mufa rca,dar ma gasit la un magazin un "transformator"din rca in jack si am rezolvat treaba asta
va rog ajutati ma!
am download iuvcr de pe site ul lor..am versiunea  4.10.31 si nu este inregistrat!
multumesc ambilor ptr mesajele private!!!

Edited by danyelsanv, 09 January 2006 - 00:12.


#32
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pai de ce nu faci dvd? se vede mai bine...

#33
danyelsanv

danyelsanv

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.08.2005
pai da dar.....este mare diferenta de la cat div x intra pe un dvd si cat intra pe un dvd normal
dar sa stii ca ai dreptate.........de ce mai ma chinui eu atat sa il recodez in div x ...........il pun direct dvd mpeg!
sa stii ankh ca ai o mare dreptate...o sa il pun dvd!
oki......deci il fac dvd dar cu ce il fac dvd?
am windvr3 dar asta face "figuri"la sunet!trebuie  selectat manual!
am incercat!!!cu level record la 30 la 100 se aude un bazait ..rau de tot!adica nu este bazait.....se  aude cand se ridica nivelul sunetului...nu stiu cum sa va explic.....adica..atunci cand nu se aude nici un sunet nu se aude nici bazaitul acela....exista un program cu filtru de sunet sau ceva de genul dar sa aiba macar performantele lui windvr 3!\
am selectat leve record la 4 la suta se aude bine desi incet..pe calculator dar cand am pus captura pe dvd trebuia sa dau tv si dvd playerul la maxim sa aud ceva!
tks ankh(eram zgarcit de dvd-uri blank,dar m-ai facut sa ma gandesc...de ce sa nu am o calitate  mai buna cand un blank este doar 10000)
cum rezolv treaba cu sunetul?

#34
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Problema este destul de complicata pt. ca nu stim ,in primul rand ce fel de tuner ai.De la tine inteleg ca foloseste drivere generice insa acest lucru nu ne ajuta prea mult.In mod normal ar trebui sa poti imparti semnalul de la camera in doua :unul video pe care sa il introduci in tuner , si unul audio pt. mufa line in a placii de sunet a calculatorului.Daca poti face asta probabil vei reusi sa faci captura indiferent de programul pe care il utilizezi

#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postdanyelsanv, on Jan 9 2006, 00:02, said:

am luat atasamentul de la ursamajor la copiat in programs file>iulab>iuvcr>apoi am dat dublu clic pe reg all(in fisierul unde era descarcat)si a aparut o fereastra apoi a disparut,si am zis ca nu a mers,si am copiat reg all in iuvcr din programs files si apoi apoi a facut acelasi lucru....
am deschis iuvcr programul si am dat la filtre dar tot nimic nu este nici un filtru din cele 3
urasmajor a zis:"dacă nu merge cu RegAll. Se caută în Dshow Cyberlink/Leadtek/Dscaler filter și se dă "Register"."
dar nu am inteles ce treuie sa fac...

La tabul Filter din iuVCR doar te-ai uitat? Trebuie să alegi filtrul respectiv. Dacă nu apare acolo, pe meniul ăla derulant, înseamnă că nu-l ai înregistrat. Nu-s acasă acum, sunt la serviciu, dar o să fac un mic ghid de folosire iuVCR și filtrul respectiv, deasemenea cum se înregistrează filtrele cu progrămelul ăla.  
MPEG2 nu că nu oferă calitate destul de bună, dar ocupă spațiu "gârlă". MPEG4 is the way!  :coolspeak:

#36
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pentru a obţine capturi de pe tuner de cea mai bună calitate şi la rezoluţie mare e nevoie neapărată de Cyberlink Deinterlace Filter. Sau Leadtek deinterlace Filter. Eu îl prefer pe primul.
Pentru a face să meargă iuVCR (sau altă aplicaţie ce suportă) cu Cyberlink Deinterlace Filter, întâi descărcaţi atach-ul pus de mine la postul 14, dezarhivaţi rar-ul, apoi zip-ul cu filtrele. Copiaţi conţinutul arhivei zip (după dezarhivare) în folderul cu iuVCR (totuşi, nu e obligatoriu). Daţi RegAll.exe. E posibil să se înregistreze filtrele sau nu. La mine n-a mers cu RegAll, la alţii a mers. Verificaţi dacă aveţi filtrele: tab Filters de la iuVCR, apăsaţi Add filter (marcat cu un plus verde), vezi foto 1, apoi alegeţi filtrul din lista derulantă, care apare ca în foto 2. Dacă nu apare filtrul în listă, nu disperaţi, fiindcă aveţi opţiunea înregistrării acestuia, precum şi a altor filtre cu FilterManager. Dublu-click pe FilterManager.exe. Expandând DirectShowFilters (vezi foto 3), căutaţi Cyberlink Deinterlace Filter (vezi foto 4), selectaţi-l şi daţi REGISTER ca în foto 5. Apoi reluaţi paşii 1 şi 2.
Hai, pa!  :kisstogether:

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   27.41K   54 downloads
  • Attached File  2.jpg   15.75K   54 downloads
  • Attached File  3.jpg   44.1K   61 downloads
  • Attached File  4.jpg   44.12K   49 downloads
  • Attached File  5.jpg   45.03K   52 downloads

Edited by ursamajor, 09 January 2006 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate