Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

captura iuvcr cu 25 fps

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
As vrea sa stiu daca se poate face captura cu iuvcr cu 25 frames pe secunda fix.Mi-ar fi de mare ajutor pt. ca folosind setarile implicite ale iuvcr si folosind codecul divx apare o anumita sacadare a imaginii in momentul in care incerc sa vizualizez imaginile pe un dvd player stand-alone(gen e-boda 555, allview 4011,etc.)

Attached Files


Edited by Mtz, 10 December 2005 - 15:55.


#2
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...nu stiu exact...dar m-ar mira ca sacadarea sa fie de la acea diferenta de 0.25 frameuri.....

#3
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Nici eu nu cred ca sacadarea imaginii sa fie cauzata de de valoarea reala a fps-ului de 24,75 fata de setarea ta de 25 fps. Eu am inregistrat cu iuVCR 'Seinfeld', fiecare episod si nu am obtinut niciodata 25 fps curat. Cu toate acestea imaginea este cursiva, apar doar mici decalaje sunet-imagine. Mai degraba sacadari apar in cazul in care ai 'Dropped frames'. Din imaginea atasata de tine ai valoarea 0 la Dropped frames, dar e vorba de o secventa scurta de doar 347 frame-uri. In cazul capturilor mai mari, nu cumva ai frame-uri 'scapate'?
Incearca sa degrevezi procesorul de orice alte activitati suplimentare in timpul capturii.

Succes!

Edited by Mtz, 10 December 2005 - 15:56.


#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tu vrei ca după 14 secunde de captură să ai 25 fps afişate? E drept că n-ai nici dropped frames. Probabil e vreun bug de nu afişează fix 25. Real sunt 25, repet, dacă n-ai dropped frames. Dă-i un e-mail lui Ivan Uskov şi spune-i. Ia uită-te în atach: după 2 ore şi ceva de captură.
Ce tuner foloseşti? Te pot ajuta cu nişte sfaturi şi cu ceva filtre, care ar îmbunătăţi calitatea imaginii şi ar ajuta puţin şi procesorul.

Attached Files


Edited by ursamajor, 10 December 2005 - 16:59.


#5
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
In primul rand va multumesc tututror pt. promtitudine.Ce sa va spun , am incercat de-a lungul timpului mai multe programe de captura si diferite tunere.Am ales in cele din urma iuvcr si kworld bazat pe clasicul chipset kworld 878 bazandu-ma pe pretul redus si pe usurinta in exploatere a acestora.Captura obtinuta o editam cu virtualdub si va pot spune ca eram foarte multumit de rezultatul obtinut...Asta pana am achizitionat si un dvd player stand alone.Am avut initial un dvd cu chipset ess vibrato insa la vizionare decalajul intre sunet si imagine era de circa 2-3 secunde (superderanjant).De cand am luat e-boda cu chipset mtk acesta nu mai apare .Apare in schimb aceasta sacadare pe imagine.Am incercat diverse setari ale codecului si medii de stocare(cd ,dvd-r, dvd+r, dvr rw) insa rezultatul este acelasi.Cand folosesc dscaler pt captura imaginea este ok insarezoluti este un pic prea mica (384\256)


Vizualizare mesajursamajor, pe Dec 10 2005, 16:50, a scris:

Tu vrei ca după 14 secunde de captură să ai 25 fps afişate? E drept că n-ai nici dropped frames. Probabil e vreun bug de nu afişează fix 25. Real sunt 25, repet, dacă n-ai dropped frames. Dă-i un e-mail lui Ivan Uskov şi spune-i. Ia uită-te în atach: după 2 ore şi ceva de captură.
Ce tuner foloseşti? Te pot ajuta cu nişte sfaturi şi cu ceva filtre, care ar îmbunătăţi calitatea imaginii şi ar ajuta puţin şi procesorul.
Spune-mi ,te rog, tu ce filtru folosesti?Eu am folosi cyberlink yuv2 deinterlace insa nu am obtinut niciodata acel 25 fps de la tine din imagine.

Edited by Mtz, 11 December 2005 - 07:01.


#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
1. ar fi bine ca ursamajor sa ne prezinte setarile si filtrele folosite de el, cat si configuratia calculatorului (in special procesorul) pentru ca vad ca face captura direct DivX (un codec "lent").

2. andrei640, daca materialul este pentru standalone, nu mai aplica deinterlace. Chiar daca faci play pe PC sunt solutii pentru deinterlace "on the fly". Scutesti multe probleme daca nu il mai aplici.

enjoy,
Mtz

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Setările pe care le folosesc le găsiți aici. Acolo am atașat și capturi. Procesorul e un Duron 1,6@2,0 GHz333FSB. DivX-ul îl folosesc pe 1-pass 1000-1500 kbps (oricum își ia cât îi trebuie), keyframe 250, encode as progressive, Scene change...100%  și mă ajunge o oră și un sfet de captură pe un CD, la calitatea din capturi. Sunetul necomprimat. Îl comprim după captură cu Vdub. Semnalul TV e impecabil, ajutat de un amplificator de bandă largă.  :) Neapărat Cyberlink YUY 2 Deinterlace Filter, altfel n-aș putea face capturi la o așa rezoluție. Tunerul meu este tot Kworld, cu 878, varianta Pro.

#8
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Abia astept sa incerc solutiile propuse de voi.O sa revin aici imediat ce voi obtine ceva rezultate.Multumiri!

#9
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Am facut captura fara filtrul de deinterlace de la cyberklink si... surpriza, iuvcr a ''functionat '' la 25 fps, pe dvd player imaginea nu a mai sacadat insa... fara filtru apar cunoscutele si obsedantele linii orizontale de intretesere  
pe ecranul televizorului.Nu stiu ... as mai incerca si  cu un alt filtru de deinterlace.Mai aveti  cumva vreo idee?

#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pt. TV nu folosi deinterlace.....

#11
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Nu am folosit.E ciudat si nu prea pot sa imi explic insa din nu stiu din ce motiv pe tv apar acele linii.Nu ar trebui dar apar.

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

Vizualizare mesajandrei640, pe Dec 12 2005, 08:47, a scris:

pe ecranul televizorului.Nu stiu ... as mai incerca si  cu un alt filtru de deinterlace.Mai aveti  cumva vreo idee?

Leadtek YUY2 Deinterlace Filter. Mergi la linkul pe care l-am dat mai sus, sapă pe-acolo (adică mai caută) şi vei găsi un atach cu cele două filtre (+ Cyberlink). Funcţionalitatea lor e similară şi, după mine, mai bun e Cyberlink.  :kisstogether:

Edited by ursamajor, 12 December 2005 - 18:59.


#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pune-le aici intr-un zip precum si modul de instalare/folosire.

enjoy,
Mtz

#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
În primul rând softul de captură trebuie să se "înţeleagă" cu filtrele. iuVCR, de exemplu, se înţelege de minune. Se copiază filtrele din zip (după dezarhivare) în directorul programului, apoi cu FilterManager se înregistrează, dacă nu merge cu RegAll. Se caută în Dshow Cyberlink/Leadtek/Dscaler filter şi se dă "Register". Acel progrămel vă poate fi util şi pentru alte filtre.

Attached Files


Edited by ursamajor, 12 December 2005 - 19:53.


#15
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Dupa multe incercari am ajuns si la un rezultat.Castigator este filtrul de la leadtek.Nu pot sa declar aceste rezultate ca fiind obiective insa neavand un instrument propriu-zis cu care sa pot ''masura'' rezultatele pot spune ca in urma sfaturilor voastre sacadarea descre care vorbeam la inceputul topicului  a devenit aproape insesizabila.Repet, rezultatele sunt pur subiective si se refera strict la calitatea imaginii pe dvd-ul meu(e-boda 555 hit-de-ce).Este posibil ca in functie de calitatea semnalului tv si de modelul dvd-ului ele sa difere.Inca o data , multumesc!

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
N-ai spus la ce rezoluție faci TU capturile, codecul folosit, precum și setările acestuia.
Ca o paranteză la discuția de aici, am pus divX6 și am încercat cu 1pass să fac ce făceam cu divX5.1.1, dar dă dropped frames la aceeași rezoluție, la 1200 kbps, Balanced. Am revenit la 5.1.1, deoarece diferența de calitate e minimă. Dacă aș reuși să fac alte setări codecului, în afară de Preset-urile sale, poate aș adopta divX6.

#17
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Pt captura folosesc divx 5.1.1 la o rezolutie de 640 pe 480.Am un procesor Athlon xp 2200 impins sa mearga la 1.80 ghz prin cresterea fsb.In general la aceasta rezolutie nu prea pierd frames nici dupa 4 ore de captura.Divx 6 este mult mai lent iar eu am renuntat la el dupa doua-trei incercari din acelasi motiv ca si tine.Impresia mea este ca mai mult decat foarte importanta este calitatea semnalului tv pe care il folosesti ca sursa. Eu setez divx la 1700 kbps.Mai mult nu prea vad sensul...
Off topic cred ca rezolutia maxima citita de e-boda 555 este de 640 pe 480.

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

Vizualizare mesajandrei640, pe Dec 15 2005, 12:10, a scris:

Pt captura folosesc divx 5.1.1 ...

Eu am Duron [email protected], FSB333MHz, capturez cu 704sau720x576(foarte important e numărul de linii), maximum-maximorum 1500 kbps - își ia el cât îi trebuie.  ;)  Caută să faci captura cu 576 de linii și vei observa un spor de calitate. Vezi că ceea ce am scris aici s-ar putea să-ți schimbe părerea. E mai bun divX 6.1, apărut de curând. 6.0.3 era nașpa, într-adevăr.
Calitatea semnalului TV e crucială la captura cu tunerul.  :naughty:
E-boda citisem pe undeva că știe rezoluția maximă PAL (720x576).  :kisstogether:

Edited by ursamajor, 15 December 2005 - 13:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate