Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Asus RT-AC66U

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#145
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Vad ca ati sarit toti cu ajutorul!
Eu mi-am rezolvat problema.
Spor la treaba!

#146
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ne spui si noua cum ai rezolvat? ca poate nu avem toti modelul asta de router, dar poate-l achizitionam in viitorul apropiat (al meu e pe drum din UK) ;)

#147
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Info, mai ales ca nu gasesc pe aici mentiuni despre modemuri 3G compatibile/incompatibile:
Am testat zilele acestea conectarea a 3 device-uri pe post de modem 3G la acest router si toate au fost recunoscute automat si au functionat (pe rand - nu toate odata) fara probleme:
  • Huawei E3131s-2. Este unul din modelele de stick-uri 3G pe USB date de RDS cu vechile abonamente FiberLink, cele care aveau net 3G asociat inclus.
  • Huawei U1000s. Telefon dat pe vremuri de RDS gratis (in custodie, iar in 2014 le-au casat si au ramas clientilor) la abonamentele Digi.Mobil. M-a surprins oarecum fiindca nu am stiut ca ar include si un modem 3G functional. Nu stiu daca are importanta, dar acest telefon a fost resoftat in 2014 cand RDS a trecut la exploatarea licentei de spectru in 900MHz.
  • Un smar’fon mai vechi, cu Android 4.1.2 pus in mod ‘USB Tethering’.
Prin urmare este un router versatil. Si echipamente vechi, uitate prin sertare, pot fi folosite ca backup in caz de nevoie.

#148
danny_07

danny_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.01.2008
Da, asa este si eu detin acest router si pot spune ca-i unul foarte reusit, vorbesc de modelul RT-AC66U_B1.
Am ultimul firmware, RT-AC68U_380.70_HGG-FINAL (pentru varianta B1), deocamdata nu l-am tesat, daca-i cineva interesat, PM si trimit link!

#149
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Tocmai am achizitionat si eu varianta B1 la 360lei.
Am observat ca in firmware oficial (actualizat) este acum functia HDD hibernation de care se plangeau unii ca lipseste dar se gaseste pe la HGG si Merlin.

Cum ati montat acest router pe perete? Pe un raft?
Caut niste variante pentru a-l prinde pe perete.

Edited by radurus, 24 August 2018 - 22:02.


#150
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
De unde se poate descărca Asuswrt Merlin pentru AC66U-B1?

Din ce văd, pe site-ul oficial se face trimitere spre sourceforge unde, pentru B1 nu este niciun firmware:  https://sourceforge....es/RT-AC66U_B1/
Îmi puteţi da un link?

Mulţumesc!

#151
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
Foloseste firmware-ul pt ac68u, e acelasi lucru.

#152
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Merci!
Aduce ceva plusuri faţă de firmware-ul oficial (ultimul)? Optimizează mai bine resursele?
În deosebi mă interesează pe partea de acoperire WiFi, aduce opţiunea beamforming sau creştere putere emisie?

Văd că pe site-ul oficial prezintă opţiunea AiRadar, cu beamforming, dar pe firmware:3.0.0.4.384_32799 nu o găsesc.

Edited by gabize, 04 December 2018 - 12:46.


#153
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Am găsit beamforming-ul...
Totuşi, întrebarea rămâne: merită Merlin? Ce aduce în plus?

Merci!

Edited by gabize, 04 December 2018 - 14:10.


#154
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
In ce priveste puterea de emisie nu cred sa fie vreo diferenta intre firmware oficial si RMerlin, driverele fiind closed source by Asus.
Totusi eu zic ca merita datorita functionalitatilor in plus:
- modificari pe partea de OpenVPN in special in ce priveste partea de DNS si implementare killswitch
- implementare filtru DNS
- implementare tab Tools
- se pot adauga o serie de noi functionalitati prin script-uri (ex. Diversion - un ad-blocking, Skynet - un supliment firewall, DNScrypt etc. etc.)
- posibilitatea instalarii Debian, Entware, Optware, Transmission, Nginx, Plex etc. etc.
De astea imi dau seama acum, la repezeala. Bineinteles ca trebuie un pic de munca, nu sunt pt cei care vor doar sa puna user si parola si atat.
Dar per total merita. In plus, la cat costa routerele pe care se poate pune RMerlin, e cam pacat sa fie folosite doar ca AP. Parerea mea.
Pentru putere de emise ar mai fi HGG (un fork al RMerlin - mai dark, ca sa zic asa, deoarece nu are publicat codul sursa) dar nu stiu care mai e stadiul cu el (daca mai e activ si daca lucreaza pe ultimele versiuni de fw) - l-am incercat odata dar am revenit la RMerlin, mie fiindu-mi suficienta puterea de emisie.

Edited by radu000, 04 December 2018 - 21:14.


#155
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Mulţumesc mult!
Dacă în perioada sărbătorilor voi avea timp, încerc. Am multe lucruri configurate (redirecţionări de porturi, filtrări MAC pentru 3 reţele distincte, VPN etc...) şi asta presupune chef şi timp.

#156
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Sa ai spor!
Daca nu stii deja, foarte multe informatii gasesti aici si aici.

#157
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Posted Image

#158
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
salut

am de peste 1 an RT-AC66U_B1 , si nu aveam probleme cu el , dar de 1 luna si ceva am observat ca se duce limita la download la maxim 100

, daca ii dau restart , pleaca iar normal peste 700-750 mbs depinde cat e de libera reteaua in bloc .
el saracu avertiza ca este firmware nou dar nu l-am facut , pana m-am enervat , dar tot la fel face si cu asta  : 3.0.0.4.384_45149

pls nu imi spuneti sa il vand ca e "praf"...  prefer sa vad de la ce e buba .

Edited by HelllBoy, 26 December 2018 - 20:33.


#159
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Încearcă o revenire la valorile din fabrică și o reconfigurare.

#160
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostHelllBoy, on 26 decembrie 2018 - 20:28, said:

salut

am de peste 1 an RT-AC66U_B1 , si nu aveam probleme cu el , dar de 1 luna si ceva am observat ca se duce limita la download la maxim 100

, daca ii dau restart , pleaca iar normal peste 700-750 mbs depinde cat e de libera reteaua in bloc .
el saracu avertiza ca este firmware nou dar nu l-am facut , pana m-am enervat , dar tot la fel face si cu asta  : 3.0.0.4.384_45149

pls nu imi spuneti sa il vand ca e "praf"...  prefer sa vad de la ce e buba .

Încearcă un Merlin, ultima versiune  , pt ac66ub1 baga te rog ac 68 u. Dupa instalare da un full reset si după configurează-l.  A meu e setat pe restart in fiecare noapte.

Edited by vasluianuliviu, 27 December 2018 - 11:45.


#161
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Aveti ceva setari speciale (adica non-default) ptr Wi-Fi ? .. si ptr 2.4GHz si ptr 5GHz
(detin de cateva zile modelul dual-core B1 revizia hardware B2)
Merci.

#162
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Dacă n-ai un repeater sau alt acces point instalate, e bine ca la setările avansate pentru WiFi opţiunea Roaming Assistant s-o pui disable. Şi dacă e o zonă cu multe reţele, caută canale mai libere, nu-l lăsa pe auto.
Dacă vrei acoperire mai mare, din păcate, cu firmware-ul original nu ai şanse s-o extinzi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate