Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Asus RT-AC66U

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#127
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua,

Sunt posesor de cateva luni al unui router RT-AC66U.
Abonament de 1 Giga de la RDS.
Am urmatoarea problema:

Orice as face, downloadul pe speedtest nu sare de 190 Mb/s in conditiile in care uploadul se duce la 270-280 Mb/s.
Masuratorile pe WAN direct din Huawei-ul dat de RDS pe un laptop cu I7 sunt ok.
Vreo recomandare?Trebuie schimbat firmware-ul?
Mentionez ca la oractuala sunt pe firmware stock.

Multumesc anticipat.

#128
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
vezi la "setari avansate -> lan >switch control" sa fie activat "NAT Acceleration"
eu am firmware alternativ 374.43_2-19E3j9527 (Merlin fork) pe rt-n16 dar cred ca setarile sunt la fel si pe stock

#129
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Banuiesc ca pe wireless. Uploadul ala e ireal din moment ce ai maxim 200 in abonament.

#130
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Uite un printscreen.

Attached Files



#131
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
SI la ce viteza te astepti?
Depinde cu ce dispozitiv te conectezi cate antene are etc.

#132
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Pai,dispozitivele sunt:
Telefon oneplus 3
Telefon xiaomi mi5.

#133
SorinFCS

SorinFCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.05.2013
Are cineva un link pentru ultima versiune de hggomes?
Multumesc!

#134
GGavan

GGavan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.01.2004

View PostSorinFCS, on 05 noiembrie 2016 - 10:17, said:

Are cineva un link pentru ultima versiune de hggomes?
Multumesc!
Zilele acestea va scoate versiunea 380.63

#135
Aspru

Aspru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 04.03.2005
Salut,
Am pus acum Merlin 380.68_2 si nu imi mai merge port forward.
Aveam 380.64 tot de la Merlin si cu asta merge fara nicio problema.
Mai trebuie facut ceva ?

Gata am rezolvat....nu stiu de ce puneam IP si la source IP

Edited by Aspru, 12 September 2017 - 19:14.


#136
nick53

nick53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2009

View Postkatanel, on 24 ianuarie 2016 - 15:32, said:

Salutare,

am luat azi acest router ca l-am gasit la oferta (in detrimentul lui AC68U pe care pusesem ochii initial).

Fata de N56U am reusit sa scot pentru un abonament Fiberlink500:

- 497Mbps pe cablu
- 360-380 Mbps pe WIFI AC (la 2m de un MacMini gen 2014 cu wifi AC)

Pe fostul router (Asus N56U) nu trecea de 200Mbps pe acelasi client AC.

Intrebare: rezultatele le-am scos cu firmware-ul original (ultimul de pe sait) si cu setarile de N/AC la WIFI si channel 20/40/80 la Channel width.

A depasit cineva 400Mbps pana acum pe AC sau asta e maximul? Ce alt firmware recomandati?

Sal. Am trecut și eu pe abonament de 500, acum 2 zile. Dar pe cablu nu scot mai mult de 250-300mbps, download. Pe wi-fi ac scot 130-140mbps.
Cum ai reușit să scoți așa mult? Un sfat?
Stima

Edited by nick53, 23 November 2017 - 12:57.


#137
nick53

nick53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2009
Sal. Am nevoie de ajutor de la cei care au avut experiență cu ac66u B1. Abonament RDS 500. Orice as face (downgrade, setări) nu merge mai mult de 100mbps pe LAN (cablu). Pe upload este bine (210mbps). Am și un router kaon 4010 de la RDS in custodie. Pe el merge super, download 490 mbps.
De ce nu merge și ac66u B1? Sfaturi, idei.
Mulțumesc anticipat

Edited by nick53, 24 November 2017 - 09:50.


#138
nick53

nick53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2009
Nu înțeleg cum poate ac66u B1, de ultimă generație, sa fie mai slab decât o chinezărie kaon 4010 , livrat in custodie. S-au prostit cei de la Asus ?

#139
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Tocmai ce am instalat si eu un Asus RT-AC66U B1, firmware stoc, si am si eu doua intrebari pentru cei mai experimentati cu acest model de router:

(i)
Pentru ‘Network (Samba) sharing’, exista vreo smecherie sa partajezi un subdirector si numai pe acela? Adica sa nu partajezi toata partitia discului.

Vad ca RT-AC66U B1 partajeaza automat radacina partitiei de pe hdd atasat, eticheta acestuia devenind numele de share si sub ea apar bineinteles subdirectoarele. Deci daca discul le numeste DISCUUNU un director /DIR/Subdir de pe el va fi vazut de calculatoarele din retea ca \\NUMEROUTER\DISCUUNU\DIR\Subdir. Eu as vrea ca /DIR/Subdir, si numai el, sa fie partajat ca Poze, deci calculatoarele din retea acceseaza \\NUMEROUTER\Poze. Pe batranul Asus WL-500G Premium pe care acest RT-AC66U B1 l-a inlocuit se putea face asa ceva. Problema mea este ca exista asemenea cai salvate prin diverse configurari pe PC-urile din retea, si acum as fi obligat sa le schimb pe toate.

(ii)
[Cred ca] Am si eu problema cu viteza pe RDS PPPoE, nu vrea sa treaca de 250Mbps la download. Intrebarea provine exact din partea de ‘cred ca’: afiseaza router-ul pe undeva daca ‘NAT Acceleration’ chiar este activ sau nu? (Sa pot verifica ce se intampla…)

Am gasit o optiune pentru ‘NAT Acceleration’ care e pusa pe ‘Auto’ (singura alta varianta este ‘Disabled’). Alaturi apare un text cu galben gen ‘Cut-through forwarding is enabled’ (sau ‘disabled’? nu mai tin minte dar oricum eu nu am schimbat nimic). E de bine sau de rau? Si de unde pot controla aceast CTF, ca nu l-am gasit.

#140
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Am exact aceeasi problema ca "sags", problema de la pct. 2 dar vad ca nimeni nu a dat nici o solutie (am RDS pe 500).
Ne poate ajuta cineva?
Multumesc anticipat!

Edited by 13ochi, 03 January 2018 - 09:45.


#141
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
am acest router ac66u si am conectat la el 2 hdd externe amandoua pe alimentare proprie unul de 6tb si altul de 2tb  .
am softul merlin 380,69 deoarece softul original nu poate oferi stingerea ledurilor si intrarea in stand-bay a hdd!
problema intampinata este :- routerul nu vede toate filmele pe care le am date in retea dar asta prin dlna adica pe tv-uri sau alte dispozitive dlna
la upnp am incercat de toate momentan am dat share pe manual si nu i-am dat de cap ..nu vrea sa scaneze anumite filme...
doar la fisierele video am aceasta problema..
daca pun softul original asus le vede..dar nu imi mai intra in ...adormire..hdd atunci cand nu sunt folosite..
ce este de facut?
am restartat routerul ,l-am inchis,,am sters partajarea de pe hdd si am rescanat din nou.. am reinstalat softul,reset la setarile din fabrica..nimic ..la fel..
mai are cineva aceasta problema?

#142
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
serverul media (in realitate un minidlna) da rateuri la detectarea unor video-uri, mkv dar si avi, fara o regula usor de dedus.

#143
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
A aparut (de la inceputul lunii acesteia, dar eu abia saptamana trecuta am vazut) o versiune noua de firmware stoc pentru varianta B1.

Quote

Versiune 3.0.0.4.384.10007
2018/01/02   42.5 MBytes
ASUS RT-AC66U B1 Firmware version 3.0.0.4.384.10007
Security fixed
  • Fixed KRACKS vulnerabilities
  • Fixed XSS vulnerability. Thanks for Joaquim's contribution.
  • Fixed LAN RCE vulnerability. An independent security researcher has reported this vulnerability to Beyond Security’s SecuriTeam Secure Disclosure program
  • Fixed remote code execution vulnerability. Thanks to David Maciejak of Fortinet's FortiGuard Labs
Bug fixed
  • Fixed NAT throughput drop issue.
  • Fixed network map abnormal responsed time issues
  • Fixed client list issues.
  • Fixed AiCloud smart sync issue.
(sursa: <https://www.asus.com.../HelpDesk_BIOS/>)

Ce am observat este ca apare AiMesh. Parca inainte nu avea? Acest model nu e listat pe site Asus ca ar suporta asa ceva, dar RT-AC68U (am inteles eu bine ca varianta …66U-B1 e un fel de …68?) este <https://www.asus.com/AiMesh/>. Eu nu pot testa fiindca nu am decat un singur router dar poate cineva mai bogat in device-uriPosted Image sa incerce si sa ne lamureasca si pe noi: o fi sau o nu fi cu AiMesh?

PS: Nu m-am lamurit daca repara viteza pe PPPoE Gigabit de la RDS (teste neconcludente din motive de hardware slab, antivirus bagaret care afecteaza viteza, etc, etc)…

#144
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Salut!
Am un si eu de 3 luni (luat de nou) un router Asus RT-AC66U B1, router la care tot incerc diverse firmware-uri in speranta ca reusesc sa obtin viteze de peste 100 Mb pe LAN dar tot nu-i dau de capat.
Am abonament RDS de 1Gb care, testat pe direct (fara router), merge undeva pana la 950Mb download.
Pe router am instalat ultimele firmware-uri de la Asus dar am pus si Merlin (versiuni si ptr ...68U) dar porturile LAN nu merg mai mult de 100 Mb indiferent ce firmware pun pe el.
La Stare sistem imi arata ca toate porturile LAN sunt pe 100 Mb.
Nu ma pricep sa intru in cod sursa sau sa fac alte artificii dar faptul ca porturile LAN nu merg la peste 100 Mb nu este OK avand in vedere ca WAN-ul/router este de 1 Gb.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat, va rog?
Este defect?
Sau trebuie sa-i setez ceva?
Multumesc in avans!

Edited by 13ochi, 28 February 2018 - 05:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate