Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pensie - PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut,

Cand plateste un PFA pensia? Exista vreo regula? Este obligat PFA-ul sa plateasca pensia? Citisem pe undeva ca daca venitul mediu lunar din anul respectiv este sub salariu minim pe economie (~750), PFA nu mai este obligat sa plateasca contributia la casa de pensii. Este adevarat?

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pai daca nu vrei sa iei pensie mai tarziu atunci nu te obliga nimeni sa contribui...

#3
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
NU are nici o legatura cu salariul minim ci cu cel mediu brut.

Fac exceptie de la contributie urmatoarele tipuri de PFA:
Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2223 = 778 de lei)
Persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii ca urmare a obtnerii de venituri salariale sau indemnizatii somaj
Persoanele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii.
Persoanele care nu sunt integrate in sistemul public de pensii, ele achitand contributii catre sisteme profesionale proprii de pensii - cum ar fi avocatii sau personalul clerical.

#4
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Cum ii anunt ca am venitul sub 778 lei si nu vreau sa platesc pensia?. Completez o cerere ceva?

Edited by shadowgign2, 13 December 2013 - 00:25.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Formularul 600: http://www.anaf.ro/p...i/formulare#600

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
As avea nevoie de o lamurire in legatura cu completarea declaratiei 600 pentru un PFA.

Nu am contact cu Casa de pensii si nu am platit pensia de la infiintarea PFA-ului. Nici nu intentionam sa platesc, insa mi s-a spus ca ar fi obligatoriu (mai nou). Poate cineva confirma aceasta informatie?

In cazul in care e obligatoriu, am inteles ca trebui sa completez declaratia 600. Avand in vedere ca doresc sa platesc cat mai putin, as vrea sa completez la "venit baza de calcul" minimul de 252 lei/luna. Intrebarea mea este daca se accepta aceasta varianta sau se considera ca venitul baza de calcul este 31,3% din profitul la PFA? E o diferenta destul de mare intre cele doua variante, de aceea as avea nevoie de o confirmare in legatura cu varianta corecta.

#7
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMichidoo, on 11 ianuarie 2014 - 23:54, said:

As avea nevoie de o lamurire in legatura cu completarea declaratiei 600 pentru un PFA.

Nu am contact cu Casa de pensii si nu am platit pensia de la infiintarea PFA-ului. Nici nu intentionam sa platesc, insa mi s-a spus ca ar fi obligatoriu (mai nou). Poate cineva confirma aceasta informatie?

In cazul in care e obligatoriu, am inteles ca trebui sa completez declaratia 600. Avand in vedere ca doresc sa platesc cat mai putin, as vrea sa completez la "venit baza de calcul" minimul de 252 lei/luna. Intrebarea mea este daca se accepta aceasta varianta sau se considera ca venitul baza de calcul este 31,3% din profitul la PFA? E o diferenta destul de mare intre cele doua variante, de aceea as avea nevoie de o confirmare in legatura cu varianta corecta.


Din cate stiu acei 252 RON sunt calculati la venitul minim (adica vreo 850 RON cat e acuma), daca ma insel sa ma corecteze cineva. Si da poti sa optezi sa platesti numai suma atata.

Eu am insa o intrebare poate stie cineva, daca esti angajat doar 2 ore e posibil sa nu mai platesti acei bani sau doar daca esti angajat cu 8 ore.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmihaionescu, on 12 ianuarie 2014 - 12:52, said:

Din cate stiu acei 252 RON sunt calculati la venitul minim (adica vreo 850 RON cat e acuma), daca ma insel sa ma corecteze cineva.
Calculul e urmatorul:
35% x 2298 (castigul salarial mediu brut in 2014) x 31.3% = 252

Codul fiscal said:

ART. 296^22 Baza de calcul
(1) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale.

View Postmihaionescu, on 12 ianuarie 2014 - 12:52, said:

Eu am insa o intrebare poate stie cineva, daca esti angajat doar 2 ore e posibil sa nu mai platesti acei bani sau doar daca esti angajat cu 8 ore.
Poti sa ai si o ora ca tot nu te obliga sa platesti. In codul fiscal, la exceptii, nu se pomeneste de un numar minim de ore: http://static.anaf.r...014.htm#a296e23

Edited by neagu_laurentiu, 12 January 2014 - 16:49.


#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
sa-mi fie cu iertare, eu tot nu m-am lamurit in legatura cu cat o sa am de plata. Am citit informatiile despre cum se completeaza declaratia 600, dar nu gasesc nicaieri definita clar notiunea de "baza lunară de calcul". Peste tot scrie care e minimul si maximul de plata, nicaieri nu scrie daca pot declara (si plati) cat vreau eu (in limitele minim-maxim) sau (re)calculeaza ei din profitul PFA, asa cum se intampla cu 5,5% sanatate.

Hai sa facem o simulare, poate asa obtin un raspuns clar.

Daca pentru anul 2014 declar un profit de 20.000 lei, care dintre cele doua variante trebuie sa le completez pe declaratia 600?
1. 252 lei/luna x 12 luni = 3024 lei
2. 31,3% x 20.000 lei = 6260 lei

Dupa cum se observa, diferenta intre cele doua sume e destul de mare, de aceea ma intereseaza foarte mult cat voi plati in mod real.

Am primit o informatie cum ca ar exista o a treia varianta, hibrid, in sensul ca acum fac declaratia cu 252 lei/luna, urmand ca la inceputul anului 2015, cand fac regularizarea pe 2014, sa se regularizeze si pensia, platind diferenta dintre ce am declarat si profitul real. Daca este adevarat, si intr-adevar voi avea de plata peste 6000 lei, e foarte important sa stiu de acum, pentru a face acel contract de munca de 2h. Avand in vedere ca si acela presupune niste cheltuieli (taxe, contabil etc), vreau sa apelez la el doar daca stiu cu siguranta ca imi vor lua obligatoriu mai mult de 252 lei/luna.

Edited by Michidoo, 12 January 2014 - 21:16.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Scrie in lege (mai sus) "venitul declarat", deci nu real ci unul la care doresti sa aplici cota de 31.3% dar nu mai mic sau mai mare cum spune acolo. Iar in formularul 600 ai "venit baza de calcul" si la explicatii spune povestea cu minim 35% (exact ca in codul fiscal): http://static.anaf.r...cl_600_2012.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 12 January 2014 - 21:45.


#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Deci pot plati minimul de 252 lei fara sa-mi ceara nimeni mai mult vreodata, indiferent de cat e profitul la PFA. Corect?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Da. Suma e valabila pe 2014. In restul anilor va fi alta.
Pana la urma legea iti permite sa ai o pensie (ma rog, indirect - daca mai crezi in ea) asa cum ti-o faci/platesti.

Edited by neagu_laurentiu, 12 January 2014 - 22:37.


#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
aia e, ca nu cred ca mai prind pensia in viata sau in tara. De aceea nici n-am platit in ultimii ani iar daca nu trecea la Fisc din 2012, ca sa ma oblige sa platesc, nici ca mai cotizam ceva...

Mersi pentru raspuns. Esti primul care imi da o informatie clara. Mi-au spus si de la fisc cat e minimul de plata, insa la momentul respectiv nu mi-a trecut prin cap ca s-ar putea calcula in functie de profit. Ideea asta mi-a fost inoculata de o persoana cu II sau IF care zice ca s-a dus la Casa de pensii ca sa declare ca ea lucreaza doar 2h (ca II, deci nu pe contract) si ca-i calculeaza pensia asa, ca altfel ii la 31,3% din profit. Si cica a functionat...

Edited by Michidoo, 12 January 2014 - 23:11.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Baza de calcul ce reglementeaza plata pensiilor se refera strict de venituri si nu la numarul de ore ! Daca veniturile obtinute sunt mai mici decat se spune acolo, intra la scutire si nu mai plateste.

Edited by neagu_laurentiu, 13 January 2014 - 07:49.


#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ca sa nu mai deschid un topic, am ceva nelamuriri in legatura cu termenele de depunere a declaratiilor pentru PFA.

Stiam ca 220 se depune pana in februarie, 200 pana in mai iar 392b....e la mica intelegere (de la fisc a zis februarie, dar contabila se jura ca e mai).

Acum arunc o privire la ANAF, pe calendarul obligatiilor fiscale pe 2014, si observ cu uimire ca 220 si 200 se depun ambele in mai, iar 392b in februarie.

Cand am fost la fisc in decembrie am intrebat-o pe inspectoare ce declaratii mai trebuie sa depun si in ce termen, iar ea mi-a zis de februarie, pentru toate cele 3 declaratii (392b, 200 si 220).

Eu acum ce fac? Oricum trebuie sa merg pana la 31 ian sa depun declaratia 600, o sa ma inarmez si cu 220, ca nu ma doare mana sa fac o estimare, dar pentru 200 chiar nu am timp sa finalizez situatia pana in februarie...

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In instructiunile de completare a declaratiilor ai si termenele: http://www.anaf.ro/a...lare_explicatii

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am fost eu azi la finante si am scris ce am aflat daca intereseaza pe cineva, pe topicul http://forum.softped...2#entry14465664

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate