Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sisteme de incalzire, racire, ventilare in solarii/sere/rasadnite

- - - - -
  • Please log in to reply
1172 replies to this topic

#145
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
In mod sigur aceste sere sunt dotate cu extractoare de aer!

#146
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
nea iorgu de unde ai luat jucaria aia si cam cat ajunge , o poti lega la un termistat ceva ?

#147
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Blanco, ori nu sti sa citesti ori nu ai răbdare să citesti si treci direct la vazut poze :) A spus omul toata povestea

#148
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Blanco
Pretul variaza intre 600 si 780 lei. Acelasi produs. Am aflat acest lucru de la vecinul meu. Conteaza de la ce super sau hiper market il cumperi.
Daca nu se considera reclama pot spune de unde la achizitionat si unde trebuie sa nu ne ducem!

#149
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Asteptam cu interes testul in poligon ca sa aflam cate ℃ poate face in interior cand in exterior temperatura este -X℃
Apoi aflam consumul de gaz pentru diferenta respectiva de temperatura in vederea calcularii randamentului instalatiei :)

Edited by meganedoi, 24 January 2014 - 01:01.


#150
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Dupa test, unul dintre colegi va face un "audit termic" ,adica va calcula pierderile ...care vor fi mari,vom trece la urmatorul nivel,eliminarea pierderilor, in ordine ,folie dubla,policarbonat...,si restul !
Gpl-ul are totusi un pret mare pentru ce avem noi nevoie,temperatura peste 10 grd,minim..
Trecem la lemn...ajungem la rumegush...cel mai ieftin...,dar cel mai ieftin e soarele,Bilti, ...
Sunt oki si urechi ! :)
Am si popcorn...zaharat ! :)

Edited by roadmaster969, 24 January 2014 - 02:20.


#151
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Este soarele ieftin dar atunci cand avem cea mai mare nevoie de el lipseste cu desavarsire. In cele 23 de zile ce au trecut din acest an m-a incalzit soarele in cel mult 3 zile.
Iorgu ai face un mare bine comunitati daca sambata sau duminica noaptea cand in zona noastra se anunta -15*, cantaresti o butelie, retii valoarea, si pui utilajul la treaba eventual la minim iar dimineata sa cantaresti din nou butelia pt a stabili consumul.

#152
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Am mai zis-o si va mai zic odata. Nu stiu daca e 100% adevarat dar cel mai eficient de transfer al unui fel de combustibil este cel al aerele de conditionat, unde la fiecare kw consumat ies pana la 4kw caldura. Spre deosebire de altele la care randamentul este mult inferior. Intradevar ramane diferenta de pret intre combustibili folositi. Oricum fiecare caz trebuie analaizat de fiecare. De ex cum zicea catalinpanciu ca ai nevoie de 30mc de lemn => 3000 lei cost. Acest calcul este adevar pentru el la Brasov unde poate m3 este 100ron, dar nu este valabil la mine unde m3 de foios uscat la 20% umiditate cum vor ei ajunge probabil la 300 ron deci rezulta 9000 lei cost, sau ajunge la un cost de o lei pentru ala care are fabrica de cherestea si folseste resturi.

#153
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
astept si eu concluziile lui iorgu, nu as vrea sa fiu........., dar va spun, e scump.
cand parlesti un porc cu butelia, se cam duce la o asa operatiune, in cateva ore, poate nici atat.

#154
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
mai rentabil incalzirea pe lemne pe care a prezentat-o jalnic domnul Catalin mai sus decat incalzirea pe tunul acela cu gpl. Ca si rentabilitate gpl este la coada clasamentului.Cat despre pompele de caldura ca si eficienta sunt primele dupa incalzirea cu apa termala dar costurile sunt uriase. Daca la teste tunul acela pe GPL va da rezultate satisfacatoare ganditi-va ca un generator de aer cald pe lemne va fi mult mai economic si eficient.

Edited by scuterone, 24 January 2014 - 11:58.


#155
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
O sa evit sa raspund limbajului grobian si necioplit pentru ca am fost educat astfel , sa nu jignesc gratuit oameni pe care nu ii cunosc .

Whatever , vin cu o provocare/demonstratie pentru cei ce nu sunt convinsi , in ciuda prezentarii mele ”jalnice” a sistemului , si anume , saptamana viitoare sau imediat urmatoare , o sa urcam in masina un generator KT 60 (50 kW) pe care il avem disponibil pentru un solar de 200 mp , il aducem din Brasov si il instalam unde vreti in apropiere de Bucuresti , la un voluntar care sa il foloseasca gratuit o saptamana. Lemnele sunt furnizate de voi ca sa nu ziceti ca am adus lemne de cine stie unde , sfintite sau magice .
Dupa ce am facut acest lucru de gen try and buy , o sa fiu ff curios sa aflu ce alte obiectii mai aveti
Tot ce am nevoie e un voluntar , care sa aiba trifazat , sa fie de acord sa fie vizitat de cei interesati de sistemele noastre si sa aiba niste lemne.
Concret !
Chiar , scuterone , te oferi voluntar ?

#156
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Bravos Cătălin
Asta da propunere
Test drive de soba este pe placul meu. :)
M-as baga la test dar nu am solar atat de mare.
Bafta

#157
catalinpanciu1986

catalinpanciu1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.12.2013
200 mp e maxim.
Putem de la 100 la 200 mp sa ne incadram

#158
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@megane
Aduc si eu solarul meu langa al tau,daca vrei,poate facem macar 100 ! :)
@catalin
E ideal dk gasesti un voluntar acum,cu siguranta sunt destui cititori care nu posteaza....si care pot fi interesati...
Temperamente diferite,suprafete diferite ,un Babel modern ...that.s life !
E greu si oamenii sunt suspiciosi,traim intr-o lume a falsurilor si minciunilor pe post de certitudine .
@ megane,am si scoci ,la litra nu la rola ,te bagi ?

#159
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
hmm .... domnul catalinpanciu incepe sa gandeasca .. s-ar putea sa avem si rezultate....si-a dat seama ca probabil este in posesia  unui sistem performant de incalzire a solariilor si a aruncat mingea in teren la forumisti.Ironia vine binenteles de la faptul ca am fost tratati cam de sus si o sa fiu ironic pana o sa-mi treaca , nu suport tratamentu' de sus ce sa-i faci. Totusi vad ca nu mi-a multumit pentru sfaturi probabil este un om pretentios si pentru un simplu multumesc necesita mult mai multe informatii sau probabil  nu a acceptat doza de ironie.Cu toate astea voi continua cu sfaturile daca tot m-am bagat in seama pe subiectu' acesta , da nu inainte de a da un raspuns invitatiei dansului de a incerca instalatia.. din pacate domnu' catalinpanciu eu dispun de incalzire multumesc de invitatie.Ce imi place la un forum este ca de fapt nu prea stii cu cine vorbesti ..poti vorbi cu un profesor la horticultura ,cu un posesor de incinta crestere plante la care iti trebuie harta pentru a intra sau un posesor solar consum propriu de 10mp ..si esti nevoit (ceea ce este si normal) sa vorbesti de la egal la egal cu toti,si numai spun ca cel care astazi are un solar de 100mp maine poate are o sera de 1 ha.

revin cu sfaturile pentru domnu' de mai sus cat si pentru colegii de forum

- incercati tevile de caldura sa le puneti jos pentru a forta destratificarea cat de cat - jos pe lateralele solarului
- autonomia mai mare se poate face cu o centrala mai mare dar cu reglaj la tirajul de aer
- caldura fara lumina nu se poate --mai precis se poate dar nu este rentabil  de aceea este normal pentru solarii o caldura de " mentenanta " si nu sa faci 20C cand afara este 0, se protejeaza cultura de frig extrem si se asigura o temperatura minima conform culturii.
- ca si vreme " periculoasa " pentru solarii:

-   -10C cu cer noros este de preferat  la -3C cu cer senin
-   -10c cu cer noros este de preferat la un -5C cu vant
in ordinea " periculozitatii" avem noaptea:
1. Cer senin si vant.
2. Cer senin.
3. Cer noros cu vant.
4. Cer noros.

ce mai " daunatoare economic" este perioada de noapte cu cer senin iar ziua ceata.

cam atat

Edited by scuterone, 24 January 2014 - 22:17.


#160
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
faina propunere dl catalin,asa mai merge mai ca ma bagam si eu cu ardealul da m-ati taiat cu trifazicul deci eu pe bune ca sunt interesat si visez la asa ceva si nu ma deranjeaza asa tare financiar cat ca vreau sa stiu daca investesc banuti sau ii arunc,dar cu o proba live eu sincer bat palma pe loc,mai rau cu trifazicul ca la mine si asta mono e vai de mama lui

Anul trecut am luat si eu un tun pe gpl e fff bun in rasadnita de 8x7x3,5 facea o atmosfera super in jur de 30 min ,l-am folosit o saptamana in aprilie ala turbat ce a venit ca ma bagase in sperieti vremea si nu s-a golit butelia dar o noapte ns nu garantez,eu zic ca se preteaza daca ai folie dubla,agril etc ajutator si rapid efectu dar sa incalzesti solaru in feb nexa,to mach money

Edited by regeleflorilor, 25 January 2014 - 23:32.


#161
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Asta e scula de care ziceam ,a costat in jur de 600 ron la dede... si e bunicica ,vreau sa o incerc anu asta si in tunelurilr cu agril in rep 2,azi am pus-o la treaba sa topeasca zapada de pe rasadnita din pacate am uitat sa o cantaresc sa vad cat consuma in o ora dar urmeaza

Attached Files



#162
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Frumos tractorel Rege! :)
Scuze de off topic, dar mi-a intrat in ochi.

Edited by meganedoi, 26 January 2014 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate