Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sisteme de incalzire, racire, ventilare in solarii/sere/rasadnite

- - - - -
  • Please log in to reply
1172 replies to this topic

#1135
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postdecoservicestil, on 27 martie 2019 - 20:33, said:

Eu lucrez cu teava de apa încălzită.
Stie cineva daca  teava geopal e fiabila.?

* Metode de incalzire solar.
* Marinela Vană din Șimnicu de Sus are o seră încălzită de o centrală care funcționează pe lemne și cărbuni la care sunt racordate furtunuri de geopal, prin care trece apă fierbinte, la 70 de grade.

Edited by Eugen_D, 28 March 2019 - 00:46.


#1136
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nlwdzf-bk90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1137
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014
A folosit cineva asa ceva pentru incalzire minirasadnita (tunel de 2,5x0.5 m ) ?

https://www.arenains...mp-100-w-p12707

#1138
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Da, majoritatea dintre noi, in urma cu 4-5 ani. Incalzeam un REP (rasadnita electrica pentru plante) cu o astfel de rezistenta si termostat. S-a discutat mult pe aria semanatul si repicatul.

#1139
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014
Multumesc Corsica. L-am comandat de aici . Se poate lega la sistemul termostat bulgaresc(cel cu cablu 100m si 1600w).

https://e-incalziree...calzire-130w-mp

Edited by podar_ioan, 24 September 2019 - 10:50.


#1140
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013

View Postpodar_ioan, on 24 septembrie 2019 - 10:49, said:

Multumesc Corsica. L-am comandat de aici . Se poate lega la sistemul termostat bulgaresc(cel cu cablu 100m si 1600w).

https://e-incalziree...calzire-130w-mp
De ce sa nu se poată, dar eu te sfătuiesc să îți iei un termostat digital, cu alea mecanice de la bulgari am avut numai probleme, mai ales că găsești la 30 lei digitale chinezești foarte bune

View Postpodar_ioan, on 24 septembrie 2019 - 10:49, said:

Multumesc Corsica. L-am comandat de aici . Se poate lega la sistemul termostat bulgaresc(cel cu cablu 100m si 1600w).

https://e-incalziree...calzire-130w-mp
De ce sa nu se poată, dar eu te sfătuiesc să îți iei un termostat digital, cu alea mecanice de la bulgari am avut numai probleme, mai ales că găsești la 30 lei digitale chinezești foarte bune

#1141
ex74

ex74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.09.2013
termostat xh w3001 ,37 de leuti!folia carbonica rezista la umiditate!!!!

#1142
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
In caz ca se ia curentul, ce generator recomandati pentru REP? sa tina 1600w? pentru o functionare normala timp de minim o noapte.

#1143
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Salutare.
Intrebari:
1. De ce sa pui in rasadnita nisip peste cabluri si sa-l uzi cand poti pune materie organica si sa o uzi pentru a fermenta ? curentul se consuma doar pentru a mentine temperatura de fermentare...
2.De ce sa nu ingropi rasadnita pentru a folosi temperatura si izolarea solului?
3.De ce sa te chinui cu fire bulgaresti prin nisip cand poti sa incalzesti apa in boilere cu rezistente trainice si eficiente. Daca tot vrei sa triplezi costul de productie al rasadului prin incalzire electrica, iei una bucata Boiler electric si intercalezi o pompa de recirculare intre intrare si iesire facute din orice conducta si cuplezi pompa la termostatul de ambient...in paralel poti pune si un panou solar cu tuburi vidate...chiar si un puffer...

A gasit cineva o varianta de incalzire cu costuri minime, relativ constanta si cat de cat usor de mentinut temperatura in parametrii?

#1144
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Posteugendragnea2412, on 23 martie 2020 - 23:51, said:

De ce sa te chinui cu fire bulgaresti prin nisip cand poti sa incalzesti apa in boilere cu rezistente trainice si eficiente

De ce sa te chinui cu boilere cu rezistente trainice si eficiente cand poti sa incalzesti cu fire bulgaresti prin nisip? Posted Image

#1145
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
EugenDragnea... presimt ca într-o zi vei afla răspunsul pe pielea ta😂🤣😂

EugenDragnea... presimt ca într-o zi vei afla răspunsul pe pielea ta😂🤣😂

#1146
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Posteugendragnea2412, on 23 martie 2020 - 23:51, said:

Salutare.
Intrebari:
1. De ce sa...
2.De ce sa ...
3.De ce sa  ...

Suntem agricultori urbani...


View Posteugendragnea2412, on 23 martie 2020 - 23:51, said:

A gasit cineva o varianta de incalzire cu costuri minime, relativ constanta si cat de cat usor de mentinut temperatura in parametrii?

Da, firele bulgaresti Posted Image  + diverse sobe, cazane care folosesc drept combustibil rumegus, ulei ars, lemn, tocatura...

#1147
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Sa nu uit, am si eu o sirma bulgareasca de vinzare, o pun la anu pe bursa, am uitat de ea.

#1148
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Bravo baietii !!!...ma asteptam la argumente stiintifice dar vad ca e greu cu voi...am irosit timpul sa citesc 64 de pagini de fire bulgaresti defecte, termostate necalibrate si aeroterme subdimensionate in speranta ca o sa gasesc ceva sustenabil ... nu-i problema, mai cautam in alte parti...

View Postrid, on 24 martie 2020 - 11:01, said:

De ce sa te chinui cu boilere cu rezistente trainice si eficiente cand poti sa incalzesti cu fire bulgaresti prin nisip? Posted Image
Pentru ca la astea nu poti sa acumulezi energia solara din timpul zilei...

#1149
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Posteugendragnea2412, on 25 martie 2020 - 02:28, said:

Bravo baietii !!!...ma asteptam la argumente stiintifice dar vad ca e greu cu voi...am irosit timpul sa citesc 64 de pagini

Clar le`ai irosit.

#1150
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Postlaum, on 24 martie 2020 - 13:34, said:

Suntem agricultori urbani...




Da, firele bulgaresti Posted Image  + diverse sobe, cazane care folosesc drept combustibil rumegus, ulei ars, lemn, tocatura...
Curentul electric poate fi doar o varianta de urgenta, in nici un caz nu este ieftin...sobaraia este cat de cat ieftina, sunt in probe cu o bubafonia, deocamdata promite, vreau sa o ingrop ca sa acumuleze caldura in pamant,vedem ce iese...

View Postrid, on 25 martie 2020 - 02:31, said:


Clar le`ai irosit.
Stai linistit ca daca gasesc o solutie viabila o comunic si aici ;)

#1151
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

 eugendragnea2412, on 23 martie 2020 - 23:51, said:

Salutare.
Intrebari:
1. De ce sa pui in rasadnita nisip peste cabluri si sa-l uzi cand poti pune materie organica si sa o uzi pentru a fermenta ? curentul se consuma doar pentru a mentine temperatura de fermentare...
2.De ce sa nu ingropi rasadnita pentru a folosi temperatura si izolarea solului?
3.De ce sa te chinui cu fire bulgaresti prin nisip cand poti sa incalzesti apa in boilere cu rezistente trainice si eficiente. Daca tot vrei sa triplezi costul de productie al rasadului prin incalzire electrica, iei una bucata Boiler electric si intercalezi o pompa de recirculare intre intrare si iesire facute din orice conducta si cuplezi pompa la termostatul de ambient...in paralel poti pune si un panou solar cu tuburi vidate...chiar si un puffer...

A gasit cineva o varianta de incalzire cu costuri minime, relativ constanta si cat de cat usor de mentinut temperatura in parametrii?
Hai sa iti raspind eu cum vad avantajele... Nu stiu daca ai vazut posturile mele din trecut..... Intr-un fel pot spune ca sunt tatal rep-ului.
Am avut 4 rasadnite de 5x1 metri. Cu cabluri bulgaresti. Automatizarea a fost construita de mine  pe baza unui arduino.
Pe toate 4 am crescut peste 5000 de fire de rasaduri diverse.
Asta este ceea ce a rezultat dupa mai mult de 10 zile de folosire....

#  Platforma1 13 grade, setat 14 caldura ON 33:59>>231:0 COST 11 RON
#  Platforma2 16 grade, setat 16 caldura OFF 75:9>>243:2 COST 26 RON
#  Platforma3 15 grade, setat 16 caldura ON  53:11>>166:21 COST 7 RON
#  Platforma4 20 grade, setat 20 caldura OFF 59:59>>238:24 COST 29 RON

Acum explicatiile.. temperaturile de mai sus  erau setate pt noapte ziua erau mai mari.
inainte de COST este timpul de functionare al rezistentei versus timpul total.
Costul este  calculat la 0.5 ron kwh. Atat era atunci. Afara erau temperaturi putin sub 0 noaptea.


Avantaje
Tot sistemul cu lipirea polistirenului intinderea cabluli fixarea lui si montarea ramelor de folie a insemnat o zi intreaga. sa montezi boiler, soba, tevi apa... duraza mai mult.
Pe fiecare platforma aveam temparatura diferita iar mai tarziu senzor de lumina care corecta temparatura automat in functie de zi/nozpte
Costurile au fost mult mai mici decat soba, boiler, tevi etc.
Izolatia de 10 cm din care era facuta nu justifica sa lucraz cocosat ca sa ingrop platformele.
Inca  un lucru care pt mine a contat enorm. Dupa ce terminam cu rasadurile demontam totul in cateva ore si foloseam solarul la altceva
Un alt avantaj care a rezultat in anii viitori. poti face asta si pt 2 mp de rasadnita daca nu ai nevoie de mai mult.
Iar costurile de mai sus nu mi se par mari pentru 10-12 zile la aprox 5000 de fire.
Ce spui? Multumit de explicatii.

P.S. Clar daca vrei sute de metri patrati de rasadnita si sute de mii de fire ceea ce povestesc eu mia sus nu prea se mai potriveste.

Edited by BadJoke, 28 March 2020 - 21:50.


#1152
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Este cat se poate de clar ca pentru primele 10 zile de la insamantare varianta electrica nu este foarte costisitoare pentru ca spatiu este foarte mic...problema se pune dupa prima repicare cand incepe sa se complice treaba pana la mutarea lor pe locul final de productie...pe varianta curent electric costul rasadului creste foarte mult si mai bine-l cumpar de la producatorii locali decat sa-l fac singur...
Boilerul nu este greu de montat iar tevile nu fac decat sa inlocuiasca firele...intre timp mi-a venit ideea sa montez tavitele deasupra unui pat de apa incalzit Posted Image ... oricum eu am in plan ca atunci cand fac rasadurile sa am productie in solar si caldura in tot solarul.
Pentru inmagazinarea energiei solare din timpul zilei ma gandeam la doua piscine gonflabile cu rol de Puffer artizanal...pozitionate pe capetele solarului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate