Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Discuții generale despre root

- - - - -
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#37
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postwirespot, on 15 ianuarie 2014 - 14:21, said:

Există aplicații gen Framaroot pe care le instalezi și încearcă să ia root printr-un exploit. Caută pe XDA, că pe Play nu le lasă Google.

M-am împotmolit !
Attached File  uploadfromtaptalk1391013922591.jpg   16.05K   85 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1391013971140.jpg   18.22K   87 downloads
Am greșit ceva? Ce mai fac de aici ?


#38
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
cred ca nu merge rootat cu aplicatia aia. Am incercat si eu cu un Galaxy mini2 si al fel s-a intamplat.

#39
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmilibey, on 29 ianuarie 2014 - 20:33, said:

cred ca nu merge rootat cu aplicatia aia. Am incercat si eu cu un Galaxy mini2 si al fel s-a intamplat.
Și ... ai găsit alta, sau ai abandonat ?

#40
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate nu prea exista aplicatii care sa mearga lansate din telefon, exploit-urile functioneaza majoritatea lansate din "exterior", de pe un PC conectat la calculator si care se foloseste de ceva exploit existent in suportul pentru ADB existent in telefon.

#41
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostCiubex, on 30 ianuarie 2014 - 12:38, said:

Din pacate nu prea exista aplicatii care sa mearga lansate din telefon,
Multumesc !

#42
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007

View Postmcjohn, on 29 ianuarie 2014 - 20:54, said:

Și ... ai găsit alta, sau ai abandonat ?
am abandonat pt. ca am pus  telefonul la vanzare pe motiv de upgrade la htc desire x.

#43
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postwirespot, on 15 ianuarie 2014 - 14:21, said:

Există aplicații gen Framaroot pe care le instalezi și încearcă să ia root printr-un exploit.
Am vorbit cu cineva să ne întîlnim la un cafe-bar, peste 1-2 ore, să-mi facă o prezentare la un nou serviciu Voip!
Mă rog, vine cu laptopul.
Am să o rog să-mi dea voie să-mi root-ez și eu telefonul cu laptopul ei, (dacă o vrea) .
Care ar fi pașii în principiu ? Dacă e vorba doar de next,next, ... mă descurc, dar dacă mai trebuie să caut ceva ... nu sînt la mine acasă și nu vreau săi pun nervii la încercare !
La revedere !



View PostCiubex, on 30 ianuarie 2014 - 12:38, said:

Din pacate nu prea exista aplicatii care sa mearga lansate din telefon, exploit-urile functioneaza majoritatea lansate din "exterior", de pe un PC conectat la calculator si care se foloseste de ceva exploit existent in suportul pentru ADB existent in telefon.
Știi cumva și cîțiva pași ?

#44
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cauta pe google sau pe net, in functie de ce telefon ai: "easy root MODEL_TELEFON", exemplu: easy root samsung galaxy s3 i9300
Nu exista pasi generici, doar cateva informatii importante:
- sa ai un calculator, de preferat laptop, ca sa nu ti se intrerupa curentul in timpul procesului;
- sa ai telefonu deblocat, adica sa nu fie blocat in vreo retea; (uneori merg si telefoanele blocate)
- sa ai bateria de la telefon incarcata, cel putin la 90%;
- sa ai un cablu de date bun, de preferat cel original;
- sa ai telefonul fara nici un fel de protectie la ecran, adica Screen lock (gen pattern, pin sau orice) inainte si pe perioada procesului de root-are, dupa root-are poti sa activezi la loc;
- sa ai bifate in telefon, pe la setari:
-- "Security" -> "Unknown sources" (Allow instalation of apps from unknown sources)
-- "Developer options" -> "USB debugging" (Debug mode when USB is connected)

Edited by Ciubex, 31 January 2014 - 11:49.


#45
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCiubex, on 31 ianuarie 2014 - 11:42, said:

.........
- sa ai telefonu deblocat, adica sa nu fie blocat in vreo retea; (uneori merg si telefoanele blocate)
.........

????

#46
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostCiubex, on 31 ianuarie 2014 - 11:42, said:

Cauta pe google sau pe net, in functie de ce telefon ai: "easy root MODEL_TELEFON", exemplu: www.google.com/?q=easy+root+samsung+galaxy+s3+i9300]easy root samsung galaxy s3 i9300
Nu exista pasi generici, doar cateva informatii importante:
Mulțumesc foarte mult pentru toate indicațiile primite !
Ieri am discutat cîteva ore bune despre voip ... se făcuse tîrziu și nu am mai adus discuția și despre root-are !
Cu voip se pot cîștiga bani frumoși prin simpla încărcare cu credit a cartelelor de telefon mobil. Nu intru in detalii că voi fi blocat. Dar pot detalia in "privat".
Cînd am ajuns acasă am dat căutare după link-ul sugerat de tine. Am văzut (și descărcat) de pe youtube vreo 10 clipuri despre root-are . Sînt si cîteva cu "root-are fară calculator".
Nu am apucat să testez niciunul căci s-a epuizat bateria.
Mulțumesc foarte mult ptr ajutor !
La revedere !

#47
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Daca am telefonul root-at, pot schimba melodiile default cu tonurile de apel cu care vine telefonul?
Telefonul este Orange HIRO (Alcatel mini Idol).

#48
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Teoretic da. Dar nu e nevoie să le schimbi pe cele default, decât dacă nu ai spaţiu pe partiţia sistem. Altfel le poţi pur şi simplu adăuga pe ale tale lângă cele existente.

#49
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
OK, dar cum gasesc fisierul cu melodiile respective?

#50
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Poate vrei sa te referi la folder-ul cu melodiile, de obicei melodiile sunt impartite in:
- alarms
- camera
- notifications
- ringtones
- ui
Directorul parinte este: /system/media/audio/

#51
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Şi vei avea nevoie de root ca să umbli acolo. Se recomandă să le faci mp3 sau ogg. Merg şi unele variante de m4a dar niciodată nu reţin care, aşa că am renunţat să-mi bat capul şi le fac mp3. :)

Să ştii că le poţi pune şi pe sd card, faci foldere pe card numite Alarms, Notifications, Ringtones şi ce pui acolo va putea fi selectat din setări (fă un reboot dacă nu sunt selectabile după 2-3 minute).

Problema cu sd card e că atunci când îl conectezi la PC e deconectat de la telefon; şi dacă ai setat un sunet de pe card şi sună telefonul fix atunci, o să folosească un ringtone default şi o să fii derutat. :) Eu de asta prefer să le pun în /system. Bine, pe de altă parte ce pui în /system se pierde la update-uri, eu de asta mi-am făcut zip flashable din recovery cu tonurile preferate.

#52
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Nu am directorul parinte : /system. Cum ajung la el?
Telefonul este root-at cu Kingo_Android_Root_118
In System ajung direct de pe telefon sau conectez telefonul la pc ?

Edited by ekoly, 04 February 2014 - 12:21.


#53
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Orice manager de fişiere decent ar trebui să poată ajunge în /system. Root e necesar doar pentru a face modificări, accesul read-only la system e permis oricărei aplicaţii. Încearcă Solid Explorer.

#54
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Adica instalez apk. Solid Explorer. si apoi intru in System ?
Cum intru in System, de pe telefon sau din pc? Mi-ar fi mai usor din pc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate