Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

masina sau tren Cluj-Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Vreau sa fac un drum pana la Viena.Nu stiu daca exista vreun tren care sa mearga pana acolo, eventual prin Budapesta.
Daca a fost cineva din Cluj...cum e mai rentabil (pret/oboseala), cu trenul sau cu masina?
Ms!

#2
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Trenul costa cam 60 euro/persoana/sens(pentru dus intors ai reducere de 10-15%) si face 11-15 ore. Nu este direct, doar cu chimbare in Budapesta.
Cu masina faci 8-9 ore. Dus-intors sunt cu fataiala pe acolo pana in 1400 km. In functie de masina si stil de mers iesi la un cost total de120-170 euro(combustibil + viniete)

#3
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Ms de info.Masina clar Posted Image  Oricum n-am mai mers cu trenul de vreo 6 ani Posted Image

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Sau avion, dar cam greu sa iesi sub 230 de euro dus-intors.

#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
prea mult...nu-mi mai raman de targul de Craciun :D

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
http://www.cfrcalato.../noLayout/13918

Eu cred ca este ok cu trenul. Mergi noaptea, dormi si ajungi dimineata linistit la destinatie. in felul asta scutesti si una sau chiar doua nopti de cazare in Viena.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Si acolo, dupa ce ajunge cu trenul? Mai ales ca omul nu stie ce si cum.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postundercoverbrother, on 02 decembrie 2013 - 23:18, said:

Si acolo, dupa ce ajunge cu trenul? Mai ales ca omul nu stie ce si cum.

Tramvai, S-Bahn, U-Bahn ... daca ai o harta buna sau un telefon cu GPS te descurci fara probleme (si eventual te informezi de ce tramvai ai nevoie sau in ce directie trebuie sa iei metroul). Eu pana acum am fost doar pe "jos" in Viena, cu trenul, si nu mi s-a parut deloc complicat de ajuns unde vroiam, si nici macar nu aveam telefon cu GPS cand am fost.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postundercoverbrother, on 02 decembrie 2013 - 23:18, said:

Mai ales ca omul nu stie ce si cum.


#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Autobuz, fără probleme. De la Arad era 50 euro one-way, ar trebui din Cluj sa nu te coste mai mult de 120-130 dus-întors, fără reduceri.

Uite aici, sunt o grămadă la 50 euro din Cluj: http://www.autogari....lujNapoca-Viena

Ai și suficiente nocturne, adică pleci la 10 seara din Cluj și ajungi pe dimineață cu vreo oră înainte să înceapă totul prin oraș.

P.S. Rețeaua lor de transport în comun e suficient de ușor de citit cât să te descurci și fără să pricepi limba. E 4 euro parcă abonamentul pe o zi și te plimbi cu ăla peste tot.

#11
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Daca mergi singur poti avea in vedere cu incredere tren sau autocar. Insa daca mergi in doi sau mai multi nu vad rostul altei variante decat masina in cazul in care dispui de ea. Mai ales ca teoretic vrei sa vii si cu ceva cumparaturi de acolo. Practic in 2 la masina costurile sunt mai reduse decat la orice alta varianta de transport iar confortul zic eu ca este superior.

#12
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Scuze,am uitat sa specific ca merg cu iubita deci cum zice teRRa cred ca ies mai bine cu masina.
Pentru o singura persoana, intr-adevar era mai bine cu autocar/tren.E de retinut oricum si varianta asta.Multumesc pt lamuriri, o zi buna va doresc :)

#13
Kekelino

Kekelino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2006
Buna tuturor,

Imi recomanda si mie cineva o cazare de o noapte intre Budapesta si Parndorf (Venus si Paprika Cszarda ar fi ok ?) ?

Multumesc anticipat

#14
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am mers cu trenul in Viena impreuna cu inca 2 amici. Daca timpul iti permite se poate sta cateva ore in Budapesta pt plimbare, daca nu , exista si tren direct, sau unul care pleaca la scurt timp dupa ce soseste trenul romanesc in Budapesta. Calatoria este placuta, geamul trenului fiind mare se poate admira peisajul. In Viena masina cred ca mai mult incurca, parcarile fiind cu taxa, si necunoscand orasul as fi concentrat doar pe gps . Mijloacele de transport in comun sunt foarte ok, si din punctul meu de vedere este mai usor sa ajungi la obiectivele interesate(doar intreb ce tramvai/bus sa iau pt a ajunge in locul x).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate