Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Incompatibilitate Blitz - D-SLR ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
Am un D-SLR Nikon D3100 , si un blitz Nissin PowerZoom 24-105mm For Nikon iTTL Digital Cameras.
Problema sta in felul urmator , folosesc acest aparat intr-un club , si in conditii de intuneric , persoanelor imbracate in negru nu le puteam face poze  , pur si simplu nu vrea ... nu inteleg ce are.
Mentionez ca sunt incepator si nu reusesc sa ii dau de cap , ca sa rezolv pe moment problema am ales sa elimin de tot blitz-ul acesta si sa il folosesc pe cel al camerei...

#2
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Blitzul Nissin are focus assist activat? Incearca sa pui camera in AF-C si vezi daca asa merge.

#3
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
Nu merge

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si eu zic ca problema e la focalizare (adica aparatul foto nu poate focaliza si prin urmare nu poti declansa).

#5
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
ce nu merge domne? Ne zici ca ai blitz powerzoom si ca nu merge sa pozezi ninja in club. Suntem noi isteti dar uneori explicatii atat de confuze ne fac sa nu avem un raspuns coerent. Deci reformuleaza. Ce model de blitz ai ? . Ce inseamna ,, nu le puteam face poze  , pur si simplu nu vrea " ?

Edited by nenis, 01 December 2013 - 19:32.


#6
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
eu cred ca sunt bateriile prapadite Posted Image

#7
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
Problema consta exact in ceea ce spune seb , aparatul nu focalizeaza si nu declanseaza.
In club se aprindea lumina aceea rosie de la blitz ( lumina care sta aprinsa pe durata focalizarii ) se stingea....dar nu mi se aprindea nici unul din punctele de focalizare , astfel in cat nu puteam face poza.

#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu se mai activeaza lampa de af assist?

Edited by miromulus, 01 December 2013 - 19:56.


#9
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
Se activeaza , si cand ar trebui sa imi apara punctele de focalizare ...nu imi apar , deci nu pot face poza daca aparatul nu reuseste sa focalizeze ...
Asta este blitz-ul

Edited by Sharkye, 01 December 2013 - 20:27.


#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cu focalizare manuala merge?

#11
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostSharkye, on 01 decembrie 2013 - 20:14, said:

Asta este blitz-ul
si care e lumina de focalizare. Aia rosie de care ziceai. Vad ca in poza asta nu e

Edited by nenis, 01 December 2013 - 20:37.


#12
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Nissin Di466 are AF assist  http://nissin.weblog...5/partname1.jpg  ( chiar daca nu apare in poza pusa de el )

Problema este de fapt "User Error" , pe aproape intuneric vrea sa focalizeze pe negru , cel mai probabil este si fum acolo ...  ( in situatia de fata este normal sa se intample asta ) , incearca sa faci focus pe fata dupa care reincadrezi si faci poza .  Posted Image

Edited by alexx20alexx, 01 December 2013 - 20:59.


#13
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Nu stiu cum e Nissinu ala, dar cu SB-600 focalizez fara probleme pe negru/intuneric/ninja. Chiar aveam probleme cand lumina nu era destul de slaba incat blitz-ul sa activeze AF assist-ul (nu are force ca SB800/900), dar nici destul de puternica pentru ca AF-ul D90-ului sa nimereasca focusul OK fara ajutor.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din focalizare e problema, si eu am aceeasi combinatie de 3100 si Nissin. Daca nu ma insel focalizarea e prin detectie de contrast, asa ca negru pe negru nu prea merge. Pe focalizare manuala merge dar cum focalizezi manual in intuneric ? Nu mai zic ca 466 seamana cam a gluma de blit, eu il folosesc pe manual ca pe auto o "ia in balarii" sanatos. Ca idee tine mai mult apasat la mijloc butonul de declansare sa aiba timp sa focalizeze prin lampa de asistenta, si foloseste single point.

Edited by bumpocbum, 02 December 2013 - 10:20.


#15
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
Pai logic ca tin mult , tin pana ma plictisesc si el tot nu vrea sa faca poza . Si aici intervine si alta problema , oamenii prin club nu asteapta dupa mine o jumatate de ora sa le fac o poza .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate