Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Poti să mai dai o dată bac-ul dacă nu ești mulțumit de notă?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Dacă în prima sesiune de bac la una din materii iei o notă care nu te mulțumește, ai voie să dai în sesiunea a-2-a la materia respectivă pentru mărire?

#2
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
nu

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar daca pe ansamblu nu ai luat bac-ul. Daca l-ai luat, ramai cu notele asa cum sunt.

#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Problema care se pune este...de ce nu il poti da? Teoretic, eventual contra-cost, ar fi normal sa il pot da si de 1000 de ori. Daca la 30 de ani am chef sa fac o noua facultate si imi trebuie nota mai mare, tinand cont ca sunt pregatit, de ce mi-ar fi interzis sa il dau iar?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi la facultatea ce organizeaza admitere scrisa, nu pe baza de dosar.

#7
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Nașpa.

 neagu_laurentiu, on 01 decembrie 2013 - 17:33, said:

Mergi la facultatea ce organizeaza admitere scrisa, nu pe baza de dosar.
Indiferent de facultate, contează și bac-ul (în RO). Nu cred că există universități în Romania în care se intră doar cu examen scris. De exemplu, unde aș vrea să dau eu, bac-ul reprezintă 40% din nota finală, deci nu-i de neglijat.

Edited by pax0xFF, 01 December 2013 - 17:37.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cauta unde nu conteaza media la bac. Sunt.

#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 pax0xFF, on 01 decembrie 2013 - 17:23, said:

Dacă în prima sesiune de bac la una din materii iei o notă care nu te mulțumește, ai voie să dai în sesiunea a-2-a la materia respectivă pentru mărire?

Daca nu iti convine nota la un obiect nu te mai prezenta la celelalte si in toamna poti sa il dai din nou. Nu sunt sigur (a trecut mai bine de un deceniu de cand am terminat liceul)  dar te poti interesa la scoala care sunt regulile acum. Numai ca cei care au absolvit in toamna nu mai au aceleasi privilegii ca cei care au absolvit vara.

Edited by AMAN_SER, 01 December 2013 - 18:08.


#10
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
NU. Daca ai 30 de ani nu va conta nota ta la bac nicaieri, nici macar daca dai la o facultate unde un conteaza asa mult nota (de exemplu la arhitectura conteaza 10-20% in functie de centrele universitare). Conform legii de la 26 de ani nu mai ai acces la locuri bugetate, se considera ca ai o varsta poti sa lucrezi pentru a face o facultate, Sunt atatea exemple care au reusit sa faca ceva in viata fara o facultate, nici pentru ei nu cred ca a contat mult nota de la terminarea liceului

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu se poate da mărire la bac aşa cum nu se pot da măriri nici la examenele de la facultate din anii mai mici, odată promovate, sau la examenul de diplomă odată ce l-ai luat, etc. Probabil s-a considerat că e prea complicat de oferit acest serviciu, ar trebui anulată diploma veche şi emisă una nouă, etc... tot efortul ăsta pt că tînărul şi-a bătut joc cu mîna lui de propriul viitor. Ai avut medie mică la bac, asta e un indicator cît de serios ai fost.

Asta e... societatea ar trebui să reuşească mai bine să transmită tinerilor că examenul de bac este al dracului de important... din păcate nu reuşeşte mai de loc. Motivele sînt multiple... se promovează prea mult 1001 moduri de a face bani/de a deveni "celebru" fără muncă, fără efort, doar prin distracţie, vezi Monica Columbeanu, "Vocea României" (OK, a cînta este o muncă, dar ce fac concurenţii de acolo... nu prea se cheamă cîntat) şi atîtea altele !

#12
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

 pax0xFF, on 01 decembrie 2013 - 17:35, said:

Nașpa.


Indiferent de facultate, contează și bac-ul (în RO). Nu cred că există universități în Romania în care se intră doar cu examen scris. De exemplu, unde aș vrea să dau eu, bac-ul reprezintă 40% din nota finală, deci nu-i de neglijat.

La UMF Cluj si UMF Bucuresti, bacul reprezinta 0% din media de admitere. Si cred ca mai sunt si alte facultati, insa nu sunt din domeniul meu, deci nu le stiu.

#13
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
@XON-XOFF da-mi te rog voie sa te corectez cu examenele din facultate. In Poli Bucuresti, daca in sesiunea din vara nu esti multumit de nota obtinuta, poti sa te prezinti in sesiunea de restante din toamna, la materia respectiva si dai examen din nou. Subiectele sunt ceva mai grele decat cele pentru restantieri.

#14
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 neagu_laurentiu, on 01 decembrie 2013 - 17:36, said:

Cauta unde nu conteaza media la bac. Sunt.
In domeniul economic ,de exemplu , nu sunt .  


Si pentru cei ce zic ca daca nu esti multumit de nota la bac , inseamna ca nu ti.ai dat interesul, le zic ca se inseala amarnic. In 2012, la ASE la informatica economica de exemplu s.a intrat doar cu media de la bac, si parca ultima medie a fost in jur de 9. Si maj care au intrat acolo au dat bac la uman. La cel real e putin mai dificil de scos 9 .

Aici trebuie inteles ca o mare vina o poarta universitatile fiindca nu organizează admitere cu examen .

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Sincer, mie nu mi-a trebuit media de la BAC niciodata in 17 ani de cand am terminat liceul si nici nu m-a intrebat nimeni vreodata, nici la admiterea in facultati, nici la angajari.

Marirea de nota merge in sesiuni, dar nu cred ca si la BAC.

#16
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
S-au schimbat vremurile . La majoritatea facultatilor ai nevoie de media de bac pentru admiterea la facultate . E adevarat ca dupa nu mai conteaza .

#17
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 XON-XOFF, on 02 decembrie 2013 - 00:34, said:

Ai avut medie mică la bac, asta e un indicator cît de serios ai fost.

Nu ai deloc medie la bac (ai picat), mai ai o sansa sesiunea urmatoare!

cei care au picat si vor la o facultate la care conteaza media > cei care au luat bacul cu 6

aka. In romania e mai bine sa nu ai 2 picioare, decat sa nu ai doar unul


Ar fi o idee, sa inveti 2-3 opere la romana si sa dai bacul pana iti vine subiectul, nu vine subiectul bun ? dai foaia goala, nota 1, picat

Edited by opop, 10 December 2013 - 15:19.


#18
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013

 pax0xFF, on 01 decembrie 2013 - 17:23, said:

Dacă în prima sesiune de bac la una din materii iei o notă care nu te mulțumește, ai voie să dai în sesiunea a-2-a la materia respectivă pentru mărire?
esti nebun?Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate