Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cost ridicare casa 60mp

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cu 1-2000 euro iti iei o rulota la mana a doua: se ataseaza unei masini, nu ai nevoie de autorizatie de constructie, are bucatarie, dus, dormitor si toaleta, te poti lega la curent si alte utilitati.

#20
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
De fapt, tu nu-ti doresti o casa, tu-ti doresti un locsor al tau unde sa nu te bata nimeni la cap si unde sa ai parte de intimitate cu prietena. Si singura solutie pentru un student de 21 ani si fara prea multi bani ar fi o iurta. Sigur, trebuie sa gandesti un pic mai neconventional insa ar avea cateva avantaje:

- este o structura usoara, fara fundatie, ceea ce face sa nu-ti trebuiasca autorizatii de constructii costisitoare, pentru astea temporare e mult mai simplu insa e mai bine sa te interesezi la primarie.

- fundatia nu te va costa mult, ai putea sa infingi niste busteni de fag sau stejar si cam atat.

-pentru izolatie poti face asa, cumperi lana de oaie (sunt ciobani care, din cauza pretului derizoriu, o ard pe camp, poate convingi pe unul sa ti-o vanda cu 2 lei/kg), o speli, o tratezi cu acid boric si o impaslesti, Iar cu asta izolezi peretii si acoperisul dupa care o poti decora cu velinte romanesti.

- pentru ferestre poti renunta la termopane, mai ales ca ti-ar trebui unele curbate, si poti folosi policarbonat, chiar si unul celular

-incalzirea o poti face cu un semineu, cu lemne

-pentru exterior se poate folosi o folie cam in genul celei folosite la o cipercarie tip tunel, alba, si care ar rezista vreo 10 ani dupa care o schimbi

-tehnologia este destul de simpla, am mai pus eu pe aici un clip de pe youtube cu niste pustani de maxim 16 ani care au construit asa ceva

-pentru un tanar ar fi o chestie cool, sa se stranga gasca acolo... sa cantati din chitara... eh, nu mai zic ca semineul ala ar face ravagii printre fete... Posted Image

-si, nu in ultimul rand, ar costa putin, foarte putin (ca in reclama aia) Posted Image

#21
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Daca te apuci cu 9000 lei de casa in scurt timp iti vei da seama ca ai aruncat banii, vei scurma pamintul , vei turna o fundatie vai mama ei din beton ciclopian cu usoare urme de ciment si eventual vei face un gardulet.
Avind in vedere ca o casa se ridica pentru minim 50 de ani eu zic sa-ti refaci calculele sau sa mai astepti . Materialele nu sunt tocmai ieftine, mina de lucru calificata si utilajele sunt scumpe , cu chirie la ora , mai trebuie facut si un studiu geo cit de cit sa nu te trezesti cu apa in casa sau ca pamintul fuge de sub casa, daca esti izolat trebuie luat in calcul si un paratraznet care nu e chiar ieftin si altele si altele.

#22
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Relaxat fiind ieri de 1 decembrie am scris gresit ~10000 euro
-cat despre cosntructia aia, nu stiu ce sa zic consolidari, si alti nervi peste cativa ani, nu merita, in idee ar trebui si proiect de demolare daca exista undeva un plan de situatie.
Ca si cost de proiectare la acei 60 mp, daca nu esti foarte pretentios ar trebui sa iesi sub 1000 de euro
UITE - http://adelaparvu.co...tata-de-romani/ daca vrei se pot face mult, atata timp cat nu esti fix legat .
Solutii sunt multe, doar trebuie acceptate, aplicate cu cap.

#23
Raizenkohakus

Raizenkohakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.07.2007
Chestia e ca, am un contract de internship determinat, si intr-un an as strange cam 9000 lei daca nu as cheltui nici un leu, vroiam sa fac ceva util cu banii astia dar m-ati facut sa inteleg ca din 9000 lei abia scot o fundatie bunicica, deci mai bine astept pana imi iau un serviciu adevarat si fac ceva pe la 10.000 euro - poate ceva pe structura de metal la etaj.

Cabanuta aia mai devreme sau mai tarziu tot o voi ranforsa / renova, nu va fi folosita ca o casa propriu-zisa, ci mai mult ca atelier si cate-o petrecere poate din joi in paste. Iurta implica destul de multa munca desi e o constructie foarte faina parca mi-ar conveni mai mult sa intaresc cabana.

Ca optiuni finale, din banii astia am asa: 1) Sa imi iau o masina (ma gandesc la un Ford Focus din 99 la vreo 4500-5000 lei fara acte si taxa, imi place mie modelul respectiv)
2) Sa renovez cabana ca la carte, si sa n-am treaba cu ea pentru urmatorii 10 ani
3) Sa iau o rulota  - pe care nu am la ce sa o atasez Posted Image
4) Sa intaresc peretii cabanei si sa ii fac o anexa stil iurta, fara sa ii fac vreun fel de izolatie sau finisare interioara.

Mi s-ar parea rezonabil sa incerc sa iau masina + rulota as putea sa ma incadrez daca iau o rulota mai mica pe la 600-800 euro.

Edited by Raizenkohakus, 02 December 2013 - 18:29.


#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Poti lua ieftinache o masina si o rulota, cauta poate le gasesti deodata si te incadrezi in pret.

Daca insisti pe casa, cele mai ieftine solutii ar fi urmatoarele:
- din painata (lut, caramizi din lut, armate cu paie, lemne etc, o faci de 80-100 cm latime), nu ai nevoie de fundatie, insa folosesti apa multa
- din paie (pui baloti de paie, daca se poate protejati) vezi topicul aferent, nu ai nevoie de fundatie
- din sticle (de sticla) sau din PET, eu aici as face o structura de rezistenta din beton armat si as baga nisip sau un izolator in sticle, sau macar le-as pune dopuri.

Usile, ferestrele, sobele si alte materiale le poti lua ieftin sau gratis de la demolari. Autorizatie de constuctie tot iti trebuie...

#25
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
De ce nu un container 2.5 x 6 metri? Ala n-are moarte!

#26
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Da este o idee uite ceva util http://www.dragos-se...ainere.html  , dar si acel container tebuie pus pe un suport dar totusi nu cred sa fie cea mai ieftina solutie constructiva

#27
Raizenkohakus

Raizenkohakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.07.2007
Ideea asta e cel putin data naibii, 9 din 10 persoane m-ar considera dement sa vreau sa fac casa din containere,  dar mie unul, mi se pare o solutie super, macar ca o camera de panica, si tot e ar face o anexa deosebita.

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Containerele sunt o solutie ieftina, daca sunt la mana a doua. Dimensiunile celui de 40 de picioare sunt: 12 x 2,3 x 2,4 sau 2,7 m daca e HC/HQ, ultima dimensiune e inaltimea.

Edited by Quantum, 05 December 2013 - 06:51.


#29
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Initiatorule, tu esti victima perfecta. N-ai niciun pic de experienta, nu ai niciun fel de cunostinte, n-ai niciun sfant, nu ai niciun fel de problema sa faci totul pe genunchi si prin improvizatie, pentru ca nu ai pomenint nimic de intentia de a executa un proiect sau de a obtine o autorizatie de construire.

Sfatul meu sa ii dai bataie. Baga tare, urmareste-ti visul. O sa meriti tot ce va urma.

Edited by izometric, 05 December 2013 - 07:12.


#30
Raizenkohakus

Raizenkohakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.07.2007
Asta pentru ca nu am nici o intentie de a obtine sau executa un proiect, am deja o casa care figureaza pe teren, in acte, cu proiect, casa construita acum vreo 70-80 de ani si daramata acum 15, dar nu conta, ziceam ca-i renovare. Oricum sunt lamurit cu pretul constructiilor, aman pana cand o sa am un job adevarat, pana atunci raman  la ideea cu masina+rulota ca-i cea mai practica,

#31
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
deci in final ce doresti? casuta ta? sa renovezi vechitura sau rulota si sareta  ford?
solutii pt locuit sint
daca vrei casa iti recomand sa renunti la betoane si la pereti de 50cm grosime.
mergi pe structura usoara gen lemn + osb => fundatia e mai supla
daca terenul e extravilan poti jongla putin la partea de acte/ autorizatii eventual poti opta pt piloni in loc de fundatii . in intravilan poti denumi constructia ca anexa / garaj sapoi sa o locuiesti permanent. stiu o familie in urbea mea care a facut o casa(garsoniera de fapt) dintr-un garaj cca35mp util
gindeste cit spatiu ai nevoie , vezi la ce poti renunta si ce e musai sa faci din prima.
forme simple, acoperis simplu. materiale mai gasesti si din demolari (era sa zic din dezmembrari:D ) etc.
parerea mea

Attached Files

  • Attached File  sit.JPG   85.44K   126 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate