Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cost ridicare casa 60mp

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Raizenkohakus

Raizenkohakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.07.2007
Salutare, mentionez de la inceput ca sunt paralel cu tot ce inseamna costuri de fabricatie ale unei case (21 de ani, student electromecanica, nicidecum constructii Posted Image).


Sunt interesat sa-mi construiesc o casuta ieftina, la rosu pentru inceput (Probabil o voi lucra singur, in vara).

Pentru fundatie, placi, si unde mai este nevoie apelez direct la o betoniera cu pompa, diferenta de bani nu cred ca este atat de mare incat sa justific timpul pierdut facand betoane la fundatie.

Pentru pereti, m-am gandit la BCA (Conductivitate termica 0.18) , desi toata lumea foloseste caramida (GVP, conductivitate 0.48 pana la 0.7).

Placa beton armat pt tavan, acum nu stiu cat se foloseste, 25 cm banuiesc ?

Acoperis tigla metalica  pe suport de lemn cu pereti de BCA cu inaltimea de 1m si centura de beton 20x25. (Un fel de mansarda)

Inaltime pereti parter: 2.5m.
Cat despre latime, eu in schema am pus 0.5m dar stiu ca nu poate fi vorba de asa ceva, in schimb la stalpii de beton ma gandeam sa las totusi 0.5m grosime dar ...ce stiu eu:D.

Cam cat m-ar costa sa o ridic la rosu ? Avand in vedere ca vreau sa o construiesc undeva la tara, mai ascunsa de civilizatie, este musai sa-mi iau autorizatii si sa intocmesc acte, inainte sa ma apuc de construit ? (Ca sa mai reduc din costurile initiale ma gandeam sa le fac dupa ce termin casa)

Geamuri, instalatie electrica, finisarile interioare si exterioare si ce am omis sa spun, ies din calcul in faza initiala, nu cred ca o sa am buget mai mare de 9000 lei (Da... doar 9000 , daca strang banii care ii iau in stagiul de practica..)
Terenul este plan, ideal pentru constructii.

Attached Files


Edited by Raizenkohakus, 01 December 2013 - 12:46.


#2
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
9000 ron?
Nu vreau sa te descurajez dar felicitari pentru initiativa !!!
Altii i-ar baga la pacanele :)

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vad un hol si o incapere dupa. Unde e bucataria si unde e buda ? Ce faci cu canalizarea ?

#4
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Pret estimativ la constructie case este 150Eu/metru patrat - pret "la rosu"

#5
Raizenkohakus

Raizenkohakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.07.2007
Pai, in hol aragaz pe butelie, buda,  "in fundu' curtii", rezervor de apa , prin cadere.  :D  ... 9000 eur pt 60mp la rosu mi se pare cam mult...

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Salutare, nu vreau sa te dezumflu....insa cu banii aceia nu reusesti nici sa acoperi materialele pentru fundatie (fier beton, beton, scandura pentru cofraje, etc).
Parerea mea este sa te mai documentezi putin, mai ales ca inteleg ca vrei sa ridici casa in regie proprie...
Este pacat sa incepi ceva si sa bagi niste bani in pamant....care vor ramane acolo inca 3-4 ani pana cand reusesti sa bugetezi corespunzator acest proiect.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Buda în fundul curții? Serios?

#8
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Betoanele costa mult, colegu' Mult al dracu'. Cu 9000lei faci fundatia. Si-atat. Probabil nici p-aia cu fier indeajuns.
La banii astia, fa-ti o cabanuta din lemn, cu conditia sa lucrezi singur, sa nu faci fundatie, si sa faci rabat la calitatea materialelor. Dar aia nu o mai numesti casa.
In ce zona vrei sa construiesti?

 AlexIP, on 01 decembrie 2013 - 13:37, said:

Buda în fundul curții? Serios?

E si asta o solutie de compromis. Cu 9000lei toti banii, doar nu-ti inchipui ca-si permite o fosa/ statie de epurare.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dar să nu o scoată din proiect...

#10
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010

 Raizenkohakus, on 01 decembrie 2013 - 13:28, said:

buda,  "in fundu' curtii",

Sper ca glumesti,nu?  In alta ordine de idei felicitari pt initiativa,dar e greu ce vrei tu sa faci.Daca muncesti,mai iei un credit micut (sa-l poti plati) de 5-6 mii si cred ca ai putea termina o parte din casa cu banii adunati.
Nu uita de toaleta,banuiesc ca vrei sa te si insori in curand.Si fara toaleta in casa, sansele de a te insura sunt 0 % :)

#11
Raizenkohakus

Raizenkohakus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.07.2007
Faza cu toaleta este ca, nu imi trebuia acum pentru ca locuiesc in Pitesti, apartament 2 camere 46mp , stau cu parintii dar vroiam sa am si ceva al meu numai ca nu puteam sa includ totul in 9000 lei, pe masura ce mai strangeam bani, rezolvam si baia ca numai acolo imi intra 2000-4000 lei...


Am inteles, speram sa nu coste chiar atat de mult fundatia la 60mp, un buget mai putin SF cam cat ar fi, pentru ce vreau sa fac, la rosu ? Sa fie chiar asa mult, 45 000 lei ?

Vroiam sa reconstruiesc o veche casa de lemn, inceputa si neterminata, a stat in conditile din poze cam 10 ani si tare mi-e frica ca fundatia este putreda si nu stiu cum as putea sa o intaresc.

Ies mai ieftin daca incerc sa restaurez casa asta ? Are cam 30mp-35mp dar este mult de investit in nivelarea peretilor si in ranforsarea structurii, n-as vrea sa ma trezesc cu casa peste noapte lasandu-se pe spate.

Totusi, banuiesc ca as iesi mai ieftin asa,  am nevoie sa tina maxim 15-20 de ani in regim de casa, pana construiesc casa initiala.

Ma gandeam pe interior Vata de sticla - PAL - inst electrica+ rigips. iar la exterior pal+polistiren.

Pentru ranforsarea peretilor nu stiu ce as putea pune, centuri de platbanda ? O cusca  din bare de metal, sudate intre ele, bine infipte in pamant + fundatie de beton cam 1.5m adancime  pentru fiecare picior ?  (4 picioare in spate si 4 in fata casei si prin picior ma refer la o bara care pleaca din fundatia de 1.5m adancime pamant + beton si urca pana in tavanul casei, sudate intre ele prin intermediul altor bare groase - asta ca sa previn alunecarea casei in parti dar nu stiu cat de eficienta este metoda.)

Attached Files


Edited by Raizenkohakus, 01 December 2013 - 14:01.


#12
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 Matthaus, on 01 decembrie 2013 - 13:54, said:

Sper ca glumesti,nu?  In alta ordine de idei felicitari pt initiativa,dar e greu ce vrei tu sa faci.Daca muncesti,mai iei un credit micut (sa-l poti plati) de 5-6 mii si cred ca ai putea termina o parte din casa cu banii adunati.
Nu uita de toaleta,banuiesc ca vrei sa te si insori in curand.Si fara toaleta in casa, sansele de a te insura sunt 0 % Posted Image

Nu am priceput-o p-asta cu sansele 0, daca n-ai buda in casa :)
Pentru o perioada, am avut si eu cacastoarea afara, si nu m-a lasat femeia, sa stii. Sunt milioane de oameni in Ro care au, inca, wc in gradina. E neigienic, e mai mult sau mai putin ilegal, dar e un fenomen care exista.
@initiator - Ai doua solutii: iti faci casa din lemn, netratat, fara fundatii, fara tamplarie de fite, cu soba pe lemne si wc in fundu' curtii, si poate nu depasesti cu mult bugetu' alocat, SAU mai astepti pana cand iti poti permite o casa adevarata.
Cat despre insuratoare, ca tot veni vorba, eu tind sa cred ca daca faptul ca o femeie te place sau ba e conditionat de starea materiala, atunci nu-i tocmai femeia potrivita.

#13
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Daca e la tara si nu stai acolo tot timpul, mai bine incepi cu o rulota! Pana vezi ce inseamna viata la tara!

Edited by TIC, 01 December 2013 - 14:03.


#14
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
pare greu de crezut dar daca o sa lucrezi  tu sau si altcineva dar fara sa-l platesti (prietena, prieteni, vecini, etc) si fara pretentii la calitate sunt sanse sa te incadrezi in suma asta ......insa fara autorizatiile de constructie!!!

un amic a reusit sa-si construieasca ceva asemanator din bca de vreo 100mp cu tabla lindab, termopane, etc, cu 10000E insa  3mii l-au costat numai autorizatiile!

Edited by wide, 01 December 2013 - 14:21.


#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Bravo pentru initiativa,  dar  bugetul e mult prea mic pentru ce vrei sa faci, @wide - are dreptate cu multa munca personala un buget de ~ 1000 euro te-ai puta muta in casuta visurilor.
-cat despre costurile betoniera / statie de beton, daca il faci cu piatra si ai un om care a mai facut beton la betoniera si poate da o reteta constanta injumatatesti costurile,  
-placa de beton trebuie sa fie de 15 cm grsime si centruri de 25*25 cm cu fier armat.
-samburi din colturi ajung de 25*25 cu armatura pt ce vrei tu daca mergi pe sistemul de BCA , ca si cost cred ca e la fel ca si caramida / palet.
-daca o sa faci baie la cu ziduri de BCA, pot aparea probleme in timp, nu e cel mai ok materiale pentru bai.
-daca e mansarda nu iti recomand tigla metalica sau tabla, la fiecare ploaie  va canta.
In idee fara proiect nu prea poti, chiar si cu riscul de al face dupa ce termini casuta, nu sti cat de invidiosi sunt vecini.
Poti incerca sa faci ceva pe sistem de lemn cum au mai postat si alti. http://www.caseilisi...ie.com/  uite un exemplu ,  din ce am inteles trebuie ceva mai bine izolate decat procedeaza domnu poate iti schimbi parerea si faci de lemn. sistemul ales pare pare foarte usor de  aplicat.

#16
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
eu ma gandesc sa te duca cu tot cu acoperis pe la 50.000 roni.
eu anu trecut mi-am pus acoperisul si m-a costat 22.000 lei: lemn, tabla, mesteri. si accesorii.
doar acoperisul.
izolatia 7.000 lei... fara minerala.si casa nu e mare. am 105 mp

in 50.000 o sa iesi daca lucrezi tu. dar ma indoiesc ca stii sa faci acoperisul...fundatia...etc.

Edited by D3an, 01 December 2013 - 23:13.


#17
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
si eu zic sa mai astepti si sa mai pui ceva bani deoparte. Eu ma apuc in primavara de construit si ma ingrozeste cat de scumpe sunt materialele. Am facut tot felul de calcule cum sa ies mai ieftin si cum sa o fac mai bine si sincer sub 120 EURO/mp nu ai cum sa iesi. Nu te gandi ca o faci tu daca nu ai experienta. O sa ajungi sa o faci ca sa ai apoi ce sa darami. Sunt multe chichibuse pe care nu le sti si nu vei avea de unde sa le citesti/inveti. La partea de finisaje poti sa zici ca le faci tu (daca nu esti pretentios) dar cand e vorba de structura de rezistenta si acoperis eu nu as risca sa o fac singur.

#18
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Sub 90 eur/mp nu ai cum sa o scoti orice ai face. Mai bine cauti o rulota si aia e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate