Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Tinerimea noastră, scoasă din gura temnițelor unguresci, este aruncată în temnițele României libere!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ca no fi banateana cu trei perech de c_oaie sa nu o inteleg, mai ales un ardelean ca mine.

Nu veni cu texte de lege de pe vremea lu raposatu ca fac imediat pe mine da ris.
Nici nu ma mai obosesc sa te conving ca nu aveai ce cauta nici cu traducator in ungureste sau in alta limba la judecatorie.
Daca judecatorul intelege o boaba era bine, daca nu trebuia sa ai un avocat bilingv.


Quote

De pildă, în Republica FEDERALĂ Germania (te-ai umezit cînd ai văzut cuvîntul FEDERALĂ, nu-i așa?) învățămîntul de stat este numai în limba germană. Deși au mulți turci, arabi, chiar și români pe acolo

vezi cat de gresit poti aprecia lucrurile? Si acuma da-mi voie sa te intreb; daca ai o parere atat de falsa despre chestia asta cu ce se intampla in Germania federala, cum naiba sa cred ca apreciezi just cea ce scrii in articolele si in cartile tale?

Acum sa te informez cum stau lucrurile in Germania.
Acei turci, arabi, greci s.a.m.d...nu reprezinta o minoritate in Germania.
Stii ce inseamna o minoritate? O minoritate este o natiune care isi are originea de cel putin cateva sute de ani pe aceleasi meleaguri, traditii si obiceiuri.
Ungurii nu sunt migranti in Transilvania, regatul ungar a ridicat Transilvania cu ajutorul sasilor, acordindu-le ca rasplata aproape o independenta prin
Bula de aur a sasilor din 1224, cunoscuta in peisajul istoriografic romanesc si sub numele de Bula sau diploma andreiana.

O diferenta, indiscutabila

Edited by WestPoint, 03 December 2018 - 19:34.


#20
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 WestPoint, on 03 decembrie 2018 - 19:31, said:

Nu veni cu texte de lege de pe vremea lu raposatu ca fac imediat pe mine da ris.
Nici nu ma mai obosesc sa te conving ca nu aveai ce cauta nici cu traducator in ungureste sau in alta limba la judecatorie.
Daca judecatorul intelege o boaba era bine, daca nu trebuia sa ai un avocat bilingv.

Eu ți-am dat lege pe care însuși Ceaușescu a semnat-o.
Acum, dacă zici că legea asta nu se aplica, dă-mi un exemplu, să zicem dintr-un articol apărut în presa maghiară după revoluție, în care să se relateze pățania unei persoane concrete care a cerut în cadrul unui proces să i se asigure tălmaci, conform codului de procedură penală ceaușist, iar cererea i-a fost respinsă.
Că poate au fost unii cărora nu li s-a asigurat tălmaci fiindcă n-au cerut e altă problemă. Poate erau oameni ca tine cărora nici nu le trecea prin minte că legea le dă dreptul la tălmaci. Dar ignoranța lor despre legi e problema lor.

 WestPoint, on 03 decembrie 2018 - 19:31, said:

vezi cat de gresit poti aprecia lucrurile? Si acuma da-mi voie sa te intreb; daca ai o parere atat de falsa despre chestia asta cu ce se intampla in Germania federala, cum naiba sa cred ca apreciezi just cea ce scrii in articolele si in cartile tale?

Acum sa te informez cum stau lucrurile in Germania.
Acei turci, arabi, greci s.a.m.d...nu reprezinta o minoritate in Germania.
Stii ce inseamna o minoritate? O minoritate este o natiune care isi are originea de cel putin cateva sute de ani pe aceleasi meleaguri, traditii si obiceiuri.

Păi n-am apreciat greșit, situația e chiar cum am spus-o: învățămîntul de stat din Germania e doar în limba germană.
Folosești o definiție ad-hoc a minorității naționale ca să-ți susțină argumentele. Dar dintre turcii din Germania mulți au cetățenie germană și unii s-au născut pe pămînt german. Cel puțin ăia născuți pe pămînt german s-ar încadra în statutul de minoritate. În momentul cînd ai primit cetățenia ești egal în drepturi cu cetățenii vechi.
Dar ca să intru în jocul tău am căutat pe internet cum e cu minoritățile istorice din Germania. Păi au cam rezolvat problema prin asimilare aproape completă.
În partea estică, fostă comunistă, a Germaniei, există o minoritate slavă - venzii sau sorabii.
Naziștii au desființat orice învățămînt în limba maternă și aveau și planuri de deportare a acestor untermenși, pe care nu le-au mai aplicat.
După război fiind în zona controlată de URSS, sorabii au beneficiat de ajutor frățesc, s-au reînființat școli pentru ei. Dar încetul cu încetul școlile alea au intrat în declin.
Mă uit pe Wikipedia: https://ro.wikipedia..._sorabă_de_jos
Deduc de acolo că există doar un liceu unde se studiază limba sorabă, dar restul obiectelor de studii sînt în germană. Și cică majoritatea celor de la liceul ăla nu au soraba ca limbă maternă. (asta-i ca germana la Timișoara; la liceul german majoritatea școlarilor sînt români)
Limba e pe cale de dispariție.
Ethnologue califică statutul limbii la 7 (shifting) - adică că generațiile tinere tind să nu mai folosească limba. La „language use” ethnologue indică „older adults”, adică doar adulții în vîrstă mai folosesc limba.
Tot ethnologue zice: „Sorbian has lost much of its former public support after the unification of Germany”.
https://www.ethnolog...om/language/dsb
Dar, zice Wikipedia, există inscripții rutiere bilingve.

Ai grijă ce-ți dorești că s-ar putea să se întîmple! Ți-ai dori așa ceva pentru limba maghiară din România?
Am înțeles că locuiești în Germania. Poate le explici cunoscuților că modelul românesc referitor la minorități e superior celui german.
Nu înțeleg stăruința ta de a lămuri lumea că românii n-au vrut să dea drepturi pentru minoritățile naționale ci au fost siliți s-o facă prin tratate internaționale.
Crezi că dacă izbutești să-i convingi pe români că nu din voința lor proprie au dat drepturi pentru minorități ci au fost siliți de forțe externe (lucru inexact istoric după părerea mea, dar convingerile populației pot fi create prin propagandă, independent de adevărul istoric), lucrul ăsta va folosi ungurilor din România?

#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

 Marius1989, on 04 decembrie 2018 - 11:26, said:

Folosești o definiție ad-hoc a minorității naționale ca să-ți susțină argumentele.
Minoritate e orice etnie care nu e majoritară, ce zice el se numește minoritate istorică.
Cum sînt italienii de la noi de ex., versus maghiarii care da, sînt istorică.
Dar drepturile unei minorități nu depind de aspectul ăsta.

#22
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@Marius1989
habar nu ai despre ce vorbesti si incerci sa o scalzi cu polemici.

Ti-am spus;

1. legile semnate de Ceausescu nu erau respectate intocmai si asta de comun acord chiar cu Ceausescu. Sa-ti fac o lista a incalcarii legilor semnate de Ceausescu, nu cred ca imi ajunge un deceniu din viata, asa ca sa o lasam moarta.
2. Ti-am spus clar definitia unei minoritati. Preferi o traducere in Engleza, Germana sau maghiara?

Bevölkerungsgruppen, die ursprünglich als Zuwanderer in das heutige Staatsgebiet der Bundesrepublik Deutschland gekommen sind, haben daher in Deutschland nicht den Status einer nationalen Minderheit.
https://www.bmi.bund...hland-node.html

Edited by WestPoint, 04 December 2018 - 19:22.


#23
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Chgh_zwNsX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Marius1989, on 03 decembrie 2018 - 15:57, said:

De pildă, în Republica FEDERALĂ Germania (te-ai umezit cînd ai văzut cuvîntul FEDERALĂ, nu-i așa?) învățămîntul de stat este numai în limba germană. Deși au mulți turci, arabi, chiar și români pe acolo, iar în unele școli turcii sînt majoritari.


O pilda biblica ar fi sa stiiii ca acei  "turci, arabi, chiar și români pe acolo" n-au locuit de cand e lumea acolo, toti dupa al 2-lea razboi mondial au ajuns la munca sau au fugit din Romania si au cerut azil politic, erau obligati sa invete germana ca altfel nu le servea si cu translatori.   Nu-i asa!!!   Nu ne-am umezi la vazul acelui cuvant FEDERAL, din ce gaura de sarpe ai iesit???   Prin anii '60 ai fost propagandist de PCR si UTM si ia ramas cu memoria incarcata de cuvinte cu care intimidai populatia speriata?

#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Marius1989, on 03 decembrie 2018 - 15:57, said:

De pildă, în Republica FEDERALĂ Germania (te-ai umezit cînd ai văzut cuvîntul FEDERALĂ, nu-i așa?) învățămîntul de stat este numai în limba germană.
NU.
ESTE.
ADEVARAT.

Duborg-Skolen is a Danish secondary school undenominational school with gymnasial extension located in Flensburg, Germany. It is one of a number of schools operated by members of the Danish minority of Southern Schleswig, and it is the leading school for this community.
The school teaches both Danish and German on a native-speaker level. All other topics are instructed in Danish.

Quote

Inscripțiile la instituțiile publice sînt tot exclusiv în limba germană, cît am văzut cînd am fost acolo (n-am fost peste tot, recunosc).
Ar trebui sa mai umbli un pic.

Attached File  Bilingual_signs_German-Frisian,_police_station_Husum,_Germany_0892.JPG   138.25K   5 downloads

#26
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
In Luxembur toate istitutiile sunt scrise in trei limbi; luxemburgheza, franceza si germana

#27
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 WestPoint, on 03 decembrie 2018 - 14:07, said:

Romania nu isi respecta propria natiune
nu Romania, ci statul roman condus de porcul ala pesedist sustinut de udemerei

 WestPoint, on 03 decembrie 2018 - 14:07, said:

sau mai ales pe unguri...
vai, lacrimez, te referi la etnia victima inchipuita cu cele mai multe drepturi din europa, in cautarea nesimtita a discriminarii pozitive?

#28
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 marcusdefeis, on 17 decembrie 2018 - 03:03, said:

nu Romania, ci statul roman condus de porcul ala pesedist sustinut de udemerei

Dl. Werner sustine ca el este seful statului! Vrei sa-l contrazici?

 Daco_Get, on 07 decembrie 2018 - 20:03, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Chgh_zwNsX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Chgh_zwNsX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Felicitari pentru video-clipul difuzat!!!
Ar trebui sa discutam mai mult istoria prezenta. Stiu si eu destule exemple de maghiarizare a romanilor.

#29
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

 Marius1989, on 04 decembrie 2018 - 11:26, said:

Manipulezi, dragă. Una este dreptul de a veni cu tălmaci şi a ţi se acorda şi alta este limba oficială, care e doar româna şi numai româna.  
Deci diferenţa esenţială este? Românul voia să se apere în română folosind diverse tertipuri, altfel venea cu tălmaci, de fapt mai mult ca sigur nici nu avea nevoie. Şi normal că avocaţii ştiau limba fiindcă nu ajungi avocat păscând oile.
Dacă eu vreau să mă apăr în tătară fără tălmaci, statul românesc a preîntâmpinat acest conflict prin oferirea unui tălmaci care o să-i şoptească în ureche judecătorului ce tot îndrug eu în tătară.
Nu pentru mine, ci pentru a asigura un cadru legal.
Dar nu înseamnă că o face fiindcă "noi ca popor". O face fiindcă a văzut ce înseamnă sfidarea pe faţă a unor oameni şi este cu frica în sân, e mai bine să dai un dolar de la tine când alţii 100 îţi vin din taxe.  

Să spui că un sistem federal e mai opresiv decât unul centralizat este un exerciţiu foarte complex şi tragic pentru viitor. Cu aşa idei, dacă pleacă UE şi NATO cântăm ca în Best Korea pentru liderul luminat. Oh, că deja cântăm şi cu ei. Puţin realpolitik nu ar strica prin zonele vestice, în ciuda mitului că estul şi sudul e problema.

Edited by A_treia_cale, 25 January 2019 - 04:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate