Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Numere de telefon de restricționat

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu știu dacă pe alții deranjează, dar pe mine în mod sigur mă deranjează când sunt sunat de firme de cercetare de piață (în special). Nu știu cum, dar am ajuns în baza lor de date cu mai multe numere de telefon, și fixe și mobile.
Mi-am pus în gând să fac și eu o bază de date cu cei care mă sâcâie cu așa ceva și s-o actualizez cu ajutorul vostru pe principiul de la lume adunate și-napoi la lume date. Evident, după fiecare apelare să-i bag la restricționare. Dacă mai știți și pe alții prezentații aici ca să știu pe cine restricționez.
Încep cu Daedalus Consulting 0213012930.

#2
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Si eu primesc multe telefoane, in special de la sondaje si banci, sunt terorizat !

#3
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Păi... varsă aici când se întâmplă. Sau chiar și acum dacă ai numerele lor de telefon.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E mult mai mare efortul decit orice cistig. Poate are sens daca e vreun agent de asigurari cu care ati avut personal vreun contact, altminteri astia care te suna de-aiurea suna de pe numere diferite, nu merita efortul.

Dar mai ales daca ai mai multe telefoane ce am observat ca ii cam potoleste e sa ai telefonul inchis. Spre exemplu daca inchizi seara, in weekend si in concediu telefonul de serviciu e foarte probabil dupa un timp sa nu mai primesti absolut nici un telefon de-aiurea.

#5
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Păi, nu pot închide telefonul pentru că am clienți care mă sună când este nevoie de mine. Inclusiv noaptea. Deci, cade chestia cu închisul telefonului.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca esti one-man call center 24/7 presupun ca merita. In cazul asta nu prea vad de ce te-ar deranja, daca nu-ti place trebuie sa-ti gasesti alta meserie.

#7
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu se întâmplă des să fiu sunat noaptea, dar când se întâmplă trebuie să răspund. Mă deranjează când sunt sunat de unii cu care nu am nici-o treabă. Consider că genul ăsta de apelări este un fel de spam telefonic.

View Postf300, on 29 noiembrie 2013 - 09:16, said:

Daca esti one-man call center 24/7 presupun ca merita. In cazul asta nu prea vad de ce te-ar deranja, daca nu-ti place trebuie sa-ti gasesti alta meserie.
Păi, și-așa lucrez în 3 domenii diferite.

#8
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
Black List Plus pe android si scapi de ele.Are si o setare care-ti permite sa stabilesti niste ore intre care sa poti fi apelat doar de anumite numere,etc. Posted Image

#9
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Informația este binevenită pentru că unul din telefoane este cu Android (Lenovo P770). Totuși, ideea deschiderii topicului era să am deja o listă cu numerele de pe care alții au fost sunați ca să le bag preventiv pe lista neagră.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
si pe mine ma enerveaza sa fiu sunat de la call center-uri. la un moment dat ma stresau o firma angajata de catre metro. dupa o discutie in care mi-a prezentat nu stiu de reduceri la metro respectivul ma punea sa-i promit ca o sa merg sa le vad in magazin... in plus suna de doua ori si nu apuci sa ajungi la tel sa raspunzi, daca dai sa suni inapoi iti raspunde un robot. m-au stresat asa cateva zile, pana am reusit sa raspund in intervalul ala scurt si sa le spun de mama... metro a decazut f. mult in ochii mei fiindca apeleaza la asa ceva. de atunci nu mai stau de vorba cu nimeni la telefon care nu-l cunosc. ideia unui blacklist romanesc e foarte buna si dupa parerea mea ar trebui reglementata cumva legal treaba asta, pe langa vandutul cartelelor telefonice numai cu buletinul si ascunderea numarului doar daca ai platit sa fie secret. + bruierea inchisorilor, ca de acolo vin marea majoritate a telefoanelor cu premii si mai nou si mai periculos cu accidente.

Edited by Fane, 29 November 2013 - 09:59.


#11
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
Eu am o regula,nu raspund la numere private,poate sa fie si Basescu.Pana acum am 5 numere in Black List si cand aud ca-mi vinde ceva,nu stau sa termine - inchis-adaugat nr.E amuzanta setarea cu rasunde si inchide(sa ii si taxeze) Posted Image

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
la numere ascunse nu raspund nici eu. nu mi-a venit niciodata nimic bun de pe un astfel de numar, asa ca n-am de ce sa dau atentie unui astfel de apel.

setarea cu raspunde si inchide nu mai e cine stie ce ca acu optiunile de la cartela au minute de ordinul miilor si te aduce pe tine la exasperare ininte de a simti el ceva la buzunar.

Edited by Fane, 29 November 2013 - 10:22.


#13
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
Mai buna ar fi o aplicatie care sa-i redirectioneze numai pe cei din lista la o casuta vocala unde sa-i intampine niste ''binecuvantari'' !Posted Image

#14
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
0741.829.330 - de asta am fost sunat chiar acum sa ma dispere !

#15
Arcanto

Arcanto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.07.2013
Astia de la firmele mentionate se folosesc si de noii angajati,ei sunand dupa numerele lor proprii,asadar e o munca in zadar sa incerci sa creezi o baza de date,pentru ca te pot suna dupa orice numar.Singura solutie este sa nu raspunzi la numere straine...cine te cunoaste iti poate lasa si un mesaj sa-ti specifice cine este.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postionut_blue, on 29 noiembrie 2013 - 10:18, said:

Eu am o regula,nu raspund la numere private,poate sa fie si Basescu.

Mdea, fobia asta o au multi, de obicei cei care nu stiau sa umble cu telefonul pina acum citiva ani si care stiu ei inca de la gradinita ca apare numarul pe ecran. Tot e bine, unii raspund si injura. Intre timp acu' citeva saptamini era topic ca nu iti apare numarul cind suni de pe erdesh (ma intreb ce se intimpla cind unul din gasca celor cu probleme suna pe careva cu injuraturile). In fine, exista si teribilisme mai periculoase.

#17
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostFane, on 29 noiembrie 2013 - 09:58, said:

+ bruierea inchisorilor, ca de acolo vin marea majoritate a telefoanelor cu premii si mai nou si mai periculos cu accidente.
De curiozitate, la ce te referi?

#18
Arcanto

Arcanto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.07.2013
Se refera la faptul ca puscariasii au telefoane si le folosesc...ca un exemplu...iti suna bunica si ii zice ca tu ai avut un accident de masina si ca trebuie sa puna repede o suma de bani intr-un cont bancar...ceva de genul.
Ori te suna sa iti zica ca ai castigat cine stie ce si sa-i iei o cartela reincarcabila ca sa-ti poti ridica premiul.
Da,toate acestea sunt adevarate si trist este faptul ca multi au patit-o.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate