Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Windows Phone 8.1

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2912 replies to this topic

#2881
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Si la mine merge foarte bine here drive plus, mi-a parut bine cand am revenit la 8.1 sa-l gasesc din nou.

#2882
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Incepand cu 31 0ctombrie 2018 Microsoft nu va mai accepta nicio aplicatie noua in magazinul Windows Phone 8.1.
De asemenea incepand cu 1 iulie 2019 nu va mai accepta nicio actualizare la aplicatiile din magazin.
La fel va proceda si cu aplicatiile pentru PC si tablete cu Windows 8/8.1 (termenul de sfarsit al actualizarilor va fi 1 iulie 2023).
Ideea este de a forta utilizatorii sa treaca la windows 10 si aplicatii universale.

   * "We encourage you to explore how you can port your existing app to the Universal Windows Platform (UWP) where you can create a single Windows 10 app package that your customers can install onto all device families."

#2883
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Mai tineti minte?
Se intampla pe 3 sept.2013 (vanzarea Nokia catre Microsoft).
Dar in 2014 a venit Satya Nadella si, cu toate ca windows phone avea cota de piata de 10 - 15% in Europa, neavand cota de piata in SUA (doar e firma americana) s-a intamplat ce am vazut!

Attached Files


Edited by breitner, 07 September 2018 - 13:38.


#2884
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Eu stiam ca Nadella s-a opus cumpararii Nokia.

#2885
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Satya Nadella a devenit sef in 2014 in locul lui S. Ballmer (care a sustinut divizia mobila) si "si-a facut de cap" in anul sabatic al lui SB.

#2886
CristianH

CristianH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.12.2006

View Postbreitner, on 16 iunie 2018 - 09:54, said:

Iata cum puteti folosi Facebook pe 8.1 (nu merge din Internet Explorer datorita lipsei de compatibilitate intre noile CSS si Javascript ale Facebook si browser-ul vechi):

1. Descarcati si instalati din magazin UC Browser;
2. Deschideti Facebok din browser  (exista in setarile prowser "ecran complet" si tot meniul din facebook functioneaza foarte bine).

Din pacate am descarcat pe atunci UC Browser doar pe 640 al meu. Functioneaza OK. Am vrut ieri sa-l descarc si pe 640-le sotiei (sufera de lipsa messenger) si am constatat ca lipseste din magazin. Altceva de genul UC B care sa-si faca treaba bine cu mesageria?

Edited by CristianH, 29 October 2018 - 11:22.


#2887
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Incearca Monument browser (sau O Mini (este Opera)).

Edited by breitner, 29 October 2018 - 12:20.


#2888
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Windows Phone a fost declarat mort de MS. In sfarsit! Un alt fiasco de proportii uriase al Microsoft.
Cand spuneam ca e un dezastru de SO, acum vreo 3-4-5 ani, unii colegi de forum ma numeau hater, trol, etc.

Nokia e si ea pe niciunde, tot cu ajutorul MS.

La mai mare!

#2889
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Acum poți să te culci liniștit! :P

PS: Ai fi mai credibil când susții că nu ești troll dacă nu ai spama mai multe topicuri cu același mesaj! ;)

Edited by DieselCRDI, 19 January 2019 - 23:08.


#2890
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Marturisesc ca nu am intrat de mult timp pe aria WP, crezand ca nu a prea mai ramas niciun utilizator al acestui telefon.
Dar supriza, sunteti aici, vii si nevatamati, si optimisti Posted Image

@Diesel, ai dreptate, sunt un troll Posted Image
WP e in forma maxima, a depasit cei 10-15% cota de piata din zilele lor cele mai bune. Ma rog, cei 10-15% erau vizibili doar initiatilor, in realitate nu au sarit niciodata de 5%.
Si ca sa nu va mai indispun, va mai las cateva luni sa va bucurati de WP, apoi o sa revin sa vedem cine mai misca.

Bafta!

Dan

PS. Pe celalalt topic dedicat aplicatiilor WP am indraznit sa postez doar fiindca erau colegi suparati ca mai multe aplicatii nu mai merg pe WP. Poate ii interesa anunutul MS privind soarta WP.
Dar ai dreptate, Diesel, si de data asta "pe bune". Nu ar fi trebuit sa vin cu (aprox) aceeasi postare in doua locuri diferite.Posted Image

#2891
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Q.E.D.
Bine ca te simți bine!
Get a life, Jesus! Că vrei tu sau nu, Windows Mobile o să aibă utilizatori și de acum înainte!
Iar procentele nu spun nimic, la modul general! După logica procentelor, ar trebui să curgă lapte și miere la ce procent a câștigat în alegeri organizația penalilor de la guvernare!

#2892
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu folositi WDRT (Windows Device Recovery Tool) pentru a trece de la Windows 10 Mobile la Windows Phone (telefoanele ce au avut instalat WP la origine).
Nu veti mai putea conecta contul Microsoft si magazinul a fost oprit complet pentru 8.1 (deci nu mai puteti sa treceti inapoi la W10M).
Veti mai putea folosi telefonul doar ca unul simplu cu butoane!

#2893
AndreiAno

AndreiAno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.05.2012
Mi-am găsit vechiul Lumia 830 în sertar, m-au năpădit nostalgiile și când să mă mai joc un pic cu el, observ că a rămas înțepenit pe Win 8.1, care nu se mai poate conecta la magazin și în concluzie nu pot face update la Win 10.
Știe cineva vreo modalitate de upgrade la Win 10, să-i mai prelungesc un pic agonia?

#2894
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 27.11.2007
Poti folosi utilitarul oficial Windows Device Recovery Tool il descarci de aici l-am testat eu acum pe un telefon de-al meu.
Am un telefon cumparat la liber de la pcgarage si i-a facut update la o versiune de Vodafone Italia, am utilizat o cartela Vodafone ultima data pe telefon.
iti va formata tot pe telefon. Privind cu atentie vad ca mi-a instalat o versiune mai veche pe telefon.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   129.09K   10 downloads
  • Attached File  2.jpg   105.41K   9 downloads
  • Attached File  3.jpg   151.25K   9 downloads
  • Attached File  4.jpg   175.38K   8 downloads
  • Attached File  5.jpg   84.75K   8 downloads
  • Attached File  6.jpg   120.3K   9 downloads
  • Attached File  7.jpg   80.38K   9 downloads


#2895
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pentru versiunile mai noi de windows 10 mobile trebuie sa modifici cateva instructiuni in telefon cu Interop Tools (il "transformi" in Lumia 950, exista tutorial).

#2896
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Salutare!Am un lumia 640 dual sim LTE care acum are windows 8.1.Se mai poate face update la windows 10 ?Daca da va rog sa imi spuneti cum.Multumesc!

#2897
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Se poate dar acum e mai complicat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OtcMB4UQ7DU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2898
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Am incercat metoda dar fara rezulta.Afiseaza un mesaj care spune ca nu gaseste o adresa de internet,probabil este adresa server-ului de la Microsoft de unde trebuie sa descarce firmware-ul de windows 10.Am incercat de pe doua calculatoare diferute si afiseaza acelasi mesaj.Fac eu ceva gresit sau cei de la Microsoft au oprit acel server?Se poate verifica cumva daca acel server este oprit?Mai este si alta metoda de upgrade la windows 10 de genul sa rescriu eu firmware-ul sau se poate la un service?Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate