Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce laptop sa imi cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 snowzor, on 29 noiembrie 2013 - 17:02, said:

Crede-ma ca am avut si Asus si acesta este al 2-lea Dell pe care il am. Asus-ul s-a stricat (de tot) in 3 ani jumate. Acel Dell l-am folosit 5 ani dupa care l-am vandut si probabil inca o sa mai reziste.
Tu faci cumva comparatii intre laptopuri vechi de 3-5 ani cu cele noi?
Prea putin ne pasa noua ce ai avut tu si cat te-au tinut,daca nu vorbim de laptopuri noi,existente pe piata noastra.
Inpiron e low-end,Asus R e premium. Unul e un plastic ieftin,altul e aluminiu si se simte mult mai bine in mana.

Dell`ul ala e cu mult in urma Asus la calitate,e cu mult in urma Asus la constructie, e cu mult in urma Asus la performanta procesorului, e cu mult in urma Asus la sunet.
8870M la 1600x900 se va comporta la fel (hai cu 5% mai bine) ca 740M pe 1366x768.
Procesor de generatie mai noua si consum mic..corect,dar i7`le de pe Asus tot e de doua ori mai bun si tot aceeasi autonomie vei avea,ca Dell are baterie cu 4 celule,pe cand Asus cu 6 celule,deci capacitate mai mare.

Deci da,ai dat 300 lei in plus,ai scos 5% performanta video,ai pierdut constructia multe avantaje,te-ai ales cu procesor mai slab.
Bun cunoscator,n-am ce zice.

 LensFlare, on 29 noiembrie 2013 - 17:54, said:

Asus-ul e mai caldut ca o parte din caldura e dispersata de carcasa metalica.
Mai caldut cand te joci,dar tot va fi mai rece ca Dell`ul.
Nu exista laptop care sa nu fie mai caldut in zona evacuarii atunci cand il pui la treaba. In rest,garantez ca Asus`ul va fi suficient de rece pe toate suprafata,exceptie cea de evacuare.

Edited by georgik12, 29 November 2013 - 18:14.


#20
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

 georgik12, on 29 noiembrie 2013 - 18:10, said:

Tu faci cumva comparatii intre laptopuri vechi de 3-5 ani cu cele noi?
Prea putin ne pasa noua ce ai avut tu si cat te-au tinut,daca nu vorbim de laptopuri noi,existente pe piata noastra.
Inpiron e low-end,Asus R e premium. Unul e un plastic ieftin,altul e aluminiu si se simte mult mai bine in mana.

Dell`ul ala e cu mult in urma Asus la calitate,e cu mult in urma Asus la constructie, e cu mult in urma Asus la performanta procesorului, e cu mult in urma Asus la sunet.
8870M la 1600x900 se va comporta la fel (hai cu 5% mai bine) ca 740M pe 1366x768.
Procesor de generatie mai noua si consum mic..corect,dar i7`le de pe Asus tot e de doua ori mai bun si tot aceeasi autonomie vei avea,ca Dell are baterie cu 4 celule,pe cand Asus cu 6 celule,deci capacitate mai mare.

Deci da,ai dat 300 lei in plus,ai scos 5% performanta video,ai pierdut constructia multe avantaje,te-ai ales cu procesor mai slab.
Bun cunoscator,n-am ce zice.


Mai caldut cand te joci,dar tot va fi mai rece ca Dell`ul.
Nu exista laptop care sa nu fie mai caldut in zona evacuarii atunci cand il pui la treaba. In rest,garantez ca Asus`ul va fi suficient de rece pe toate suprafata,exceptie cea de evacuare.


Tu zici ca esti "IT guru"? Nici macar nu esti in stare sa citesti niste specificatii si mai si clampanesti niste prostii aiurea. Ia intra pe site la Dell si spune-mi daca asa zisele Inspiron "Low-End" sunt din plastic? Iti spun eu ca nu. Sunt din aluminiu. Asa cum sunt si acele Latitude. Au exact acelasi material. Si hai, sa nu-mi spui ca si Latitude sunt Low-end, te rog.

Quote

Mai caldut cand te joci,dar tot va fi mai rece ca Dell`ul

Chiar nu intelegi ca am pus un Asus si un Dell unul langa celalalt si am facut comparatie intre ele cu Battlefield 3? Asus-ul era incins dupa 30 de minute de joc intens, iar dell-ul nu. Nu inteleg ce tot contesti atata.

Nu am nimic cu Asus, sunt sigur ca au produse de buna calitate, insa Dell este peste ei. Punct.

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Despre ce modele de Asus si Dell era vorba in acel test?

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mda..aluminiu doar restpad`ul,ca tot plastic au folosit in jurul tastaturii.
Interesant,calitate la patrat nu am ce zice.

Cat despre intins,poze cu temperaturile sau nu s-a intamplat.
Fapul ca ai facut tu un "test" chiar nu ne intereseaza,daca nu poti si demonstra asta.

Pe scurt: tot nu dai 300 lei pentru 5% performanta in plus in jocuri,la rezolutiile native,cand pierd un procesor mai bun,cand pierd un sunet mai bun,cand pierd un ecran mai ok. Dar pentru gamerii de voi,conteaza probabil si acei 5% si nimic mai mult.

 snowzor, on 29 noiembrie 2013 - 19:19, said:

Nu am nimic cu Asus, sunt sigur ca au produse de buna calitate, insa Dell este peste ei. Punct.

Iar generalizezi?
Nici acum nu pricepi ca totul se rezuma la serie si produsul efectiv si nu la marca?

Hai ca SE`urile si 15 si 17R`urile sunt mai ok,dar sa`ti dau un N5110 si apoi mai vedem ce zici de Dell.
Fiecare producator are propriile serii ok si care trebuiesc evitate.

In contextul de mai sus,alegerea e clara:
- mai mic,constructie super ok,ecran mat,sunet de nota 20 - Asus R501
- placa video putin mai buna,mai mare,ecran glossy,procesor de 2 ori mai slab si sunet banal - Dell`ul tau mult laudat

Edited by georgik12, 29 November 2013 - 19:47.


#23
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
UIte. Ca sa terminam toata aceasta discutie inutila si fara sens: Nu sunt gamer inrait. NU ma c*c pe mine la fiecare 5% de performanta. Am dat 3400 pe Dell-ul din prezent. Daca eram gamer inrait mai puneam 1000 de lei si imi luam http://www.pcgarage....645-1gb-win-8/. Dar am preferat sa ascult un sfat din partea unei persoan care lucreaza in domeniul IT de 15 ani si i-au trecut prin mana o sumedenie de laptopuri si care a spus clar ca dell-ul e mai bun decat asus-ul. NU ca asus e de c**at. Asus e ok. Mult mai ok decat (acer, lenovo etc). Si in plus adaug si experienta personala. Cred ca asta este ceea ce conteaza la alegerea unui laptop pentru majoritatea persoanelor. Certuri din astea vor exista mereu. Eu spun ca iPhone e mai bun ca Android, tu poti sa vii sa-mi spui invers. Chiar nu are rost sa continuam asta. Seara buna!

#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sper ca nu ai luat-o personal.
Nu incerca sa arat ca Asus e peste Dell,ci doar nu mi`a placut cum ai generalizat. Fiecare model are produse bune si produse slabe.
Chiar si Lenovo de care fugi are ThinkPad T care matura pe jos cu orice laptop Asus / Dell mai entry-level daca ne referim la calitate.

Bine ca nu ti-ai luat sistemul ala,ca nu rezolvai nimic,GTX 645`ul ala e o tampenie si jumatate.

Cat despre alegerile la banii astia,undeva faci comprimis.
Pe hartie,8870M`ul este mai buna ca 740M. Si da,chiar si in practica e mai buna,insa doar daca ne raportam la aceeasi rezolutie.
740M pe 1366x768 se descurca cam la fel ca 8870M pe 1600x900,diferenta de pixeli anuleaza cumva diferenta de performanta existenta

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 snowzor, on 29 noiembrie 2013 - 20:09, said:

UIte. Ca sa terminam toata aceasta discutie inutila si fara sens:
Este fara sens pt ca tu vorbesti de asus dell acer lenovo, noi vorbim de modele

#26
pascadarius

pascadarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2013
Va multumesc pentru sfaturi. Dar daca o sa apare pe stoc la emag,am  sa aleg Asus-ul.
Dar pana una alta ,am in minte inca un laptop care e pe stoc.Credeti ca pe acesta ar merge jocuri ca gta V sau farcry ori Call of duty?

http://www.emag.ro/l...a/pd/DL03JBBBM/

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
In niciun caz prastia aia de Pavilion.
Ce are asa special eMag fata de alte magazine? In afara de preturile mari,bineinteles.

#28
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

 georgik12, on 30 noiembrie 2013 - 01:05, said:

In niciun caz prastia aia de Pavilion.
Ce are asa special eMag fata de alte magazine? In afara de preturile mari,bineinteles.

Chiar asa. OP de ce nu cumperi de pe pcgarage? Laptopurile sunt cu 200-300 mai ieftine decat pe emag. Cam TOATE!!

 georgik12, on 29 noiembrie 2013 - 20:21, said:

Sper ca nu ai luat-o personal.
Nu incerca sa arat ca Asus e peste Dell,ci doar nu mi`a placut cum ai generalizat. Fiecare model are produse bune si produse slabe.
Chiar si Lenovo de care fugi are ThinkPad T care matura pe jos cu orice laptop Asus / Dell mai entry-level daca ne referim la calitate.

Bine ca nu ti-ai luat sistemul ala,ca nu rezolvai nimic,GTX 645`ul ala e o tampenie si jumatate.

Cat despre alegerile la banii astia,undeva faci comprimis.
Pe hartie,8870M`ul este mai buna ca 740M. Si da,chiar si in practica e mai buna,insa doar daca ne raportam la aceeasi rezolutie.
740M pe 1366x768 se descurca cam la fel ca 8870M pe 1600x900,diferenta de pixeli anuleaza cumva diferenta de performanta existenta

Ai dreptate. La faza cu 1600x900 chiar asa este. Insa exista si varianta cu 15 inch. Acela se numeste 15z parca si are cam aceeasi configuratie. Dar, personal, am preferat un ecran mai mare deoarece urmaresc o groaza de filme. :)

#29
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

 snowzor, on 30 noiembrie 2013 - 09:14, said:

OP de ce nu cumperi de pe pcgarage? Laptopurile sunt cu 200-300 mai ieftine decat pe emag. Cam TOATE!!

Yeah... right! Posted Image Daca vrei mai ieftin nu iei de la PC Garage sau eMAG.

Edited by LensFlare, 30 November 2013 - 09:44.


#30
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
http://www.marketonl...source=price-ro
Asta crezi ca e mai fara mot decat cel de la emag? Vezi ca si la cel.ro sau PG este pe stoc la 31 mil, dar la marketonline este 2980 lei. De 120 lei iti mai iei si o geanta pt el.

#31
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007
Pentru gaming recomand un PC. Daca ai putin loc unde sa-ti faci un birou un PC este mai ok pentru ochi (display mai mare), mai ergonomic (tastatura / mouse), de cele mai multe ori mai puternic ca si un laptop (la acelasi pret) si mai ieftin/usor de facut upgrade.
In alegerea unui laptop sunt multe criterii de care trebuie tinut cont, aici un articol pe tema asta, ce laptop sa cumpar.
Daca ai gasit ceva interesant si ai de ales intre 2-3 laptopuri trebuie sa te pui pe cautat review-uri ca sa-ti formezi o parere; putini iti pot da sfaturi bune pe tema asta pentru ca trebuie sa fii familiar cu fiecare model de laptop in parte ca sa-i cunosti punctele forte si slabiciunile.
Inca un lucru (mentioneaza si in articol) recomand sa vezi laptopul intr-un magazin inainte de a-l cumpara online, poate nu-ti va placea display-ul, finisajele sau aspectul lui.

#32
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cred ca de juma` de an si`a luat ceva. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate