Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Anul 2014 și profețiile martorilor.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1864 replies to this topic

#55
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 victor_tree, on 02 ianuarie 2014 - 19:46, said:

Nu sti tu mai november cum sta treaba,deci Dumnezeu,conform trinitatii,e unul singur,dar in 3 persoane,adica ca un bolnav psihic cu personalitati multiple,deci cand e Tatal stie tot,cand e Fiul ii mai scapa unele detalii,iar la cruce habar nu am cine a murit,ca Dumnezeu e prin definitie nemuritor........

Da si cum se face ca Dumnezeu, ii reproseaza lui Dumnezeu, ca de ce L-a parasit???

#56
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 november_soul, on 02 ianuarie 2014 - 19:53, said:

Da si cum se face ca Dumnezeu, ii reproseaza lui Dumnezeu, ca de ce L-a parasit???
Asta e o taina suflete ratacit......Posted Image ,eu ma intreb unde e spilul jertfei avand in vedere ca se stia ca o sa invie?

#57
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 victor_tree, on 02 ianuarie 2014 - 19:57, said:

eu ma intreb unde e spilul jertfei avand in vedere ca se stia ca o sa invie?
Unii zic ca s-a inviat singur. Dar Biblia spune:s-o stiti toti si s-o stie tot norodul lui Israel! Omul acesta se infatiseaza inaintea voastra pe deplin sanatos in Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-ati rastignit, dar pe care Dumnezeu L-a inviat din morti. (Fapt.4:10)

#58
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 november_soul, on 02 ianuarie 2014 - 20:07, said:

Unii zic ca s-a inviat singur. Dar Biblia spune:s-o stiti toti si s-o stie tot norodul lui Israel! Omul acesta se infatiseaza inaintea voastra pe deplin sanatos in Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-ati rastignit, dar pe care Dumnezeu L-a inviat din morti. (Fapt.4:10)
Pai fratele Iacob e expert in asta,sa ii dam cuvantul.

#59
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

 november_soul, on 02 ianuarie 2014 - 18:10, said:

Sfince, cum nu stie Dumnezeul atotputernic, adica Isus, care e Dumnezeul Dumnezeilor si Domnul Domnilor ziua aia?
E simplu, fiilor. Cuvântul cheie este "atunci".
Atunci nu ştia. Apostolul ne dezvăluie că Isus, măcar că era Dumnezeu, totuşi, pentru perioada întrupării, S-a dezbrăcat pe Sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Aşa că nu mai era nici omniprezent nici omniscient. Acum însă este. Ştie. Totul.

Edited by Sfantul Jakob, 02 January 2014 - 20:28.


#60
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 marcu35, on 01 ianuarie 2014 - 11:00, said:

daca nu ma insel Isus a spus ca nici Fiul nu stie acea zi .

Si aici cine a scris


"Domnul meu, care va fi sfarsitul acestor lucruri?"
9. El a raspuns: "Du-te, Daniele! Caci cuvintele acestea vor fi ascunse si pecetluite pana la vremea sfarsitului.
10. Multi vor fi curatati, albiti si lamuriti; cei rai vor face raul si niciunul din cei rai nu va intelege, dar cei priceputi vor intelege.
11. De la vremea cand va inceta jertfa necurmata si de cand se va aseza uraciunea pustiitorului, vor mai fi o mie doua sute nouazeci de zile.

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 20:24, said:

. Ştie. Totul.

Corect.

Iar jertfa adusa acum este



Si chiar daca va trebui sa fiu turnat ca o jertfa de bautura peste jertfa si slujba credintei voastre, eu ma bucur, si ma bucur cu voi toti. (Filip.2:17)
ca sa fiu slujitorul lui Isus Hristos intre Neamuri. Eu imi implinesc cu scumpatate slujba Evangheliei lui Dumnezeu, pentru ca bine Neamurile

ca sa fiu slujitorul lui Isus Hristos intre Neamuri. Eu imi implinesc cu scumpatate slujba Evangheliei lui Dumnezeu, pentru ca Neamurile sa-I fie o jertfa bine primita, sfintita de Duhul Sfant. (Rom.15:16)


Jertfa fiind  salvarea neamurilor conform  legii  oricine se atinge de altar este sfintit

care se opreste,  demonstrabil cu Scriptura


nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii, (2Tes.2:3)

de cand se opreste si Cuvantul =mantuirea

3.5 ani= 1260 zile  +  30 zile corectia calendarului Scriptural

Edited by husand, 02 January 2014 - 21:01.


#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 20:24, said:

E simplu, fiilor. Cuvântul cheie este "atunci".
Atunci nu ştia. Apostolul ne dezvăluie că Isus, măcar că era Dumnezeu, totuşi, pentru perioada întrupării, S-a dezbrăcat pe Sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Aşa că nu mai era nici omniprezent nici omniscient. Acum însă este. Ştie. Totul.

Adica ..... Dumnezeu nu stia? :lol: :lol:
Deci tu mai repede spui ca Dumnezeu nu stie, ceea ce este o idiotenie satanica, decat sa studiezi si sa vezi ca mai este un fiu in Scriptura, fiul pierzarii, care scrie in 1 Corinteni 2 ca nu stie.... Tare!!!!! :lol: :lol:

Mah, buna biserica aia a voastra, va invata numai prostii.

#62
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 20:24, said:

E simplu, fiilor. Cuvântul cheie este "atunci".
Atunci nu știa. Apostolul ne dezvăluie că Isus, măcar că era Dumnezeu, totuși, pentru perioada întrupării, S-a dezbrăcat pe Sine însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Așa că nu mai era nici omniprezent nici omniscient. Acum însă este. Știe. Totul.
Atunci descoperirea Apocalipsei de ce Isus a trebuit sa o primeasca de la Tatal? Apocalipsa lui Ioan 11. Descoperirea lui Isus Hristos pe care i-a dat-o Dumnezeu;...........................................In plus de asta, cererea mamei fiilor lui Zebedei putea fi onorata, deoarece atunci cand apostolii urmau sa fie asezati in Ceruri, Isus era acolo ca Dumnezeu, deci putea sa zica ceva din partea Lui, totusi Isus zice: Mat 20:23:dar a sedea la dreapta si la stanga Mea nu atarna de Mine s-o dau, ci este pastrata pentru aceia pentru care a fost pregatita de Tatal Meu.</p>

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 20:24, said:

E simplu, fiilor. Cuvântul cheie este "atunci".
Atunci nu știa. Apostolul ne dezvăluie că Isus, măcar că era Dumnezeu, totuși, pentru perioada întrupării, S-a dezbrăcat pe Sine însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Așa că nu mai era nici omniprezent nici omniscient. Acum însă este. Știe. Totul.

Oricum ce ai scris aici, contrazice alta invatatura de-a voastra, ca Isus era om deplin si Dumnezeu deplin, deci daca era si Dumnezeu deplin trebuia sa stie. Dar tu le cam uiti dogmele astea si de aia te contrazici.

Edited by november_soul, 02 January 2014 - 22:32.


#63
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

 zexelica, on 02 ianuarie 2014 - 22:08, said:

Adica ..... Dumnezeu nu stia?
Deci tu mai repede spui ca Dumnezeu nu stie,
Omul Isus nu știa, fiule atotștiutor.
Dumnezeu Fiul se dezbrăcase de Sine însuşi şi luase un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Citeşte Filipeni 2:7

 november_soul, on 02 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Atunci descoperirea Apocalipsei de ce Isus a trebuit sa o primeasca de la Tatal?
In plus de asta, cererea mamei fiilor lui Zebedei putea fi onorata, deoarece atunci cand apostolii urmau sa fie asezati in Ceruri, Isus era acolo ca Dumnezeu, deci putea sa zica ceva din partea Lui, totusi Isus zice: Mat 20:23
Tu nu ai înţeles că Tatăl şi Fiul sunt Persoane distincte şi că Fiul, din propria Lui dorinţă, cinsteşte pe Tatăl, măcar că îi este egal?

 november_soul, on 02 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Oricum ce ai scris aici, contrazice alta invatatura de-a voastra, ca Isus era om deplin si Dumnezeu deplin, deci daca era si Dumnezeu deplin trebuia sa stie.
Am mai citat Filipeni 2:6,7, citeşte cu atenţie: Hristos Isus măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci S-a dezbrăcat pe Sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.

Edited by Sfantul Jakob, 02 January 2014 - 23:18.


#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 23:13, said:

Omul Isus nu știa, fiule atotștiutor.
Dumnezeu Fiul se dezbrăcase de Sine însuşi şi luase un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Citeşte Filipeni 2:7
E mai greu cu kenoza, Sfinte...

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 23:13, said:

Omul Isus nu știa, fiule atotștiutor.
Dumnezeu Fiul se dezbrăcase de Sine însuşi şi luase un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Citeşte Filipeni 2:7
Si cum ierta pacate daca nu mai era Dumnezeu? Hai ca esti tare! Citeste, stimabile, Scriptura si vezi ca mai e un fiu p-acolo.

#66
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 mario_bril, on 02 ianuarie 2014 - 23:16, said:

E mai greu cu kenoza, Sfinte...

Da, ca la ortodoxi cu icoanele ori cu aghiazma.

 zexelica, on 02 ianuarie 2014 - 22:08, said:

Adica ..... Dumnezeu nu stia? Posted Image Posted Image
Deci tu mai repede spui ca Dumnezeu nu stie, ceea ce este o idiotenie satanica, decat sa studiezi si sa vezi ca mai este un fiu in Scriptura, fiul pierzari

Despre tine nu scrie ca esti fiu ?

Si o sti ?
Nu, ca ai dat chix

Iar catii i se rup pecetile dupa inaltarea la Cer

Edited by husand, 02 January 2014 - 23:50.


#67
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 23:13, said:

Omul Isus nu știa, fiule atotștiutor.
Dumnezeu Fiul se dezbrăcase de Sine însuși și luase un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Citește Filipeni 2:7
>
Mai voi sunteti culmea. Nu voi invatati ca Isus imbina 2 firi, de om deplin si Dumnezeu deplin? Acum zici ca a fost doar om, pe Pamant? Faceti afirmatii dupa cum va convine!

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 23:13, said:

Tu nu ai înțeles că Tatăl și Fiul sunt Persoane distincte și că Fiul, din propria Lui dorință, cinstește pe Tatăl, măcar că îi este egal?
Dar nu scrie asa ceva, sfince. Nu scrie ca sunt egali, dimpotriva, Fiul spune: Tatal e mai mare decat toti. Decat toti, ce nu se intelege? Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu. (Ioan.10:29)Si daca ar fi egali, atunci sunt convinsa ca ar fi existat situatii in care, din dragoste, Tatal sa asculte de Fiul sau Duhul de Fiul. Dar nu exista asa ceva!

#68
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 mario_bril, on 02 ianuarie 2014 - 23:16, said:

E mai greu cu kenoza, Sfinte...

Pai sfincele, fiind aruncat in corzi, acum o intoarce, zicand ca Isus, pe Pamant, a fost doar om si deci nu avea cum sa stie ziua sfarsitului. Toate bune pana aici, si eu cred ca Isus, ca al doilea Adam, renuntand la firea de Dumnezeu, a imbracat pe cea umana, "lepadand" prerogativele divine. Ca doar nu era sa moara Dumnezeu pe cruce. Numai ca ma ingrijorez ce va păți sfincele atunci cand va auzi preotul lui ce a scris pe aici! Ca ortodocsii, catolicii si protestantii+neoprotestantii predica natura dubla a lui Isus, si om deplin si Dumnezeu deplin, in acelasi timp.[ http://oi40.tinypic.com/euoe0x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Tinand cont de faptul ca nenea Dulgherul se pricepe la numerologie si la citit in pi la patrat, il rog sa-mi spuna si mie pe PM care vor fi numerele castigatoare la 6 din 49 de saptamana viitoare.
Multumesc.

Edited by LouisCyphre, 03 January 2014 - 10:19.


#70
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 02 ianuarie 2014 - 20:24, said:

Apostolul ne dezvăluie că Isus, măcar că era Dumnezeu, totuși, pentru perioada întrupării, S-a dezbrăcat pe Sine însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. Așa că nu mai era nici omniprezent nici omniscient. Acum însă este. Știe. Totul.
Am retinut acest mesaj, pe care unii l-au marcat cu "like" desi este o erezie, in contextul religiilor lor de care apartin. Sfincele deci recunoaste, fara dubiu, aici, ca Isus, pe perioada intruparii, era doar om, nemaiavand atributele Dumnezeirii: omniscienta, omniprezenta. Acum sfincele nu mai poate predica natura dubla a lui Cristos, de om deplin si de Dumnezeu deplin, pentru ca s-ar contrazice, deci..."si-ar da cu firma in cap", cum e o vorba.</p>

Edited by november_soul, 03 January 2014 - 12:19.


#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 november_soul, on 03 ianuarie 2014 - 09:58, said:

Pai sfincele, fiind aruncat in corzi, acum o intoarce, zicand ca Isus, pe Pamant, a fost doar om si deci nu avea cum sa stie ziua sfarsitului. Toate bune pana aici, si eu cred ca Isus, ca al doilea Adam, renuntand la firea de Dumnezeu, a imbracat pe cea umana, "lepadand" prerogativele divine. Ca doar nu era sa moara Dumnezeu pe cruce. Numai ca ma ingrijorez ce va păți sfincele atunci cand va auzi preotul lui ce a scris pe aici! Ca ortodocsii, catolicii si protestantii+neoprotestantii predica natura dubla a lui Isus, si om deplin si Dumnezeu deplin, in acelasi timp.[ http://oi40.tinypic.com/euoe0x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sfântul are dreptate. Dacă nu poți pricepe dogma antinomică a Treimii, cu atât mai greu este cu kenoza, să știi.

#72
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 mario_bril, on 03 ianuarie 2014 - 13:09, said:

Sfântul are dreptate. Dacă nu poți pricepe dogma antinomică a Treimii, cu atât mai greu este cu kenoza, să știi.

Deci cum e, Isus era om deplin si Dumnezeu deplin sau nu era, pe perioada intruparii Sale? Si la ce-i dai dreptate sfincelui?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate