Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Laptop cu Ivy Bridge sau Haswell ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Vreau sa cumpar un laptop, cu procesor i5 sau i7. Cel putin din generatia 3 (Ivy Bridge) de la procesoarele Intel, am vazut niste procesoare "monstru" (pentru un laptop) daca e sa vorbim de un i7... Exemplu: http://ark.intel.com/products/71459/

Cat despre procesoarele de laptopuri din generatia 4 (Haswell), n-am prea gasit laptopuri in magazinele din Romania, decat cel mult cu procesoare Intel Core i7-4500U la 1.80GHz.
Ce ar merita sa-mi cumpar ??? Un laptop cu procesor din generatia 3 (Ivy Bridge) sau un laptop cu procesor din generatia 4 (Haswell) ? Si ... de ce?

Merita "efortul" financiar pentru un i7 la laptopuri, ori e ok si un i5 ? Laptopul va fi folosit pentru munca: incepand de la banalul browsing web, mess, office si pana la Corel Draw, Photoshop, Illustrator, etc ... (jocuri NU).

De asemenea, daca stiti ceva magazine cu preturi bune, de unde as putea cumpara un laptop ? Ca Emag-ul si-a luat-o-n cap cu preturile, deja de o vreme buna ... au cele mai mari preturi din Romania.

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ai si i7 Quad Haswell pe piata de la noi de luni bune,nu stiu unde te`ai uitat tu.
3rd sau 4th Gen e cam totuna,diferenta de performanta e extrem de mica. Haswell ar oferi autonomie ceva mai ok,daca esti interesat de asta.

i5 sau i7,aici tu stii de ce ai nevoie.
Daca lucrezi cum trebuie cu editarile,un i7 ti-ar fi de ajuns,dar altfel e suficient si i5`ul. Personal,detin un laptop cu 3630QM si nu l`am vazut peste 60% Load niciodata.

Asa ca totul se rezuma la buget,daca esti dispus sa ni`l impartasesti.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
i5 e foarte ok, daca nu te joci.
Haswell consuma mai putin si are chipset grafic inclus mai bun.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
i7 are nevoie daca face editare, sau pt jocuri doar daca va avea placa video foarte performanta - adica laptopuri speciale de gaming, >1000E

#5
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Care dintre cele doua se incalzeste mai putin: Ivy Bridge sau Haswell ?

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Haswell.

#7
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Haswell se incalzeste mai putin datorita tehnologiei, ori datorita faptului ca (din cate am observat) are frecvente mai mici fata de Ivy Bridge ?

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
discutii ipotetice ...

alege cateva modele, si cauti la fiecare review-uri pe net, si afli concret temperaturi pt fiecare

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si bugetul ala inca e secret de stat.

#10
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Pana-n 3.000 (maxim);

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
http://www.pcgarage....-740m-2gb-grey/

Iar daca editezi asa cum trebuie:
http://www.pcgarage....t-720m-2gb-red/

Nu ar fi de evitat nici o varianta cu i5 + SSD in loc de HDD,daca vrei ceva cu adevarat rapid si nu ai nevoie de putere foarte mare de procesare.

#12
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Din cate stiu eu, Asus-urile sunt majoritatea cu ecran "lucios" (glossy) ... As prefera unul cu ecran mat ... De asemenea, as prefera DELL ... Am gasit asta: http://goo.gl/SsJbnu dar nu stiu placa asta video Radeon cu e fata de NVidia de la laptopurile recomandate de tine !?

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Tot glossy e si ala.
8850M e tot pe la nivel de 740M,dar daca nu te joci.nu'ti prea trebuie placa video dedicata.

Daca vrei sa faci o treaba buna,furi de la vecinul de la 5 inca 100 lei si iei ceva cu adevarat bun:
http://www.pcgarage....740m-2gb-black/

Ecran mat,sunet excelent,constructie excelenta (cu mult peste orice Dell din banii astia).

Edited by georgik12, 25 November 2013 - 10:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate