Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce viteze aveti? AKTA Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,823
  • Înscris: 02.12.2013
Stie cineva daca la noile abonamente mai exista acea cota zilnica(GB).care odata depasita duce la limitarea vitezei?

#20
megatron2011

megatron2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2011
http://[ http://www.speedtest.net/result/3168466296.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]          asta e viteza maxima

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși, îi mai ok decât Digi EoC sau Telefonul Țigănesc.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Digi Eoc, unde e bine pus la punct, cam asa merge.

#23
megatron2011

megatron2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2011
la akta poti sa pui router wifi pt acces la internet si pe telefon sau e limitat doar pc

#24
SilViuC69

SilViuC69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.11.2009
Da,poți folosi și un router,doar ca trebuie sa copiez mac-ul pe care ești înregistrat.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Încă  e acces pe MAC, n-ați trecut la pppoe? Moamăă ce v-aș "rade" rețeaua :roflmao:

#26
Arlekyn

Arlekyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2010
Daca tot vorbim de viteza netului de la AKTA, nu testele sunt relevante in Romania, ci viteza de down/up la torrents! Posted Image Pot sa confirm ca download-ul pe un cunoscut tracker romanesc este de 10.5-10.8MB/s, uploadul este teoretic simetric, daca nu ma insel am avut o singura data, timp de cateva minute, 10MB/s. Asta la abonamentul de 100mb/s. Eu personal nu m-am "lovit" pana acum de acea limitare de viteza peste un anume trafic, poate nu am depasit inca acele limite sau poate au fost eliminate.
Conectarea se face PPPOE, se poate folosi cu usurinta un router wireless.

Edited by Arlekyn, 18 December 2013 - 07:27.


#27
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

 benis, on 18 decembrie 2013 - 06:40, said:

Încă  e acces pe MAC, n-ați trecut la pppoe? Moamăă ce v-aș "rade" rețeaua Posted Image
Ai inteles gresit, bine, nici celalalt user nu a fost foarte concis, dar...autentificarea se face PPPoE+MAC.

 megatron2011, on 16 decembrie 2013 - 13:43, said:

http://[ http://www.speedtest.net/result/3168466296.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   asta e viteza maxima

Ce abonament?

Asa merge in Bucuresti, la ora asta, abonament AKTA Extra 100 Mbps.
[ http://www.speedtest.net/result/3177310494.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,823
  • Înscris: 02.12.2013

 georgeee96, on 20 decembrie 2013 - 17:06, said:

Ai inteles gresit, bine, nici celalalt user nu a fost foarte concis, dar...autentificarea se face PPPoE+MAC.



Ce abonament?

Asa merge in Bucuresti, la ora asta, abonament AKTA Extra 100 Mbps.
[ http://www.speedtest.net/result/3177310494.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Autentificarea se face doar PPPoE.Nu este necesara clonarea MAC in cazul in care folosesti un router(cel putin in zona mea)

Cat despre acele limite ....? vad ca nimeni nu stie nimic.

#29
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

 gabrielmilea, on 22 decembrie 2013 - 01:36, said:

Autentificarea se face doar PPPoE.Nu este necesara clonarea MAC in cazul in care folosesti un router(cel putin in zona mea)

Cat despre acele limite ....? vad ca nimeni nu stie nimic.

In contract apare asta:
** Vitezele negarantate de download/ upload sunt simetrice si se supun politicii FUP.
Politica FUP: Dupa depasirea  Cotei zilnice de trafic  per serviciu, DCS isi rezerva dreptul sa reduca viteza
maxima pe care un abonat o poate atinge la ¼ din viteza maxima a serviciului de Internet pe care abonatul il
detine. Cotele zilnice de trafic sunt:  pentru serviciul “AKTA Internet Mediu 14 Mbps”,12  Gb; pentru serviciul
“AKTA Internet Extra  20 Mbps”,18  Gb,pentru serviciul “ AKTA Internet 25 Mbps”, 20 Gb,  pentru serviciul “
AKTA Internet 50 Mbps”, 30 Gb. Cotele de trafic se reseteaza zilnic, la ora 0.00.

Pentru AKTA INTERNET EXTRA 100 Mbps aprent nu exista limitare.

#30
danys78

danys78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 13.08.2006

 gabrielmilea, on 14 decembrie 2013 - 19:01, said:

Stie cineva daca la noile abonamente mai exista acea cota zilnica(GB).care odata depasita duce la limitarea vitezei?

Da, inca mai exista politicii FUP , acum sunt de 2 tipuri de abonamente: 20 mbps si una de 100 mbps. Cota zilnica pt 20 Mbps este de 18 gb si pt 100 Mbps este de 40 gb, ambele vor avea viteza minima garantata 1 Mbps Posted Image  - In cazul asta, AKta vor pierde clientii in curand, datorita calitatea proastei al serviciului de internet. Si in plus, marile operatorii Rcs-Rds si UPC au oferta mortala in care noile clientii/pastra clientii actuali: Digi net  cu 500 si 1000 mbps si Upc net cu 120 si 200 mbps sunt oferte tentanta!!

Aveti aici in atasatul o noua anexa a contractului Akta Internet.

Attached Files



#31
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010

 danys78, on 06 ianuarie 2014 - 18:19, said:

Da, inca mai exista politicii FUP , acum sunt de 2 tipuri de abonamente: 20 mbps si una de 100 mbps. Cota zilnica pt 20 Mbps este de 18 gb si pt 100 Mbps este de 40 gb, ambele vor avea viteza minima garantata 1 Mbps

Nu prea e adevarat,am viteza de 20 Mbps si pot descarca doar 11 gb/zi.altfel imi scade viteza la 1 mbps.Nasol.
Nici nu am de ales,doar Akta si Romtelecom :(

#32
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ce naiba descarcati zilnic de peste 20 GB ? :w00t:

#33
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010

 corina_geo, on 06 ianuarie 2014 - 22:15, said:

Ce naiba descarcati zilnic de peste 20 GB ? Posted Image

Descarci filme.faci cota de upload - mai pe youtube full hd.
De jocuri sau un serial pe sezoane nu mai zic,trebuie sa astepti zile intregi.

Ma simt ca pe vodafone mobile,doar cu viteza HSDPA :))

#34
danys78

danys78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 13.08.2006

 corina_geo, on 06 ianuarie 2014 - 22:15, said:

Ce naiba descarcati zilnic de peste 20 GB ? Posted Image

In cazul meu, folosesc traficul mai mare : sa urmaresc canale straine la calitate HD si asta mananca mult din traficul (cam 5-7 Gb pe ora! in functie de calitatea streamului video si evident la rezolutia 720p Posted Image), mai urmaresc si filmele si seriale online si inca un motiv este ca am 3 device [2 laptop-uri si un smartphone] si trebuie impartita banda de viteza. Sper ca acum te-ai lamurit.
  @danutz_rdc, da, este foarte nasol pentru noi care stam in mediul rural/orase mici, si in mod straniu este ca locuiesc in periferia capitalei. Inainte sa vina AKta la mine , aveam un furnizor local si cu internet de calitate si fara contorizarea traficului, asta a durat 5 ani de zile Posted Image Ce dor imi este de fostul meu furnizor! Oricum se zvoneste ca in anul asta in zona noastra s-ar putea sa preia RDS Posted Image, ramane de vazute daca se adevereste si chiar as vrea sa fie asa. Eu cred ca daca Akta nu isi va reveni din "fire" cu siguranta va lua calea falimentului, asa s-a intamplat cu Max TV DTH Posted Image

Edited by danys78, 06 January 2014 - 23:08.


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Aplicarea de FUP britanic inseamna ca nu au infrastructura.

#36
danys78

danys78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 13.08.2006

 Neaceasca85, on 07 ianuarie 2014 - 02:12, said:

Aplicarea de FUP britanic inseamna ca nu au infrastructura.

Atunci va urma calea falimentului! In localitatea mea este aceeasi infrastructura facuta de catre fostul meu furnizorul locala si preluata acum de catre Akta. Daca inainte aveam viteze bune si fara probleme si acum situatia s-a schimbat complet, asta nu mai inteleg.

Edited by danys78, 07 January 2014 - 09:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate