Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

lumina calda vs. lumina rece

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Au la Crangasi, sub emag la parter, becuri de 4000K, si cand se intampla sa le termine, aduc din nou.
De la 15 W la 65 W, uzual 23 si 55 W

Sunt si alte locuri.
Se gasesc si afara, pe amazon, ebay, alibaba, etc...

Legat de Osram incandescente, conteaza tara unde sunt facute.
In greneral folosesc Osram made in France.
Am Becuri Osram care au tinut 2+ ani cu folosire intensiva, si repet, lumineaza dublu fata de modele Philips similare ca putere si design.
In plus Philips-urile, pe langa faptul ca sunt absurd de chioare, se ard in maxim 2 saptamani la mine in toaleta, in timp ce Osram-urile frantzuzesti tin 1-3 ani.
Posibil ca cele facute in estul EU, sa tina 6 luni sau chiar mai putin, am incercat, si am renuntat, mai ales ca aveau defecte in stratul alb opal, se vedea ca nu sunt de la mama lor...
La fel si Tungsram, cele originale sunt excelente - am unele care merg si acum din anii '90,  iar cele unguresti se ard foarte repede ( macar lumineaza bine fata de Philips, insa am renuntat la marca asta pt. ca nu mai gaseam originale; am insa un stoc din anii '90, si nici nu am intrat in el, pt. inca lumineaza bine cele montate atunci...

Apropo de fiabilitate, am un bec Selum romanesc de 100 W, care a functionat zilnic din 1954, si functioneaza si acum !!!!!!!!
Are deja 59 de ani de utilizare zilnica, si filamentul arata inca OK.
Este un bec cu balon clar normal, cu filet E27.
Filamentul arata insa asemanator cu cele utilizate la farurile auto, cu spirala deasa.
Posibil sa fie foarte usor de tot subvoltat, insa lumineaza puternic chiar si ziua. Poate are 2650 K, sau poate are 2700 K dar este facut mai bine.
Posibil sa fi scapat la Selum si ceva iod sau alt halogen in el prin 1954, chit ca nu scrie nicaieri de asa ceva.
Incerc si eu sa explic cumva minunea....

Legat de aplica, eu personal prefer marmorata alb, fara culori.
Daca se solicita si o culoare, am mai folosit cu putin carmin sau putin grena/brun foarte roscat.
Am ales fie albe, fie cu foarte putina culoare, doar urme de accent, anume pt. a nu reduce mult lumina.

Edited by loock, 24 November 2013 - 17:10.


#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Becuri bune mai sunt cele Clever de la Billa. Ultima data erau frantuzesti, facute probabil de vreo marca mai rasarita ca oricum nu sunt asa multi producatori. Filet bun, lipit bine, nu ramai cu balonul in mana cand schimbi becul. Tin si destul pt pretul lor.

#21
biggdaniell

biggdaniell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.12.2005
Dar de becurile de la ikea ce parere aveti? Au lumina calda, eficienta 60-70 lumeni/watt, CRI >87%, constructie de calitate.

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmeercha, on 21 noiembrie 2013 - 20:17, said:

Salut,

Care este diferenta intre lumina calda si lumina rece intr-un spatiu locuibil (sufragerie/bucatarie), inafara de nuanta propriu-zisa. Umbla zvonul / mitul cum ca lumina rece ar dauna oarecum vederii. Este adevarat?

Multumesc
Da, nu e un mit e o realitate.

Off topic: sunt simpatici toti cei care se afla la prima casa cumparata. Toti (si eu am patit la fel) vor si pe mama si pe tata sa bage in ea.. cei mai bun, cel mai foarte foarte. Stati linistiti oameni buni nu va aruncati la tot felul de prostii scumpe si de firma. Dupa a 2-a , a 3-a locuinta o sa reveniti la normal. Eu de exemplu de 3 ani stau cu becurile in fasung adica fata lustre , aplice si alte smecherii ...si nu ma deranjeaza.Posted Image Se aprinde becul si e lumina in casa...e OH....si oricum cand merg prin casa ma uit pe jos sa nu ma impiedic nu pe sus ca sa vad corpurile de iluminat.

Edited by Clovis, 07 December 2013 - 10:18.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiggdaniell, on 06 decembrie 2013 - 14:04, said:

Dar de becurile de la ikea ce parere aveti? Au lumina calda, eficienta 60-70 lumeni/watt, CRI >87%, constructie de calitate.
Sunt decente.

Eu prefer 3000K in majoritatea camerelor, este alb cald. 4000K e alb rece si 3500K alb ideal. Notatiile la neoane sunt 830, 835 respectiv 840. La baie si in garaj folosesc 840 (reci, 4000k oarecum daylight). Alea peste 5000K sunt albastre, de domeniul trecutului, nu merita atentie.

#24
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006

View Postandreic, on 13 ianuarie 2014 - 09:50, said:

Alea peste 5000K sunt albastre, de domeniul trecutului, nu merita atentie.

de ce zici asta?  de ex 6500k nu e albastra ci e lumina alba placuta. eu daca as putea alege ce-mi doresc as vrea becuri pe la 5500.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbilti, on 14 ianuarie 2014 - 20:15, said:

de ce zici asta?  de ex 6500k nu e albastra ci e lumina alba placuta. eu daca as putea alege ce-mi doresc as vrea becuri pe la 5500.
Graficul spectral.

[ http://4.bp.blogspot.com/-hqq7Ix7_xtQ/UBaYcvCqSvI/AAAAAAAAAmE/jb1e2o7zMHY/s1600/kelvintempchart.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

6500 e albastrui bine insa ochiul se adapteaza. Fa un test cu foto pe neutru si o sa vezi ce albastrui este Posted Image 5500 este lumina de zi cu soare prezent, aceasta e o combinatie intre spectrul solar si reflexia atmosferica, nu e chiar alb dar ochiul se adapteaza. Cand soarele nu loveste direct atunci sa te tii, al umbra pleaca in albastru masiv. 4000k e considerat alb usor rece iar alb ideal e intre 3500 si 4000. Masuaratori de laborator fireste.

#26
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Ochii mei se simt bine la 3000 3500k
4000 arata ok dacă nu ai lumini mai calde în casa

#27
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
@andreic: cred ca esti de acord cu mine ca graficul ala pare facut de un scolar. mergi pana in magazin vezi cum lumineaza un bec/tub de 6500K. daca e albastru il mananc. am folosit si becuri pe la 10000 si abia de pe acolo lumina poti sa zici ca e albastra.

mie imi place lumina denumita "rece". desi tocmai asta se apropie de temperatura de culoare specifica amiezii.

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,407
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AeCFh-gbKwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate