Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

kit complet receptie satelit camion

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
amihai61

amihai61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.10.2012
va rog sa-mi dati cateva sfaturi pt achizitionarea unui kit complet pt receptie programe satelit [focus sat] portabil cu antena de 60cm

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Receptor la 12V marca Amiko Micro (citeste fara probleme cartela de la Focus) + LNB Inverto Black Ultra

Ideal ar fi sa poti modifica o ventuza in asa fel incat sa tina antena de 60cm... cu ventuza se poate aproape oriunde antena fara a face vreo improvizatie

Attached Files



#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Pai pe linga antena ,LNB si cartela focus mai ai nevoie de receptor.Ca receptor ar merge asta : AMIKO MINI HD SE costa vre-o 240 ron dar are cititor de conax integrat si merge la 12 V.


#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Cea mai mare problema va fi cu orientarea antenei. Exista sisteme care cauta singure satelitul, dar costa o carca de bani (cum sunt montate pe rulote); daca inveti sa orientezi singur antena, iesi mai ieftin, dar iti trebuie pricepere (si un satfinder) si rabdare. Cum preferi?

#5
parteani

parteani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.02.2008
salut, kit-ul  complet o sa il faci tu, dupa ce cumperi tot ce ai nevoie. eu am avut urmatoarele:
- receiver focus sat cu lnb si 5 m cablu coaxial( cumparate de la focus sat),
- televizor lcd,
- antena offset 40 cm, pentru camping( gasesti pe google), nu am folosit ventuza, ci am prins-o la oglinda, cu ajutorul suportului inclus in set,
- invertor 12 v la 220 v,
- prelungitor 1 m cu 3 prize.
- busola buna,
poti sa folosesti antena de 60 cm, pentru rezultate mai bune. am folosit-o cam in toata europa, din turcia pana in olanda si din moldova pana in spania. la inceput o sa te cam enervezi pana o reglezi, dar dupa ce o montezi de cateva ori, o sa fie usor.
toate cele bune iti doresc.

Edited by parteani, 21 November 2013 - 19:45.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Banuiesc ca nu vrei receptie din mers, ca-i cam imposibil. Sa te-apuci de montat+reglat, dupa ce ai ajuns, obost intr-o parcare, iar nu-i practic. O antena pt rulote, cred ca-i cel mai practic, poate gasesti una intr-un Schrot.

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Care e tensiunea la camioane? 12V sau 24V? Ca parca am vazut undeva 2 baterii puse in serie.

#8
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

 Victor5, on 21 noiembrie 2013 - 19:39, said:

Cea mai mare problema va fi cu orientarea antenei. Exista sisteme care cauta singure satelitul, dar costa o carca de bani (cum sunt montate pe rulote); daca inveti sa orientezi singur antena, iesi mai ieftin, dar iti trebuie pricepere (si un satfinder) si rabdare. Cum preferi?
focus se poate receptiona bine in europa  deoarece are semnal puternic ,cu putina indemanare  si noroc  din partea soferului poate pune antena pe pozitie  fara probleme majore
iar recomandare echipamentului de catre @rz este foarte buna ca sa nu zic inbatabila pentru cineva cu experienta putina
sant soferi de tir care au dreambox 500 ca receptor  in dotare  toata stima lor din partea mea  (stiu doar patru persoane)

#9
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
O antena din asta se poate prinde cu ventuza pe geamul unei locuinte ?M-ar interesa sa o pun la cineva pt. Focussat.Blocul il are izolat proaspat(izolatie de 10 cm),pe acoperis nu-l lasa administratorul.

#10
Jojocosmin

Jojocosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2017
Salut!de o jumatate de an an cumparat un kit-antena focus sat ptr rulote,camion...toate bune...am prins semnal rapid,indiferent de tara in care ma aflam,dar de o saptamana am inceput sa ma chinui cu ea...in aceleasi locuri in care prindeam usor inainte,acum abia prins si a devenit foarte sensibila antena la atingere,imediat pierde semnal...nu mao prind nici calitate nici semnalul cum prindeam inainte,pro tv merge ok,restul sacadat sau deloc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate