Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Serviciul Fractaj, Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004

Quote

Factaj (Fct.) - pentru trimiteri interne
Prin acest serviciu se asigură:
colectarea trimiterilor poștale de la domiciliul, respectiv sediul expeditorului
sau
livrarea trimiterilor la domiciliul, respectiv sediul destinatarului.
În mediul urban, serviciul este disponibil între principalele localități (reteaua Factaj), tariful de Factaj aferent încasându-se la prezentarea trimiterii.
În mediul rural, în localitățile unde nu este organizată subunitatea poștală, se încasează tariful de “Factaj” aferent în momentul efectuării serviciului (la colectarea sau livrarea trimiterilor).

Ma intereseaza acest serviciu, strict pentru expedierea coletelor. L-a folosit cineva? Din ce inteleg eu, ar trebui ca postasul sa vina la mine acasa (la expeditor) si sa imi preia coletul. Dar cum dau comanda?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Tii la sanatatea ta mentala?
Nu exista minuni, mergi pe curierii recunoscuti.
Daca ai multe livrari, poti face contract pe tarife mult mai mici.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Bandit, on 21 noiembrie 2013 - 14:36, said:

Ma intereseaza acest serviciu, strict pentru expedierea coletelor. L-a folosit cineva? Din ce inteleg eu, ar trebui ca postasul sa vina la mine acasa (la expeditor) si sa imi preia coletul. Dar cum dau comanda?
Dai telefon la posta si afli exact cum comanzi.

#4
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Sună bine, în sfârşit se modernizează poşta. Eu zic că merită încercat, n-am avut probleme cu poşta, pe curier mă costă zeci de lei un pacheţel, că, vezi doamne, îl aduc de la oraş.

#5
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
O sa ma duc la oficiul postal sa intreb si scriu aici cum functioneaza.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Stie cineva daca functioneaza? Ma intereseaza serviciul. Insa ma depaseste functionarea lui... platesc pentru ridicarea coletelor de acasa, cum platesc costul trimiterii, dau bani soferului?

#7
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostBandit, on 21 noiembrie 2013 - 19:03, said:

O sa ma duc la oficiul postal sa intreb si scriu aici cum functioneaza.

Nu ai mai scris cum functioneaza...
Cu scuze ca am am dat peste topicul asta după 100 de ani...Posted Image Nici nu stiu daca mai "traieste" cineva interesat de chestiune.
Care ar fi problema mea: trebuie sa trimit un colet cu ramburs, care trebuie sa ajunga ACASA la expeditor (eu n-am nicio problema sa duc coletul la oficiul postal de la mine). Cum procedez acum, presupun ca apelez la serviciul Prioripost, nu? Fac coletul in mod obisnuit, dar cand intocmesc AWB-ul bifez "Factaj"? Mai bifez si altceva? Si, in general, care e procedura? (La firmele de curierat nu ma pricep nici atat, cred ca trebuie sa ai printer - eu n-am - ca sa scoti foaia la imprimanta cu codul QR si s-o lipesti pe pachet - sincer, sunt bâtă complet! Pretul nu m-ar deranja nici la ăstia, oricum destinatarul e dispus sa dea oricat, numa' sa-i vina la domiciliu.)
Totusi, mie imi sunt familiare serviciile Postei Romane. Coletul il pot duce eu la oficiul meu din Buc., totul e sa ajunga la omul caruia ii trimit pachetul la poarta, in Ploiesti. Si, evident, sa-mi primesc si eu rambursul in vreun fel.

Va rog, lamuriti, cei care aveti cunostinta, si pe o proasta ca mine! Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate