Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#235
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAndrey2011, on 24 decembrie 2018 - 04:38, said:



Setarile de care imi spuneti nu stiu sa le fac. Ca si net am de la Telekom , Router Sagecom , IP Static , iar la intrebarea cum e setat routerul nu inteleg ce anume doriti sa aflati.
In router sagecom dai la fiecare dispozitiv conectat un ip de subretea static. Asa de curiositate da si tu niste ip sa vedem ce fras ai tu acolo.

#236
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postvasluianuliviu, on 24 decembrie 2018 - 13:46, said:

In router sagecom dai la fiecare dispozitiv conectat un ip de subretea static. Asa de curiositate da si tu niste ip sa vedem ce fras ai tu acolo.

Pai acum pe PC Ip-ul e 192.168.1.4 , iar pe NAS e 192.168.1.5

#237
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAndrey2011, on 24 decembrie 2018 - 13:56, said:



Pai acum pe PC Ip-ul e 192.168.1.4 , iar pe NAS e 192.168.1.5
Stii sa intri in router sa dai ip fixe? Daca nu, Craciun Fericit

#238
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postvasluianuliviu, on 24 decembrie 2018 - 14:52, said:

Stii sa intri in router sa dai ip fixe? Daca nu, Craciun Fericit

Pa am IP Static de la provider.

#239
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAndrey2011, on 24 decembrie 2018 - 16:17, said:



Pa am IP Static de la provider.

Ai ip static pt acces la internet pt wan. Da in reteaua interna lan face sagecomu legea. Cum am zis, Crãciun fericit!!!!

#240
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postvasluianuliviu, on 24 decembrie 2018 - 17:33, said:

Ai ip static pt acces la internet pt wan. Da in reteaua interna lan face sagecomu legea. Cum am zis, Crăciun fericit!!!!


Am vorbit intre timp cu un Inginer IT ce se ocupa de retelistica. Ip Fixe se da doar clientilor persoane juridice. Ce se intampla aici e conflict de IP-uri se si vede.

#241
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Le-ncurci.
Ce te intereseaza pe tine este cum se atribuie ip-urile in lan-ul tau (reteaua ta privata). N-are nicio legatura cu INTERNETUL (deci n-are legatura cu ip fix sau nu care il primesti de la provider).
Pe interfata LAN a router-ului trebuie sa ai un server de dhcp: activeaza-l! Pune toti clientii tai (calculatoare, nas, etc) sa isi ia ip-urile locale prin dhcp si ai rezolvat. Se poate si prin ip-uri fixe locale dar daca nu stapanesti chestiile basic din networking nu facem decat sa te incurcam.
Pune print screen-uri din:
Setarile LAN router
Setarile placii de retea din windows: control panel>nerwork and internet > network connections > properties la placa ta de retea activa > internet protocol v4 (selecteaza) > properties > bifeaza obtain an ip address automatically, la fel si pt dns: automatically > ok > ok
Synology > control panel > network > network interface > selectezi placa de retea activa> edit > tabul ipv4 > selectezi get network configuration automatically (dhcp) > ok.


#242
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postogo, on 24 decembrie 2018 - 19:39, said:

Le-ncurci.
Ce te intereseaza pe tine este cum se atribuie ip-urile in lan-ul tau (reteaua ta privata). N-are nicio legatura cu INTERNETUL (deci n-are legatura cu ip fix sau nu care il primesti de la provider).
Pe interfata LAN a router-ului trebuie sa ai un server de dhcp: activeaza-l! Pune toti clientii tai (calculatoare, nas, etc) sa isi ia ip-urile locale prin dhcp si ai rezolvat. Se poate si prin ip-uri fixe locale dar daca nu stapanesti chestiile basic din networking nu facem decat sa te incurcam.
Pune print screen-uri din:
Setarile LAN router
Setarile placii de retea din windows: control panel>nerwork and internet > network connections > properties la placa ta de retea activa > internet protocol v4 (selecteaza) > properties > bifeaza obtain an ip address automatically, la fel si pt dns: automatically > ok > ok
Synology > control panel > network > network interface > selectezi placa de retea activa> edit > tabul ipv4 > selectezi get network configuration automatically (dhcp) > ok.


Nu ma pricep la asa ceva si intradevar nu o sa ma descruc. Dar as vrea sa te intreb daca pe NAS-ul meu se poate instala uTorrent pentru linux si a doua intrebare daca cumpar un swich si il conectez doar in lan1 o sa am acelasi IP atat pe placa de retea cat si pe NAS ? Multumesc mult !!!!

#243
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Synology are Download Station nu iti trebuie alt client de torrent (se bazeaza pe transmission, gasesti separat si transmission in repository daca DS-ul nu-ti place).
O sa ai acelasi ip extern dar ip-uri locale diferite.
Ar fi bine sa chemi un prieten mai descurcaret daca ti se par SF-uri ce vorbim noi pe aici.

#244
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postogo, on 25 decembrie 2018 - 01:10, said:

Synology are Download Station nu iti trebuie alt client de torrent (se bazeaza pe transmission, gasesti separat si transmission in repository daca DS-ul nu-ti place).
O sa ai acelasi ip extern dar ip-uri locale diferite.
Ar fi bine sa chemi un prieten mai descurcaret daca ti se par SF-uri ce vorbim noi pe aici.


Sigur o sa chem pe cineva ca nu ma descurc. Nimeni nu s-a nascut invatat.

#245
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019
buna ziua,
ce NAS imi puteti recomanda pentru stocare fisiere xls,ai,psd,jpg, cdr,ai. si ceva filme de pe torrente, sa fie accesat si din afara retelei. nu ma intereseaza sa poata reda filme pe tv. ma intereseaza mai muld un fel de cloud, unde sa-mi pot stoca colectiile de vectori
am un buget de 1200 de lei, am doua hdd-uri de 500 Gb sata3, dar voi achizitiona unul de 2-4 Tb .
Va multumesc.

#246
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Orice NAS recent poate face ce ceri tu ; ideal ar fi sa iei ceva care inca e suportat software de producator .
La banii pe care spui ca esti dispus sa ii platesti (nu e clar daca in cei 1200 RON e inclus si pretul viitorului HDD 2-4 TB , dar pt. protectia datelor oricum iti sugerez sa folosesti 2 HDD-uri identice in RAID 1 ) ar fi pacat totusi sa folosesti doar functia de network share . Pt. a iti fi mai usor utlizarea NAS-ului ar fi indicat sa iei Synology/QNAP/Asustor (interfata Synology usor mai intuitiva dar QNAP/Asustor ofera mai mult "bang for buck" in principiu) .
Presupunand ca suma e doar pt NAS maximul de performanata l-ai obtine cu QNAP 251B
  • Memoria RAM de 2 GB poate fi extinsa pana la 8GB oficial (16 GB neoficial) ce permite mentinrea a mai multe servicii active fara probleme
  • Posibilitatea de a monta ulterior a unui modul de expansiune M2 pt a adauga un SSD cu rol de caching/storage tiering fara a renunta la unul din cele 2 slot-uri dedicate HDD-urilor / sau card expansiune retea 10 Gb/s ( daca ai avea placa echivalenta pe PC ai putea chiar edita direct pe NAS pozele )
  • Criptare hardware AES-NI >> poti tine VPN server-ul pe NAS cu performante decente securizat din afara retelei .
  • Iesire HDMI (in caz ca ai un TV non smart ) poti folosi NAS-ul si cu rol de media player
Altfel daca vrei optiuni de mai multe disk-uri ai putea alege QNAP 328 ; la fel daca chiar vrei sa te limitezi la minimum enuntat in cererea initiala poti lua ceva mai ieftin SH dar cu garantie .

#247
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019
multumesc,
1200 de lei sunt doar pt NAS, hdd-urile sunt separate, este perfect in raid 1.
- am smart tv acasa dar nu prea il folosesc sa vad filme de pe stick-uri sau hdd-externe.
deci acel qnap 251b este perfect pt ce imi trebuie,
am net de la UPC, influenteaza cu ceva setarea NAS-ului?

#248
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Oricare din cele 3 propuneri face fata cerintelor minimale pe care le-ai expus (intre noi fie vorba si un NAS SH mai ieftin iti satisface cerintele si mai mult chiar avand 2 interfete LAN care pot fi unite pt un link echivalent de 2Gb/s daca ai un switch ce suporta link aggregation/teaming ); diferenta  de pret e data de capacitatile superioare ale procesorului/memoriei care permit ca in timp sa folosesti din ce in ce mai multe dunctii avansate simultan fara degradarea celorlaltor servicii activate anterior .
In ceea ce priveste fimele pe SmartTV tocmai asta e farmecul NAS-ului ; transmisia fimului de pe NAS la TV se face via retea  ( nu mai stai cu stick-uri/HDD-uri mobile ) activand DLNA sau daca vrei functii mai avansate (album art , synopsis , memorarea pozitiei cand te-ai oprit din vizionarea unui film si reluarea din aceeasi pozitie , download automat subtitrari , etc .) instaland PLEX server pe NAS si PLEX client pe TV (sau Emby daca TV-ul tau are client nativ , PLEX-ul fiind mai vechi si mai raspandit ca suport )
Ai mentionat in postul initial de torente ; ai client nativ (Download Station dar eu am obtinut cele mai bune performate cu Transmission care poate fi gasit in AppStore-ul NAS-ului ) de torrente pe NAS ( nu mai e nevoie sa ai calculatorul deschis sa faca Dw/Seed ci doar folosesti PC-ul ca sa initiezi tragerea unui torrent) .

Provider-ul de internet este irelevant ; singurul impediment ar fi RDS-ul cu clienti inrolati in CGN (NAT la nivel de ISP) care nu sunt conectabili direct din internet fiind in spatele NAT-ului dar si pt. ei exista serviciul MyQNAP care actioneaza ca un intermediar ce ruteaza conexiunea intre clientul din internet si NAS-ul propriu (daca ai IP public , ceea ce cred ca UPC ofera in principiu , poti sa nu folosesti MyQNAP facand singur port fw necesare in router pt. accesul la NAS si utilizarea unui DDNS care sa-ti mentina contul IP-ului dar pt. un utilizator neinitiat clar serviciul dedicat myQNAP va fi mult mai simplu de configurat )

Edited by me_iauras, 05 November 2019 - 11:35.


#249
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019
sa traiesti un milion de ani,
daca acel nas sh pe care l-ai pus in link face ceea ce am cerut eu, as prefera sa-l cumpar la pretul respectiv si de restul sa iau hdd mai bun.
nu prea ma uit la tv la filme de pe net.deci optiunea de torrente nu este obligatorie, mai mult ma intereseaza sa accesez hdd-urile de pe laptop, de acasa sau de la munca.
imi este foarte greu sa ma tot plimb cu stick=uri si harduri externe pentru a avea accest la lucrari sau colectii de vectori, poze, fonturi.

inca o data iti multumesc.

#250
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Dupa cum am spus cam orice NAS face ce doresti tu ; m-am oprit la QNAP TS-231p ( review here& here mai detaliata pt. TS-431p care are aceeasi platforma doar ca are 4 HDD-uri ca sa stii la ce sa te astepti ) pt. ca e inca model actual si este suportat la nivel software deci vei beneficia de update-uri de securitate/functionalitate dar probabil poti gasi alte NAS-uri 2 bay incepand cu ~350 RON pe care sa le poti folosi , insa cu platforme mai vechi fara suport curent software si implicit si performante usor mai slabe prin prisma procesoarelor mai slabe / memoriei reduse , etc .
Client torente & suport media server au toate optiunile (deci daca ulterior te vei hotara ca vrei functia aceasta ea exista ) ... depinde doar performanta (cele mai ieftine nu prea suporta transcoding dar daca SmartTV-ul e cat de cat recent nici nu are nevoie ).

#251
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
As dori sa cumpar un NAS pentru acasa cu 2 bay-uri, oscilez intre Synology si Qnap pe moment.
Se poate instala initial si folosi cu un singur HDD? Ma gindesc sa cumpar ulterior al doilea HDD.
(imi dau seama ca nu se poate vorbi de redundanta a datelor in cazul asta)
Multumesc!

Edited by baducu, 07 November 2019 - 16:56.


#252
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postbaducu, on 07 noiembrie 2019 - 16:56, said:

Se poate instala initial si folosi cu un singur HDD? Ma gindesc sa cumpar ulterior al doilea HDD.
(imi dau seama ca nu se poate vorbi de redundanta a datelor in cazul asta)
Multumesc!
Se poate. Migrarea de la single disk la RAID 1 este o operatie destul de intensiva, dar optiunea asta exista.
Mai important decat reduntanta (RAID) este un backup, sau chiar doua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate