Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#217
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

View Postale_a, on 30 decembrie 2016 - 08:52, said:

si de unde pot cumpara HP Microserger Gen8, cu Celeron ? sau sa imi spuneti exact care ar fii mai bun gen HP Microserger Gen8

pe HP Microserger Gen8 , ce sisteme de operare merg ?

1. De cumparat
https://www.senetic....duct/819185-421

https://www.olx.ro/o...croserver-gen8/

2. E pana la urma un PC
Suporta Linux, Windows si Xpenology.
Pe acest forum, si nu numai, preferam Xpenology.

#218
pacifica

pacifica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2014
Recomand inca odata Qnap TS251+ fata de solutia cu HP Microserger Gen8. Hp-ul recomandat aici este cu un celeron dual core model 2013 si costa cel putin 1000 lei. Qnap-ul este cu celeron quad core.  Va rog sa nu comparati Qnap TS251+ cu ds 216 play. Synology sunt in general mai scumpe fata de modelele comparabile de la qnap. Si Synology cu procesor intel sunt ok dar putin mai scumpe. Ca sa nu mai vorbim ca la apropape aceeasi bani primesti si sistemul de operare licentiat. Ambele companii avand ani buni de experienta in storage industrial si soho. Alte foarte mare avantaje la Qnap 251+ sunt dimensiunea, zgomotul si consumul. Zgomot 16-17db, consum 10-12w idle respectiv 19-20db in lucru. Bineinteles cu hdd-uri dedicate(eu am 4 T red WD). Poti sa dormi cu el si nu il auzi. Pretul este in jur de 1400 lei(eu l-am luat de pe amazon.de, cand a fost la oferta la 275E)Daca vreti putin mai ieftin este TS 251 simplu fara plus dar tot cu un celeron bun la 1100 lei. Singurul upgrade care se poate face este de ram. Nu este absolut necesar, depinde ce faci cu el, Se misca f bine si cu 2 g ram. Amandoua suporta absolut fara nici o problema aproape orice  8Gb SODIMM ddr3(doua sloturi).

#219
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Pentru cine nu vrea batai de cap pare chiar ok, si daca nu ai avut o alta solutie software NAS inainte pare ca poti merge pe qnap.

Pentru cine se descurca un pic cu instalari software si vrea sa faca economie, tot o placa de baza itx este mai avantajoasa. de 1000 lei poti lua un procesor ce poate face streaming realtime, transcoding, on the fly, la orice film. Eu cu 150 lei am luat un kit placa baza cu intel atom dual core HT si cu 4gb ram care face transcoding realtime la fisiere de pana in 5-10 gB.

#220
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu am un Shuttle KD20 cumparat sh cu 300 lei , acum cativa ani si functioneaza OK si in prezent
E un dual-core la 750mhz parca , "vede" si android-ul si merg conectate 2 x 6TB , banii sa am sa-le cumpar

#221
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare!
Am descoperit topicul asta de nevoie, desi ar fi trebuit sa-l folosesc inainte.
Pe scurt: - mi-am cumparat de capul meu un NAS QNAP TS-431+ , fara sa am habar in ce ma bag, doar pe baza la ce as vrea (am vrut o solutie de stocare OK). Problema e ca l-am despachetat si ma uit ca pisica la televizor. Se pare ca trebuie sa citesc niscai manuale de pe net si sa invat termeni care nu-mi suna cunoscuti. Singura chestie care pot sa o fac de capul meu e sa bag hardurile inauntru (deocamdata am doar 2buc de 4Tb) si sa il bag in priza+ retea. Nici cablul de retea nu am idee unde trebuie sa intre in router.
Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi si pasii de urmat, pentru ca nu ma pricep deloc ?
Multumesc!

#222
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai nevoie sa instalezi pe el software (firmware).
2. Descarca Firmware si foloseste QNAP Qfinder ca sa urci pe el acel firmware.

Ghid pas cu pas aici

#223
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Mă puteţi ajuta cu o recomandare de NAS entry-level (va fi folosit ca file server de documente - tif-uri, cdr-uri etc.), şi căruia - opţional - să îi pot ataşa la network share şi un HDD pe USB de 2TB pe care îl am deja? Buget - cca. 600 de lei.

#224
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Aveau D-link unele simple acumceva vreme.
Daca nu mai este sau feedback-ul e nasol, mergi si tu pe cea mai ieftina varianta de Synology (DS1****).

Edited by kretzu77, 29 November 2017 - 09:09.


#225
cerevel

cerevel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2012
De o luna am achizitionat un Nas Synology DS115j pe care il folosesc pentru  torente si backup. Nas-ul are 2 licente pentru supraveghere video si as vrea sa profit de ele dar nu stiu care este rezolutia maxima la care face inregistrarea (intentionez sa cumpar camere IP de minim 5MP. L-am incercat cu 2 camere Hikvision de 3 MP si merge bine). Am vazut ca NVR-urile dedicate (Hikvision sau Dahua) functie de model pot inregistra doar pana la anumite rezolutii adica un NVR care are in caracteristici ca poate inregistra camere Ip de max.5 MP nu vor inregistra decat la aceasta rezolutie chiar daca ai camere IP de 8 MP. Foloseste cineva acest tip de NAS pentru supraveghere video sau stie la ce rezolutie maxima inregistreaza?

#226
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Salutare. Poate te ajuta lista urmatoare: https://www.synology...ax_resolution=8
Am facut filtrare pe 4k, deci suporta si 4k.

#227
cerevel

cerevel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2012
Am gasit si eu pagina respectiva dar acolo e vorba de NAS synology in general fara sa specifice pe ce model. Cel mai simplu sa caut o camera de 8MP s-o probez. Credeam ca poate cineva a facut probe si imi poate spune. Oricum multumesc mult.

#228
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Te referi la faptul ca o camera 4k iti poate incetini nas-ul, sau ce anume?
Da, iti scrie constant cu vreo 20-30MB/s banuiesc, dar nu cred ca e atat de rau incat sa ti-l ingenuncheze. Depinde ce mai faci cu el.

Eu nu pot sa te ajut pt ca am o camera super varza pt supraveghat masina de la parter, insa merge excelent.
Trebuie in curand sa schimb si eu camera cu ceva mai sanatos. Poate imi spui si mie ce model cumperi, ca sa-mi fac o idee.

Edited by FallenAngel, 15 December 2017 - 11:29.


#229
cerevel

cerevel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2012
Am cautat pe site Hikvision modele de NVR care se folosesc la camere IP si am gasit ca NVR DS-7604NI-K1/4P suporta o rezolutia de inregistrare de 8 MP iar NVR DS-7604/7608/7616NI-E1(-E2)/A suporta o rezolutie la inregistrare de 6 MP  (banuiesc ca daca ai o camera de 8 MP nu o vei putea folosi la rezolutia maxima si atunci nu merita sa dai bani pe ea). Ma gandesc ca in mod similar si NAS functie de configuratie suporta diferite rezolutii la inregistrare. NAS-ul pe care il am este Synology DS115j (destul de slabut) si nu am gasit nicaieri ce rezolutie maxima suporta pentru cele 2 camere care au licente gratuite. Sper ca am fost mai clar de data asta. Referitor la camere caut modele cu EXIR care cica asigura o vedere pe timp de noapte pana la 50 sau 80 metri asa incat sa "vada" bine la macar 25 metri la 0 lux (https://www.vonmag.r...DS-2CD2T85FWD-I sau https://www.vonmag.r...DS-2CD2T55FWD-I). Am avut doua camere Hikvision care trebuiau sa vada noaptea pe 0 lux pana la 30 m dar nu vedeau nici pana la 10 m. asa ca le-am returnat. Cele de mai sus sunt ceva mai scumpe dar vreau sa isi faca treaba nu doar sa am camere montate. Daca ai alte idei le astept cu placere.

#230
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View Postcerevel, on 13 decembrie 2017 - 21:33, said:

De o luna am achizitionat un Nas Synology DS115j pe care il folosesc pentru  torente si backup. Nas-ul are 2 licente pentru supraveghere video si as vrea sa profit de ele dar nu stiu care este rezolutia maxima la care face inregistrarea (intentionez sa cumpar camere IP de minim 5MP. L-am incercat cu 2 camere Hikvision de 3 MP si merge bine). Am vazut ca NVR-urile dedicate (Hikvision sau Dahua) functie de model pot inregistra doar pana la anumite rezolutii adica un NVR care are in caracteristici ca poate inregistra camere Ip de max.5 MP nu vor inregistra decat la aceasta rezolutie chiar daca ai camere IP de 8 MP. Foloseste cineva acest tip de NAS pentru supraveghere video sau stie la ce rezolutie maxima inregistreaza?
Ce HDD ai în el? Cu ce viteza descarci pe el( ce net ai?) cu ce viteza copii din pc pe nas?

View Postmiki74, on 31 iulie 2017 - 22:04, said:

Salutare!
Am descoperit topicul asta de nevoie, desi ar fi trebuit sa-l folosesc inainte.
Pe scurt: - mi-am cumparat de capul meu un NAS QNAP TS-431+ , fara sa am habar in ce ma bag, doar pe baza la ce as vrea (am vrut o solutie de stocare OK). Problema e ca l-am despachetat si ma uit ca pisica la televizor. Se pare ca trebuie sa citesc niscai manuale de pe net si sa invat termeni care nu-mi suna cunoscuti. Singura chestie care pot sa o fac de capul meu e sa bag hardurile inauntru (deocamdata am doar 2buc de 4Tb) si sa il bag in priza+ retea. Nici cablul de retea nu am idee unde trebuie sa intre in router.
Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi si pasii de urmat, pentru ca nu ma pricep deloc ?
Multumesc!

Ai reușit ceva?

#231
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Am achizitionat de 2 saptamani un Synology DS218, sunt foarte multumit pana acum... stie multe si bine Posted Image
CPU
CPU Model Realtek RTD1296
CPU Architecture 64-bit   
CPU Frequency Quad Core 1.4 GHz
Hardware Encryption Engine YES
Hardware Transcoding Engine 10-bit H.265 (HEVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1; maximum resolution: 4K (4096 x 2160); maximum frame rate per second (FPS): 60
Memory
RAM System Memory   2 GB DDR4
External Ports
RJ-45 1GbE LAN Port  1
USB 2.0 Port 1
USB 3.0 Port 2 Storage Drive Bays 2 Compatible Drive Type*
  • 3.5" SATA HDD
  • 2.5" SATA HDD
  • 2.5" SATA SSD
Maximum Internal Raw Capacity 28 TB (14 TB drive x 2) (Capacity may vary by RAID types) Maximum Single Volume Size 108 TB
  

Detalii aici:
https://www.synology...cts/DS218#specs

Foarte usor de instalat si utilizat, in plus exista multe aplicatii "pregatite" pentru el (compatibile android, ios) in cazul utilizarii si cu telefonul.

Am instalat in el 2 HDD Seagate IronWolf 8TB SATA-III 7200RPM 256MB

Attached Files


Edited by KapitaK, 21 December 2018 - 18:19.


#232
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012
Salut.....am achizitionat recent un NAS Synology DS218+ si imi tot opreste netul deoarece IP-ul la NAS e unul ai la Placa de Retea e altul. Ca sa refac netul sa mearga trebuie sa scot routerul din priza la 6-7 ore. Si la Port Forward trebuie sa tot modific in functie de ce IP imi da NAS-ul. Ce trebuie sa fac ca sa nu se mai intample treaba asta. Mentionez ca am IP Static.

#233
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAndrey2011, on 23 decembrie 2018 - 01:38, said:

Salut.....am achizitionat recent un NAS Synology DS218+ si imi tot opreste netul deoarece IP-ul la NAS e unul ai la Placa de Retea e altul. Ca sa refac netul sa mearga trebuie sa scot routerul din priza la 6-7 ore. Si la Port Forward trebuie sa tot modific in functie de ce IP imi da NAS-ul. Ce trebuie sa fac ca sa nu se mai intample treaba asta. Mentionez ca am IP Static.

Ideal e sa setezi ip manual(dupa mac) pt dispozitivele din casa,, nas, pc, tv etc...  si nu din placa de retea a fiecarui dispozitiv ci din router. Asa de curiozitate,  ia explică ce net ai ,de unde, ce router, in ce mod e setat, ce clasa de ip extern ai, ce clasa de vlan ai, etc, din astea sa intelegem si noi.

Edited by vasluianuliviu, 23 December 2018 - 15:24.


#234
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postvasluianuliviu, on 23 decembrie 2018 - 15:22, said:

Ideal e sa setezi ip manual(dupa mac) pt dispozitivele din casa,, nas, pc, tv etc...  si nu din placa de retea a fiecarui dispozitiv ci din router. Asa de curiozitate,  ia explică ce net ai ,de unde, ce router, in ce mod e setat, ce clasa de ip extern ai, ce clasa de vlan ai, etc, din astea sa intelegem si noi.

Setarile de care imi spuneti nu stiu sa le fac. Ca si net am de la Telekom , Router Sagecom , IP Static , iar la intrebarea cum e setat routerul nu inteleg ce anume doriti sa aflati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate