Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#19
Luca1944

Luca1944

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2014
Va salut pe toti
Am tot citit recenzii dar nu sunt lamurit 100%...si sa va zic de ce....
Vreau sa cumpar un NAS Synology ...pentru uz home...si un pic de small ofice...deci vreau sa-mi tin pe el pagina de web, mailul de office, dar sa pot acces si filme / poze etc...deci vreau bussines/home....si tot citind am ramas cu gandul la
Nas Synology 214 play
Nas Synology 414 (acesta doar pentru Raid 5)
Sunt foarte interesat sa nu pierd informatia stransa de-a lungul anilor.....mia ales pozele ca daca se duc naibi o sa zica nevasta ca vrea sa repete vacantele...si credeti-ma ca ies mult mai bine cu un storage bun decat cu alte vacante :)
HELP!!!
PS: sincer, nu sunt un expert in computere...sunt cu totul si cu totul in alt domeniu...dar vreau sa am o siguranta a datelor stocate, sa pot accesa de oriunde datele (documente/filme/poze)....etc....
Sincer....o sa tin cont sfaturile si experienta voastra...deoarece foarte multi dintre voi sunteti chiar profi profi
Multumesc frumos

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Vrei cam multe de la un amarat de nas cu procesor Arm si oleaca de RAM.
Nu recomand Mail si webserver.
Pt storage, acces si torrente este ok.

#21
Luca1944

Luca1944

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2014
Dar pentru storage in sguranta + cloud + backup la computerele de prin casa....?? Este ok cel cu 4 bay? Ce tip de hdd recomanzi? Cele rosii sunt destul de scumpe fata de cele verzi....

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Da, e ok cel cu 2-4 bays.
Poti folosi cu 2 bays si HDD-uri de 3-4 Tb.

Orice HDD merge pentru ce vrei tu; sansele ca ambele sa crape sunt mici.

#23
xsell_31

xsell_31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2006

View PostAdm, on 06 ianuarie 2014 - 23:08, said:

Da, e ok cel cu 2-4 bays.
Poti folosi cu 2 bays si HDD-uri de 3-4 Tb.

Orice HDD merge pentru ce vrei tu; sansele ca ambele sa crape sunt mici.

Salut! Am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect. Am doua hdd-uri externe, le pot folosi pe un NAS in loc de hdd-uri interne? si daca da, pe ce model? Eu vreau sa il fososesc doar pentru a-mi pastra pozele in siguranta. Am deja cele doua hdd-uri externe, care sunt la fel, si sunt de 2T.

#24
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare,

Ma intereseaza o solutie de backup in retea pe RAID1 (2xhdduri) si care sa ofere posibilitatea de backup atat de pe windows cat si de pe Mac.

E important ca viteza de citire/scriere sa fie una buna. Partea de personal cloud de asemenea mi se pare interesanta.

M-am oprit la Synology DS214 dar cu tot cu 2x3TB WD Red ajung cam la 2000ron.

Alte recomandari?

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
http://forum.softped...lare-xpenology/
http://forum.softped...logy-xpenology/

#26
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Cu Xpenology ai ceva similar (aproape identic ca soft) cu posibilitatea instalarii a 12 harduri.
Poti si doar 2 x3 TB, cam 600 lei+placa baza 350+memorie150+carcasa (100-200)<<2000 lei.
Mai ai avantajul in cazul defectarii unei componente, fata de un Synology clasic. Nu ai suportul tehnic al firmei, ci doar pe forum.

#27
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

View Postxsell_31, on 14 ianuarie 2014 - 20:26, said:


Salut! Am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect. Am doua hdd-uri externe, le pot folosi pe un NAS in loc de hdd-uri interne? si daca da, pe ce model? Eu vreau sa il fososesc doar pentru a-mi pastra pozele in siguranta. Am deja cele doua hdd-uri externe, care sunt la fel, si sunt de 2T.

poti, intereseaza-te ca sunt in lista de hdd acceptate de producatorul nas-ului.

#28
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLuca1944, on 06 ianuarie 2014 - 16:15, said:

Va salut pe toti
Am tot citit recenzii dar nu sunt lamurit 100%...si sa va zic de ce....
Vreau sa cumpar un NAS Synology ...pentru uz home...si un pic de small ofice...deci vreau sa-mi tin pe el pagina de web, mailul de office, dar sa pot acces si filme / poze etc...deci vreau bussines/home....si tot citind am ramas cu gandul la
Nas Synology 214 play
Nas Synology 414 (acesta doar pentru Raid 5)
Sunt foarte interesat sa nu pierd informatia stransa de-a lungul anilor.....mia ales pozele ca daca se duc naibi o sa zica nevasta ca vrea sa repete vacantele...si credeti-ma ca ies mult mai bine cu un storage bun decat cu alte vacante :)
HELP!!!
PS: sincer, nu sunt un expert in computere...sunt cu totul si cu totul in alt domeniu...dar vreau sa am o siguranta a datelor stocate, sa pot accesa de oriunde datele (documente/filme/poze)....etc....
Sincer....o sa tin cont sfaturile si experienta voastra...deoarece foarte multi dintre voi sunteti chiar profi profi
Multumesc frumos
Exact ceea ce vrei tu sa faci cu Nas-ul aia fac eu acum, iar alegerea ta DS214PLAY este mai mult decat suficienta. Este modelul care mi l-am dorit si eu dar n-am reusit decat ver simpla sa o iau. Cu webserverul il contrazic pe Adm dar ii dau dreptate la mailserver-ul

Edited by dcrst755, 28 January 2014 - 23:23.


#29
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004

View Postxsell_31, on 14 ianuarie 2014 - 20:26, said:


Salut! Am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect. Am doua hdd-uri externe, le pot folosi pe un NAS in loc de hdd-uri interne? si daca da, pe ce model? Eu vreau sa il fososesc doar pentru a-mi pastra pozele in siguranta. Am deja cele doua hdd-uri externe, care sunt la fel, si sunt de 2T.
Poti sa folosesti un USB Station 2. Nu poti folosi decat HDD-uri externe, si e destul de limitat. Eu am folosit unul vreo 2 ani fara probleme, dar doar ca file server si client de torrenti. Daca vrei mai mult, orienteaza-te spre un 2-4 bay.
P.S. USB Station-ul meu zace nefolosit acum. Daca te intereseaza, da-mi un PM.

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Dupa o experienta nefericita cu un NAS Zyxel (soft instabil care pica des, la un moment dat s-a resetat la setarile de fabrica), jucaria  a fost vanduta si s-a achizitionat un HP ProLiant cu Intel® Celeron® G1610T. Nu aveam nevoie decat de un server FTP cu trafic mare, stabil si configurabil. Zyxel-ul cand avea mai multi clienti care transferau in acelasi timp, crapa. Or fi la moda NAS-urile, or merge ele acasa pentru un utilizator normal, dar intr-un regim mai intens, nu par a fi mai bune ca serverele clasice.

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Vestea buna e ca poti rula xpenology ff bine pe HP proliant ;)

#32
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la fel de bine poti rula FreeNAS
probat

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Da... Si iti trebuie curs ca sa il folosesti.
De multa vreme nu am mai vazut os asa de neergonomic.

M-am jucat cu el in VM si am cedat psihic.
Dsm zburda :)

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu nu am reusit sa pun in functiune xpenology (rog ajutor daca se poate)

Freenas l-am scris pe un usb stick de 4 gb si gata
a bootat perfect, a detectat corect hdd-uri si placa de retea (probat in cateva computere)
crearea volumelor si sharing-ul sunt simple, performante excelente, mult peste un computer cu windows 7 folosit ca file server, cu incarcare de 15-16 useri

restul de functii... nu am reusit mare lucru din interfata, dar are shell comenzi programate
si incerc sa invat ceva comenzi de linux, deocamdata rsync si tar am invatat Posted Image

in schimb are bug-uri, fiecare versiune vine cu cate unul: ba nu merg conturi utilizatori pe share (doar root), ba odata ce umpli share-ul cu date se blocheaza si nu poti sterge decat din linia de comanda, ba nu scrie pe ntfs..)


avantajul major la freenas este ca rulaza direct de pe stick usb, e rapid si stabil (deocamdata, are doar vreo 10 zile de functionare )

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Xpenology ruleaza tot pe pe stick sau microSD.
La serverul HP ai posibilitatea se pui pe placa de baza un microsd (eu am unul  antic de 1 gb) si pe el rulezi xpenology.

#36
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Unde te-ai oprit la instalarea Xpenology?

in principiu, daca hardul e ok (am tot incercat  pe un calculator, si nu am reusit nici direct, nici in masina virtuala), (nu ar trebui sa ai probleme cu HP ) mai e problema cu scosul stick-ului. In cazul in care nu il scoti, e suprascris la instalare,

Problema cu adresa placii de baza se poate rezolva si ulterior. E nevoie de schimbare pentru WOL si/sau pentru a lucra cu mai multe statii.

Edited by lori_2001, 12 March 2014 - 14:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate