Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Winamp se inchide incepand cu 20 Decembrie 2013. R.I.P. Winamp

- - - - -
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu inteleg o chestie... si daca se inchide nu mai merge winampul sau ce ? Posted Image E un player foarte bun. Baietii au vazut ca din reclame (de la preluare) nu mai fac bani asa ca nu-l mai tin, softul merge in continuare bine mersi. Nu mai au ce sa optimizeze sau sa dezvolte pe la el de la versiuena 5.6 incoace, deja este super-maturizat.

#20
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Foarte slab Winampul. Pe mine ma enerveaza programele care fac ce nu le spun eu sa faca. Trecut la Foobar2000 acum 4 ani si nu am niciun regret.

#21
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 sandel_u, on 20 noiembrie 2013 - 22:02, said:

In loc sa sari cu capul inainte mai bine l-ai folosi pentru gandit.
De exemplu in loc sa zici "ce prosti sunt aia ca nu il vand sa scoata bani", mai bine sa zici "si totusi de ce nu il vand?".
Poate asa gasesti raspunsuri mai multe si poate mai aproape de realitate.

nu zic asta "dece nu-l vad" pentru ca sigur asta vor face sau este un anunt fake.....poate c-o sa-l cumpere microsoft sa-l integreze in windows...

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 The0nly0ne, on 20 noiembrie 2013 - 22:10, said:

Foarte slab Winampul.
Este cel mai bun si ergonomic pentru PC, rapid si light weight, amprenta foarte mica.

 cephalophodes, on 20 noiembrie 2013 - 22:10, said:

nu zic asta "dece nu-l vad" pentru ca sigur asta vor face sau este un anunt fake.....poate c-o sa-l cumpere microsoft sa-l integreze in windows...
Ar fi o chestie Posted Image

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cred ca ar fi cea mai inteligenta miscare din partea microsoft.

#24
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Am trecut pe Foobar2000 de ~2-3 ani si nu duc lipsa winamp-ului. Mai interesant e ce se va intampla cu SHOUTcast-ul care duce in spate majoritatea radiourilor online.

 andreic, on 20 noiembrie 2013 - 22:12, said:

Este cel mai bun si ergonomic pentru PC, rapid si light weight, amprenta foarte mica.

Daca preferi Winamp descarca versiunea Winamp Lite de pe pagina lor, sa vezi ala cat e de rapid.

Edited by BMW, 20 November 2013 - 22:17.


#25
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 andreic, on 20 noiembrie 2013 - 22:10, said:

Eu nu inteleg o chestie... si daca se inchide nu mai merge winampul sau ce ? Posted Image E un player foarte bun. Baietii au vazut ca din reclame (de la preluare) nu mai fac bani asa ca nu-l mai tin, softul merge in continuare bine mersi. NU mai au ce s aoptimizeze pe la el, deja este super-maturizat.

da, ai dreptate...o sa mearga, dar probabil ca la urmatoarele versiuni de windows (peste multi ani)  va avea probleme....de compatibilitate in sensul ca va avea bug-uri....e si logic....daca bagi Winamp v2 acum in windows 7, cred ca are ceva probleme si se mai inchide...zic si yo.......

#26
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Ce-i aia bre inchidere? Ce, e magazin? Winamp e un program, va ramane pe vecie pe internet.

Se inchide saitul winamp.com
Si ce-i cu asta?

Poate l-au vandut, poate au incetat dezvoltarea programului.
Si ce-i cu asta?

Nu e suficient ce face Winampul? Ce s-ar mai putea adauga la el? Nimic. Eu chiar nu inteleg ce tot scot astia noi versiuni. Merge perfect Winampul de acum 6 ani pentru rulat fisiere audio.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 cephalophodes, on 20 noiembrie 2013 - 22:13, said:

da, ai dreptate...o sa mearga, dar probabil ca la urmatoarele versiuni de windows (peste multi ani)  va avea probleme....de compatibilitate in sensul ca va avea bug-uri....e si logic....daca bagi Winamp v2 acum in windows 7, cred ca are ceva probleme si se mai inchide...zic si yo.......
Pai in 8 merge perfect... si pe androide 4, nu mai conteaza peste 10 ani ce o sa fie, alta generatie Posted Image Ar fi amuzant ca alte playere sa ofere skin winamp, nu de alta dar foarte multa lume este obisnuita cu el, cu comenzile esentiale una langa alta ca la un casetofon (in skinul clasic ca eu pe ala il prefer).

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 The0nly0ne, on 20 noiembrie 2013 - 22:10, said:

Foarte slab Winampul. Pe mine ma enerveaza programele care fac ce nu le spun eu sa faca. Trecut la Foobar2000 acum 4 ani si nu am niciun regret.
Daca dai la instalare doar next, next, yes si ok, fara sa citesti ce se mai instaleaza acolo, nu inseamna ca programul e prost.
De 15 ani il am pe toate pc-urile mele.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Sfarsitul lumii pe care il prevesteau maiasii, a venit. Omg, no more Winamp, nooo. Wait! I don't care. God dosen't care about Winamp. God...is a DJ!

Edited by YOUR_GOD, 20 November 2013 - 22:21.


#30
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 andreic, on 20 noiembrie 2013 - 22:14, said:

Pai in 8 merge perfect... si pe androide 4, nu mai conteaza peste 10 ani ce o sa fie, alta generatie Posted Image Ar fi amuzant ca alte playere sa ofere skin Winamp, nu de alta dar foarte multa lume este obisnuita cu el, cu comenzile esentiale una langa alta ca la un casetofon (in skinul clasic ca eu pe ala il prefer).

chiar daca nu va mai exista update-uri la program....vor gasi "baietii" ceva ca sa-l resusciteze.....5 ani sunt sigur pe el....poate si mai mult....

#31
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

 andreic, on 20 noiembrie 2013 - 22:12, said:

Este cel mai bun si ergonomic pentru PC, rapid si light weight, amprenta foarte mica.


Defineste ergonomic. Pentru mine era foarte obositor. Ca sa gasesti o culoare linistita trebuia sa sapi. La Foobar2000 am pus tot pe negru si am ales cea mai simpla interfata la prima rulare si nu am treaba.
Rapid? Ce inseamna rapid la un player care ruleaza pe gigahertzi? :lol:
Amprenta mica? Foobar ocupa 4 MB la startup. Si il las sa cante de 15 min. Si a ajuns la 11 MB.
Winamp poate sa redea flac-uri nativ?

#32
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 dorin_2k, on 20 noiembrie 2013 - 22:16, said:

De 15 ani il am pe toate pc-urile mele.

Pe Linux folosesc in general Clementine pentru ca are pachetul de radio online.
In Windows am folosit preponderent Winamp pentru radiouri, dar si pentru anumite perioade Clementine, mai recent, Quintessential Media Player cu multi ani in urma. Am testat Aimp3 si Foobar2000, dar nu le-am tinut instalate prea multa vreme.

Edited by chaosss, 20 November 2013 - 22:23.


#33
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
moama cati useri urmaresc topicu esti nebun? =))))
15 membri, 8 vizitatori, 2 utilizatori anonimi

RIP Winamp, cel mai bun player audio pentru Win din toate timpurile
nimic nu-i scuza pe inculpatii care zic ca e altu mai bun

Edited by zerobitsunt, 20 November 2013 - 22:26.


#34
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 The0nly0ne, on 20 noiembrie 2013 - 22:19, said:

Defineste ergonomic. Pentru mine era foarte obositor. Ca sa gasesti o culoare linistita trebuia sa sapi. La Foobar2000 am pus tot pe negru si am ales cea mai simpla interfata la prima rulare si nu am treaba.
Rapid? Ce inseamna rapid la un player care ruleaza pe gigahertzi? Posted Image
Amprenta mica? Foobar ocupa 4 MB la startup. Si il las sa cante de 15 min. Si a ajuns la 11 MB.
Winamp poate sa redea flac-uri nativ?


pai skinul il gasesti daca-l cauti.....de rapidicata sare cand apas pe el.....(daca stii sa-l optimizezi si nu ai pentium 1)......vorba cuiva, nu dai mereu NEXT..NEXT..NEXT..PLAY...

si de sunet...jos palaria...

Attached Files


Edited by cephalophodes, 20 November 2013 - 22:32.


#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
I-am urat pentru ca nu au considerat platforma linux niciodata.In rest era/este ideal pentru piratii cu 4000 de piese in pc,romanii selectandu-l pentru o singura caracteristica:cautarea aia jmechera(si destul de greu de combatut) prin apasarea tastei "j".In rest,cred ca sub 1% din romanii care folosesc Winamp stiu sa faca un playlist ordinar,de functii avansate gen tag editor/ripping nici nu mai discutam.
A si mai era ceva,o abilitate foarte buna de a schimba interfata grafica cu skinuri care mai de care,MMD 3 era jmenu in rest e un player banal,consumul de resurse este in general mai mic decat al playerelor "full", gen wmp sau iTunes dar mai mare decat foobar/xmplay.

#36
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
eu mergeam tot timpu cu skinu clasic...nu instalam deloc media library sau altceva optional
dupa ce setam EQ cam asa arata winampu meu...
[ http://www.avinashtech.com/wp-content/uploads/2009/09/winamp-2.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

erau vremuri bune. ma uitam tot timpu la whats new si prin setari. era un hobby
rip winamp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate