Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Masini de familie cu distributie pe lant?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
De moment ce ai 13.000 de euro si te gandesti ca masina sa fie musai pe lant...mi se pare ciudat.

#74
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
De unde stii ca ii are? Poate ia masina pe credit. Si e dreptul lui sa se gandeasca la ce vrea el pe banii lui. Nu e deloc ciudat.

Zero logica in postul tau.

#75
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postcloschkutza, on 27 noiembrie 2013 - 19:56, said:

Asa ceva nu te-ar coafa : http://www.autovit.r...-C31120664.html ?

P.S: Japonezii (Toyota, Honda) sunt cam singurii carora "le-a iesit" chestia cu distributia pe lant (adica nu au fost probleme cauzate de aceasta). Plus de asta, celui care spusese mai sus ca motoarele cu distributie pe lant sunt mai zgomotoase ii spun ca s-a inventat lantul silentios si-l invit sa identifice zgomotul de lant la motorul meu, de exemplu.

Sau asta: http://www.autovit.r...-C31303394.html
Motorul care are distributia pe lant se aude altfel...adica se aude a masina adevarata!

Situatia nu este chiar asa de roz cum spui tu. Cel putin motoarele 2.2 icdti de la Honda au fost rechemate daca nu ma insel sa schimbe nustiu ce pe la distributie. (fericiti sa fie cei cu carte service si cu numarul de telefon  in baza de date a dealerilor )

Edited by CorneliuRos, 01 December 2013 - 10:07.


#76
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostCorneliuRos, on 01 decembrie 2013 - 09:48, said:

Motorul care are distributia pe lant se aude altfel...

Lantul nu face zgomot decat daca are vreun defect sau vreo defectiune la sistemul de tensionare. Altfel este perfect silentios. Nu are piese care sa se ciocneasca intre ele ca sa produca vreun zgomot.

#77
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postizometric, on 01 decembrie 2013 - 09:54, said:

Lantul nu face zgomot decat daca are vreun defect sau vreo defectiune la sistemul de tensionare. Altfel este perfect silentios. Nu are piese care sa se ciocneasca intre ele ca sa produca vreun zgomot.
Lantul face zgomot pentru ca e lant construit din metal ! Intelegi tu ? Cureaua nu face zgomot pentru ca este construita in proportie majoritara de cauciuc!

Cine stie sa faca diferenta dintre functionarea corecta a unei distributii pe lant si una defecta , asta este alta treaba...

Edited by CorneliuRos, 01 December 2013 - 10:03.


#78
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

View PostCorneliuRos, on 01 decembrie 2013 - 10:02, said:

Mie mi-e clar ca vorbesti din auzite sau citite pe net, eventual te referi la motorul de Dacia 1300, altfel nu-mi explic de ce te incapatanezi sa vezi evidenta si anume ca actualele motoare cu distributie cu lant sunt la fel de silentioase ca cele cu curea.

#79
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postghevasalie, on 01 decembrie 2013 - 10:06, said:

Mie mi-e clar ca vorbesti din auzite sau citite pe net, eventual te referi la motorul de Dacia 1300, altfel nu-mi explic de ce te incapatanezi sa vezi evidenta si anume ca actualele motoare cu distributie cu lant sunt la fel de silentioase ca cele cu curea.
Nu ma intereseaza daca sunt zgomotoase sau nu masinile cu distributie pe lant ! Atata timp cat exista ulei in motor pentru a fi sigur ca lantul isi face ungerea, eu nu imi fac griji.

#80
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostCorneliuRos, on 01 decembrie 2013 - 10:02, said:

Lantul face zgomot pentru ca e lant construit din metal ! Intelegi tu ? Cureaua nu face zgomot pentru ca este construita in proportie majoritara de cauciuc!

Ia zi, un rulment, construit in totalitate din piese metalice in contact direct una cu alta, face zgomot in functionare sau nu?

Dar o anvelopa  de TAB (transportor amfibiu blindat), construita in proportie majoritara din cauciuc, care ruleaza cu 120km/h pe asfalt? Face zgomot sau nu?

Edited by izometric, 01 December 2013 - 12:09.


#81
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postizometric, on 01 decembrie 2013 - 12:05, said:

Ia zi, un rulment, construit in totalitate din piese metalice in contact direct una cu alta, face zgomot in functionare sau nu?

Dar o anvelopa  de TAB (transportor amfibiu blindat), construita in proportie majoritara din cauciuc, care ruleaza cu 120km/h pe asfalt? Face zgomot sau nu?
Avand in vedere ca anvelopa de tab nu are ce cauta intrun sistem de distributie al unui motor normal , tind sa cred ca aceasta comparatie ai scos-o uitandu-te la parada de 1 Decembrie la tv, intrun moment in care ai fost coplesit emotional de patriotism Posted Image .

#82
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View PostCorneliuRos, on 01 decembrie 2013 - 12:50, said:

anvelopa de tab nu are ce cauta intrun sistem de distributie al unui motor normal
La cum se conduce mai nou te poti trezi cu amvelopa in distributie , doar putina vointa trebuie Posted Image
Diverse : TAB-urile alea mici , de cercetare , vin in spatele tau si nu le auzi motorul nu amvelopa , sunt super antifonate .

#83
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Sa inteleg ca la un motor cu explozie, zgomotul apare mai ales de la lantul de distributie.......

Ma intreb ce  p o s t a c i  ar fi atras un thread "caut masina de familie cu motor Wankel"... "sau cu apa"...

Edited by Razvan_N, 02 December 2013 - 01:07.


#84
Roradu1969

Roradu1969

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.09.2017
Buna.stie cineva Citroen C5 (2),hdi,1.6 din 2005 ce tip de distribuție are(lanț sau curea)?

#85
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Jumi - juma , ai si curea pe o portiune, care trebuie schimbata, dar are intervale destul de rare de schimb ( fabrica cred ca da 10 ani / 200.000 km , dar mi se pare optimist pt Romania, nu as lasa-o mai mult de 150.000 km ) , ai si o portiune pe lant care teoretic tine cat motorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate