Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

ingropare catel

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Sunt trist pentru ca mi-a murit catelul (parvoviroza) Posted Image. L-am dus la clinica unde a fost internat si pus sub tratament .. canglob. Dar m-au sunat in seara asta ca nu mai au ce sa ii faca ... Evolutia bolii a fost fulgeratoare, a inceput acum 2 zile cu o usoara indispozitie. Avea doar un an.
Vreau sa il ingrop in fundul gradinii, care imi poate spune cat de adanca sa fac groapa? Era un catel de talie mica, ceva mai rasarit decat o pisica.. dar foarte energic si jucaus. Nu era de rasa, dar imi era drag. Distractia lui favorita era sa aduca mingea inapoi... in fine, ma pierd in detalii.
Nu stiu cat de adanc sa sap groapa, mai am un ciobanesc german si nu as vrea sa il dezgroape..
Multumesc

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Cat de adanca poti, eventual pune si bolovani / cateva caramizi deasupra (provizoriu).
Imi pare rau pentru tine!

Daca stai la tara, nu il duci mai bine si il ingropi intr-o padure, daca ai asa ceva prin preajma?

Edited by BlueKing-69, 18 November 2013 - 20:52.


#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
As putea sa-l duc langa padure, dar aici si-a petrecut toata viata... doresc sa-l ingrop aici.

#4
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
60 cm

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Ideea era ca prin curte / gradina mai poti ajunge sa trebuiasca sa sapi chiar tu pentru una alta.

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
O sa il ingrop intr-o zona mai izolata a gradinii; am mult spatiu nu cred ca va fi cazul sa fac sapaturi in zona respectiva in viitorul apropiat (urmatorii ani). Va multumesc pentru sfaturi.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Faci cum crezi, dar psihic nu cred ca o sa te ajute sa vezi zilnic mormantul... Mai bine incerci sa-i gasesti un alt loc de veci.

#8
Reniana

Reniana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2013
Imi pare rau! Cred ca e greu. Am si eu doua pisici si ma gandesc cu groaza la cand va veni momentul.
Si eu zic ca 60 cm e ok.

#9
smelll

smelll

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 354
  • Înscris: 23.11.2011

 Gonthar, on 18 noiembrie 2013 - 21:08, said:

Cand eram mic, unei fetite din bloc i-a murit catelul, ne-a chemat pe toti copiii in spatele blocului, l-a ingropat crestineste, i-a pus si cruce si flori pe mormant, ca si cum ar fi fost un om...Numai preot n-a chemat... A doua zi am auzit niste tipete de afara: "Vai, vai!". Am iesit repede sa vad ce s-a intamplat - cineva profanase mormantul si furase catelul....Nici pana azi nu am aflat cine a comis miseleasca fapta...

Si la mine in spatele blocului copii au ingropat un caine ,2 saptamani a mirosit a hoit pana si-a facut curaj un locatar si l-a dezgropat apoi l-a tarat cu grebla pana la ghena.

#10
smelll

smelll

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 354
  • Înscris: 23.11.2011
Morala e sa nu-l ingropi aproape de casa.

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Baga-l si tu la 2 m!
Atunci sigur are sa isi doarma somnul de veci linistit...
Nu se merita sa il dezgroape!

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 smelll, on 18 noiembrie 2013 - 22:05, said:


Si la mine in spatele blocului copii au ingropat un caine ,2 saptamani a mirosit a hoit pana si-a facut curaj un locatar si l-a dezgropat apoi l-a tarat cu grebla pana la ghena.

Aoleu, daca ar fi facut asta cainelui meu, ma duceam la locatar si il faceam franjuri cu grebla!

#13
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
- Eu am ingropat canarul meu (o pasare cu pene) de la fereastra, spre tufele unde am vazut ca statea pisica blocului in sedinta cu pisica de la blocul vecin (avem asa ceva in loc de caine).
- Totusi pot intelege ca oamenii fac mormant/piatra funerara/cavou animalului de casa, deoarece intr-un fel omul priveste pet-ul lui cu o valoare sufleteasca foarte similara aceleia atribuite unui alt om, astfel ca ii ofera respectul si sansa de a deveni mancare pt viermi in conditii decente.

Edited by -incoerent-, 19 November 2013 - 11:17.


#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007


In alta ordine de idei si ca sa revin in on topic am sapat o groapa adanca de 1m sa fie sub limita de inghet.
Si, pentru posesorii de caini, atentie la schema de vaccinare, pentru ca e posibil ca anumiti crescatori sa va zica baliverne pentru a economisi un leu pe pielea marfii pe care o vinde.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Argv, on 18 noiembrie 2013 - 20:48, said:

Sunt trist pentru ca mi-a murit catelul (parvoviroza) Posted Image. L-am dus la clinica unde a fost internat si pus sub tratament .. canglob. Dar m-au sunat in seara asta ca nu mai au ce sa ii faca ... Evolutia bolii a fost fulgeratoare, a inceput acum 2 zile cu o usoara indispozitie. Avea doar un an.
Vreau sa il ingrop in fundul gradinii, care imi poate spune cat de adanca sa fac groapa? Era un catel de talie mica, ceva mai rasarit decat o pisica.. dar foarte energic si jucaus. Nu era de rasa, dar imi era drag. Distractia lui favorita era sa aduca mingea inapoi... in fine, ma pierd in detalii.
Nu stiu cat de adanc sa sap groapa, mai am un ciobanesc german si nu as vrea sa il dezgroape...
Multumesc
Condoleante !
Insa exista cimitire de animale (https://www.google.r...tire de animale)  Posted Image

#16
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Cam la 80-90 cm ar trebui sa il ingropi.
Ps: Sper sa treci peste eveniment.

#17
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Oamenii se baga la 6 picioare sau 2 metri pentru ca aia e adancimea sigura de la care mirosul nu permeaza la suprafata suficient cat sa atraga lupul, coiotul, sacalul sau alte chestii cu apucaturi de necrofag. Ciobanescul nu ar trebui sa aiba apucaturi de necrofag cata vreme e bine hranit.  Aia ce-i vezi la TV cautand ramasite sunt dresati sa o faca, primesc recompensa daca gasesc.
Pe de alta parte sunt unii care sapa spontan din joaca, depune catelul cat de adanc poti, juma de metru e frectie, daca atata se poate pune ceva deasupra, acel ceva (butoi/lespede/pietre) poate fi luat de acolo dupa ce s-a terminat descompunerea si automat si miasmele.
Sa nu-l depozitezi in pamant in pungi si nici in cutii grele cu prea multe paturi si inutilitati, natura trebuie sa-si ia materialele inapoi.

#18
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Argv, on 19 noiembrie 2013 - 17:48, said:

Incinerarea costa 150RON, sa sap o groapa de 1m pe terenul meu, care este suficient de mare, necesita doar putin efort si imi face placere sa stiu unde e.
Incinerarea o poti face si tu, nu te costa mare lucru....
Daca ai vreo apa prin preajma ii poti face o inmormantare ca la vikingi - il pui pe o pluta si ii dai drumul pe apa. Optional, o poti combina si cu incinerarea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r6vbszkjwYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate