Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#271
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
<gluma previzibila>
Putem sa recomandam sa schimbi prietenul :) dar cred ca va fi mai scump de 3500 de lei.
</gluma previzibila>

Altfel, Panasonic
FZ1000
e, dpmdv, camera ideala de vacanta.

Daca totusi vrei ceva mai usor de bagat in buzunar, Panasonic LX100 e mai buna doar ca mai putin flexibila.


#272
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
Si eu m-am gandit la prima schimbare dar mai dificil Posted Image .
FZ1000 iese din discutie pt ca nu incape in geanta, fie si ea mai voluminoasa.
Am uitat sa mentionez ca nu ma pasioneaza filmuletele 4k, deci nu este un must, sau alte setari gen wifi blabla.
LX100 ar face fotografii mai bune ca GX80?

#273
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu am o versiune mai veche a lui GX80 (GX7) si din ce am vazut, as zice ca da LX100, va scoate imagini mai bune ca GX80 in limitarile lui (cu GX80 poti sa schimbi obiectivele, la LX100 nu si asta iti permite sa faci mai multe feluri de cadre cu GX80 dar va trebui sa cari obiective mai scumpe si voluminoase).

Daca zici ca ai A610, comparat cu LX100 vei putea face cadre mai bune la interior (35mm vs 24mm, f2.8 vs f1.7) dar vei pierde ceva din capacitatea de a te apropia de subiect (140mm vs 75mm).

Edited by StefanSC, 27 April 2017 - 14:25.


#274
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Salut! Am si eu o mica pasiune pentru fotografii si am decis sa evoluez de la camera smartphoneului meu catre un aparat foto decent. Un DSLR nu doresc sa imi iau pentru ca mi-ar fi prea greu sa il car dupa mine.

Bugetul meu este de aprox. 2500 RON.
Am studiat putin si am inteles ca modelul SONY A6000 cu obiectivul kit este ok pentru bugetul meu. Exista o alta varianta mai convenabila? Mentionez ca as dori sa pot face portrete dar si poze diverse cu locatii, etc. Nu insist pentru macro.

#275
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Bugetul e cam mic pentru mirrorless.
Sony A6000 este o camera decenta. Obiectivul de kit este slabut (in liga lui). N-ar fi o problema daca dupa aceea ai fi avut variante decente ca pret pentru obiective.
Alegerea este intre Sony, Olympus si Panasonic.
Ai, intr-o ordine aleatoare:
  • Sony A6000 + 16-50 mm PZ OSS
  • Olympus E-PL7 + 14-42 mm
  • Panasonic GX800 + 12-32 mm OIS
Olympus si Panasonic au senzori mai mici insa oferta de obiective este mult mai bogata si mai abordabila din punct de vedere al pretului. Panasonic este cunoscut pentru video. Olympus este cunoscut pentru culori placute. Sony este bun la ISO ridicat.
Uite o comparatie a sezorilor (GX80 foloseste acelasi senzor ca GX800):
https://www.dxomark....___1087_972_942
Eu ti-as recomanda Sony A6000 daca ai disponibilitati financiare pentru obiectivele lor. In caz contrar, partinitor, Olympus E-PL7.

#276
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
un A5000 cu un obiectiv mai bun ar echivala?

#277
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Un obiectiv decent de la Sony e de la 1000 € in sus. Mai sunt si niscaiva exceptii (50 mm f/1,8 OSS sau 35 mm f/1,8 OSS). Diferenta dintre A5000 si A6000 e majora insa gradientul de pret este mic.
Daca iti place Sony poti sa-l iei fara probleme majore. Candva o sa-ti dai seama de ce se spune ca obiectivul e slab. Noroc ca au pus o corectie automata in JPEG.

#278
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am rămas şi eu cu ochii în lumina bună, adică mi s-a defectat aparatul. A fost un bridge care, până acum o lună, din 2013 şi-a făcut treaba destul de bine. A fost un Sony DSC-HX200V.
Ca setare aparte, avea GPS, deci se putea memora locaţia unde au fost făcute pozele/fotografiile, dar n-am folosit-o absolut niciodată, nici măcar de probă, să văd dacă într-adevăr funcţionează şi cât de bine.
Se pune problema unui nou aparat şi, până să citesc acest topic, eram 100% convins să merg pe mirrorless, dar nu din cauza dimensiunilor şi maselor, ci a faptului că imaginea captată cu aparatul, înainte de declanşare, este luată de pe senzor şi, prin urmare, vezi exact ce se întâmplă când modifici o setare anume.
Ca buget, nu am, teoretic, nicio limită, pentru că nu există buget. Practic, limita este a cardului de credit, adică 6.000 RON.

Am tot stat şi-am rumegat, citind DPReview şi vizionând YouTube, până m-a luat durerea de cap. Ca atare, recomand tuturor indecişilor să citească DPReview dacă vor un sfat într-adevăr obiectiv privind achiziţia unui aparat foto, indiferent din ce categorie ar fi (compact, bridge, DSLR, mirrorless, rangefinder, sau chiar cu film).
De aceea, alegerea finală s-a oprit la Sony Alpha A6300, despre care văd că nu se aduce vorba în acest topic şi, oarecum, înţeleg de ce.

Păi... degeaba sunt cei din spatele DPReview specialişti buni, căci eu tot în România trăiesc. Cum Dumnezeu să cheltui 5.600 lei pe un mirrorless cu un singur obiectiv, acela fiind cel de kit??
Însă A6300 este cel mai bun mirrorless la ora actuală, cel puţin din punct de vedere al sistemului de focalizare şi al vizorului electronic. Vizorul lui A6000 m-a dezamăgit de la prima privire prin el, aveam senzaţia că mă uit la ecranul veteranului Sagem MyX-5M.
Dar... n-am luat în calcul preţul obiectivelor.

Prin urmare, alegerea trebuie regândită.
Având în vedere că şi soţiei îi place să facă poze - nu o interesează latura artistică a fotografiei, ea este foarte mulţumită cu metoda point&shoot - ce îmi recomandaţi?
Adică:
1. Keep going pentru A6300, care o să mă ajute în realizarea portofoliului de imagini (urmez un curs foto).
2. Un mirrorless mai atractiv din punct de vedere al obiectivelor bune la preţuri decente (sub 1.000 lei/obiectiv).
3. Dacă tot investesc aşa o sumă, n-ar fi mai indicat să mă orientez către DSLR cu două obiective bune şi o săpunieră bună?

Pe cuvânt că m-a luat durerea de cap tot citind şi evaluând, mai ales că fotografia o face fotograful, aparatul fiind o unealtă (dar trebuie să fie o unealtă bună, totuşi).
Deci... voi ce mă sfătuiţi?

Ca indiciu: nu mă tentează A6000 strict din punct de vedere al vizorului slab şi al faptului că nu este rezistent la intemperii (faţă de A6300).

Mulţumiri anticipate!

#279
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu ti-as recomanda asta, mai ales daca poti sa dai aparatul tau stricat la schimb.

Sistem cu multe obiective si bune sub 1000 de lei... nu prea se gaseste :D.  Dar dintre toate sistemele, m4/3 (Olympus si Panasonic) are cea mai variata si competenta oferta in zona 500-2000 de lei (mai ales daca vanezi si promotiile anuale :)).

#280
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStefanSC, on 04 octombrie 2017 - 13:06, said:

Eu ti-as recomanda asta, mai ales daca poti sa dai aparatul tau stricat la schimb.
Îmi spune că "pagina nu a fost găsită". Ce model recomandai?
Mă orientasem spre A6000 - şi apoi spre A6300 - şi datorită senzorului (APS-C).

#281
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
http://www.f64.ro/pa...-i-s-negru.html

Acesta. In opinia mea este cel mai bun aparat pentru cineva care face scoala foto si vine de pe un bridge. Ai o gama mare de obiective de calitate, poti adapta cam ce obiectiv vrei tu (cu limitarile de rigoare) si functiile aparatului sunt extrem de complexe. Calitatea imaginii este foarte buna iar AF-ul este competent.

#282
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mulţumesc pentru sfat. Da, luasem în calcul şi această variantă, însă preţul nu este cu mult mai mic decât la A6300...

LE. Revin cu afirmaţia: tocmai a scăzut preţul la A6300 cu 600 de lei, fără să fie anunţată nicio reducere! Oare să fie o eroare de afişare pe site? Pare incredibil.
LE2. Nu, nu este nicio eroare, graficul evoluţiei preţului oglindeşte această scădere bruscă de azi.
Prin urmare, Panasonic-ul este mai scump, de azi după amiază, decât A6300.
Comparate faţă-n faţă, A6300 este câştigător clar (DPReview).

Mulţumesc încă odată, iau în calcul ambele variante acum. Se impune un drum la magazin, ca să lămuresc misterul unui preţ redus în 6 ore cu 600 de lei.

Edited by PSC, 04 October 2017 - 18:31.


#283
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostPSC, on 04 octombrie 2017 - 12:22, said:

Am rămas și eu cu ochii în lumina bună, adică mi s-a defectat aparatul. A fost un bridge care, până acum o lună, din 2013 și-a făcut treaba destul de bine. A fost un Sony DSC-HX200V.
Ca setare aparte, avea GPS, deci se putea memora locația unde au fost făcute pozele/fotografiile, dar n-am folosit-o absolut niciodată, nici măcar de probă, să văd dacă într-adevăr funcționează și cât de bine.
Se pune problema unui nou aparat și, până să citesc acest topic, eram 100% convins să merg pe mirrorless, dar nu din cauza dimensiunilor și maselor, ci a faptului că imaginea captată cu aparatul, înainte de declanșare, este luată de pe senzor și, prin urmare, vezi exact ce se întâmplă când modifici o setare anume.
Ca buget, nu am, teoretic, nicio limită, pentru că nu există buget. Practic, limita este a cardului de credit, adică 6.000 RON.

Am tot stat și-am rumegat, citind DPReview și vizionând YouTube, până m-a luat durerea de cap. Ca atare, recomand tuturor indecișilor să citească DPReview dacă vor un sfat într-adevăr obiectiv privind achiziția unui aparat foto, indiferent din ce categorie ar fi (compact, bridge, DSLR, mirrorless, rangefinder, sau chiar cu film).
De aceea, alegerea finală s-a oprit la Sony Alpha A6300, despre care văd că nu se aduce vorba în acest topic și, oarecum, înțeleg de ce.

Păi... degeaba sunt cei din spatele DPReview specialiști buni, căci eu tot în România trăiesc. Cum Dumnezeu să cheltui 5.600 lei pe un mirrorless cu un singur obiectiv, acela fiind cel de kit??
Însă A6300 este cel mai bun mirrorless la ora actuală, cel puțin din punct de vedere al sistemului de focalizare și al vizorului electronic. Vizorul lui A6000 m-a dezamăgit de la prima privire prin el, aveam senzația că mă uit la ecranul veteranului Sagem MyX-5M.
Dar... n-am luat în calcul prețul obiectivelor.

Prin urmare, alegerea trebuie regândită.
Având în vedere că și soției îi place să facă poze - nu o interesează latura artistică a fotografiei, ea este foarte mulțumită cu metoda point&shoot - ce îmi recomandați?
Adică:
1. Keep going pentru A6300, care o să mă ajute în realizarea portofoliului de imagini (urmez un curs foto).
2. Un mirrorless mai atractiv din punct de vedere al obiectivelor bune la prețuri decente (sub 1.000 lei/obiectiv).
3. Dacă tot investesc așa o sumă, n-ar fi mai indicat să mă orientez către DSLR cu două obiective bune și o săpunieră bună?

Pe cuvânt că m-a luat durerea de cap tot citind și evaluând, mai ales că fotografia o face fotograful, aparatul fiind o unealtă (dar trebuie să fie o unealtă bună, totuși).
Deci... voi ce mă sfătuiți?

Ca indiciu: nu mă tentează A6000 strict din punct de vedere al vizorului slab și al faptului că nu este rezistent la intemperii (față de A6300).

Mulțumiri anticipate!
Sony are senzori buni. La obiective scârțâie. Sony A6000 este un aparat OK dar nu ți-a plăcut EVF-ul. Să știi că nu e mare scofală că îți arată cum se schimba balansul de alb sau compensarea expunerii că după o săptămână te prinzi și tu cum e treaba.
Mirrorles-urile au locul lor pentru persoane care vor video (Panasonic) sau să aibă dimensiuni mici (Olympus, Fuji sau Sony).
Obiective bune sub 1.000 lei (225 €) e cam greu să găsești.
Dacă soția ta va accepta idea de a se uita pe un vizor optic poți merge pe un dSLR. Punctul slab al mirrorlesurilor este prețul (la aceeași performață un dSLR va costa mai puțin) și, la unele mărci, obiectivele disponibile nativ. Au și unele avantaje. Faptul că pot folosi aproape orice obiectiv cu un adaptor ar fi unul din ele însă nu cred că ai asemenea înclinații.
Cam orice cameră ar fi OK pentru tine ținând cont de standardul extrem de scăzut al lui Sony HX200.
O altă soluție ar fi un superzoom cu senzor măricel: http://www.f64.ro/pa...filmare-4k.html

#284
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
FZ-1000 nu mai este în stoc, deci nu mai poate fi comandat. Da, are câteva funcţii avansate, însă senzorul este mititel, iar zoom-ul nu este chiar atât de super. Pe HX200V aveam zoom optic 30x, aproape dublu.
În plus, nu cred că mai are rost să investesc tot într-un bridge.
Preţul mare (inclusiv la obiectivele bune) al sistemului bazat pe A6300 mă ţine pe loc, deocamdată. Nu mă deranjează nici mărimea, nici greutatea unui DSLR, doar că până acum n-am luat în calcul decât mirrorless-uri, datorită performanţelor bune ale lui A6300 ca body şi foarte bune dacă este folosit cu un obiectiv de bună calitate - şi am văzut câteva, pe DPReview, însă preţul... scump, dom'le, scump...

#285
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Fuji XT 20 nu te atrage?

Varianta 1

Varianta 2  "intra" in suma de pe card. Posted Image

Indiferent ce alegi banuiesc ca esti convins ca daca te prinde microbul e nasoala treaba!?

Edited by razvan_u, 07 October 2017 - 19:51.


#286
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum adică, kit-ul cu un obiectiv e mai scump decât kit-ul cu 2 obiective??!!

Microbul...? Nicio şansă; ultimul control mi-a spus că boala e incurabilă, indiferent câţi bani voi investi nu mai scap de microb.

Studiez acum şi variantele propuse de tine (X-T20), însă "m-am îmbolnăvit" de A6300.

Edited by PSC, 08 October 2017 - 20:42.


#287
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
LE. Mda... după ce că a dat de un om bolnav, @razvan_u mai vine şi el cu un guturai micuţ...  :)

Mulţumesc pentru sfat(uri).
Dacă preţul de la F64 este corect afişat, atunci înseamnă că varianta cu 2 obiective de kit depăşeşte cu 50 lei bugetul meu.
Aparatul (X-T20) are un design mult mai arătos decât A6300, dar cu 100 puncte de focalizare mai puţin.
Rămâne de văzut.

#288
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Fujifilm XF 18-55mm f/2.8-4 R LM costa 2600 lei singur. :)
Este o bijuterie de obiectiv.
Printre cele mai bune obiective de kit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate