Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Noah (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Oare creştinii nu realizează cât sunt de ridicoli atunci când se miorlăiesc ca nişte frustraţi despre portretizarea unui personaj ce adună animale pe un vas de lemn? Posted Image

Pe mine filmul m-a mişcat pâna la lacrimi. Regizorul a avertizat într-un interviu că povestea se îndepărtează de scrierile biblice, şi f. bine c-a fost aşa. Posted Image
Mi-au plăcut enorm detaliile precum floarea ruptă de copil, apariţia repetată a şarpelui (groaznic şi minunat în acelaşi timp), râurile care “pleacă” în lume pt. a da de veste că a venit timpul...

Distribuţia mi s-a părut excelentă, iar Russel îl aduce la viaţă pe profet într-un mod magistral! Posted Image

Apropos, e tare interesantă morală biblică > dintre urmaşii lui Cain nu a supravieţuit niciunul, fiind extirpaţi de potop, iar toată omenirea de azi este urmaşa lui Noe cel Bun. Posted Image
Prin urmare, toate crimele şi războaiele din preistorie până azi sunt comise de oameni buni, plăcuţi Creatorului.  Posted Image

7,5/10

Edited by Tinkerbelle, 13 April 2014 - 22:11.


#38
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Eu nu înțeleg de ce nu își țin ateii frustrările pentru ei în loc să caute să le verse asupra altora. Nu de altceva dar fac astfel de filme care arată cât de tâmpiți sunt în frustrările lor. E un film despre nebuni și în care singurele personaje pozitive nu sunt în stare să facă nimic decât să stea la mila celor nebuni. Filmul este plăcut pentru cei superficiali care nu au putut pătrunde mai adânc personalitatea și misiunea lui Noe. Și normal că cine poate fi mai superficial în așa ceva decât cel care a făcut filmul: un ateu frustrat?

#39
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostTinkerbelle, on 13 aprilie 2014 - 22:08, said:

iar toată omenirea de azi este urmaşa lui Noe cel Bun.
Care, apropo de liberul arbitru, s-a transformat in Noe cel "rau" cand a abandonat misiunea data de Dumnezeu si si-a crutat nepoatele Posted Image

Acum referitor la Emma, despre care tot ziceti ca a fost naspa :( Mie mi-a placut super mult. Mi-a parut ca si-a intrat in personaj, a transmis durere si mai ca mi-a smuls o lacrima (in conditiile in care eram deprimata de calitatea filmului) :)

#40
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostTinkerbelle, on 13 aprilie 2014 - 22:08, said:


Apropos, e tare interesantă morală biblică > dintre urmaşii lui Cain nu a supravieţuit niciunul, fiind extirpaţi de potop, iar toată omenirea de azi este urmaşa lui Noe cel Bun. Posted Image
Prin urmare, toate crimele şi războaiele din preistorie până azi sunt comise de oameni buni, plăcuţi Creatorului.  Posted Image

Bunatatea e ceea ce se transmite cel mai putin peste generatii.
In plus, la bord a fost se pare si Ishtar...

#41
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Mie mi-a placut. Nici nu se indeparteaza chiar asa de mult de varianta biblica, pe cat ma asteptam. Sincer, nu stiu de ce-s asa de ofticati crestinii. Prea mult iz gnostic? So what? Ca-i zice Creatorul si nu Doamn-Doamne?(Duh! La o asemenea critica-no comment!) Ca era vegetarian? Si Adam era pana n-a fost alungat din Rai. Mi-au placut mai multe idei si detalii din film cum ar fi aceea ca alegerea supravietuirii sau distrugerii rasei umane  ii apartinea lui Noe( pentru ca, logic vorbind, daca chiar era hotarat, Creatorul cel atotputernic n-avea nevoie de nimeni ca sa faca ce vrea). Dar cel mai tare din tot filmul a fost Anthony Hopkins :-)

#42
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postdiogene_din_butoi, on 17 aprilie 2014 - 18:08, said:

Sincer, nu stiu de ce-s asa de ofticati crestinii.
Uite un om care nu şi-a pierdut uzul raţiunii...în privinţa creştinilor, mai bine ne rugăm pt. ei, că s-au cam rătăcit! Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 17 April 2014 - 18:51.


#43
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Lumea spera la un film bun..., ei stiau deja ca..., fara ceva actori mari (sa fure ochii), filmul ar fi un (posibil) dezastru.
In plus... nu stiu cat de bine mai sunt "inghitite" filmele despre religie/biblie (in zilele noastre)...

#44
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
interesant si placut de vizionat, departe de a fi o capodopera

m-a distra ca Noe umbla sa-si omoare nepoatele cu o baioneta "moderna", avea si dinti de fierastrau.

Alte chestii foarte putin verosibile .... abundenta de unelte si arme care si-n aiua de azi lipsesc in gospodariile mai saracioase

Nenea ala rau (Regele) avea chiar un pseudo aruncator de grenade, Noe si familia aveau casmale si harlete care mai de care mai actuale.

Edited by Tarzy, 18 April 2014 - 15:27.


#45
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostTarzy, on 18 aprilie 2014 - 15:26, said:


m-a distra ca Noe umbla sa-si omoare nepoatele cu o baioneta "moderna", avea si dinti de fierastrau.

Alte chestii foarte putin verosibile .... abundenta de unelte si arme care si-n aiua de azi lipsesc in gospodariile mai saracioase

Nenea ala rau (Regele) avea chiar un pseudo aruncator de grenade, Noe si familia aveau casmale si harlete care mai de care mai actuale.
Neverosimile din punctul nostru de vedere, dacan-am fost suficient de atenti la film. Zice undeva pe la inceput ca uriasii i-au invatat pe oameni tot ce stiau ei si i-au ajutat sa construiasca o societate puternic industrializata, ceea ce face verosimila utilizarea uneltelor sofisticate. Aruncatorul de grenade, cum i-ai zis, era de fapt o prastie cu ceva bucati dintr-un minereu mai explozibil, asa(țohal, parca-i ziceau). Si Noe aprindea focul cu respectivul minereu, fara sa se chinuie sa-l frece :-)

#46
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Noah - 3/10 http://www.imdb.com/title/tt1959490/
L-am vazut la cinema si mi s-a parut incredibil de stupid! Pana acum credeam ca Russell Crowe a atins culmile ridicolului in Mizerabilii, dar iata...he strikes again!
Sa incepem:
-oamenii 5000 i.e.n. (Noe oficial ar fi trait aprox. 3000-5000 i.e.n. asadar intre sfarsitul epocii de piatra si epoca bronzului, atat conform bibliei cat si datelor arheologice cu privire la o mare inundatie) exploateaza un minereu bizar folosit pt a aprinde focul si a face...arme de foc!
-oamenii 5000 i.e.n. folosesc harpoane finisate si tarnacoape cu nituri!
-fiul lui Noe isi gaseste femeia intr-o groapa comuna printre muste si cadavre si stau si mediteaza imbratisati, no shit!...femeie care ulterior isi prinde piciorul intr-o capcana si puf...o calca turma de salbatici in picioare
-Noe et co. trag concluzia ca o fata cu o plaga abdominala nu e fertila de parca i-ar fi iesit ovarele pe acolo
-ingerii cazuti devin un soi de sfarma piatra cu aripioare rudimentare care-l apara pe Noe dupa ce l-au aparat pe Cain de Creator, schimbare de tabere
-urmasul lui Cain intra in arca printr-o gaura prin care nu intra apa
-Noe inventeaza semineul care are un horn drept in sus, fara cos de fum, fara aparatoare...si nu ploua-n el!
-ca intr-un infern dantesc, ultimii oameni supravietuiesc pe un varf de munte (cum or fi ajuns acolo primii alpinisti?) si se jeluiesc zile in sir pana ii spala un val
-un fiu al lui Noe trimite o cioara, dupa ce Noe se decide ca de fapt isi iubeste nepoatele...vine porumbelul cu ramura de maslin, netrezit si netrimis
-familu' lui Noe a petrecut pe arca >9 luni, nora lui concepand si nascand gemenele pe arca (ii chinuia corectitudinea in fata Creatorului, vin sa ceara binecuvantarea lui Noe dupa ce au comis-o, iata...curvie pe arca!)
-urmasul lui Cain ajuns pe arca haleste la animale timp de 9 luni de dispar multe specii (asa or fi disparut si dinozaurii?)
-Noe de cum ajunge pe uscat se imbata ca porcu' cu zeama de struguri crescuti la malul marii
-in final Noe tranteste un altar cu ceva falfaid (idoli?) la care se inchina
-alte detalii cretine: animalele de pe arca adorm afumate de fum de ierburi, nevasta lui Noe inventeaza testul de sarcina, Noe coboara cu incetinitorul cutitul asupra gemenelor si brusc il loveste dragostea de le saruta pe crestet (senzatia de deja vu cu moartea lui Javert care face trosc de o bordura de ciment din mijlocul Senei)
Concluzie: film stupid, scenariu de 2 bani, regie si interpretare idem. Din acest film aflam: geneza incestului, alcoolismului, crimei, patricidului, urii fata de aproape, egoismului...and so on.  Acum am inteles de ce l-au scos pe Russell Crowe cu paza din Vatican, filmul e o blasfemie prin prostie!
OK, se abate mult de la textul cartilor sfinte (Coran, Biblie, Torah), dar de aici si pana la a crea un SF aberant, stupid, ridicol e cale lunga. Nu ma asteptam sa vad o ecranizare gen Ben Hur, Iisus din Nazaret, The Passion of Christ, dar totusi...asta e prea mult!

Edited by rellyc, 19 April 2014 - 10:07.


#47
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Astazi ma duc si eu la filmul asta. Sper sa nu fiu dezamagit:)

#48
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
ce film prost... am fost la el si am adormit o perioada, nici acum nu stiu de unde au gasit-o pe tipa aia. efectele speciale sunt ok, dar nu merita ~20 de lei.

#49
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postrellyc, on 19 aprilie 2014 - 10:04, said:

-familu' lui Noe a petrecut pe arca >9 luni, nora lui concepand si nascand gemenele pe arca (ii chinuia corectitudinea in fata Creatorului, vin sa ceara binecuvantarea lui Noe dupa ce au comis-o, iata...curvie pe arca!)
Aici ai cam dat-o-n bara. Gemenele n-au fost concepute pe arca.

#50
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postdiogene_din_butoi, on 21 aprilie 2014 - 22:48, said:

Aici ai cam dat-o-n bara. Gemenele n-au fost concepute pe arca.
De fapt tipul n-a înţeles mai nimic din film. Cred că era pe jumătate adormit... :lol:

#51
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Mi se pare putin ciudat ca unele animale erau preistorice.

#52
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Tocmai ce am venit de la cinema...o ecranizare penibila,am ramas complet dezamagit.Mai bine alegeam Spiderman 2...probabil nu ma plictiseam atat de mult. Posted Image

Edited by mobilewave, 09 May 2014 - 01:45.


#53
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostTinkerbelle, on 21 aprilie 2014 - 23:10, said:

De fapt tipul n-a înţeles mai nimic din film. Cred că era pe jumătate adormit... Posted Image

Cu ce greseste, mai exact? Astept sa ma lumineze si pe mine cineva din astia care "au inteles" filmul.

Mie mi s-a parut un film de un cretinism rar, care urmareste oarecum sa impace si capra evolutionista si varza creationista si sfarseste prin a enerva pe toata lumea, jignind atat credinciosii cat si inteligenta celorlalti. Filmul e presarat de atat de multe scene penibile si absolut retardate, incat nici nu stiu de care sa ma leg prima data.. Oricum, rellyc a facut o treaba destul de buna in enumerarea celor mai multe tembelisme (i-au mai scapat cateva, dar e de inteles, fiind atat de multe).

Scene pe care le-a ratat:

Noe & co. sunt condamnati de consiliul oamenilor-bolovan sa 'putrezeasca' intr-o groapa. In decursul noptii, in groapa in care isi asteptau sfarsitul, cei doi soti constata cu intristare ca fetita pe care o salvasera nu va putea avea copii niciodata.

Matusalem ii zice Emmei Watson ca este, practic, fiica lui Noe, si ca trebuie sa ii dea si el binecuvantarea. Prin 'binecuvantare', ii da capacitatea de a ramane insarcinata cu (practic) fratele ei (si ii produce niste modificari hormonale extreme care o fac sa o ia la goana si sa sara direct in penisul lui, pe care pana atunci il ocolise cu indarjire)

Noe, un tip care a asistat la destul de multe chestii ciudate la viata lui incat sa i se mai para ceva iesit din comun, sufera un adevarat soc cand afla ca Emma a ramas insarcinata, contrar a ceea ce credeau ei ca e posibil. Replica memorabila: "CUM?!? EA NU POATE FACE COPII!!! E IMPOSIBIL ASA CEVA!!!"

Noe este relativ relaxat la ideea ca va trebui sa moara si el alaturi de nevasta si copii, dar sufera o cadere nervoasa de proportii in momentul in care afla ca va fi bunic.

Din faptul ca potopul se opreste, Noe trage concluzia ca daca nou-nascutul va fi fata, va trebui spintecat cat mai rapid.

Cand Emma naste doua fetite, nevasta ii spune lui Noe: "e fix ceea ce aveam nevoie!" Huh?! Is she saying what I think she's saying...?

Noe ureaza populatiei planetei sa 'creasca si sa se inmulteasca'. Populatie: bunicu, bunica, fiu, fiu+nora, nepoata 1, nepoata 2. Astept cu interes partea a 2-a Posted Image


Nota bene: Crestinilor, sa nu va mai aud ca va plangeti de homosexualitate si alte deviatii! Pai, vedeti unde duce cosangvinizarea? Cine e de vina? Posted Image


A, spoiler alert!

#54
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
foarte slab...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate