Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Noah (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
destul de interesant din trailer.

#20
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
March 28, 2014, - 6:37 am
Noahcide: “Noah” Movie is More Like “Game of Thrones” Than Bible; Better Title: “Not Noah”
By Debbie Schlussel
Hollywood committed Noahcide. They killed the Biblical story in favor of a People for the Ethical Treatment of Animals*, soap opera, action film version of what bears little resemblance to the Bible version.

The new movie, “Noah,” in theaters today, would be better called a host of other things: “Game of Thrones Noah,” “The Noah-dashians,” “Dysfunctional Family Noah.” Or just plain, “NOT Noah.”
As a kid in a religious Jewish day school, I learned the Noah chapter of Genesis in its original Biblical Hebrew. And, so, I was confused when I screened this film earlier this week and saw something that directly contradicts what the Bible says in plain language about Noah and his family. Instead of G-d telling Noah to build an ark, take his sons and their wives, and enough pairs of animals to repopulate the world, I saw a genocidal, homicidal, action hero Noah (Russell Crowe) bent on destroying the human race and on a mission to murder his twin granddaughters whom his oldest son had with some random babymama Noah rescued as a child from a pillaged village, destroyed by non-vegetarians. He says “the Creator” wants all humans destroyed because they are bad, but not animals because only they are good. Huh?

Where the heck is this in the Bible? Nowhere.
I also watched various half love-scenes between Noah’s eldest son and the babymama and between Noah’s second son and some other chick whom Noah refuses to allow aboard the ark. Noah’s younger two sons are angry with him because they don’t have any women. But Noah tells them this is because G-d ordered him to destroy the human race and to murder any female grandchildren that are born. The younger two sons want, instead, to marry their two new twin nieces to continue the human race. Again, huh? The Bible makes clear that Noah’s three sons were married before (probably well before) the flood began and that they took their wives with them aboard the ark. And it makes clear that G-d did want the human race to continue with Noah’s descendants. Noah wasn’t a genocidal, homicidal, vegetarian maniac the way this movie claims he was or an action hero warrior on the order of “300.” In fact, the Bible says he was a righteous man who found favor in G-d’s eyes and who was, at the time, 500 years old.
The Bible says that G-d wanted to destroy most of humankind because they were evil and engaged in every bad thing imaginable. But, in this movie, the wicked are warriors who eat meat. Noah and his family are vegetarians who only eat plants. Noah tells his sons that the bad guys kill an animal and eat it because they don’t know that “their strength comes from the Creator.” Like I said, it’s the PETA Noah, not the real thing.
And that’s another problem with this movie. The name “G-d” or “Lord” is never once mentioned. It’s only “the Creator.” At first, I thought it was great that Noah recognizes a higher power, but the movie’s constant bizarre dream sequences of the snake and the apple and other stuff makes it soon appear that “the Creator” in this movie is like some sort of New Age solstice god. It’s weird.

Edited by searcher-star, 31 March 2014 - 10:12.


#21
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Nu s-a ridicat mai deloc la inaltimea asteptarilor. Si nu pentru ca n-a respectat Biblia, n-aveam pretentia asta; voiam doar sa fie demn de Aronofsky.

I-am dat un 7.5 asa, de dragul lui Crowe, Hopkins si Watson :)

#22
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Noe ăsta are ceva mesaj cu iz gnostic, genul regăsit și în the Fountain dar cu alt scop și adresat omenirii și nu unul om sau unei perechi de oameni. E genul de film care nu place și e greu de înghițit de amerilocii care cred încă în faptul că soarele face ture în jurul Terrei.

The Fighter și Black Swan sunt mai accesibile. Requiem în schimb mi s-a părut supra-apreciat.

Ca notă, merită 7, dar la ce panarame au rulat în ultima vreme, e f. ok.

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostOuroboros, on 02 aprilie 2014 - 01:33, said:

The Fighter și Black Swan sunt mai accesibile. Requiem în schimb mi s-a părut supra-apreciat.

Ca notă, merită 7, dar la ce panarame au rulat în ultima vreme, e f. ok.
Ai vrut sa spui The Wrestler ,The Fighter e de D.O.Russell.

Edited by edigee, 02 April 2014 - 09:56.


#24
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Atatea critici are la activ, ca-mi vine sa merg sa-l vad.

#25
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostOuroboros, on 02 aprilie 2014 - 01:33, said:

Noe ăsta are ceva mesaj cu iz gnostic, genul regăsit și în the Fountain dar cu alt scop și adresat omenirii și nu unul om sau unei perechi de oameni. E genul de film care nu place și e greu de înghițit de amerilocii care cred încă în faptul că soarele face ture în jurul Terrei.

The Fighter și Black Swan sunt mai accesibile. Requiem în schimb mi s-a părut supra-apreciat.

Ca notă, merită 7, dar la ce panarame au rulat în ultima vreme, e f. ok.

Hai mai, ce ai cu amerilocii? Adica nu sunt in stare sa inteleaga filme bune, cu ceva inteligenta in ele?
Nu am vazut filmul asta, poate am sa il vad ca imi place genul de filme cu iz gnostic.

Edited by me_raul, 02 April 2014 - 16:37.


#26
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Izul gnostic e puțin pregnant față de the Fountain. Posted Image

Eu ziceam doar că amerilocilor le place mai mult să vadă cururi ca în Wolf of Wall Street sau gore ca-n 300. Îi jignești dacă ai un mesaj mai acătării. Iar dacă te iei și de biblie, pățești ca Mel Gibson: nu te mai bagă în seamă marile case de producție.

Dificultatea scenariului nu trebuie să depășească pe cea a lu' Vasilache din Abecedarul vechi de clasa 1. Dacă o dai prin bălării de' te crezi Sadooveanu, dracu' te-a luat. Mai de succes e dezaxatul ăla de von Triers. La ăla măcar poți face abstracție de scenariu ca să vezi o hemospermie de toată frumusețea în Antichrist.

Edited by Ouroboros, 03 April 2014 - 23:37.


#27
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostOuroboros, on 03 aprilie 2014 - 23:34, said:

Izul gnostic e puțin pregnant față de the Fountain. Posted Image

Eu ziceam doar că amerilocilor le place mai mult să vadă cururi ca în Wolf of Wall Street sau gore ca-n 300. Îi jignești dacă ai un mesaj mai acătării. Iar dacă te iei și de biblie, pățești ca Mel Gibson: nu te mai bagă în seamă marile case de producție.

Dificultatea scenariului nu trebuie să depășească pe cea a lu' Vasilache din Abecedarul vechi de clasa 1. Dacă o dai prin bălării de' te crezi Sadooveanu, dracu' te-a luat. Mai de succes e dezaxatul ăla de von Triers. La ăla măcar poți face abstracție de scenariu ca să vezi o hemospermie de toată frumusețea în Antichrist.

Cred ca mai bine ramanem la lucruri simple. Daca nu imi place un film nu ma uit. Nu ma intereseaza cat de inteligenti sunt sau nu sunt amerilocii, cum le zici tu. :) Daca vrei dificultate, pui mana pe o carte grea, din vari domenii si gata, ai dificultate.

#28
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Vazut miercuri filmul si mi-a placut. Nu aveam nicio asteptare de la el si cred ca a contribuit la parerea finala. Pentru mine a fost genul de film care da apa la moara ateistilor, dar pe credinciosi ii face sa creada mai mult. Intr-un fel, era un film de care aveam nevoie, aducand un aer proaspat.
Ni se prezinta doua tabere: una dintrre ele incearca sa traisca in armonie cu natura, animanele, plantele faurite de Creator - chiar mi-a placut spunandu-i asa in loc de Dumnezeu, astfel dandu-i o nota de originalite in sensul ca prin acele vremuri nu se nascocise numele de Dumnezeu - si o alta care cosnidera ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Creatorului pentru a domina, cuceri si a supune. Amandoua sunt plauzibile, poti fi adevarate.
Venirea potopului inseamna pentru Noe disparitia omenirii deoarece aveam prea mult rau in noi, motiv pentru care am si fost alungati din Eden. De asemenea, nu am stiut sa traim in armonie cu animalele, plantele. Prin faptul ca celalat trib consuma si carne, Noe vedea in asta ticolasenia oamenilor. Dar in acelasi timp poate fi considerat si ca tot ceea ce Creatorul faurise era pentru ca noi sa ne putem bucura de ele.
Vizionarea acestui film m-a facut sa-mi pun niste intrebari cu caracter religios si sper sa gasesc raspuns la ele pe topicurile specializate.
In final, i-as acorda nota 8.

#29
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostOuroboros, on 03 aprilie 2014 - 23:34, said:

Eu ziceam doar că amerilocilor le place mai mult să vadă cururi ca în Wolf of Wall Street sau gore ca-n 300. Îi jignești dacă ai un mesaj mai acătării.
Si te pomenesti ca mesajul asta tocmai in Noe l-ai gasit, nu? :D

#30
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostHighHopes, on 05 aprilie 2014 - 00:05, said:

Si te pomenesti ca mesajul asta tocmai in Noe l-ai gasit, nu? Posted Image
Făceam doar un comentariu legat de notele pe iMDB. Compara noul 300 cu Noe. Să vezi ce comentarii amuzante găsești. :P

#31
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Rezonez mai mult cu criticii de pe Rotten Tomatoes, unde Noe are 6.6 si 300: Rise of an Empire, 4.9 :P

Sunt de acord ca Noe e mai bun, dar nu suficient cat sa vorbim despre vreo dificultate a scenariului sau mai stiu eu ce substanta si mesaj mentionate de tine mai sus.

Edited by HighHopes, 05 April 2014 - 11:18.


#32
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostHighHopes, on 05 aprilie 2014 - 11:14, said:

Rezonez mai mult cu criticii de pe Rotten Tomatoes, unde Noe are 6.6 si 300: Rise of an Empire, 4.9 Posted Image

Sunt de acord ca Noe e mai bun, dar nu suficient cat sa vorbim despre vreo dificultate a scenariului sau mai stiu eu ce substanta si mesaj mentionate de tine mai sus.
Evident că nu are cine știe ce substanță. Am încercat să mă limitez la comparație. Noe e un film ușurel și pe alocuri plictisitor. Dar nu mai plictisitor ca 300: Rise of an Empire în care doar scena cu Xerses  când spune „War!” deasupra mulțimii e memorabilă și amețitoare (în 3D).

#33
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
eu oricum nu prea ma iau dupa imedebe si nici dupa ce scriu "zmeii" aia neica nimeni de pe Rotten Tomatoes.

#34
pauli-marco

pauli-marco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2013

View PostHighHopes, on 17 noiembrie 2013 - 22:02, said:

Darren Aronofsky nu prea dezamageste. Ii mai are alaturi si pe Russell Crowe si Anthony Hopkins, greu de crezut ca n-o sa fie un film bun.
ei bine pe mine ma dezamăgit cumplit i-am dat nota 6 doar din cauza actorilor dar acțiunea filmului lasa de dorit

#35
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Ema Watson merita un 5. Zghiară tot așa de bine pe cât Fecioara Maria era fecioară. :D

#36
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostLordRevan, on 04 aprilie 2014 - 09:56, said:

Vazut miercuri filmul si mi-a placut. Nu aveam nicio asteptare de la el si cred ca a contribuit la parerea finala. Pentru mine a fost genul de film care da apa la moara ateistilor, dar pe credinciosi ii face sa creada mai mult. Intr-un fel, era un film de care aveam nevoie, aducand un aer proaspat.
Tu vorbești serios? Tu ne vezi așa cum e Noe în atrocitatea aia de film? Nu puteam înțelege cum de nu l-au ucis pe Noe cei doi băieți de când a amenințat că va ucide copilul lui Ila. Când a început să meargă după copii să îi ucidă auzeam pe niște fete din spate râzând și m-a apucat și pe mine un râs nervos. E o tâmpenie de film ce m-a făcut să nu vreau să mai văd nici un fel de film de nici un fel niciodată. Nu-mi vine să cred că am plătit bani ca să stau 2 ore să văd cum un ateu își varsă frustrările pe Dumnezeu și pe creștini. Doar un creștin imbecil ar putea să i se pară de folos acel film. M-am săturat de Hollywood și de cât de tâmpiți sunt că nu sunt în stare să facă un film de natură religioasă ( orice tip, nu neapărat creștină ) că sunt prea superficiali și prea bătuți în cap. Crede-mă că m-am dus la film conștient că va conține erezii dar am spus să fiu open-minded că poate mesajul e unul foarte frumos. Și am ieși de acolo scârbit de americani, de comic-con-urile lor, de filmele lor și de toată cultura lor demnă de niște spălați pe creier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate