Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ce CMS recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
Salutare! Tot caut de ceva vreme un CMS care sa se potriveasca nevoilor mele:

- sa aiba traducere in romana;
- sa i se poata integra un forum (SMF, PHPbb, IPB - ceva cu traducere in romana);
- sa i se poata integra o galerie foto;
- sa i se poata integra un modul pentru anunturi publicitare;
- release under GNU license ;)

Ma  tot joc de cateva luni cu Mambo, mai nou Joomla dar nu imi prea iese pasenta cand incerc sa ii implementez forumul si galeria foto, galerie foto de care oricum sunt cam dezamagit.

Poate sa imi recomande cineva alt CMS?

Cu multumiri.

Edited by izu, 09 December 2005 - 03:05.


#2
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Si eu am incercat cu Mambo (si mai recent Joomla) sa-mi intretin site-urile, dar am trecut acum pe Drupal. Este mult mai greu de invatat, dar este foarte customizabil. Daca stii sa umbli in php nu vei avea probleme prea mari cu el.

Are traducere in romana.

Are forum integrat, desi e cam slabut la optiuni. Despre adaptari pentru PhpBB sau alte forumuri nu stiu sa fie. Poti desigur oricand sa pui forumul pe un subdomeniu.

Adaptari pentru anunturi nu cred ca are (nu e pe site-ul oficial).

Are modul pentru Gallery2.

Desi la prima vedere este cam saracacios, il recomand din tot sufletul. Este extrem de puternic si flexibil, si este facut pentru comunitati (asta nu inseamna ca nu poate fi folosit cu succes si in alte scopuri).

#3
danyboy2010

danyboy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2005
Nush chiar dak e exact ce vrei tu dar poti incerca: http://www.subdreamer.com/ versiunea lite sau... :)

are traducere ,ro integrare forum etc . Mie imi place f mutl are o groaza de skinuri si e foarte customizabil

#4
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
@ preacher - mi-am aruncat mai demult ochii pe drupal si nu l-am gasit pe gustul meu. + ca nu are tot ceea ce imi trebuie.

@ danyboy2010 - nici asta nu are tot ce imi trebuie.

Am petrevut ceva mai mult timp pe www.xoops.org si am gasit toate modulele care imi trebuiesc si tot acolo am gasit un tip binevoitor care a tradus in romana cateva componente.
Pana una alta, cred ca ma apuc sa il testez pe-asta.

Daca mai stie cineva un alt CMS .......... eu inca mai astept raspunsuri.

Toate cele bune!

#5
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
nu-si mai arunca nimeni ochiul pe-aici?

#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Din cate stiu eu nici un CMS nu are tot ce vrei - trebuie sa faci un pic de implementari pe acolo pentru orice CMS! Mai bine te uiti pe CMSMatrix si iti alegi de acolo ce iti place!

#7
Rares_Pintea

Rares_Pintea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 18.11.2004
personal typo3 mi se pare cel mai "puternic" . E ceva bataie de cap cu el, dar daca stii cat de cat PHP , o sa-i faci fata :) . Oricum, gasesti documentatie foarte bine pusa la punct pe site-ul lor.

  
Bafta

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
DIY :)

#9
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@sebulbus, daca stia omul nostru sa "DIY" nu venea aici si ne intreba - isi lua orice CMS cat de cat bun si il modifica.

Eu personal recomand Drupal si Joomla - nu au tot ce vrea el dar se poate implementa!

#10
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
DIY - ce Dumnezeu mai este si asta?

Am instalat Xoops, are toate modulele care imi trebuiesc si unele din ele mai au si traducere in romana. Deci am cam dat  verdictul: XOOPS.

Joomla este singurul pe care l-am testat o perioada mare de timp. Toata lumea il lauda, dar la partea de module sta destul de prost. Toti codeaza tot felul de componente, care mai de-care mai useless, iar de cele pe care le cauta toti innebuniti pe forum nu se ocupa nimeni

Multumesc tuturor.

DIY=?  http://www.google.ro...:en-US:official a gasit numai tampenii

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Do It Yourself - adica sa iti codezi singur un CMS.

@izu, daca ai ramas la XOOPS de ce ai mai intrebat?

#12
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
@ preacher cand am inceput topicul (pe 9 dec), habar nu aveam de calitatile lui XOOPS (stiam doar ca exista, dar nu l-am studiat in amanuntime). Intre timp l-am testat si am ajuns la concluzia ca este ceea ce imi trebuie.
Oricum, imi place cum arata si drupal, dar nu prea am gasit componentele pe care le vreau.

Cat despre DIY - ce ar fi ca utilizatorii de Linux sa se apuce sa-si scrie fiecare cate un sistem de operare? Ca sa fiu ceva mai explicit, daca vrei sa bati un cui, nu te apuci si iti faci mai intai un ciocan. Asta este parerea mea si este foarte posibil sa ma insel. (Cert este ca un prieten care este angajat si lucreaza in PHP mi-a dat acelasi sfat)

Sa auzim numai de bine!

Edited by izu, 19 December 2005 - 01:01.


#13
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@izu, ok si bafta cu xoops- sper sa nu iti dea prea multe probleme!

Cat despre DIY, ai dreptate. Mai vin niste forum-isti cu idei din-astea stupide. Ceea ce nu inteleg ei este ca daca puteam sa programam ceea ce aveam nevoie o faceam de mult!

#14
zerro[b]

zerro[b]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.08.2005
eu folosesc PHP Fusion... ma inteleg bine cu el cu toate ca nu are prea multe optiuni :|

#15
zerro[b]

zerro[b]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.08.2005

 danyboy2010, on Dec 9 2005, 11:39, said:

Nush chiar dak e exact ce vrei tu dar poti incerca: http://www.subdreamer.com/ versiunea lite sau... :)

are traducere ,ro integrare forum etc . Mie imi place f mutl are o groaza de skinuri si e foarte customizabil

se gaseste si moca asta ? :D

#16
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
se gaseste daca stii unde sa cauti :)

#17
zerro[b]

zerro[b]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.08.2005
ai putea sa ma ajuti ? :D

#18
_anda_

_anda_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2005
WordPress.org - asta e cel mai misto.
Are o gramada de pluginuri, skinuri etc (codex.wordpress.org).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate