Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Piatra de alaun

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
fanetrotil

fanetrotil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.11.2009
Eu folosesc de aproximativ 6 luni piatra de alaun pe post de deodorant pentru subrat, insa desi scria pe ele "Potasiun Alum", am descoperit că unele dintre ele sunt mai eficiente decât altele. Trageţi voi concluziile Posted Image

Printre "modelele" pe care l-am considerat ok sunt cea din poza de mai sus (luat de aici) si modelul asta de piatra de alaun

[ https://i.imgur.com/voWcAMx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu recomand, în schimb, modelul ăsta. În 2 ore după duș put mai rău ca un porc mistreț sălbatic. Posted Image

[ http://www.organik.ro/uploads/products/ALUMS_SITE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Piatra de alaun nu mi-am luat nici in ziua de azi pentru acelasi motiv pe care l-am mentionat pe prima pagina. Din multitudinea de antiperspirante incercate de-a lungul timpului am luat decizia sa raman la Mennen gel pentru simplul fapt ca invart de rotita de la baza de doua ori (se aud doua click-uri). Astfel se dozeaza fix cantitatea de care am nevoie. Cat despre eficienta, e la fel ca majoritatea antiperspirantelor, nimic deosebit. Difera doar mirosul. Cel putin in cazul meu. Totusi, am observat ca cele solide sunt mai eficiente, la polul opus aflandu-se cele roll-on.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
piatra de alaun NU este antiperspirant, impiedica doar aparitia mirosului de transpiratie.

eu am deo cristal marca balea, din magazinul dm, in perioada asta am vazut ca este la oferta (reducere), costa 10 lei.
folosesc piatra de alaun de un an de zile, confirm faptul ca mirosul neplacut de transpiratie dispare complet, cu conditia sa ai axilele rase/epilate si sa aplici cristalul imediat dupa dus, cat pielea este inca umeda.
dupa un an de zile abia se cunoaste cat s-a consumat din piatra/cristalul respectiv.
in plus, nu pateaza si nu imbacseste tesatura hainelor, asa cum o fac multe deodorante/antiperspirante - cu bila, stick, gel sau spray.

#40
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Folosesc de aproape 1 an  piatra de alaun. Am incercat 2 modele ambele de la DM foarte bune.
Chiar si vara daca transpiri mult nu mai mirosi deloc. Ajungeam seara acasa si nu imi venea sa cred. In combinatie cu un parfum bun de durata e nemaipomenit.
Dau de 2 ori, seara dupa dus si dimineata cand plec de acasa.

View Postcorinadaniela, on 10 iulie 2015 - 13:30, said:

piatra de alaun NU este antiperspirant, impiedica doar aparitia mirosului de transpiratie.

in plus, nu pateaza si nu imbacseste tesatura hainelor, asa cum o fac multe deodorante/antiperspirante - cu bila, stick, gel sau spray.
Daca ai o camasa de culoare inchisa si transpiri in exces pateaza putin, am patit de 2-3 ori in timpul verii, lasa niste urme albe ca si cum ai avea sare pe piele.

Edited by catalin22, 07 March 2017 - 09:41.


#41
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
catalin, adevarul este ca eu nu am haine inchise la culoare, e posibil sa fie corect ce spui tu.
dar daca ma gandesc la tricourile sotului meu, majoritatea negre sau in culori inchise, nu am observat sa ramana urme sau pete dupa folosirea cristalului de alaun.
mai degraba acele urme despre care spui tu sunt chiar sarea din transpiratie, daca persoana in cauza transpira excesiv.
oricum, eu sunt foarte multumita de acest cristal de alaun. pentru ca marele lui merit este eliminarea mirosului neplacut de transpiratie, timp de 24 de ore. insa eu nu transpir excesiv la axila, nici sotul meu.
la cei care au ghinionul sa transpire excesiv, doar cristalul nu este de ajuns, deoarece nu reduce cantitatea de transpiratie (nu blocheaza canalele prin care glandele sudoripare elimina transpiratia).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate