Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce isi tin mamicile bebelusii in brate pe scaunul din fata al masinii?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PosthemTT, on 16 noiembrie 2013 - 23:07, said:

Acea mamica e femeie - te uiti la ele cum conduc si singur iti vei raspunde la multe intrebari DAR boul ala de tata are si el un cuvint de spus , daca are bani de masina scumpa are si 3-6 sute lei sa cumpere un scaun omologat.

boul ala este un zeu la volan, el e cel mai bun sofer din lume si deci plodul n-o sa pateasca ceva vreodata. Cel putin, nu din vina lui. Iar accidentele de tipul intra altul in tine si mori fara nicio vina nu intra la socoteala. Cu alte cuvinte, putin ii pasa de viata copilului. Cat despre mama...pai cu un bou de genul asta putea sa proceeze doar una care e atat de idioata incat sa-si puna toata increderea in...hazard. Nu pot sa pricep unde au disparut instinctele materne, dar poate e ceva in apa, stiu eu?

Eu nu pot intelege cum politia nu-i arde pe dobitocii astia cu amenzi mari de tot, dar mari tata, sa le ajunga. Nici nu-s greu de depistat, la fiecare juma de ora vezi cate-o mama cu copilul tropaind pe torpedou.

Edited by Michidoo, 16 November 2013 - 23:17.


#20
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View PostMichidoo, on 16 noiembrie 2013 - 23:16, said:

Nici nu-s greu de depistat, la fiecare juma de ora vezi cate-o mama cu copilul tropaind pe torpedou.

E la scara nationala.
Uite si citeste.
http://www.click.ro/...1705029524.html

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

(2) Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postticusor, on 16 noiembrie 2013 - 22:14, said:

observat o multime de mamici care isi poarta copilul in brate pe scaunul din fata al masinii.
Eu am vazut faze si mai frumoase, de ex tatic care conduce si tinea copil intre el si volan :P

#23
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Poate pe drum neasfaltat, drum de tara.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Nope, in fata gradinitei de unde tocmai pleca cu copilul la terminarea programului Posted Image

#25
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View Postticusor, on 16 noiembrie 2013 - 23:43, said:

Poate pe drum neasfaltat, drum de tara.
Tocmai a fost un caz din asta. Si nu era pe drum de tara.
In plus daca e pe drum de tara asta nu e o scuza. toate drumurile au acelasi regim.

#26
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

View Postandreic, on 16 noiembrie 2013 - 23:44, said:

Nope, in fata gradinitei de unde tocmai pleca cu copilul la terminarea programului Posted Image
Si pe mine ma mai punea taica-meu cand eram mic sa tin volanul daciei,din capatul strazii pana la poarta,unde mai pui ca eu stateam mereu in fata inca de la 7-8 ani.

Edited by Man-Of-Steel, 17 November 2013 - 00:02.


#27
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
e si mai rau pe drum neasfaltat, de tara. La fiecare groapa il dai cu capul de toate alea, de ajunge bietul bebeu sa se tina cu dintii de volan...

#28
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postemyboy, on 16 noiembrie 2013 - 22:28, said:

Normal ca au fost iritati . Si pe mine ma enerveaza astia de scot capu pe geam si vin cu to felul de afirmatii  . In situatia de fata e adevarat ca nu e bine sa tii copilul in brate pe bancheta de fata , dar ce te freaca pe tine grija  ? E copilul tau ?

in cazul de fatza a fost ceva preventiv.
se pare ca nu ai ajuns asa departe. ceva de genul ...conducere preventiva....understand?
nu e copilul lui dar ar fi pacat sa il vezi dupa 2-3 km desi nevinovat copilul batut de bord sau iesit prin parbriz din cauza unui cocalar cu un bmw care nu a cedat trecerea sau a facut drifturi...ca e plin de ei in ziua de azi. asa ca mi se pare ca colegul nostru care i-a atentionat a procedat corect.
actiuni similare ar trebui sa faca politia ba chiar sa mai dea cate o amenda.

ps: mai bine sa previi...dar multi nu inteleg doar dupa ce au patzit-o. cand deja e tarziu

#29
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Va garantez ca atunci cand veti avea proprii vostri copii il veti duce cel putin odata in brate, in masina, cu tot scaunul omologat pe care veti da banii.. Poate nu pe scaunul din fata, asta deja e alta mancare de peste.
Dar de intamplat se va intampla. Nu cunosc mama care sa nu se trezeasca macar o data in situatia asta. Eu am fost, cand m-am suit intr-un taxi cu picii.... Am realizat brusc ca nu pot sa le pun centurile de siguranta. In timp ce mormaiam ceva la adresa sortii, copilul mai mare mi-a spus "'stai linistita , mami, ca bunicu ne duce mereu fara scaunele si centura si noua ne place mult!

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Eu nu pot intelege cum politia nu-i arde pe dobitocii astia cu amenzi mari de tot, dar mari tata, sa le ajunga. Nici nu-s greu de depistat, la fiecare juma de ora vezi cate-o mama cu copilul tropaind pe torpedou.
deci fii atent... mergeam pe A2 spre mare... ma depaseste unul cu un passat break (cred ca avea 150 cand m-a depasit)... in spate pe platforma aia ce acopera porbagajul se invartea un copilas... doar o frana daca punea si zbura prin masina daca nu si prin parbriz
sun la 112, povestesc la aia ce si cum...
dupa vreo 30Km, sub pod, garcea... opresc, intreb:
- l-ati oprit pe ala cu passatul?
- nu!
- aha... pai nu ati fost atentionati prin statie?
- ba da!
- pai?
- noi suntem in misiune ordonata! suntem cu radarul! nu putem parasi masina (echipajul)... ne ocupam numai de radar
cam atat despre siguranta si incredere!

Quote

Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.

ce te faci cand masina are locuri doar in faţă?!?

si ca sa raspund la intrebarea initiatorului
- pentru ca sunt femei!!! ce te astepti de la ele? sa gandeasca?!? cu ce?!?

Edited by Nero-d, 17 November 2013 - 02:51.


#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostNero-d, on 17 noiembrie 2013 - 02:48, said:

- pentru ca sunt femei!!! ce te astepti de la ele? sa gandeasca?!? cu ce?!?
...se vede treaba ca tu ai fost nascut de un barbat....

#32
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PosthemTT, on 16 noiembrie 2013 - 23:13, said:

La vreo 100 si ceva de litri de motorina consum pe ora numai Panzer si tancuri vei vedea pe strazi plus ca daca intri in ceva mai solid ca tine pilaf te faci, daca e mai slab il darimi si gata  si da , in tanc daca iti cumperi ai unicul avantaj de a-ti tine copilul in fata si de a te intoarce in parcare pe loc , eventual mai poti bate nuci cu turela Posted Image

punem pe gpl, facem un efort financiar, gasim o solutie, luam si noi ceva mai light, rusesc, sa spulbere macar ML-ul
ce e mai solid ca tancul ?

totul pentru siguranta plodului, sa nu îi pice drobul de sare in cap ca se imprastie


P.S stiti de ce fotbalul american a devenit asa violent ?

Edited by opop, 17 November 2013 - 11:18.


#33
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Dar unde va credeti ? In Rusia ?

#34
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
"Ideea e de ce multe mamici nu vor in spate. Din nestiinta sau de ce? " nici eu nu stiu.dar ma chinui sa aflu, sper ca a mea sa vrea in spate si dupa ce e mamica

referitor la topic- pentru ca e o proasta. de ce scriem 2 pagini de topic pentru asa ceva?are impresia ca nu pateste nimic.cine e prost sa moara.punct

#35
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Hai sa va dau o tema de gandire... accident violent cu copil in spate in scaun special, de regula copilul scapa, parintii din fata mor, ajunge orfan. Daca nu poarta sigurante, nici copilul nu prea are sanse, decat printr-un noroc chor.
Invers vorbind, nu exista acest spirit de conservare la adresa copilului, deoarece inca este mic, si parintii inca sunt... fertili!

#36
unromeo21

unromeo21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.07.2006
Am citit tot postul cap coada si m-am crucit de multe ori .. ce cretinitati pot unii sa debiteze.. nu e de mirare de ce merg lucrurile asa cum merg in tara, cand jumatate din populatie este debila mintal.
Bine mai ca altii pot, cu scaun in spate si legati cu centura, fara exceptie, pana la varste de 15-16 ani, iar parintii in fata. FARA EXCEPTII pentru ca sunt constienti de riscuri si tin la viata lor si a plozilor, si nu neaparat datorita amenzilor si controalelor care oricum sunt rare. Daca plodului nu ii place, n-are decat sa isi toarca plamanii de plans, e mai sanatos decat creierii imprastiati pe parbriz sau asfalt.

Da, asta nu se intampla in romania, insa e un exemplu ca se poate, atat timp cat populatia e educata si facuta constienta, prin diferite mijloace. Degeaba incerci tu, initiator de post, sa ridici semnale de alarma. Te lupti cu morile de vant ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate