Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Integrarea musulmanilor - lupta intre propria identitate si alipirea la o societate ce le este straina.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
365 replies to this topic

#37
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 vio69a, on 17 noiembrie 2013 - 00:42, said:

ma bucur ca la tine totul este perfect.

Hai sa fim seriosi, nici tu nu crezi ce ai scris!

Am zis ce fac in tara lor da, asa e, nu e treaba noastra. Pina cind vin aici cu principii cu tot si incearca sa impuna reguli noi.

Daca Romania nu e asa cum doresti si ai visat, ai optiuni. Dar nu uita un lucru: daca e asa, o parte e si vina ta. Am mai zis pe ici-pe colo, daca tu aduci 100 de oameni in piata universitatii, eu aduc 500.

Ma buțur cind generez bucurie......
Mersi de like.

#38
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 viotl, on 17 noiembrie 2013 - 01:28, said:

Daca Romania nu e asa cum doresti si ai visat, ai optiuni. Dar nu uita un lucru: daca e asa, o parte e si vina ta. Am mai zis pe ici-pe colo, daca tu aduci 100 de oameni in piata universitatii, eu aduc 500.

Si cu asta sunt de acord.
Doar ca, sa nu uitam un lucru.
Imigrantii in general nu aduc lucruri bune in nici-o tara unde ajung.
Fie ca sunt rusi, pakistanezi, albanezi, romani sau chinezi.

De asemeni nu uit si iar sunt de acord, ca imigrantii musulmani aduc cu ei mai multe si mai specifice probleme.
Unii chiar se integreaza si doresc asta, si se simt bine asa.
Am vazut un asemenea personaj care s-a ridicat in picioare la un meci in fata televizorului la cantarea imnurilor, in timp ce conationalii mei continuau sa cojeasca seminte...
Cand dupa meci l-am intrebar :"-De ce ?"
-Aici am descoperit frumuseti ce nu credeam ca exista si ma simt bine.....
Nu m-a mintit cu "Acum sunt roman" sau "acum gandesc romaneste"...
A spus...din placere.

#39
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 vio69a, on 17 noiembrie 2013 - 01:19, said:

60.000 musulmani romani, sunt perfect integrati.
Dar mai sunt in Romania 30.000 musulmani mai noi, care ar trebui intai sa se integreze printre musulmanii integrati deja, apoi la restul populatiei tarii.
Nu se  prea intampla.Si nici nu sunt dati afara.

Subiectul ar poatea fi de cum se vede din fiecare tabara acest fenomen

Nu-i obligă nimeni să se integreze cu ceilalţi musulmani. Pot sta separaţi, nu-i nicio nenorocire.
Cum le arde de islamism, afară! Dacă-s cetăţeni străini.
Dacă-s români, nu-s daţi afară. Dar după ce vizitează o secţie de poliţie, le iese islamismul din cap ca şi cum n-ar fi existat vreodată, ştii?

#40
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 vio69a, on 17 noiembrie 2013 - 01:41, said:

Si cu asta sunt de acord.
............................
A spus...din placere.

Ei vezi.... Putem fi si de acord!
............
Am uitat mai devreme: Romania e departe de ceea ce ne dorim, e adevarat. Iti spun cinstit, inca imi e rusine sa arat pasaportul in aeroport. Dar, asa cum e, e Romania mea, lasata mie asa de stramosii mei, eu asa am vazut-o de cind am deschis ochii. De aceea nu vreau sa schimb ceva pentru imigranti. De fapt..... daca putem, si daca se discuta omeneste, putem incerca sa schimbam ceva, spre binele tuturor. Dar nu suport sa gindesc macar ca ar trebui sa schimb pentru ca asa vrea un venetic, pentru ca asa cere, pentru ca asa ise pare lui ca i se cuvine. Inima buna si toleranta specific romaneasca nu trebuie intelese ca si generatoare de drepturi. #
................
Stii cum e, ca in bancul ala cu Afganistan:

Cica se duc americanii cu "plugusorul" in Afganistan.
Bat la usa, cioc-cioc.
"Cine-i"
"Noi, americanii. Am venit cu plugusorul"
"Nu va primim, plecati!"
"De ce?"
"Pai, au mai venit unii cu "steaua" si n-au mai plecat...."
(bine, era de actualitate acu' 20 de ani)

#41
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Un topic de rahat.
@Fumatorul: propun sa-l inchizi pana nu degenereaza-n flame.

Edited by SOCRATE_MMXII, 17 November 2013 - 06:29.


#42
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 vio69a, on 17 noiembrie 2013 - 00:21, said:

Valabil si pentru cei din Arabia Saudita ?
Nu ca sunt fan al lor, dar asa, pentru corectitudine si echidistanta.
Daca pleaca atatia kilometrii, inclusiv romani, inseamna ca rau cu rau, dar mai rau fara rau....
Repet, turcii au muncit in Germania si au fost rasplatiti in final, s-au ales cu ceva, un statut egal cu locuitorii din acea tara. Lucratorii din AS se aleg cu abuzuri.

Quote

Revenind la integrarea imigrantilor....

Cei ce nu reusesc alinierea la standardele tarilor gazda, nu vor, nu pot sau nu ii intereseaza ?



Personal, ai incepe de la zero intr-o tara straina, cu mentalitate diferita?
Cu limba si alfabet stranii, cu incertitudinea gasirii de lucru ??
Ce prostie, verisoara mea cu doi copii, unul la scoala si unul la gradinita a plecat in Germania acum 6 luni. Invata limba, copiii la fel, sunt integrati in colectivitate, sotul ei e angajat la o companie germana. N-am auzit-o sa ceara drepturi speciale, sa stea functionarii primariei si vanzatorii de la Aldi cu dictionarul german-roman sa stie cum sa-i vorbeasca.....asta in timp ce multi arabi sau turci nu stiu in germana decat cuvintul ajutor social.
Personal iti zic ca in OM nu exista nicio facilitate pentru imigranti, si numai asta ar fi suficient sa nu-i mai periem atata in fund pe musulmani. Sau principiul egalitatii nu se aplica pentru tine?

 Fumatorul, on 17 noiembrie 2013 - 01:10, said:

Integrarea musulmanilor este un succes în România. Atât de bine s-au integrat musulmanii în peisaj, încât nu se disting. Ori asta demonstrează că o integrare deplină este posibilă.
Despre ce este acest subiect?
Nu-I adevarat. In ultimii doi ani s-au inmultit ca ciupercile. Sunt vizibile mai ales ele, cu hijabul si hainele alea de inmormantare asortate la ochelarii de vedere. In mall e plin de musulmance, basca acu cateva zile era una doar cu patratul fetei vizibil, restul ingropat in niste saci negri, nu exagerez cu nimic.

#43
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Repet, turcii au muncit in Germania si au fost rasplatiti in final, s-au ales cu ceva, un statut egal cu locuitorii din acea tara. Lucratorii din AS se aleg cu abuzuri.
Vio69a nu vede d-astea. Ea-i cu propaganda. Vio69a, macar te platesc bine arabetii?

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Ce prostie, verisoara mea cu doi copii, unul la scoala si unul la gradinita a plecat in Germania acum 6 luni. Invata limba, copiii la fel, sunt integrati in colectivitate, sotul ei e angajat la o companie germana. N-am auzit-o sa ceara drepturi speciale, sa stea functionarii primariei si vanzatorii de la Aldi cu dictionarul german-roman sa stie cum sa-i vorbeasca.....asta in timp ce multi arabi sau turci nu stiu in germana decat cuvintul ajutor social.
Personal iti zic ca in OM nu exista nicio facilitate pentru imigranti, si numai asta ar fi suficient sa nu-i mai periem atata in fund pe musulmani. Sau principiul egalitatii nu se aplica pentru tine?
Mai ce chestie c-o trebuit sa stie germana, ca sa vezi.
Saracii izlamisti nu-i duce capu' sa-nvete si ei germana (sau limba tarii in care emigreaza), da' le place sa stea cu mana-ntinsa sa primeasca totul gratis.
Egalitate la Viorica? Numa' daca-i sharia instituita peste tot.

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Nu-I adevarat. In ultimii doi ani s-au inmultit ca ciupercile. Sunt vizibile mai ales ele, cu hijabul si hainele alea de inmormantare asortate la ochelarii de vedere. In mall e plin de musulmance, basca acu cateva zile era una doar cu patratul fetei vizibil, restul ingropat in niste saci negri, nu exagerez cu nimic.
Neah, n-ai inteles tu. Faceau reclama la sacii menajeri Fino. :D

#44
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 SOCRATE_MMXII, on 17 noiembrie 2013 - 11:31, said:

Vio69a nu vede d-astea. Ea-i cu propaganda. Vio69a, macar te platesc bine arabetii?
Crestinii arabi i-ar da niste pomana daca are vreo indisponibilitate financiara sa stii...Posted Image

 Fumatorul, on 17 noiembrie 2013 - 01:43, said:

Nu-i obligă nimeni să se integreze cu ceilalţi musulmani. Pot sta separaţi, nu-i nicio nenorocire.
Cum le arde de islamism, afară! Dacă-s cetăţeni străini.
Dacă-s români, nu-s daţi afară. Dar după ce vizitează o secţie de poliţie, le iese islamismul din cap ca şi cum n-ar fi existat vreodată, ştii?
Deocamdata, cat muftiul romaniei se tine tare pe pozitii este liniste, adica respectivul are grije sa nu i se radicalizeze comunitatea.
Din pacate mai este cate unul racolat si programat sa se arunce in aer prin europa occidentala.
Caci cum spunea si vio 6 cu 9 taiba nu sta cu manile in san, fiind extremisti
De aceea ea este in relatii excelente cu moderatorul forumului islamul azi, ascary Posted Image sau se ocupa cu invatatura islamica a copchiilor povestindu-le ce rai sunt evreii ca arunca gunoiul in curtea lui mohammad  :roflmao: , impreuna cu lavinia, mare fana osama bin laden.

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Nu-I adevarat. In ultimii doi ani s-au inmultit ca ciupercile. Sunt vizibile mai ales ele, cu hijabul si hainele alea de inmormantare asortate la ochelarii de vedere. In mall e plin de musulmance, basca acu cateva zile era una doar cu patratul fetei vizibil, restul ingropat in niste saci negri, nu exagerez cu nimic.
Ei, nu asta ar fi problema extraordinara, caci fac vanzare.
Problema nashpa este cand ligile lor se apuca sa falsifice contracte de casatorie si din cauza falsului, unii au de suferit.
Au unii din ei asa o apetenta catre falsuri, evaziune fiscala...Posted Image

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Personal iti zic ca in OM nu exista nicio facilitate pentru imigranti, si numai asta ar fi suficient sa nu-i mai periem atata in fund pe musulmani. Sau principiul egalitatii nu se aplica pentru tine?
Visezi facilitati, unii din ei se comporta cu muncitorii straini ca si cum le-ar fi sclavi.
In Liban este frecventa sinuciderea menajerelor venite din etiopia, banghladesh...din cauza de bune tratamente.Le bat de uita cum le cheama.

Edited by ThinkAbout, 17 November 2013 - 12:07.


#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Repet, turcii au muncit in Germania si au fost rasplatiti in final, s-au ales cu ceva, un statut egal cu locuitorii din acea tara. Lucratorii din AS se aleg cu abuzuri.


Categoric.Turcii au insa o puternica influenta europeana, societatea lor a fost pozitiv atinsa de reformele lui Attaturk,
fundamentalismul a fost incrimint in insusi cadrul societatii civile si politice turcesti
Este un exemplu .
Este pozitiv.
Dar restul ?
Proportia neintegratilor dupa unele surse se apropie de 20% .
Raportat la milioanele ce sunt numai in Europa, vei vedea ca este deaja o cifra periculoasa.

Verisoara ta nu a plecat cu doi copii de mana la plesneala, ce-o fi o fi.... sa nu spui asta lui Viorica.
Singurul stat care cu adevarat primeste in vederea integrarii din start imigranti, este Israelul,
unde sistemul social este in asa fel profilat incat fiecare nou venit are minimul de trai si sansa
sa invete limba si sa se reprofileze daca este cazul.
Dar ce e mai important in Israel ESTE CONSENSUL GENERAL AL AJUTORARII NOILOR VENITI priviti ca suport pentru tara si nu ca balast,sau ca o categorie ce se poate ex[ploata la munca grea cu castig cat mai mic.
Si unde cu toate astea unii s-au integrat mai repede, altii mai putin pana la deloc.

In restul statelor se acorda, adevarat, ajutor social.
Dar numai asta este esential ?

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 10:23, said:

Personal iti zic ca in OM nu exista nicio facilitate pentru imigranti, si numai asta ar fi suficient sa nu-i mai periem atata in fund pe musulmani. Sau principiul egalitatii nu se aplica pentru tine?

Exista mai sus un exemplu de facilitati pentru emigranti in OM.
Asta pentru a pastra corectitudinea datelor
Iar daca vrei sa vorbesti si de integrarea imigrantilor in general, nu aici e locul, caci suntem pe aria islam.
Iar daca oferta este inca mai mare decat cererea in alte tari din OM ce vrei tu, patronul sa propria initiativa sa fie galant ??
Ai vazut tu asta la romanii, nemtii francezii sau italienii care angajeaza la negru ?(indiferent daca cei angajati sunt musulmani sau nu ?)

Edited by vio69a, 17 November 2013 - 12:22.


#46
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 vio69a, on 17 noiembrie 2013 - 12:21, said:

Verisoara ta nu a plecat cu doi copii de mana la plesneala, ce-o fi o fi.... sa nu spui asta lui Viorica.
Nu. Am mentionat ca sotul este angajat intr-o companie germana. Si a avut posibilitatea de a o lua cu el. Dar ea n-a stat cu mainile in san si invata de zor germana ca sa se poata angaja, integra, intelegi tu.

Quote

Singurul stat care cu adevarat primeste in vederea integrarii din start imigranti, este Israelul,
unde sistemul social este in asa fel profilat incat fiecare nou venit are minimul de trai si sansa
sa invete limba si sa se reprofileze daca este cazul.
Dar ce e mai important in Israel ESTE CONSENSUL GENERAL AL AJUTORARII NOILOR VENITI priviti ca suport pentru tara si nu ca balast,sau ca o categorie ce se poate ex[ploata la munca grea cu castig cat mai mic.
Si unde cu toate astea unii s-au integrat mai repede, altii mai putin pana la deloc.

In restul statelor se acorda, adevarat, ajutor social.
Dar numai asta este esential ?


Exista mai sus un exemplu de facilitati pentru emigranti in OM.
Asta pentru a pastra corectitudinea datelor
Iar daca vrei sa vorbesti si de integrarea imigrantilor in general, nu aici e locul, caci suntem pe aria islam.
Iar daca oferta este inca mai mare decat cererea in alte tari din OM ce vrei tu, patronul sa propria initiativa sa fie galant ??
Ai vazut tu asta la romanii, nemtii francezii sau italienii care angajeaza la negru ?(indiferent daca cei angajati sunt musulmani sau nu ?)
Te rog sa nu-mi vii cu exemplul Israelului. O fi avand locatia printre arabi, dar se deosebeste de ei ca graul de neghina. Mai mult, asta fiind o exceptie, intareste regula.
Patronul sa fie corect nu galant, si discutam si despre OM in spiritul echitatii, nu de alta. Pentru ca daca pretinzi sa ti se respecte pana si obiceiurile (vezi rugaciunile la servici ca asa vor ei) iar tu in tarile tale de origine te pisi cu bolta pe imigranti, atunci unul dintre noi e fraier si asta trebuie schimbat, nu tolerat sau permis in speranta ca bunul-simt ii va opri. Ca ei nu au asa ceva.

Edited by Bega, 17 November 2013 - 12:37.


#47
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 12:37, said:

Te rog sa nu-mi vii cu exemplul Israelului.
Nici macar, se foloseste de exemplu
Pe forumul islamic host scria invers.
Ca in israel este nashpa in ceea pe priveste whatever.
In plus a cerut public pe softpedia exterminarea israelului in numele lui allah.

Edited by ThinkAbout, 17 November 2013 - 12:50.


#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

Muftiul României este tătar, nu arab.Tătarii sunt cetățeni români din 1878 de când Dobrogea a devenit teritoriu românesc. Nu compara tătarii și turcii(nu țiganii turci) din România cu arabii. Tătarii și turcii din România se deosebesc de români doar că se unii se duc la geamie și ceilalți la biserică, nu mănâncă porc și unii vorbesc în casă în limba maternă. In rest, nimic nu-i deosebește de români. Pericolul e prozelitismul musulman propagat de emigranții arabi. Le dau ceva ajutoare familiilor nevoiașe  de se apucă și tătăroaicele să umble cu basmaua pe cap. Dar nu sunt multe. Majoritatea celor pe care le vedeți cu basmaua și pardesiul pe ele sunt românce căsătorite cu arabeți. Din punctul meu de vedere, islamul este o religie inventată de bărbați pentru bărbați, croită pe calapodul moravurilor arăbești din anii 600 d.c. Nenorocirea este că nu vor să se modernizeze așa cum au făcut-o țările creștine. Dacă stai să te gândești, condiția femeii europene în acei ani era similară cu a femeii musulmane din aceiași perioadă. La fel sunt și țiganii, rămași la mentalitatea tribală a epocii când au început migrațiile dinspre India către vest. Iar terorismul islamic este islamic doar ca pretext. Adevăratul motiv este frustarea arabilor care au nivelul de viață ca vai de el comparativ cu al europenilor. Și fiindcă nu pot atinge acest nivel de viață, urlă peste tot că e de haram și că trebuie distrus și instaurat islamul peste tot

#49
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Freddy12, on 17 noiembrie 2013 - 13:25, said:

Muftiul României este tătar, nu arab.Tătarii sunt cetățeni români din 1878 de când Dobrogea a devenit teritoriu românesc.
Muftiul si intreaga lui comunitate neaosh romaneasca sunt integrati in romania.
Muftiul a deschis multe procese ducand singur un razboi, ca celor care au facut studii islamice in state arabe sa nu li se recunoasca diploma si dreptul lor de a deveni shaikh.
Din pacate, desi este un tip de treaba, este cam singur in toata intreprinderea aceasta.
Insa problema ramane.
Daca exista infiintat muftiatul ca organism integrat statului roman, de ce s-a permis, existenta unor organisme islamice paralele care sa erodeze atributiile si competentele muftiatului?
E ca si cum ortodocsii rusi ar emigra brusc in romania si ar infiinta o patriarhie paralela cu cea a BOR-ului.

 Freddy12, on 17 noiembrie 2013 - 13:25, said:

Nenorocirea este că nu vor să se modernizeze așa cum au făcut-o țările creștine.
Nenorocirea este ca in timp ce comunitatea turco-tatara este pasnica deci este o dovada ca se poate daca se doreste-integrarea, in alt timp, tocmai buna integrare a turco-tatarilor romani, nu este deloc convenabila islamului de import.
Asa ca singura lor grije este distrugerea muftiatului.

#50
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 ThinkAbout, on 17 noiembrie 2013 - 13:37, said:

Muftiul si intreaga lui comunitate neaosh romaneasca sunt integrati in romania.
Muftiul a deschis multe procese ducand singur un razboi, ca celor care au facut studii islamice in state arabe sa nu li se recunoasca diploma si dreptul lor de a deveni shaikh.
Din pacate, desi este un tip de treaba, este cam singur in toata intreprinderea aceasta.
Insa problema ramane.
Daca exista infiintat muftiatul ca organism integrat statului roman, de ce s-a permis, existenta unor organisme islamice paralele care sa erodeze atributiile si competentele muftiatului?
E ca si cum ortodocsii rusi ar emigra brusc in romania si ar infiinta o patriarhie paralela cu cea a BOR-ului.

Nenorocirea este ca in timp ce comunitatea turco-tatara este pasnica deci este o dovada ca se poate daca se doreste-integrarea, in alt timp, tocmai buna integrare a turco-tatarilor romani, nu este deloc convenabila islamului de import.
Asa ca singura lor grije este distrugerea muftiatului.
Nu pot sa uit cum ranjeau cu fasolele romanii musulmanizati de pe islamulazi când i s-a spart casa muftiului. Asta spune multe.

#51
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 viotl, on 17 noiembrie 2013 - 02:11, said:

Ei vezi.... Putem fi si de acord!
De fapt..... daca putem, si daca se discuta omeneste, putem incerca sa schimbam ceva, spre binele tuturor. Dar nu suport sa gindesc macar ca ar trebui sa schimb pentru ca asa vrea un venetic, pentru ca asa cere, pentru ca asa ise pare lui ca i se cuvine. Inima buna si toleranta specific

Problema este ca ai facut gaura in buget chgeltuin pe prostii, pe investitii proate , de fapt tunuri financiare .
Acum gaura trebuie acoperita, cetatenii asteapta salariile.
Ca sa faci asta te duci in europa su desaga goala si sper sa te intorci cu ea plina.
Asta are pret.
Pretul este sa adaptezi legile propriei tale societati la cea Europeana...
Asa ca nu veneticii iti schimba legile.
Tu, tu singur o faci ca iar ai papat banii pe prostii si iar desaga e goala....

#52
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 13:54, said:

Nu pot sa uit cum ranjeau cu fasolele romanii musulmanizati de pe islamulazi când i s-a spart casa muftiului. Asta spune multe.
Eu nu pot sa uit multe de pe forumul respectiv, un mic tur este indeajuns ca sa-ti faci idee despre indoctrinarea convertitilor:romania pute, occidentul pute, crestinii cred gresit, islamu` e salvarea.
Si da s-au bucurat ca i s-a spart casa, mai mult au spus ca este o pedeapsa divina intrucat petrecea cu crestinii.
Ba s-au apucat sa faca inventarul bijuteriilor sotiei "aratand" ca muftiul fura bani
I-am intrebat atunci, daca nu au auzit de mostenire de familie....

Edited by ThinkAbout, 17 November 2013 - 14:06.


#53
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 12:37, said:

Te rog sa nu-mi vii cu exemplul Israelului. O fi avand locatia printre arabi, dar se deosebeste de ei ca graul de neghina. Mai mult, asta fiind o exceptie, intareste regula.

ba vin cu exemplul Israelului.Si nu din cauza arabilor.Adica a musulmanilor.Nu de ei am pomenit.Israelul este tara care primeste si integreaza un numar imens de populatie raportata la cea autohtona.
Numa romani au venit 400.000, marocani 300.000, rusi 2 milioane....din alte tari arabe au venir evrei cu sutele de mii...
Toti au acoperis deasupra , conditii decente de inceput, DAR MAI DEPARTE DEPINDE DE FIECARE familie, daca clacheaza sau se realizeaza..

In cazul Israelului, societatea si-a facut datoria in cea mai pare parte.
Este o reusita.
Dar adevarat off topic caci nu musulmani sunt imigrantii de acolo.

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ce să facă muftiul, să le dea în cap la arabeți? El este muftiul tuturor musulmanilor din România, nu poate lua poziție publică. Ar trebui sprijinit de stat, de organe, in special de SRI. Pericolul e altul și anume că va veni vremea când arabii vor fi mai mulți decât turco-tătarii și vor avea un cuvânt greu la alegerea viitorului muftiu. Vor dori să-și aducă vreun imam din Saudia și să-l facă muftiu la noi în țară.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate