Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Integrarea musulmanilor - lupta intre propria identitate si alipirea la o societate ce le este straina.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
365 replies to this topic

#19
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 River_Song, on 16 noiembrie 2013 - 23:03, said:

nu-ti omori fata ca are prieten german si ca nu mai e virgina.

si tu te uiti mult la filme ca si mine ? :)

 River_Song, on 16 noiembrie 2013 - 23:03, said:

nu-ti imbraca nevasta si fata in burka,
ce zici daca s-ar interzice calugaritelor crestine sa mai umble pe strada  invesmantate din cap pana in picioare ?

 River_Song, on 16 noiembrie 2013 - 23:03, said:

vorbeste germana in afara casei,
ar merge aplicat in Covasna si Harghita ?

 River_Song, on 16 noiembrie 2013 - 23:03, said:

nu fura, nu da in cap.

valabil si pentru cei 65% dintre romanii plecati peste hotare

#20
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 River_Song, on 16 noiembrie 2013 - 23:03, said:

Nu face prozelitism religios, nu fura, nu da in cap.

Ia-ti serviciu, plateste-ti darile, vorbeste germana in afara casei, nu-ti bate nevasta ca asa a zis Allah, nu sta pe ajutor social, nu-ti lua 3-4 muieri ca asa e in Coran, nu-ti imbraca nevasta si fata in burka, nu-ti omori fata ca are prieten german si ca nu mai e virgina.

In rest, daca vrei sa citesti coranul, sa te duci la moschee si sa nu mananci porc, n-ai decat.


Vezi tu, sa lasam prozelitismul religios.
Asta este periculos oricum, ca e baptist, multicostal, neoprotestant sau pocait.
Pentru imbracamintea nevestei sau a copilului, pentru ce prieten are fata ajunsa la maturitate -si pentru ca vine cu burta la gura acasa....80% din familii au probleme si reactioneaza chiar violent.
Aceste frictiuni, eu  nu le alipesc la "integrare"

Si daca vorbim de aspectele astea...societatea unde ar urma sa intre un imigrant...este omogena ?
ii ofera exemplele potrivite a lasa obiceiurile si mentalitatile si a face "marele pas " spre lumea libera, democratica si infloritoare ??

Edited by vio69a, 16 November 2013 - 23:44.


#21
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 popascu, on 16 noiembrie 2013 - 23:18, said:

si tu te uiti mult la filme ca si mine ? Posted Image

http://www.dw.de/you...eat/a-1878203-1

http://www.mpicc.de/...execsummary.pdf

#22
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 Pisa4you, on 16 noiembrie 2013 - 23:27, said:

de ce mi-ai pus link-urile ?
tocmai ii ziceam lui river ca am vazut un film unde o musulmanita micuta s-a indragostit de un olandez parca si ai ei au urmarit-o ca s-o ucida.
cumva a scapat ca a reusit sa treaca granita in alta tara si a cerut ajutor. a scapat pana la urma. Pe mine unul ma ingrozesc traditiile astea.
Vorba aia,eu te-am facut ,eu te omor...eventual violez ,cum se mai practica prin tarisoara noastra.

Edited by popascu, 16 November 2013 - 23:45.


#23
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 popascu, on 16 noiembrie 2013 - 23:33, said:

de ce mi-aia pus link-urile ?
tocmai ii ziceam lui river ca am vazut un film unde o musulmanita micuta s-a indragostit de un olandez parca si ai ei au urmarit-o ca s-o ucida.
cumva a scapat ca a reusit sa treaca granita in alta tara si a cerut ajutor. a scapat pana la urma. Pe mine unul ma ingrozesc traditiile astaea.
Vorba aia,eu te-am facut ,eu te omor...eventual violez ,cum se mai practica prin tarisoara noastra.

Pastreaza-ti talentele pentru cineva care le apreciaza. Ai si tu momentele tale, dar asta nu e unul dintre ele.

#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Pisa4you, on 16 noiembrie 2013 - 23:01, said:

Ai ceva statistici privind numarul de imigranti care intimpina dificultati de integrare, eventual dupa tarile de origine, religie, tarile gazda? Un asemenea subiect nu poate fi dezbatut in vint, fara o baza factuala solida.

Te referi poate la integrarea Resortisantilor pe piata muncii, a conditiilor sociale si dobandirea cetateniei ?
Da, am material.Cu statistici.Cu grafice.Cateva colorate.Si cu grosimi de linii diferite.
Dar prefer sa folosesc cunostiintele generale si specifice precum si inteligenta personala.

Edited by vio69a, 16 November 2013 - 23:40.


#25
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 Pisa4you, on 16 noiembrie 2013 - 23:36, said:

Pastreaza-ti talentele pentru cineva care le apreciaza. Ai si tu momentele tale, dar asta nu e unul dintre ele.
de ce nu-mi zici hai sictir direct ? :)

Edited by popascu, 16 November 2013 - 23:42.


#26
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 vio69a, on 16 noiembrie 2013 - 23:24, said:

Vezi tu, sa lasam prozelitismul religios.
Asta este periculos oricum, ca e baptist, multicostal, neoprotestant sau pocait.
Pentru imbracamintea nevestei sau a copilului, pentru ce prieten are fata ajunsa ma maturitate,si pentru ca vine cu burta la gura....80% din familii au probleme si reactioneaza chiar violent.
Aceste frictiuni, eu  nu le alipesc la "integrare"

Si daca vorbim de aspectele astea...societatea unde ar urma sa intre un imigrant...este omogena ?
ii ofera exemplele potrivite a lasa obiceiurile si mentalitatile si a face "marele pas " spre lumea libera, democratica si infloritoare ??
In exemplele date, eu nu vad frictiuni, ci probleme majore de educatie. \Pentru ca foarte greu vezi intr-o tara europeana, ca tatal crestin  impreuna cu fiul sa-si fugareasca si terorizeze fiica prinsa vorbind cu un nemusulman. Sau sa planuiasca uciderea ei. Sau sa  o programeze pentru maritis intr-o tara din OM. Si astea sunt realitati pe care le traiesc foarte multe personae ce doresc cu adevarat sa scape de aceasta religie si sa traiasca liberi, ca noi.
Da, s-au radicalizat foarte mult cu concursul universitatilor islamice ca Al-Azahr, cu concursul mullahilor si imamilor sau mai précis cu concursul unei intregi societati bolnave de indoctrinare. Musulmanii reactioneaza pavlovian, le vorbesti urat despre coran fac spume la gura. Este usor de vazut ca integrarea e un non-sens pentru multi dintre ei, si daca nici in Occident n-au facilitate, atunci nu stiu unde. Procedeaza exact ca tiganii, profita de orice bresa ca sa-si marcheze teritoriul. \Cine le-ar permite crestinilor sa-si faca in Egipt un cartier in care sa scrie, aici guverneaza Iisus, deci aveti grija cum va comportati si nu va detonati?

Se bate foarte mult apa in piua pe faptul ca turcii au venit in Germania si au facut muncile murdare ale nemtilor. |Dar va intreb eu acuma, toti imigrantii indieni, chinezi, tailandezi si mai stiu eu ce natii care muncesc pe un salariu mizer in Arabia Saudita, aia ce drepturi au? \Primesc ceva macar pe departe asemanator conditiei turcilor in Germania? Primesc eventual un mare sut in dos. Ca sa nu zic cum sunt de exploatati si in ce conditii traiesc.
Turcii traiesc de 1000 de ori mai bine ca in tara lor natala, au drepturi si sunt tratati ca orice cetatean german. Daca era asa de rau, fiti siguri ca acum umblau prin gunoaie cam ca crestinii din Egipt, pentru cine stie despre ce e vorba.

Edited by Bega, 17 November 2013 - 00:03.


#27
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 16 noiembrie 2013 - 23:39, said:

Te referi poate la integrarea Resortisantilor pe piata muncii, a conditiilor sociale si dobandirea cetateniei ?
Da, am material.Cu statistici.Cu grafice.Cateva colorate.Si cu grosimi de linii diferite.
Dar prefer sa folosesc cunostiintele generale si specifice precum si inteligenta personala.
se vede ca preferi sa utilizezi concepte care nu le intelegi, gen resortisant.
si inteligenta personala se vede dupa cum identifici sursele
cam ca la judaism 101, nu aveai neam habar ca copiai din doctrina mesianicilor :D

Edited by ThinkAbout, 17 November 2013 - 00:15.


#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 00:02, said:

Turcii traiesc de 1000 de ori mai bine ca in tara lor natala, au drepturi si sunt tratati ca orice cetatean german. Daca era asa de rau, fiti siguri ca acum umblau prin gunoaie cam ca crestinii din Egipt, pentru cine stie despre ce e vorba.

Valabil si pentru cei din Arabia Saudita ?
Nu ca sunt fan al lor, dar asa, pentru corectitudine si echidistanta.
Daca pleaca atatia kilometrii, inclusiv romani, inseamna ca rau cu rau, dar mai rau fara rau....

Revenind la integrarea imigrantilor....

Cei ce nu reusesc alinierea la standardele tarilor gazda, nu vor, nu pot sau nu ii intereseaza ?

 Bega, on 17 noiembrie 2013 - 00:02, said:

Este usor de vazut ca integrarea e un non-sens pentru multi dintre ei, si daca nici in Occident n-au facilitate, atunci nu stiu unde. Procedeaza exact ca tiganii, profita de orice bresa ca sa-si marcheze teritoriul. \Cine le-ar permite crestinilor sa-si faca in Egipt un cartier in care sa scrie, aici guverneaza Iisus, deci aveti grija cum va comportati si nu va detonati?


Personal, ai incepe de la zero intr-o tara straina, cu mentalitate diferita?
Cu limba si alfabet stranii, cu incertitudinea gasirii de lucru ??

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am stat o vreme printre ei, la ei acasa. Sincer, nu vreti.
In 1990-95 un cumnat a avut doua colege din Iran (medicina), surori, 2 ani diferenta. Cind cea mare a terminat tatal le-a chemat pe amindoua acasa. Cea mica aplins si s-a tavalit pe jos-de ce? Era o buna musulmana si chiar voia sa invete. Stiti ce a zis colegilor? "Daca nu veneam in tara voastra nu as fi stiut niciodata ca pot sa am liber arbitru, ca pot sa am o viata a mea si ca nu sint cetatean de rangul 2". Deci?
In orice tara musulmana este asa:
-daca esti barbat musulman, ai doua cuvinte in fata judecatorului
-daca esti femeie musulmana ai un cuvint in fata judacatorului
-daca esti crestin nu ai nici un cuvint in fata judecatorului
Pai, alegeti!
......................
Al-Jazeera - o metoda de propaganda bine gindita, bine realizata, facuta cu oameni bine scoliti in Vest. Vocea Americii, Europa Libera sau Radio Yerevan. Lucreaza bine. Daca nu se termina petrolul curind, o sa ne cumpere cu totul, si aerul pe care il respiram.
.......................
Saudi? Aveti grija mare....mare de tot...... Oricum, pentru cine poate: dati o geana pe causeway intre saudi si Bahrain.....
.......................
On-topic: ca in Ziua Independentei, da, ma uit si eu la filme: integrare? Ce-i aia? NO PEACE!
Ai venit intr-o societate functionala, cu reguli definite. Nu schimb nimic pentru tine! Daca ai venit, respecti ce e aici, altfel ia-ti sacosica si go back.
.......................
Raed Arafat. Respect, man.

=============================

 szamo, on 16 noiembrie 2013 - 23:08, said:

E de bine sau de rau ?

E fatal.

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 viotl, on 17 noiembrie 2013 - 00:33, said:

Am stat o vreme printre ei, la ei acasa. Sincer, nu vreti.
In 1990-95 un cumnat a avut doua colege din Iran (medicina), surori, 2 ani diferenta. Cind cea mare a terminat tatal le-a chemat pe amindoua acasa. Cea mica aplins si s-a tavalit pe jos-de ce? Era o buna musulmana si chiar voia sa invete. Stiti ce a zis colegilor? "Daca nu veneam in tara voastra nu as fi stiut niciodata ca pot sa am liber arbitru, ca pot sa am o viata a mea si ca nu sint cetatean de rangul 2". Deci?

Asta este partea postarii pentru care am dat like.
imi arati cum o fata cu val pe ochi i-a deschis la facultate, invatand si traind in conditii care i-au permis sa capete demnitate si independenta.

Nu stiu daca si tu, dar eu trag linie si spun"
"candidata sigura la integrare."

I rest :
-ce este in tarile musulmane este treaba lor.
- "Ai venit intr-o societate functionala, cu reguli definite. Nu schimb nimic pentru tine!"
ma bucur ca la tine totul este perfect.

#31
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Integrarea musulmanilor este un succes în România. Atât de bine s-au integrat musulmanii în peisaj, încât nu se disting. Ori asta demonstrează că o integrare deplină este posibilă.
Despre ce este acest subiect?

#32
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Fumatorul, on 17 noiembrie 2013 - 01:10, said:

Integrarea musulmanilor este un succes în România. Atât de bine s-au integrat musulmanii în peisaj, încât nu se disting. Ori asta demonstrează că o integrare deplină este posibilă.
Despre ce este acest subiect?
Da, ai dreptate
Cei socotiti indizerabili sunt poftiti afara urgent :P

#33
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 ThinkAbout, on 17 noiembrie 2013 - 01:15, said:

Da, ai dreptate
Cei socotiti indizerabili sunt poftiti afara urgent Posted Image

Da, exact. Tu, cunoscătoare a fenomenului, vei fi ştiind că România, aşa cum e ea, plină de bube, totuşi nu acceptă islamism.
Cine vrea islamism şi nu islam, afară!
Mi se pare un lucru bun. Ţie nu?

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
60.000 musulmani romani, sunt perfect integrati.
Dar mai sunt in Romania 30.000 musulmani mai noi, care ar trebui intai sa se integreze printre musulmanii integrati deja, apoi la restul populatiei tarii.
Nu se  prea intampla.Si nici nu sunt dati afara.

Subiectul ar poatea fi de cum se vede din fiecare tabara acest fenomen

Edited by vio69a, 17 November 2013 - 01:24.


#35
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Fumatorul, on 17 noiembrie 2013 - 01:19, said:


Da, exact. Tu, cunoscătoare a fenomenului, vei fi ştiind că România, aşa cum e ea, plină de bube, totuşi nu acceptă islamism.
Cine vrea islamism şi nu islam, afară!
Mi se pare un lucru bun. Ţie nu?
Eu nu cred ca Romania`i plina de bube :P

#36
szamo

szamo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2013

 Fumatorul, on 17 noiembrie 2013 - 01:19, said:


Da, exact. Tu, cunoscătoare a fenomenului, vei fi ştiind că România, aşa cum e ea, plină de bube, totuşi nu acceptă islamism.
Cine vrea islamism şi nu islam, afară!
Mi se pare un lucru bun. Ţie nu?

Unde e razboiul asta crestinism - islam ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate