Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Problema inchiriere masina Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 polizei, on 06 aprilie 2017 - 13:15, said:

Suma de 250E se retine de pe card indiferent ca achizitionezi asigurarea de 20E/zi sau nu .(spre exemplu daca o duci super mizerabila e posibil sa nu-ti mai inapoieze 250E ci doar 200E ) Fransiza pentru avarie sau furt  este de 850 E masina mica/compacta si 1.100 pentru masina medie/premium.


Mie mi se pare mult 20E/zi asigurare in conditiile in care o masina din clasa mini costa 25E iar fransiza este 850E. (daca suma era mai mica sau fransiza mai mare atunci i-as fi dat).Asa am apelat la firme independente pentru a face asigurare , cum carhireexcess nu mai acopera te poti indrepta spre alta companie  . Aici trebuie sa citesti cu atentie conditiile : spre exemplu in caz de incident trebuie sa anunti politia in cateva ore , la fel compania de asigurare; in unele cazuri trebuie sa achiti tu direct suma de 850E si apoi ti-i recuperezi ......sau poate compania are deducere directa cu firma de inchiriere ; etc )

1.Daca vrei sa stai fara griji platesti  20E/zi la firma de inchiriere
2.Daca vrei sa-ti asumi riscul (850E) nu mai platesti 20E/zi
3.Daca vrei sa alegi o situatie de `mijloc` apelezi la firme de asigurare specializate pe exces.

Am avut experienta foarte buna cu numarul 3 pentru o masina inchiriata in Islanda (natura tarii face ca sa mai sara pietre si altele :D).
Pentru 17 euro am ferit un exces de 700 de euro si totul s-a facut online sau telefonic (firma de exces era din UK).

#56
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 portocala142002, on 06 aprilie 2017 - 14:08, said:

Mi-am rezervat o mașină la Enterprise... Nu am mai plătit și aia 20 euro pentru extindere asigurare... Eu sper sa fie corecți cu mine... Eu vb limba engleză la un nivel mediu și ma gândesc sa nu ma simtă vulnerabil din punctul asta de vedere și sa încerce sa umble cu prostii... Acum despre termeni și condiții eu am citit pe internet, dar acolo dacă ma ia și îmi începe a vorbi despre toți termenii și nu mai știu ce alte condiții sunt șanse sa nu înțeleg foarte bine toți termenii și nu o să-mi rămână decât sa semnez ca primarul cu speranța de a fi corecți cu mine... Acolo în aeroport te întâmpină ei sau au acolo o sucursala unde mergi la ghișeu? Ce formalitati se fac de regula când ajung acolo? Ma întâmpină direct cu cheile și cu mașina?
In aeroport trebuie sa te duci la ghiseul lor sa completezi niste acte, sa te mai intrebe inca o data daca vrei asigurarea pentru fransiza si sa-ti mai prezinte anumite conditii.

Sunt firma mare si nu cauta chichite ca sa te faca de bani.Nu-i interseaza daca esti roman , sirian , pakistanez ,japonez.  Nici macar nu se uita la masina prea mult cand o predai ....dau 1-2 ture si gata.(daca nu le sare nimic grav in ochi masina este in regula)
Eu sunt foarte atent cand o preiau...si o caut pe toate partile. Uneori am atras atentia asupra unor puncte mai micute facute de pietre si....mi-a zis....ehh e ceva normal, dar le notez .

Quote

Aaaa aa un lucru important... Eu le am trimis email celor de la Enterprise cu cardul meu normal de debit visa Transilvania și am primit răspuns ca pot plăti și cu el... Nu mi-am mai făcut embosat fiindcă plata mi a fost înregistrată... Sper sa fie în regulă
Daca ti-au zis ca e ok ...e ok. Eu cand am inchiriat prima data , prin  2009 parca , mi-au cerut card debit embosat. De atunci il folosesc numai pe ala.

Asta imi place la ei ca sunt super flexibili, accepta card de debit , au garantia mica , nu te streseaza cu asigurarea,  nu au masini inscriptionate, iti dau banii inapoi daca le duci masina mai devreme (si nu iti cresc tariful pentru mai putine zile) , etc.

Edited by polizei, 06 April 2017 - 19:16.


#57
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Eu zilele astea plec și dacă am sa întâmpin vreo problema (sper sa nu).. Am sa postez aici... Firma oricum e super mișto.. Eu unde m am interesat înainte sa îmi zici tu polizei de Enterprise .. Erau taxe mari, garanții imense... Eram dezamăgit complet ca nu îmi permit sa închiriez și eu o mașină pe bugetul meu. Va mulțumesc încă o data ca a-ți avut bunăvoința sa îmi răspundeți la întrebări

#58
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Este vreo firma care sa ma lase sa merg cu masina in Romania?
La toti care am fost au spus ca doar pana in Ungaria am voie sa merg.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate