Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema inchiriere masina Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Iti garanez ca banca ta nu puta face nimic daca comisia care judeca respectiva speta considera ca au fost indreptatiti sa iti traga banii.
Abia acum am vazut subiectul asta si it spun ca nu esti singurul in situatia asta. Au mai patit-o si altii si sentimentul a fost ca au ceva cu romanii. Am un coleg care in Spania si-a luat flit pe motiv ca-i roman ( evident neoficial ), apoi ce ai patit tu in Germania. Are o ura terbila pe ce insemana rent a car in Europa. Acum vad din ce zici tu ca e fenomen international si ca de fapt sunt tepari. Incep sa cred ca stiu foarte bine regulile jocului si fac astfel incat sa nu fie prinsi, cel ptin nu la un nivel superficial de ancheta.
Personal am lucrat cu firme mari si nu am avut probleme, in Florenta chiar am mers ceva kilometri pana la predare dupa ce am alimentat si ma asteptam sa ma taxeze, i-am zis aluia de a prelut masina, a pus contactul si a zis ca e ok, calculul se face conform indicatiei din bord, care arata rezervor plin.

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
"Cand ma refer la spalat ma refer ca masina nu trebuie sa arate asa: http://img143.images...16012011025.jpg pentru ca daunele nu se vad mai ales daca este returnata la ore imposibile gen 2 AM."

1.In ce tara ai returnat masina la 2 AM cand in Europa din experienta mea deschid dupa 6 AM si au program pana la 23.00?
2. In ce tara la returnare masina e verificata intr-o locatie neiluminata?
Precizez ca de fiecare data cand am inchiriat masini din Europa (partea sudica sau nordica) am dus masina nespalata, doar cu plinul facut si nu am avut nici un fel de problema (masina insa era curata, nu fac off-road pe autostrazi Posted Image) De absolut fiecare data nu am stat mai mult de 10 min. la coada cu tot cu verificare, locatie inchisa, iluminata corespunzator, centre de inchiriere auto ale unor firme mari in domeniu.

Edited by edi10000, 04 January 2014 - 12:32.


#39
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 dobrotescunicol, on 01 ianuarie 2014 - 19:08, said:

Din discuțiile de la bancă a rezultat că se putea anula tranzacția însă cu mare bătaie de cap. Am renunțat. Pe asta se bazează și ei.
Trec în categoria țepe și merg mai departe.
Am închiriat de la Europcar în Erfurt, predată în Neu Ulm, nespălată dar cu plinul făcut. Știu că, la vreo lună după revenirea în țară, am primit și factura, cu încă niște hârtii anexate, oricum nu mi-au fost luați bani în plus. Totul a fost ok, drept urmare am închiriat tot de la ei în Olanda, cu rezervare făcută din țară.

Nu sunt de acord cu ce spui tu despre Germania, am fost de mai multe ori și de fiecare dată m-am simțit excepțional, totul este foarte bine pus la punct, curățenie (ca și în Austria de altfel) peste tot, la hoteluri, în restaurante, benzinării, toalete publice. Absolut toată lumea amabilă, chiar dacă unii nu vorbeau engleză, tot încercau să se facă înțeleși. Nu mai spun că, în Erfurt, până să închiriem mașina, soția și-a uitat în autobuz un rucsăcel cu actele, carduri și o cameră foto, rucsac pe care l-am regăsit la șofer. Am avut de-a face, întrucât am cumpărat, de-a lungul anilor, câteva mașini de-acolo, și cu nemți de alte naționalități, ultima oară un sirian m-a ajutat foarte mult (chiar după ce negociasem la sânge cu el). Unui neamț care nu mi-a inspirat încredere i-am întors spatele și-am plecat.

Oricum, nu văd ce te costă să le trimiți un mail în care să le ceri explicații.

#40
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Dacă mai este cineva prin zona as dori sa îmi spună și mie o firma mai serioasa de închiriat mașina... Eu doresc sa plec pana în Germania și vreau sa închiriez o mașină din aeroport, dar citind problemele avute de compatrioți deja nu mai știu ce sa cred de firmele astea. Doresc sa îmi spuneți dacă știți o firma care cere o garanție mai mica... Nu îmi permit sa las garanție de 1000 euro pt ca nu am...

#41
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006

 portocala142002, on 04 aprilie 2017 - 22:46, said:

Dacă mai este cineva prin zona as dori sa îmi spună și mie o firma mai serioasa de închiriat mașina... Eu doresc sa plec pana în Germania și vreau sa închiriez o mașină din aeroport, dar citind problemele avute de compatrioți deja nu mai știu ce sa cred de firmele astea. Doresc sa îmi spuneți dacă știți o firma care cere o garanție mai mica... Nu îmi permit sa las garanție de 1000 euro pt ca nu am...

Garantia ceruta depinde de ce asigurare iti iei si oricum, ar trebui sa ai un card de credit pe care sa il folosesti pentru a inchiria si a lasa garantia.

#42
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
As dori sa apelez la o firma unde taxa de garanție sa fie undeva în jurul a doua sute euro... Am șanse sa găsesc sau garanțiile sunt mult mai mari?

#43
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Nu sunt salariat și nu vor ăștia de la banca sa îmi facă card de credit.... Știți vreo firma de unde pot închiria cu plata Cash?

#44
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu iti trebuie card de credit...iti poti face card de debit embosat (fara niciun venit;fara vreo treaba cu angajatorul). La enterprise.de garantia este 250E si se retine/preautorizeaza de pe card pana in momentul in care returnezi masina in regula.

Majoritatea firmelor de inchiriere iti cer card  pentru ca este un element de siguranta . Enterprise accepta cardul de debit embosat pentru cel putin 3 clase de masini (mini , economica, compact ). De la clasa medie (ex:Passat) in sus cer card de credit.

Edited by polizei, 05 April 2017 - 19:35.


#45
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Polizei... Am sa încerc sa îmi rezerv la cei de la Enterprise.. Sper sa fie firma serioasa și sa nu am probleme cu asa zise zgârieturi la predarea mașinii sau mai știu eu ce invenții.. Cum fac romanii. Mulțumesc mult pentru recomandare!

#46
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Vezi ca la rezervarea on-line daca achiti pe loc primesti un pret mai bun cu aprox. 5-10% (dar poti alege sa platesti si in momentul ridicarii masinii)

Vezi ca masinile din aeroport sunt mai scumpe  (dar asa e cam pe la toti ) si uneori nu gasesti masini de clasa mica sau economica pentru ca se dau foarte rapid. Daca nu te grabesti e mai rentabil sa mergi pana in oras de unde ai mai multe optiuni si preturi mai mici (poti economisi cel putin 15-20E/zi)

Vezi ca asigurarea de exces costa 20E/zi dar iti poti face si la o companie privata gen carhireexcess.co.uk cu 3-4E/zi.(daca ai incredere si daca citesti bine conditiile)

Sunt companie mare si nu fac figuri de genul , daca nu exista motive. (sa verifici masina bine cand o iei) .Am inchiriat de cel putin 10 ori de la ei si nu am avut niciun fel de probleme....ci numai surprize placute (in sensul ca uneori mi-au dat chiar si masina din clasa medie la pret de clasa mini).

Edited by polizei, 05 April 2017 - 23:13.


#47
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Carhireexcess(Irlanda) se pare care nu mai acopera cetateni UE (poate si-au schimbat politica din cauza Brexit).Cand selectez tara si cetatenia, pe site-ul moneymaxim.co.uk nu mai apare compania asta.Acum imi mai arata doar doua companii  :  worldwideinsure.com(Anglia) si icarehireinsurance.com(Anglia)

Edited by polizei, 05 April 2017 - 23:54.


#48
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Dacă plătesc această asigurare extra de 20 euro mai sunt nevoit sa îmi oprească și garanția de 250 euro? Am văzut ca dacă fac asigurare extra francisza este 0...mai exact ce înseamnă? Când returnez mașina banii îmi vor fi deblocati pe loc la predarea mașinii?.. Și țin să-ți mulțumesc mult pt răspunsuri... Chiar m ai ajutat foarte mult cu firma asta și cu tot ce mi-ai zis...

#49
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Aa și încă ceva.... Asigurarea asta extra de 20 euro/zi sunt obligat sa o fac? Sau este opțional? E posibil sa nu îmi dea mașina dacă nu plătesc asigurarea asta extra?

#50
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Asigurarea de exces este optionala. Ideea care e: pretul platit de tine are inclus o asigurare de baza. Daca pateste ceva masina, tot ce e pana in(depinde de la firma la firma) 800-1000 de euro este acoperit de tine si restul(daca paguba este mai mare) de catre ei. Adica daca aduci masina zgariata sau vreun element infundat sau eu mai stiu ce, esti bun de plata.

Cu asigurarea de exces, ai practic asigurare full, nu mai ai nimic de platit, indiferent ce s-ar intampla.

Daca te decizi sa iti iei masina fara asigurarea suplimentare, asigura-te ca atunci cand preiei masina ii faci poze/filmulet ceva si declari orice zgarietura pe care o are masina, altfel posibil sa te puna sa platesti.

Edited by mynameismada, 06 April 2017 - 12:57.


#51
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Si dacă îmi fac asigurare full cu aia 20 euro în plus... Mai trebuie sa mi se oprească garanția de 250 euro? Ca practic dacă asigurarea e full nu ar mai avea sens sa mi se oprească garanția...

#52
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Suma de 250E se retine de pe card indiferent ca achizitionezi asigurarea de 20E/zi sau nu .(spre exemplu daca o duci super mizerabila e posibil sa nu-ti mai inapoieze 250E ci doar 200E ) Fransiza pentru avarie sau furt  este de 850 E masina mica/compacta si 1.100 pentru masina medie/premium.


Mie mi se pare mult 20E/zi asigurare in conditiile in care o masina din clasa mini costa 25E iar fransiza este 850E. (daca suma era mai mica sau fransiza mai mare atunci i-as fi dat).Asa am apelat la firme independente pentru a face asigurare , cum carhireexcess nu mai acopera te poti indrepta spre alta companie  . Aici trebuie sa citesti cu atentie conditiile : spre exemplu in caz de incident trebuie sa anunti politia in cateva ore , la fel compania de asigurare; in unele cazuri trebuie sa achiti tu direct suma de 850E si apoi ti-i recuperezi ......sau poate compania are deducere directa cu firma de inchiriere ; etc )

1.Daca vrei sa stai fara griji platesti  20E/zi la firma de inchiriere
2.Daca vrei sa-ti asumi riscul (850E) nu mai platesti 20E/zi
3.Daca vrei sa alegi o situatie de `mijloc` apelezi la firme de asigurare specializate pe exces.

Edited by polizei, 06 April 2017 - 13:36.


#53
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Mi-am rezervat o mașină la Enterprise... Nu am mai plătit și aia 20 euro pentru extindere asigurare... Eu sper sa fie corecți cu mine... Eu vb limba engleză la un nivel mediu și ma gândesc sa nu ma simtă vulnerabil din punctul asta de vedere și sa încerce sa umble cu prostii... Acum despre termeni și condiții eu am citit pe internet, dar acolo dacă ma ia și îmi începe a vorbi despre toți termenii și nu mai știu ce alte condiții sunt șanse sa nu înțeleg foarte bine toți termenii și nu o să-mi rămână decât sa semnez ca primarul cu speranța de a fi corecți cu mine... Acolo în aeroport te întâmpină ei sau au acolo o sucursala unde mergi la ghișeu? Ce formalitati se fac de regula când ajung acolo? Ma întâmpină direct cu cheile și cu mașina?

#54
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Aaaa aa un lucru important... Eu le am trimis email celor de la Enterprise cu cardul meu normal de debit visa Transilvania și am primit răspuns ca pot plăti și cu el... Nu mi-am mai făcut embosat fiindcă plata mi a fost înregistrată... Sper sa fie în regulă

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate