Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

afacere cu 5000 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Scuzama, eu nu tiam taiat nicio craca de sub picioare, pur si sikplu tu nu o ai. referitor la hainele stilizate, acele modele vor fi copiate dupa nustiu ce siteuri americane sau le creezi tu? cand incepi o afacere anuntama te rog, chiar sunt curios ce poti face cu bugetul tau.

Daca am fost asa "acid" e pentru ca tiam explicat realitatea...adica tu in afara de croitoria aia nu prea accepti nimic. Ignorama si iti va merge afacerea mai bn.

#56
katjakatja

katjakatja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2013

 FlorinMihai, on 20 noiembrie 2013 - 11:55, said:

Deschide un magazin online cu accesorii.

Poti vinde chestii gen bratari, cercei, ochelari de soare, palarii, fulare...gen Meli Melo.
Daca iti face placere, poti sa faci si o arie speciala cu produse lucrate manual. Le poti lucra tu, cumparand partile componente din Dragon.
Ideea e simpla, nu ai nevoie de 100 de autorizatii, marfa nu e perisabila, vinzi chestii dragute, iar riscuri sunt putine.
Marfa din stoc nu are cum sa coste o avere, iar o modalitate extrem de simpla de a-ti face reclama este principalul site de socializare, unde te poti lauda cu produsele tale si pui constant link-uri catre magazinasul tau.
Dupa ce iti vei face cunoscuta afacerea intr-un cerc oarecare, acesta se va dezvolta natural, prin viu grai.

Costurile:
- deschidere firma 1000 lei
- creare magazin online pana la nivel de functionare: 3000 lei
- Marfa din stoc: 5000 lei
- Parti componente pentru produsele facute de mana ta: 1000 lei
- Alte cheltuieli: 5000 lei

Nu ai nevoie de angajati...si afacerea se incadreaza lejer in buget.
Daca ti se pare o idee interesanta, m-ar interesa chiar sa discutam, poate se poate transforma in ceva interesant.
Si eu ma gandesc de mai bine de 1 an la o afacere pe care sa o pot dezvolta dupa job...care sa imi aduca un plus de venituri, ceva experienta in antreprenoriat si o satisfactie a propriei munci.

Ideea mi-a venit in timp ce ma uitam pe raspunsurile colegilor...si mi se pare chiar buna :P.

Florin

Interesant, am mai vazut multe site-uri de astfel de accesorii, si unele chiar merg f bine. Ideea e sa vi cu ceva diferit nu?

 redcamel, on 20 noiembrie 2013 - 12:13, said:

Scuzama, eu nu tiam taiat nicio craca de sub picioare, pur si sikplu tu nu o ai. referitor la hainele stilizate, acele modele vor fi copiate dupa nustiu ce siteuri americane sau le creezi tu? cand incepi o afacere anuntama te rog, chiar sunt curios ce poti face cu bugetul tau.

Daca am fost asa "acid" e pentru ca tiam explicat realitatea...adica tu in afara de croitoria aia nu prea accepti nimic. Ignorama si iti va merge afacerea mai bn.

:))) Nu te ignor, te iau ca atare. Ramai tu cu ideea ca nu accept nimic daca nu e legat de croitorie, chiar nu ma intereseaza ce crezi tu. Nu mi-ai explicat realitatea, mi-ai reprosat-o intr-un fel.

Aaaaa, si inca ceva. Nu-mi plac 'copiile', asa ca nu aveam de gand sa iau nu stiu ce idei de pe site-uri americane, desi n-ar fi fost o idee atat de rea ;)

#57
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 katjakatja, on 15 noiembrie 2013 - 15:36, said:

Buna ziua. Am 25 de ani si dispun de infima suma de 5000 de euro pt a-mi deschide o afacere. Logic sa nu prea vreti sa ma ajutati, insa eu tot sper. Am si eu cateva idei, insa chiar sunt deschisa si la altele.

1. Intr-un orasel mai mic de provincie sa inchiriez un spatiu in apropierea unei scoli sau a unui liceu si sa deschid un fel de fast food cu french fries si nuggets , portii de diverse marimi, cu diverse toppinguri ( gen branza ), pe care elevii sa le cumpere in pauze, dar pe care sa le consume si oamenii de pe strada, satui de eternul covrig.
2. Sa inchiriez un apartament cu 2 camere, in Bucuresti (momentan locuiesc acolo), pe care sa-l transform intr-un atelier de croitorie, sa angajez 2 croitorese profi pentru inceput, sa-mi aloc 2 luni in care sa creez un portofoliu de haine pt adolescente (rochii, sacouri, pantaloni), urmand ca apoi sa investesc in publicitate pt a promova hainutele atat online, cat si prin flyere. Hainutele urmand a fi facute la comanda, online pt cele din afara buc, iar cele din buc putand a le si proba, trimise prin curier, atelierul functionand si ca si croitorie pt retusuri (un nasture, o scurtare, o stramtare).

Mentionez ca am facut un calcul si banii mi-ar ajunge pt oricare din cele doua. Dar nu stiu daca sunt bune sau nu.

Cam astea sunt ideile mele. Iubitul meu are o firma de constructii, dar nu am de gand sa fiu vreodata intretinuta, iar la munca la birou a trebuit sa renunt din cauza unor probl cu spatele.
Tocmai de aceea sper sa ma luati in serios, chiar vreau sa fiu pe picioarele mele, si am nevoie de pareri sincere, de idei.Nu fac concurenta nimanui, cred ca avem toti loc sub soare. Multumesc!

1) Ideea este foarte slaba. Covrigarii sunt deja in majoritatea locurilor cu vad (scoli) , fiindca sunt ieftin de deschis.
Apoi copii de provincie care la scoala sa isi permita french fries si nuggets sunt foarte putini , un covrig insa si-ar permite. Dar la covrigi e deja acaparata piata , poate ai tu noroc si stii o scoala ce nu are deja covrigarie.
Ar mai merge aici si alte produse de panificatie , cat timp sunt calde si ieftine (1-2 ron).

Partea si mai proasta este ca trebuie sa ai experienta in domeniu si avize, nu e un loc pt incepatori.

2) Nu cred ca poti gasi clienti pt croitorie. Nici 2 croitorese profesioniste nu gasesti repede.
Adolescentele vor haine din mall , cu eticheta de firma mai degraba haine pt doamne. Iar transportul prin posta iti adauga un cost in plus (gandeste-te la situatii gen: 60 lei rochia + 10 lei transportul). Reclama pe net la un site de haine e greu si scump de facut , ca nu ai experienta.

In ambele idei de afaceri aparatura te costa cateva mii de euro , avizele + chiria inca alte cateva. Nu vad cum de ti-au iesit calculele.

Idei ce ar avea sanse mai mari, la banii astia:
- mergi in un oras de provincie la un amic cu un magazin si inchiriezi de la el cativa mp in care sa vinzi haine aduse din turcia , sau haine sh. Mergi la turci si cumperi cel mai ieftin , niste blugi si tricouri si le vinzi asa.
- cumperi o bucatica din afacerea iubitului tau , si lucrezi ca secretara/promoter pt el

#58
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Daca esti fata e destul de greu cu albinele, ai nevoie si de un barbat care sa te ajute.
cu 50 de stupi faci treaba buna, dar sa nu crezi ca te imbogatesti dintr-o data, trebuie mult studiu si dragoste pentru albina.
Cine zice ca sunt prea multi apicultori in tara asta se inseala, Romania are in jur de 1 milion de familii de albine si iti spun ca mai au loc inca 1 milion.

#59
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 FlorinMihai, on 20 noiembrie 2013 - 11:55, said:

Deschide un magazin online cu accesorii.

Poti vinde chestii gen bratari, cercei, ochelari de soare, palarii, fulare...gen Meli Melo.
Daca iti face placere, poti sa faci si o arie speciala cu produse lucrate manual. Le poti lucra tu, cumparand partile componente din Dragon.
Ideea e simpla, nu ai nevoie de 100 de autorizatii, marfa nu e perisabila, vinzi chestii dragute, iar riscuri sunt putine.
Marfa din stoc nu are cum sa coste o avere, iar o modalitate extrem de simpla de a-ti face reclama este principalul site de socializare, unde te poti lauda cu produsele tale si pui constant link-uri catre magazinasul tau.
Dupa ce iti vei face cunoscuta afacerea intr-un cerc oarecare, acesta se va dezvolta natural, prin viu grai.

Costurile:
- deschidere firma 1000 lei
- creare magazin online pana la nivel de functionare: 3000 lei
- Marfa din stoc: 5000 lei
- Parti componente pentru produsele facute de mana ta: 1000 lei
- Alte cheltuieli: 5000 lei

Nu ai nevoie de angajati...si afacerea se incadreaza lejer in buget.
Daca ti se pare o idee interesanta, m-ar interesa chiar sa discutam, poate se poate transforma in ceva interesant.
Si eu ma gandesc de mai bine de 1 an la o afacere pe care sa o pot dezvolta dupa job...care sa imi aduca un plus de venituri, ceva experienta in antreprenoriat si o satisfactie a propriei munci.

Ideea mi-a venit in timp ce ma uitam pe raspunsurile colegilor...si mi se pare chiar buna Posted Image.

Florin

costurile cu promovarea unui magazin online cu accesorii = cateva mii de euro (caci piata e plina si nu e chair de nisa) Posted Image

Edited by chiriasDezamagit2000, 25 November 2013 - 16:17.


#60
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
pt croitorie ia-ti masini de cusut industriale de surfilat si tivit cel putin http://www.goodstyle...masini-de-cusut, inveti sa croiesti, faci modelele in atelierul tau, testezi etc astfel vei fi o tirana rupta de realitate

invata niste principii de concepere a hainelor sau descoperale de exemplu buzunarele nu se pun in aproierea zonelor intime, haine stramte pe corp minim cat sa se poata purta etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate