Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

afacere cu 5000 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
katjakatja

katjakatja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2013
Buna ziua. Am 25 de ani si dispun de infima suma de 5000 de euro pt a-mi deschide o afacere. Logic sa nu prea vreti sa ma ajutati, insa eu tot sper. Am si eu cateva idei, insa chiar sunt deschisa si la altele.

1. Intr-un orasel mai mic de provincie sa inchiriez un spatiu in apropierea unei scoli sau a unui liceu si sa deschid un fel de fast food cu french fries si nuggets , portii de diverse marimi, cu diverse toppinguri ( gen branza ), pe care elevii sa le cumpere in pauze, dar pe care sa le consume si oamenii de pe strada, satui de eternul covrig.
2. Sa inchiriez un apartament cu 2 camere, in Bucuresti (momentan locuiesc acolo), pe care sa-l transform intr-un atelier de croitorie, sa angajez 2 croitorese profi pentru inceput, sa-mi aloc 2 luni in care sa creez un portofoliu de haine pt adolescente (rochii, sacouri, pantaloni), urmand ca apoi sa investesc in publicitate pt a promova hainutele atat online, cat si prin flyere. Hainutele urmand a fi facute la comanda, online pt cele din afara buc, iar cele din buc putand a le si proba, trimise prin curier, atelierul functionand si ca si croitorie pt retusuri (un nasture, o scurtare, o stramtare).

Mentionez ca am facut un calcul si banii mi-ar ajunge pt oricare din cele doua. Dar nu stiu daca sunt bune sau nu.

Cam astea sunt ideile mele. Iubitul meu are o firma de constructii, dar nu am de gand sa fiu vreodata intretinuta, iar la munca la birou a trebuit sa renunt din cauza unor probl cu spatele.
Tocmai de aceea sper sa ma luati in serios, chiar vreau sa fiu pe picioarele mele, si am nevoie de pareri sincere, de idei.Nu fac concurenta nimanui, cred ca avem toti loc sub soare. Multumesc!

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
videochat. webcam bun si "teava" de net.in rest niste perdele cat mai tipatoare si un dildo/vibrator

#3
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
De departe, ideea a 2-a (croitorie) e mai bună şi de perspectivă. Succes!

Edited by petrutnet, 15 November 2013 - 15:46.


#4
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Nici una din ideile de mai sus nu suna bine insa nu stiu sa iti dau vreuna mai buna. Daca afli poate imi pui si mie ce ai hotarat.

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Da-i prietenului 5000 de euro si asociaza-te cu el. Presteaza si munca de secretara la firma prietenului ca sa pui umarul la dezvoltarea companiei.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
1 - eternul covrig s-ar putea sa fie mai mai interesant....pentru ca il vei face mai deosebit, adica cu gust de casvaval sau sunca (spun asta pentru ca asa ceva pe la Universitate in Bucuresti .... merge de rupe)
2 - Hainele nu prea merg, este o directie gresita dupa parerea mea....

Ca sa pici bine cu o scoala alaturi ti-as recomanda o sala de fitnes...sau chiar aerobic, taebo. Elevii vor "gusta" mai mult asta.
Ai nevoie de un instructor ori sa iti dai un atestat (nu este greu) si desigur sa nu ai sot gelos...pentru ca ispitele vor fi multe pe acolo.

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ideea 2 . Studiaza si posibilitatea unui atelier de calcat haine .

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vezi ca tocmai s-au marit de 10 ori impozitele pentru apartamente folosite in scopuri de business.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 katjakatja, on 15 noiembrie 2013 - 15:36, said:

Buna ziua. Am 25 de ani si dispun de infima suma de 5000 de euro pt a-mi deschide o afacere. Logic sa nu prea vreti sa ma ajutati, insa eu tot sper. Am si eu cateva idei, insa chiar sunt deschisa si la altele.

E prea putin. 5000 nici de achizitionat ceva serios nu iti ajunge...

 katjakatja, on 15 noiembrie 2013 - 15:36, said:

1. Intr-un orasel mai mic de provincie sa inchiriez un spatiu in apropierea unei scoli sau a unui liceu si sa deschid un fel de fast food cu french fries si nuggets , portii de diverse marimi, cu diverse toppinguri ( gen branza ), pe care elevii sa le cumpere in pauze, dar pe care sa le consume si oamenii de pe strada, satui de eternul covrig.
french fries iau de la mec iar "nughetz" de la kfc. daca tot dau un ban macar sa aiba gust bun, omu' e reticent in a lua de la bodegi alternative ale produselor consacrate. Covrigu merge ca e ieftin plm nu toata lumea are 7 lei de dat pe un french frie si un "nughetz" de la tine asa 1 leu mai merge dar 7 zice omu "las' ca ajung acasa" :)

 katjakatja, on 15 noiembrie 2013 - 15:36, said:

2. Sa inchiriez un apartament cu 2 camere, in Bucuresti (momentan locuiesc acolo), pe care sa-l transform intr-un atelier de croitorie, sa angajez 2 croitorese profi pentru inceput, sa-mi aloc 2 luni in care sa creez un portofoliu de haine pt adolescente (rochii, sacouri, pantaloni), urmand ca apoi sa investesc in publicitate pt a promova hainutele atat online, cat si prin flyere. Hainutele urmand a fi facute la comanda, online pt cele din afara buc, iar cele din buc putand a le si proba, trimise prin curier, atelierul functionand si ca si croitorie pt retusuri (un nasture, o scurtare, o stramtare).

Nici asta.


Mai strange bani sau nush. Cu 5000 merge o chestie gen vandut haine din portbagaj. Daca merge merge daca nu ramai cu hainele macar :)). Sau electronice, carapace d-alea de telefon etc pe okazii.

#10
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Haine la comanda da, e un vid mare, toti producatorii creaza haine rupte de realitate, mai largi, cu dotari care nu imi sunt necesare, prea multe buzunare etc nici una nu se potriveste exact pt mine de exemplu in o marja de 1-5 cm, toate sunt cu 10-30 cm mai largi, pe asta iti recomand sa te bazezi: haine pe masura ta, mea etc

#11
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
N-ai de unde sa stii ce merge. Pur si simplu tine de noroc, de cercul social in care te invarti, si multe altele etc. In 6 luni poti sa dai faliment cu amandoua sau poti avea perspective pentru a deveni milionara. Cu mancarea, depinde cati copii au bani, ia in calcul asta. Cand eram in liceu, colegii nu prea-si cumparau mancare, in general o prajitura/corn si un suc(rar), vb de aia cu parinti mai instariti, restul cu pachet. Cu hainele, la fel. Avand haine facute in casa, pitipoancele (principala clienteala pentru haine) nu vor fi interesate deloc, deci raman doar clientele mai originale, sa le zicem. Nu stiu, nu vreau sa descurajez, totul tine de noroc.

Edited by alexandru_1988, 15 November 2013 - 16:39.


#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Dj la nunti,botezuri,petreceri....parastasuri (ca mai nou vad ca se canta si la mort).Daca arati bine si tragi o fustita mai scurta o sa ai comenzi gramada!

Attached Files



#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 potae, on 15 noiembrie 2013 - 16:12, said:

french fries iau de la mec iar "nughetz" de la kfc. daca tot dau un ban macar sa aiba gust bun, omu' e reticent in a lua de la bodegi alternative ale produselor consacrate. Covrigu merge ca e ieftin plm nu toata lumea are 7 lei de dat pe un french frie si un "nughetz" de la tine asa 1 leu mai merge dar 7 zice omu "las' ca ajung acasa" Posted Image
Te-ai uitat vreodata ce cozi sunt la plescavita (3-4 lei in "bodegi) in zonele aglomerate sau pe langa licee/facultati si cati sunt la mc sau kfc sa dea 10-15 lei pe chestiile alea ?

E buna ideea cu un fast-food langa o unitate de invatamant, dar sa ai un meniu mai variat (shaorma, plesca, burgeri, cartofi etc)
Dar cred ca majoritatea locurilor profitabile deja sunt luate. In plus, in domeniul acesta nu ai mai multa bataie de cap cu diverse autorizatii, controale, sa ai conditii cat mai bune etc ?

Edited by Corupt, 15 November 2013 - 16:44.


#14
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Restaurant de tip fast-food.

#15
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Prima idee, noi cand eram la liceu comandam tocmai din cealalta parte a orasului fast food.

Stiu ca in absolut fiecare pauza era tipul de la livrari la noi la poarta.

#16
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Cu un fast-food ij preajma unei scoli poate ai reusi dar nu stiu daca ai reusi si cu banii, si sa fie ceva accesibil elevilor (gandestete ca au si cornul si laptele).cu haine nu cred ca ai reusi, cat timp pitzi se imbraca din mall.uri si cocalarii cu dolce&gabana made in turkey...si oamenii de rand cu putini bani prefera chinezarii ieftine sa le ramana si ceva pt stomacel.cred ca ar merge bn si o simigerie.si sa faci si covridogi sau covrigi umpluti cu diverse. ciuperci sunca cascaval.
In concluzie cred ca dispui de prea putin bani. De luat in calcul si ideea lui IZOMETRIC.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008

 redcamel, on 15 noiembrie 2013 - 19:02, said:

De luat in calcul si ideea lui IZOMETRIC.
N-as zice, si asta din doua motive:
- ar insemna sa puna "toate ouale in acelasi cos";
- ar fi prea mult timp impreuna, nu cred ca-i bine nici pt relatie.

#18
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

 katjakatja, on 15 noiembrie 2013 - 15:36, said:

iar la munca la birou a trebuit sa renunt din cauza unor probl cu spatele.


Daca nu ai putut sa prestezi o munca de birou, la ce alt gen de munca crezi ca ai putea face fata ?
Un antreprenor face de toate la inceput, merge mult, sta in picioare o perioada indelungata, cara si ridica diverse.

Daca nu as avea una foarte aproape, tot o covrigarie / patiserie rapida mi-as deschide. 0.8 - 1 leu / respectiv 2 lei scot oamenii repede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate